karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jaro86    31

Ja uzywam tego programu. Ale jeszcze nie mialem chwili zobaczyć jak tu jest z jpk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojt3p    0

Witam jak to jest z fakturami sprzedarzy, bedzie można je dalej pisać ręcznie na druczkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ZosiaSamosia   
Gość ZosiaSamosia

U mnie jest bez zmian, czyli na druczku pisane ręcznie.

Edytowano przez ZosiaSamosia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

A jak to jest z tym podwojnym kontem jedno do netto drugie do vatu. Lazdy musi je miec czy tylko Ci co zadeklaruja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27
2 godziny temu, wojt3p napisał:

Witam jak to jest z fakturami sprzedarzy, bedzie można je dalej pisać ręcznie na druczkach?

Możesz ręcznie wystawiać FV ale ewidencje VAT  musisz prowadzić komputerowo aby generować JPK_vat, będziesz natomiast zwolniony z jpk na żądanie np. Jpk magazyn

26 minut temu, Mikruss napisał:

A jak to jest z tym podwojnym kontem jedno do netto drugie do vatu. Lazdy musi je miec czy tylko Ci co zadeklaruja.

Na razie jeszcze nie weszło, możliwe że od 1 kwietnia wejdzie, na chwilę obecną nie ma się czym martwić.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafalr2    0

Jak to wyglada jak mam księgową to ogolnie księgowa nie może wypełniać tego jpk_vat ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522

Jak masz księgową to o nic sie nie martwisz,jedynie o kase na zapłte usługie ,ile placisz miesięcznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

a jaki tam był limit na faktury tzn do ilu można gotówką a nie na przelew

Coś słyszałem że powyżej 15000 zł tylko przelew.

I jest jakaś różnica np kupuję od rolnika maszynę (obaj jesteśmy na Vacie) albo czy kupuję z firmy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafalr2    0

Płace 150 zł miesięcznie No i księgowa teraz nie wie sama jak to robić , powiedziała ze jak ma ona Odbierac od klientów faktury i każda klepać to zejdzie jej to wieki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
26 minut temu, sebe1033 napisał:

a jaki tam był limit na faktury tzn do ilu można gotówką a nie na przelew

Coś słyszałem że powyżej 15000 zł tylko przelew.

I jest jakaś różnica np kupuję od rolnika maszynę (obaj jesteśmy na Vacie) albo czy kupuję z firmy ?

Dokładnie rok temu dzwoniłem jak to wygląda z tym limitem to pani z US powiedziała że dla mnie jest lepiej jak przelewem bo US "nie może podważyć takiej transakcji" ale nie ma też przeciwwskazań zapłacenia gotówką (zrobiłem przelew).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam. Czy warto przechodzić na vat? Planuje teraz zakup ciągnika z turem za ok 220 tys netto. W późniejszych latach planuję kupno ziemi i mam inwestycje na 40tys ale nie związane z rolnictwiem. Teraz słyszy sie ze jakies ustawy sa wprowadzane ktore jeszcze bardziej uprzyksza Zycie vatowcow . Dodam ze mam 17h ziemi i sieje zboże kukurydzę cebule(0'5h) i burak(2'5ha). Dodam tez ze druga część gospodarstwa jest na tate i on ma krowy na siebie. Jak mi doradzacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel328    646
Czy przechodzić to jest kwestia indywidualna. Za ciągnik sobie zwrócisz i co dalej? na ziemię vatu nie ma, inwestycja nie związana z rolnictwem tez nie podlega zwrotowi chociaż nie wiem dokładnie co masz na myśli? Na vacie nie jest wcale tak trudno, nie musisz się na wszystkim znać, wystarczy jakiś księgowy który rozliczy wszystko jak trzeba. Swoją drogą przypomniał mi się dowcip jak rozpoznać dobrego księgowego? Na pytanie 2+2? Odpowiada a ile ma być? ;)

Zetor 5320 + tur
Zetor 6911
Ursus C-330
Warfama Z-543

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A słyszałeś o jakiejś ustawie która ma wejsc w kwietniu trgo roku? Ze jakies konto trzeba bd utworzyć i tam bd tylko ten zwracany vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nazywa sie ona split payment

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
10 minut temu, nikolas29 napisał:

Nie warto 

Jakies argumenty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1379
Paweł dobrze napisał,kwestia indywidualna,jeśli sporo się inwestuje w gosp regularnie to warto przejść,ja np sobie chwalę.Ale jeśli gospodarstwo nastawione na zysk który w całości idzie poza nie to na dwoje babka wróżyła,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
15 minut temu, DanielFarmer napisał:

Paweł dobrze napisał,kwestia indywidualna,jeśli sporo się inwestuje w gosp regularnie to warto przejść,ja np sobie chwalę.Ale jeśli gospodarstwo nastawione na zysk który w całości idzie poza nie to na dwoje babka wróżyła,

A co sądzisz o tych zmianach co weszły w życie od stycznia jpk. I o tej ustawie co ma wejsc w życie w kwietniu, split payment?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel328    646
W kwietniu napewno nie wejdzie bo juz piszą o przesunięciu terminu. I jest to forma dobrowolna, nie musisz z niej korzystać, moim zdaniem bardziej chodzi tu o przedsiębiorców i duże firmy niż rolników. Ja bym się tym tak nie martwil bo to tylko tyle że FV za np pasze zapłacisz w cenie netto na jedno konto dostawcy a VAT na drugie konto. Trochę to upierdliwe no ale cóż ;) Jestem na VAT od 3 lat i sobie chwale :)

Zetor 5320 + tur
Zetor 6911
Ursus C-330
Warfama Z-543

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasagro111    15

chłopie kupujesz maszyny i się jeszcze głupio zastanawiasz, a weś nie słuchaj nikogo tylko przechodz na wat!!! Ja jestem od pazdziernika na wacie i same korzyści teraz weszedł przepis że każdy nowy watowiec  musi się co miesiąc rozliczać przez rok a potem już może co kwartał ale przecież rok szybko zleci.  Ja płacę 100 zł na miesiąc księgowej ale odbijam wat ze wszystkiego woreczki na ziemniaka, sadzeniaki,nawozy węgiel opłaty do domu prąd woda gaz scieki paliwo do ciągników i w sumie mi wychodzi nieraz do 3-4 tyś zwrotu watu na miesiąc a kosztuje mnie to tylko 100 zł.. Wcześniej nie byłem na wacie i załuję bo miałbym teraz w kieszeni może i lepiej jak ze 100 tyś zł bo rozwijam się i  kupuje bardzo duzo do gospodarstwa.

ja też za miesiąc kupuje ciągnik który również kosztuje 220 netto to zwrot watu będziesz  miał tak jak i ja  ponad 50 tyś i ty się zastanawiasz.... Nie ma w ogóle żadnych przymusów zbierasz tylko FV i jak sprzedajesz towar to wystawiasz FV i  raz na miesiąc dajesz te fv księgowej tyle, chcesz więcej info pisz na priv chętnie odpowiem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasagro111    15

hehe, w skarbówce mi powiedzieli że  jak najbardziej mogę to sobie odbić  a tobie się coś nie widzi napisz dlaczego nielegalnie?   według polskiego prawa "wszystkie środki niezbędne do prowadzenie prawidłowo firmy czy gospodarstwa podlegają zwrotowi watu" poczytaj sobie o tym.   Jak mam kolego sortownik i służy do przygotowania produktu do sprzedaży to co chodzi na powietrze? no chyba nie, tak że jest mnóstwo rzeczy które można odbić np: zakup telefonu do dzwonienie po skupach warzyw również sobie odbiłem i nie było żadnego zarzutu oszustwa....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
telefon, woda prąd okej, ale węgiel ? pierwsze słyszę ? można ? aż się zapytam swojego księgowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj