karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Gość   
Gość

Teraz nie ważne co kupujesz. Każda faktura powyżej 15tyś zł musi być opłacona przelewem. Kiedyś było to 15 tyś € a teraz 105tyś PLN. Księgowa mówiła jak jeden rolnik wypłacił z konta 120 tyś i popłacił faktury gotówką. 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Tyle, że nas rolników to nie dotyczy bo jak ktoś nie zapłaci przelewem to nie może takiego wydatku wrzucić w koszta do obliczenia podatku dochodowego. Przy vacie to chyba tylko brak możliwości zwrotu w terminie przyspieszonym.

Edytowano przez Arek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

A przy sprzedaży jest jakiś limit kwotowy do którego musi być przelane na konto? Nie mówie tu o sprzedaży do RR. Tylko taki przykład sprzedaję bydło za 40tys. Mogą mi zapłacić gotówką czy musi być przelew?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralf3635    72

Witam, mam pytanie pewnie było już kilka razy ale proszę o wyrozumiałość . A wiec mam pytanie jak wygląda sprawa gdy jestem rolnikiem ryczałtowym i sprzedaje zboże rolnikowi który jest na vacie .On pewnie wystawia mi fakturę i teraz czy może ona być gotówkowa czy musi być przelew na konto. Mam dylemat gdyż teraz rolnik będący na vacie chce kupić ode mnie płody rolne, dodam że zawsze sprzedawałem jakiemuś pośrednikowi i to on mi wystawiał fakturę a chciałbym gotówkę za towar gdyż nie znam tego rolnika i nie wiem czy jest wypłacalny i nie chce ryzykować przelewów.

może tak będzie łatwiej

sprzedający ryczałt --kupujący ryczałt   kto wystawia fakturę czy może być gotówka czy przelew?

sprzedający ryczałt --kupujący vat          kto wystawia fakturę (domyślam się ze vatowiec)  czy może być gotówka czy  musi być przelew ?

sprzedający vat----- kupujący vat            tutaj pewnie fakturę wystawia rolnik sprzedający ale czy może być gotówka czy musi być przelew (chyba przelew musi być powyżej 15 tys zł)

sprzedający vat ---kupujący  ryczałt        fakturę wystawia sprzedający i to samo czy może być gotówka czy musi być przelew?

Przepraszam za powtórki pytań ale chciałbym być pewny. Na co jeszcze mam zwrócić uwagę .

Dziekuje za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23
Dnia 10.01.2018 o 13:28, ksys napisał:

macie jakiś najprostszy program do ewidencji sprzedaży i zakupów i jpk żeby nie był rozbudowany i zrozumiały dla laika , który musi przejść  z formy papierowej na elektroniczną

Ponawiam pytanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

chodzi o cos prostszego , próbowałem go i nie za bardzo mi pasi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

@ ralf3536

sprzedający ryczałt --kupujący ryczałt   nie wiem czy wogóle może tu byc faktura bo kto wystawi ? Druga sprawa po co jak gotówka chyba że na przelew to umowa kupna-sprzedaży

sprzedający ryczałt --kupujący vat     Niewiem jak ze zbożem ale z bydłem to kupujący Vatowiec wystawia odwrotną fakturę (bo de fakto kupuje) vat rr i musi być przelew żeby udowodnić że przekrętu się nie robi

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19702

jak kupuję od RR wystawiam fakturę rr , sprzedający rr

 a i kasa przelew

kupuję przeważnie bydło

Edytowano przez soltys48

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27
2 godziny temu, ralf3635 napisał:

Witam, mam pytanie pewnie było już kilka razy ale proszę o wyrozumiałość . A wiec mam pytanie jak wygląda sprawa gdy jestem rolnikiem ryczałtowym i sprzedaje zboże rolnikowi który jest na vacie .On pewnie wystawia mi fakturę i teraz czy może ona być gotówkowa czy musi być przelew na konto. Mam dylemat gdyż teraz rolnik będący na vacie chce kupić ode mnie płody rolne, dodam że zawsze sprzedawałem jakiemuś pośrednikowi i to on mi wystawiał fakturę a chciałbym gotówkę za towar gdyż nie znam tego rolnika i nie wiem czy jest wypłacalny i nie chce ryzykować przelewów.

może tak będzie łatwiej

1. sprzedający ryczałt --kupujący ryczałt   kto wystawia fakturę czy może być gotówka czy przelew?

2. sprzedający ryczałt --kupujący vat          kto wystawia fakturę (domyślam się ze vatowiec)  czy może być gotówka czy  musi być przelew ?

3. sprzedający vat----- kupujący vat            tutaj pewnie fakturę wystawia rolnik sprzedający ale czy może być gotówka czy musi być przelew (chyba przelew musi być powyżej 15 tys zł)

4. sprzedający vat ---kupujący  ryczałt        fakturę wystawia sprzedający i to samo czy może być gotówka czy musi być przelew?

Przepraszam za powtórki pytań ale chciałbym być pewny. Na co jeszcze mam zwrócić uwagę .

Dziekuje za odp.

1. Tylko ewentualna umowa kupna sprzedaży, nie ma limitu płatności.
2 Fv wystawia vatowiec - faktura Vat RR Może być płatne gotówką jednak sprzedający nie będzie mógł odliczyć sobie Vatu jedynie kwotę netto jako koszt. Powyżej 15 tys. nie zaliczy też do kosztów, także dla niego transakcja będzie niekorzystna.
3. Sprzedający wystawia FV ale jak wyżej powyżej 15k nie zaliczy sobie w koszty, vat  jest dla nich neutralny.
4. Sprzedający wystawia paragon, dla rolników ryczałtowych wystawia się paragon a do niego ewentualnie FV. Płatne w dowolny sposób.

57 minut temu, ksys napisał:

Ponawiam pytanie

https://wfirma.pl/


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
12 godzin temu, ksys napisał:

chodzi o cos prostszego , próbowałem go i nie za bardzo mi pasi

A instrukcje czytałeś? Na pierwszy rzut oka jest skomplikowany ale chwila czytania instrukcji i wszystko staje sie jasne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
19 godzin temu, ksys napisał:

chodzi o cos prostszego , próbowałem go i nie za bardzo mi pasi

datafaktury - chyba ze 4 lata w nim robię a robię max 15 faktur rocznie.
Marudne jest wprowadzenie kontrahentów ale potem to to tylko parę kliknięć. Nie ma magazynów, pierdół, nie instaluje żadnego dodatkowego badziewia itp.

19 godzin temu, Edin napisał:

.....
4. Sprzedający wystawia paragon, dla rolników ryczałtowych wystawia się paragon a do niego ewentualnie FV. Płatne w dowolny sposób.

Pytałem ostatnio księgową i upierała się że dla rolnika ryczałtowego mogę wystawić fakturę VAT (pesel zamiast NIP jak w przypadku zakupu ON na stacji benzynowej), oczywiście na jego żądanie. 


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja wystawiłem rok temu młodemu rolnikowi fakturę na PESEL. NIPu nie miał nadanego i problemu nie miałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170
27 minut temu, Nikita_Bennet napisał:

datafaktury - chyba ze 4 lata w nim robię a robię max 15 faktur rocznie.
Marudne jest wprowadzenie kontrahentów ale potem to to tylko parę kliknięć. Nie ma magazynów, pierdół, nie instaluje żadnego dodatkowego badziewia it

W tym programie zrobisz rejestry VAT i wyślesz jpk ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
1 godzinę temu, Thomas2135 napisał:

Ja wystawiłem rok temu młodemu rolnikowi fakturę na PESEL. NIPu nie miał nadanego i problemu nie miałem.

Ja wystawiałem w grudniu 2017r i na razie US sie nie czepnął, księgowej pokazywałem że jest na pesel dla rolnika indywidualnego.
Kumpel wystawił w 2017r roku dwie faktury na mego tatę - osoba prywatna bo braliśmy trochę łubinu i też cisza w US.

1 godzinę temu, fezoi napisał:

W tym programie zrobisz rejestry VAT i wyślesz jpk ?

Pewnie w płatnej wersji tak ale w lite nie da się, z JPK księgowa się grzebie, ja nie mam za bardzo czasu na to bo gospodarstwo to nie jedyna rzecz w moim życiu.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41
23 godziny temu, ksys napisał:

Ponawiam pytanie

e-mikrofirma, dostępny na stronie MF, tyle tylko, że póki co jest problem z wprowadzeniem faktury vat RR, ponieważ brak jest tam stawki VAT 7%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad531    63

Właśnie przechodzę na VAT. Rodzice przepisali mi ziemie oraz budynki znajdujące się kilka domów dalej. Adres zameldowania i zamieszkania mam ten sam. I mam takie pytanie: jaki adres powinienem podawać do faktur vat ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

chyba ten sam co masz w GUS/REGON bo do VATu czyli uzyskania NIPu potrzebny REGON (byłem kilka tygodni temu i u nas US chce regonu).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bedi90    0

Mam pytanie troszkę z innej strony.

Jestem na VAT od poczatku 2016r. W styczniu 2016 kupiłem kombajn, a w listopadzie 2016 ciągnik (każdy z zakupów przekroczył 15 000 netto). Oprócz tego kupowałem inne rzeczy za kwoty nieprzekraczające 15 000 netto. Czyli mógłbym powrócić na ryczałt  bez dokonywania korekty VAT w grudniu 2021. To wiem.

W 2018 Chciałbym wziąć następny ciągnik w leasing np na 3 lata - czy w tej sytuacji leasing będzie się liczył jako oddzielne raty i będę mógł powrócić na ryczałt w 2021 czy  będę musiał czekać 5 lat od 2018? (wartość ciągnika oczywiście przekracza 15 000 netto, natomiast wartość pojedynczych rat nie przekroczy) 

Z góry dziękuję za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

a wykup za ile?
Bo w sumie ciekawą sprawę zapodałeś, płacę leasing a potem za kilka tysięcy wykupuję coś co jest warte dużo więcej.
Ciekawe jak z budynkami jest - czy dałoby się w leasing żeby ominąć 10 lat na VAT.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Niedawno w tpr opisywali kiedy można wrócić na ryczałt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44
Dnia 24.01.2018 o 18:18, Konrad531 napisał:

Właśnie przechodzę na VAT. Rodzice przepisali mi ziemie oraz budynki znajdujące się kilka domów dalej. Adres zameldowania i zamieszkania mam ten sam. I mam takie pytanie: jaki adres powinienem podawać do faktur vat ?? 

US adresy na FV za bardzo nie interesują - ważne aby NIP się zgadzał. ja mam meldunek w jednym mieszkaniu, mieszkam w innym, gospo mam 35 km dalej, a adres na FV podaję taki, jak zameldowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj