Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#8321 Share Janek35

Janek35

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 17 luty 2016 - 17:08

VAT w rolnictwie Byłem przekonany że po trzech latach będę mógł zrezygnować.Ale jak nie,to będzie pięć lat. Mam zamiar się rozwijać z PROW lub bez.Także w roku bez inwestycji bym miał 0 lub mały minus, ale jak dokładnie policze wszystkie możliwe odpisy to zawsze będzie na plus.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 06:25
  •  

#8322 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 17 luty 2016 - 18:21

VAT w rolnictwie

Dokładnie 5 lat trzeba byc na VAT, pózniej mozna zrezygnować, odlicza sie prawie wszystko a większość jest na 23% a sprzedając zboże oddaje sie 5% wiec nie powinno byc strat ale najlepiej samemu przeliczyć ile sprzedaży a ile zakupów, ja jestem pierwszy miesiąc i juz będę miał trochę do zwrotu...

No jak pierwszy miesiąc a masz tylko trochę to potem może być już tylko gorzej z reguły pierwszy miesiąc to jest najlepszy bo jak robisz jakąś inwestycję w momencie przejścia to zaraz jest zwrot no cchyba że inwestujesz dużą kasę w zakup ziemi to wtedy nie warto przechodzić

Jest chyba jeszcze taki zapis, że sprzedaż dla ryczałtowca ale zapłacona przelewem na konto nie podlega limitowi 20 tyś.

Nie ma czegoś takiego co więcej wystarczy że np w ostatnim kwartale roku sprzedałeś za 6 tysięcy i już musisz mieć kasę fiskalną bo przeliczają to jakoś proporcjonalnie

#8323 Share krzychuuuuu

krzychuuuuu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 17 luty 2016 - 18:45

VAT w rolnictwie To jak ktos chce sprzedawac wiecej jak 20 tys ryczaltowcowi to musi kupic kase za iles tam zlotych i wystawiac paragony czy jak to wyglada?

#8324 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 724 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 17 luty 2016 - 20:28

VAT w rolnictwie

To przeliczanie proporcjonalnie do miesięcy dotyczy "świeżych" vatowców i liczy się od momentu (miesiąca) "bycia na vacie", "starzy " mają limit roczny 20 tyś.

#8325 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 17 luty 2016 - 20:35

VAT w rolnictwie

Dotyczy świeżych i liczy się od dnia wystawienia pierwszej faktury na ryczałtowca, dlatego jeżeli jako "świeżynki" chcecie mieć maksymalny limit w pierwszym roku jak najszybciej wystawcie chociaż symboliczną fakturę na 100zł na ryczałtowca i od tego momentu liczony jest limit.

#8326 Share kris31

kris31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 18 luty 2016 - 07:21

VAT w rolnictwie

Witam, czy od generatora ozonu używanego do odkażania klimatyzacji w ciągniku można odliczyć vat?

#8327 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 18 luty 2016 - 08:21

VAT w rolnictwie

Oczywiście. Od wszystkiego można odliczyć gdzie da się jakkolwiek uzasadnić przydatność w wykonywanym zawodzie rolnika. 

#8328 Share krzychuuuuu

krzychuuuuu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 18 luty 2016 - 08:56

VAT w rolnictwie To jak to w koncu z tym limitem 20 tys? Obowiazuje czy zniesiony? Ksiegowa twierdzi ze zniesiony

#8329 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1227 postów

Napisany 18 luty 2016 - 19:46

VAT w rolnictwie

Na środki trwałe  napewno

#8330 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 259 postów

Napisany 18 luty 2016 - 21:23

VAT w rolnictwie kekacoa nie wprowadzaj ludzi w błąd! na dzień złożenia deklaracji ze zwrotem mie muszą być zapłacone wszystkie faktury tylko te których upłynął termin płatności!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8331 Share kekaccoaaa

kekaccoaaa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 18 luty 2016 - 22:46

VAT w rolnictwie

@dachu127  Zgodnie z Art. 87 ust. 6 ppkt 1 (w szczególności) ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535 z późn, zm. tj. Dz.U. 2011 nr 177 poz. 1054 tekst ujednolicony z późn. zm.

Tutaj bardzo fajny komentarz w prosty i przejrzysty sposób opisany: http://ksiegowosc.in...nie-25-dni.html

Mając powyższe na uwadze, śmiem twierdzić, iż moją skromną wypowiedzią dotyczącą zwrotu VAT w przyspieszonym terminie tj. 25 dni, opisałem krótko i zwięźle zasady na jakich odbywa się to w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, i co najważniejsze w praktyce urzędów skarbowych. Jeśli jednak nadal, z przyczyn prozaicznych jaką jest zapewne brak mojej wszechwiedzy podatkowej uważasz, że w dalszym ciągu swoją wypowiedzią wprowadzam użytkowników tego forum w błąd, proszę podaj mi obowiązujące akty normatywne, które potwierdzą Twój wywód wobec mnie. Jeśli Twoja opinia zostanie podtrzymana niezwłocznie dokonam edycji mojego posta i usunę "błędne" informację. Orzeczono jak w sentencji :D

Pozdrawiam!

#8332 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 259 postów

Napisany 18 luty 2016 - 23:13

VAT w rolnictwie To pewnie zależy od us, ale jaku jest sens zapłacenia za fv jeżeli mam termin 250 dni lub do końca roku? nie znam sie az tak na prawie podatkowym więc nie podam Ci takich akt, jestem tylko rolnikiem Praktykiem i wiem ze kazdy us ma swoje fanaberie. mozna tez zadzwonic na informacje podatkową. przy 60 dniach na pewno nie muszą być zapłacone takie faktury bo to Praktykowalem.

#8333 Share kekaccoaaa

kekaccoaaa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 18 luty 2016 - 23:23

VAT w rolnictwie

Ale tu chodziło o specyficzny zwrot 25 dni, jeśli chodzi o zwrot 60 dni nikt tego nie sprawdza, możesz mieć niezapłacone. Jeśli chodzi o sens płacenia, jest to tylko i wyłącznie wymysł ustawodawcy. Jak ty zapłacisz to prawdopodobnie sprzedający odprowadzi ten podatek do us i będą pieniążki na Twój zwrot, ale może się zdarzyć, że też będzie chciał zwrot i stąd zaczyna się ta cała iluzja naszego systemu podatkowego i tak w kółko... Odnośnie KIP to też nie wierz tak do końca w to co mówią, kiedyś mój kolega tam dzwonił dwa razy, rozmawiał z dwoma osobami i usłyszał od nich dwie sprzeczne informacje.

Edytowany przez kekaccoaaa, 18 luty 2016 - 23:45.

#8334 Share Szczepanitoo

Szczepanitoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 19 luty 2016 - 13:51

VAT w rolnictwie

Witam, a jak to jest z tą połową VAT-u od paliwa od samochodów osobowych użytkowanych w celach mieszanych? Bo w skarbówce pani mi powiedziała, że tak, można ale jak już to robić to nie mówiła  :mellow: Czy po prostu biorę fakturę na gosp rolne i wpisuje nr rejestracyjny i od tego odliczam połowę kwoty VAT-u czy jak to robić? Ogólnie rozliczam się sam i nie ma się kogo zapytać. Z góry dziękuję za wszelkie informacje.  :)

#8335 Share krzychuuuuu

krzychuuuuu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 19 luty 2016 - 14:00

VAT w rolnictwie Ale po co chcesz odliczac polowe do samochodu jak mozesz powiedziec ze zuzyles ciagnikiem i odliczyc calos

#8336 Share geo2

geo2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 19 luty 2016 - 14:57

VAT w rolnictwie

Ci!!! bo patrzą

#8337 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 259 postów

Napisany 19 luty 2016 - 15:35

VAT w rolnictwie kekacoa nie kloce się z terminem 25 dni bo z tego linku wygląda na to ze masz racje. miałem taka sytuację przy zwrocie 60 dni ze us chciał potwierdzenie zapłaty ale tylko za środki trwałe. kiedyś przez pomylke zaznaczyłem zwrot 25 dni to zadzwoniła do mnie pani z us i powiedziała ze brakuje wniosku o przyspieszona wypłatę, ale nie mam jej dosylac tylko zrobić szybko korektę na 60 bo przy 25 muszą robić kontrolę. Ja praktycznie co roku muszę zanidic oświadczenie o strukturach zasiewów, stanach magazynowych i ilościach inwentarza.

#8338 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3531 postów

Napisany 19 luty 2016 - 15:47

VAT w rolnictwie

Ale po co chcesz odliczac polowe do samochodu jak mozesz powiedziec ze zuzyles ciagnikiem i odliczyc calos

Co 2 tygodnie 50l benzyny lub lpg do ciągnika?

Ja kwotę z faktury dzielę na pół, i tą połowę wpisuję w ewidencję.

#8339 Share krzychuuuuu

krzychuuuuu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 19 luty 2016 - 16:02

VAT w rolnictwie Dlatego samochod dla rolnika tylko diesel.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8340 Share Szczepanitoo

Szczepanitoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 19 luty 2016 - 17:39

VAT w rolnictwie

W sumie racja ale jakoś nie trawie diesli :D  a busy tez diesle więc :)