Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9024 odpowiedzi na ten temat

#781 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 25 wrzesień 2009 - 15:20

VAT w rolnictwie czyli suma sumarum zostaje mi 40000 a co z tym vatem od remontów? może trzeba bedzie jakąś umowe dzierżawy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 13:13
  •  

#782 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 25 wrzesień 2009 - 16:20

VAT w rolnictwie najlepiej by było mieć jakiś papierek dzierżawy jak dzierżawy ale chociaż umowę o przekazaniu w użytkowanie, u nas tak jest z ciągnikami

#783 Share lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 27 wrzesień 2009 - 13:01

VAT w rolnictwie najlepiej zrobić umowę użyczenia bo dzierżawa to mogą się przyczepić w US
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#784 Share Cez4R

Cez4R

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 27 wrzesień 2009 - 15:25

VAT w rolnictwie Dokładnie, użyczenie to taka dzierżawa bez czynszu i nie można jej opodatkować :) Sam mam takie umowy.

#785 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6295 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 04 październik 2009 - 14:37

VAT w rolnictwie 1. VAT za buty robocze, gumofilce - da się to odliczyć jesli w gospodarstwie nie zatrudnia się nikogo na umowę (stosunek o pracę), pytam bo gdzieś w tym wątku ktoś się chwalił że można.
2. Telefon stacjonarny w tpsa/netii + internet - jest sens? Pytam bo miesięcznie płacę 100 PLN za obie usługi. Poza tym powiedzmy że pracuję (podatek dochodowy i ulga za internet będzie). Po mojemu skoro płacę 1200PLN rocznie za telefon+internet to zwrot VATu wyjdzie 264PLN. W przypadku gdybym skorzystał z ulgi w podatku dochodowym (praca inna niż gospodarstwo) to patrząc po miesięcznym wydatku 60PLN na internet daje to 720 PLN brutto rocznie z czego całość można odzyskać.
Sumując - odliczając sam VAT jako rolnik odzyskam 264PLN a odliczając przy dodatkowej pracy ponad 700PLN.
No chyba że coś pomyliłem (na dniach i tak podpytam księgową co by tak zrobić aby więcej fiskus mi oddał).
3. rezygnacja z bycia VATowcem była możliwa po 3 latach bycia na tzw vacie, kilka dni temu słyszałem że można zrezygnować po 12 miesiącach od przejscia na VAT. Prawda to?
4. a i ostatnia sprawa - autko jest na tatę i nie chcę być wbity w DR. Jak zrobić abym faktury za naprawę auta, wymianę oleju, zakup opon mógł odliczyć? Umowa użyczenia wystarczy? Jeśli tak to ma ktoś gotowy wzór?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#786 Share ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 04 październik 2009 - 19:34

VAT w rolnictwie Odp.1 ja odliczam
Odp. 4 mam na taką umowę wzięty ciągnik (od teścia) i odliczam od niego wszystko nawet zamontowałem nową kabinę ,nie licząc pozostałych wydatków związanych z codzienną obsługa smary,części,paliwo i takie tam.
wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

#787 Share Cez4R

Cez4R

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 05 październik 2009 - 08:20

VAT w rolnictwie Pytanko do vatowców(jako że jestem początkującym): w tym miesiącu kwota podatku naliczonego przekracza 22% wartości sprzedaży, zdaje się że w terminie 60 dni mogę odliczyć max 22% wartości sprzedaży. Co zrobić z nadwyżką? Wpisać do zwrotu w terminie 180 dni, czy przenieść na następny miesiąc?

Już się wyjaśniło, ten przepis już nie obowiązuje.

#788 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6295 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 14 październik 2009 - 10:42

VAT w rolnictwie Zapraszam do kiosków. Dziś z rzeczpospolitą jest mała księgowość rzeczpospolitej i drugi cd na którym jest kilka ciekawych rzeczy.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#789 Share michalk

michalk

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 695 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport internet

Napisany 14 październik 2009 - 12:27

VAT w rolnictwie witam prosze o pomoc jestem w trakcie przejmowania od rodzicow gospodarstwa o powierzchni 15 ha z dzierzawa bede mial ponad 30ha zamierzam zlozyc wniosek na PROW na okolo 450tys brutto moze mi ktos zorietowany w tych sprawach powiedziec czy oplaci mi sie przejsc na vat. wiem ze dostane nie cale 100tys zwrotu z tej inwestycji ale jak ma sie pozniejsze prosperowanie gospodarstwa dodam ze rodzice beda produkowac tuczniki a na mnie bedzie tylko pole. powiedzcie w jaki sposob ja bede mogl utrzymywac comiesieczne zwroty z US np za paliwo nawozy czy srodki ochrony roslin. bardzo prosze o pomoc osoby ktora orietuje sie troche w tej sprawie.
Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

#790 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 14 październik 2009 - 15:04

VAT w rolnictwie zwroty będziesz otrzymywał za to co będziesz kupował do produkcji, rodzice będą mieli drugie gospodarstwo z ziemią?? i będą prowadzić oddzielne gospodarstwo?? jeżeli Ty nie będziesz "produkował" tuczników to od rzeczy typowych do tej produkcji nie będziesz mógł nic odliczyć bo US może się przyczepić

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#791 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 14 październik 2009 - 15:27

VAT w rolnictwie a czy masz udokumentowane na siebie przychody za ubiegły rok na bodajże 20tyś zł, bo jeśli nie to nie przejdziesz na Vat

#792 Share michalk

michalk

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 695 postów

Napisany 14 październik 2009 - 16:15

VAT w rolnictwie rodzice maja tylko 1,5 ha ziemi fakture bede mial bo znajomy rolnik wystawi mi fakture ze zakupil ode mnie ziarno za 20tys tylko jak potem bedzie jak juz bede na vacie i bede chcial n z paliwa i nawozow odliczyc to co musze zrobic?? moge np wystawic rodzica fakture ze sprzedalem im ziarno??

#793 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 14 październik 2009 - 16:19

VAT w rolnictwie można i tak :) W takiej sytuacji najlepiej się rozliczać kwartalnie samemu :)

#794 Share michalk

michalk

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 695 postów

Napisany 14 październik 2009 - 16:23

VAT w rolnictwie ale mozna tak ze ja nie bede nigdzie sprzedawal ziarna tylko fikcyjnie rodzica bo to i tak wszystko pojdzie dla swin...?? myslalem o tym kwartalnie ale to znowu trzeba czakac tyle samo na pieniadze...a jak to jest czy zeby odbic vat z paliwa i nawozu to musze w tym samym miesiacu sprzedac ziarno??

#795 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 14 październik 2009 - 16:33

VAT w rolnictwie fikcyjna sprzedaż jest niezgodna z prawem, jednak prowadząc całą produkcję roślinną i sprzedając ziarno rodzicom i tak powinieneś zyskać, gdyż stawka podatku VAT na środki produkcji jest przeciętnie znacznie wyższa niż na płody rolne, miesięczne okresy rozliczeniowe niewiele przyspieszą proces zwrotu podatku, gdyż w gospodarstwach rolnych nakłady nie są ponoszone w sposób ciągły lecz raczej okresowy, podobnie jak sprzedaż, stąd wybór stosownego okresu rozliczeniowego nie powinien opierać się tylko i wyłącznie na kosztach finansowych opóźnionego zwrotu, aby otrzymać zwrot zgodnie ze znowelizowanymi rozwiązaniami nie jest konieczna sprzedaż w danym miesiącu

#796 Share michalk

michalk

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 695 postów

Napisany 14 październik 2009 - 16:36

VAT w rolnictwie a mozesz dokladniej napisac jak to wyglada od kupna np paliwa poprzez wystawienie faktury do zwrotu pieniedzy w US??

#797 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 14 październik 2009 - 16:36

VAT w rolnictwie widzę że kolega juz wszystko wyjaśnił, :)

#798 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 14 październik 2009 - 16:44

VAT w rolnictwie

Zapraszam do kiosków. Dziś z rzeczpospolitą jest mała księgowość rzeczpospolitej i drugi cd na którym jest kilka ciekawych rzeczy.

Kupiłem gazete i jest tylko jedna płytka "Kadry i Płace 2009"

#799 Share michalk

michalk

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 695 postów

Napisany 14 październik 2009 - 17:14

VAT w rolnictwie a jesli podatek zwrotu bedzie wyzszy niz ten ktory odprowadzilem od np nawozu to ta roznica bedzie mi zwrocona??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#800 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 14 październik 2009 - 17:18

VAT w rolnictwie Tak :) Ja mam miesięcznie wystawione faktury od których mam zapłacić vat na jakieś 300zł, a z zakupów do zwrotu od 400 do 1000zł.
W Twojej sytuacji przejście na "zasady ogólne" opłaci się w 100%