Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#8141 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 09:00

VAT w rolnictwie

w nazwie tj na pieczątce musisz mieć tak jak masz w GUS zgłoszone

U mnie US inaczej stwierdził. Zmieniałem w tym roku nazwę z powodu zmiany adresu i współwłasności i US jedynie wymaga żeby w nazwie i pieczątce było moje imię i nazwisko, mój adres i NIP, reszta ich nie interesuje. Mam dodaną w pieczątce nazwę "Gospodarstwo rolne" i współwłaścicielkę i jest ok.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 15:07
  •  

#8142 Share D-e-x-t-e-r

D-e-x-t-e-r

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 09:02

VAT w rolnictwie

Tutaj mała nieścisłość wystąpiła jeśli kupujesz za 1000 zł to ryczałtowiec otrzyma cenę brutto więc netto będzie 934.58 zł plus 65.42 zł podatku. To daje 1000 zł przelewu dla ryczałtowca.

Czyli będąc na VAT i kupując od ryczałtowca zarabiam praktycznie te 7%, a jak urzędy skarbowe reagują na zwroty gdy by były one dość często

I inne pytanie w październiku 2015 Kupilem kombajn zbożowy na fakturke Ok 7tys. Jest VATu bo była zaniżona czy mogę teraz odliczyć wchodząc na VAT w lutym ?

Edytowany przez D-e-x-t-e-r, 21 styczeń 2016 - 15:45.

#8143 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 21 styczeń 2016 - 09:06

VAT w rolnictwie W pewnym sensie zarabiasz (jak wolisz to tak nazywać) lecz odprowadzasz vat przy sprzedaży więc trudno mówić o zarabianiu.
A jak ma reagować urząd? Jak się należy to łaski nie robią.

Edytowany przez daremw, 21 styczeń 2016 - 09:08.

#8144 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 479 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 09:18

VAT w rolnictwie

jaki zarobek - jesteś 1% w plecy bo przy sprzedaniu tego bydła musisz odprowadzić do US 8% VAT

#8145 Share kamik90

kamik90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 10:53

VAT w rolnictwie

U mnie US inaczej stwierdził. Zmieniałem w tym roku nazwę z powodu zmiany adresu i współwłasności i US jedynie wymaga żeby w nazwie i pieczątce było moje imię i nazwisko, mój adres i NIP, reszta ich nie interesuje. Mam dodaną w pieczątce nazwę "Gospodarstwo rolne" i współwłaścicielkę i jest ok.

Masz racje, bylem dzisiaj w US i powiedzieli zeby tylko nip i regon się zgadzał reszta nie ma znaczenia

#8146 Share D-e-x-t-e-r

D-e-x-t-e-r

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 16:54

VAT w rolnictwie

W pewnym sensie zarabiasz (jak wolisz to tak nazywać) lecz odprowadzasz vat przy sprzedaży więc trudno mówić o zarabianiu.
A jak ma reagować urząd? Jak się należy to łaski nie robią.

Nie no zgadzam się  tobą, tak piszę bo do tej pory nie jestem na vacie, i w tej sytuacji musiałbym zapłacić całego 1000zł, ale przy sprzedaży już wiadomo...

Druga sprawa, jeśli wejdę w lutym na vat w w pażdzierniku kupiłem kombajn zbożowy czy mogę go sobie odliczyć, bo wyczytałem że chyba tak do 5 lat środki trwałe można... kombajn mam fakturke 23% ale bez NIP

#8147 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3381 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 21 styczeń 2016 - 18:50

VAT w rolnictwie

Masz racje, bylem dzisiaj w US i powiedzieli zeby tylko nip i regon się zgadzał reszta nie ma znaczenia

No widzicie ja mam w nazwie "Gospodarstwo Rolne Imię Nazwisko" i na fakturce miałem przekręcone "Gospodarstwo Rolne Nazwisko Imię" i miałem na kontroli ją zakwestionowali

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#8148 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 724 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 21 styczeń 2016 - 19:47

VAT w rolnictwie

Odnieśli miażdżące zwycięstwo , dorwali bandziora  :) .

#8149 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3381 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 21 styczeń 2016 - 19:49

VAT w rolnictwie

ta i nawet karą grozili :lol:

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#8150 Share Piwo111

Piwo111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 10:23

VAT w rolnictwie

Planuje zakup maszyn z tego Prowu co będzie w marcu. Moje pytanie brzmi czy przy wartośći maszyn 250 tyś brutto opłaca sie przechodzić na vat ? czy jest jakikolwiek sens ? i na jakich to zasadach działa. Ja wiem ze najlepiej udać sie do doradcy ale chciałbym się dowiedzieć jak to u was funkcjonuje u gospodarzy. Ile wynosi zwrotu vatu z mleka ? jestem totaltnie w tym zielony a jednakże planuje się  rozwijać i wielu gospodarzy namawia na takie rozwiązanie. Jesli ktoś by mogł mi powiedzieć ile bym dostał zwróconego vatu z maszyn i ile z mleka byłbym wdzieczny. Na rok mam 90 tyś kg . :)

edit@ obliczyłem na kalkulatorze w internecie ze zostałoby z vatu 

DODATKOWY ZYSK Z PRZEJŚCIA NA VAT 47 154,48 zł

I moje pytanie brzmi ? czy ja moge dysponować tymi pieniedzmi i zakupić cokolwiek ? czy musze kupić coś co będzie miało vatu np ciagnik 47 tyś ? Pozdrawiam i dziekuje za odp :) bo jestem w tym zielony a bardzo chciałbym wiedzieć

Edytowany przez Piwo111, 22 styczeń 2016 - 10:39.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8151 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 10:48

VAT w rolnictwie

PIWO odbierz PW

#8152 Share Farmerski

Farmerski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 18:44

VAT w rolnictwie

Myślę o przejściu na Vat. Przy przychodach brutto ok 200 tysięcy rocznie (w tej kwocie jest ok 13.100 Vat)  a przy zróżnicowaniu stawek Vat za produkty, które sprzedaje  to na zasadach ogólnych bym musiał odprowadzic ok 12 tys. zł. co wynosi  jakieś 6,40 %.  . Na ryczałcie 7% bym dostał te 13,100, wiekszosc produktów które kupuje to minimum 8%, energia, paliwo, 23%. Dopłat nie wliczłem w przychody, zostawiłem je na zycie, reszta jest w obrocie gospodarstwa. Więc pytanie czy bez duzych inwestycji wyjde  minimum na zero?

#8153 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 18:54

VAT w rolnictwie

Policz teraz za ile kupujesz ,paliwo ,nawozy środki itp, policz ile vatu i masz odpowiedż ,a jeszcze na ksiegowegp ok 1000 minimum ,chyba że sam się rozliczysz

#8154 Share Farmerski

Farmerski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 19:02

VAT w rolnictwie

to znaczy, własnie nie do konca mam sprecyzowane koszty i dlatego pytam czy to moze sie opłacac,. Na poczatku oczywiście ksiegowa, natomiast później wchodzi w grę rozliczanie we własnym zakresie, powiedzmy że troche orientuję się w tym temacie, aczkolwiek jeszcze nie czułbym sie pewien w niektórych sytuacjach.

#8155 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 19:37

VAT w rolnictwie

Bez inwestycji na wysokotowarowym gospodarstwie nie możliwe wyjść na zero ,troszke się dokłada,jak inwentarz to jeszcze więcej,a sam prowadze księgowość 

#8156 Share Farmerski

Farmerski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 19:57

VAT w rolnictwie

pytam o tą graniczną wartosc "na zero" gdyż przy zakupie jakichś nowych maszyn zyskujemy, a teraz zbliza sie PROW, moze się coś skorzysta, wiec kiedy przejsć jak nie teraz, po fakcie nie ma sensu.

#8157 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 20:19

VAT w rolnictwie A czy w nowym prow nie trzeba przejść na vat tak czy inaczej? Ja mam niecałe 30 ha ok 100 tyś l rocznie mleka i wychodzę na + bez dużych inwestycji. Panowi policzcie ile wydajecie na paliwo, części, nawozy, nasiona, śor, materiały budowlane, narzędzia itp. i będziecie wiedzieć. Nikt za was tego nie policzy. Pieniądze ze zwrotów przeznaczacie na dowolny cel. Z mleka trzeba teoretycznie oddać 5%.

#8158 Share radekz200

radekz200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 20:30

VAT w rolnictwie

czemu z mleka tylko 5%? :P

#8159 Share Farmerski

Farmerski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 20:33

VAT w rolnictwie

A czy w nowym prow nie trzeba przejść na vat tak czy inaczej? Ja mam niecałe 30 ha ok 100 tyś l rocznie mleka i wychodzę na + bez dużych inwestycji. Panowi policzcie ile wydajecie na paliwo, części, nawozy, nasiona, śor, materiały budowlane, narzędzia itp. i będziecie wiedzieć. Nikt za was tego nie policzy. Pieniądze ze zwrotów przeznaczacie na dowolny cel. Z mleka trzeba teoretycznie oddać 5%.

Właśnie zalezało mi na rzetelnym potwierdzeniu moich przypuszczeń, że na bieżąco wychodzi sie  mniej wiecej na  zero, raz US dopłaci, raz ja trochę. Bo sądze ze paliwo, nawozy srodki ochrony roslin to podstawa zwrotów z bieżącego funkcjonowania. Jak juz wczesniej ktos napisał  nawet z drobnych przedmiotów "grosz do grosza". Vat z uzyskanych przychodów jestem w stanie obliczyc, natomiast koszty jest bardzo cięzko. Rok wczesniej nalezałoby zbierac wszelkie faktury. Na oko nie da rady.

czemu z mleka tylko 5%? :P

Takie stawki są ustalone z góry w PKWiU.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8160 Share kojot2385

kojot2385

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 20:39

VAT w rolnictwie

Ja miałem ułatwione zadanie bo mój Ojciec prowadził taką niby ewidencję na własne potrzeby ile pieniędzy było wydane i dokładnie na jakie cele. Tak więc przeliczyłem sobie z ostatnich dwóch lat jakie były przychody i jakie wydatki które kwalifikowały się do zwrotu VAT i wyszło mi że powinienem wychodzić na plus no ale muszę jednak co jakiś czas jakieś drobiazgi kupować bo jednak samo paliwo, nawozy i pasze to zbyt mało ... To jakąś taczkę się kupi, wiertarkę , to prostownik z rozruchem. No ale głównym bodźcem do przejścia był zakup maszyn na MGR