karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

zetorki    30

ciekaw jestem czy nie dało by się jakoś obejść tego VATu z ciągnika... w końcu ja nie odliczałem z niego podatku


Zetor 7340 + tur MetalFach
Zetor 5320
URSUS c-330 + tur1
3 konie na 35ha ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

a ja nie mam ciągnika i maszyn od ojca nigdzie wciągniętych i na części Vat odliczam (a ciągnik przejestrowany na mnie jako darowizna z pomniejszeniem wartości)

ty nie bądź taki szybki dobrze policzyłeś dostajesz co miesiąc 1500 zł dochodu 8% odpada tak ale coś zawsze kupujesz a paliwo, części to 23% to mniej wydasz i na 0 bedziesz , chyba że zwijasz interes . U mnie też miało być słabo ale już 2 rok i cały czas mi oddają Vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorki    30

Ciągnąć na siłę VATu nie chce, w moim przypadku jeśli doliczę koszty księgowej to wychodzę ledwo 0 


Zetor 7340 + tur MetalFach
Zetor 5320
URSUS c-330 + tur1
3 konie na 35ha ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

art. 43 ust. 5

 

 Podatnicy, o których mowa w ust. 3, którzy zrezygnowali ze zwolnienia od podatku, mogą po upływie 3 lat od daty rezygnacji ze zwolnienia ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 3. Zwolnienie, o którym mowa w zdaniu pierwszym, obowiązuje pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca (kwartału), od którego podatnicy ci ponownie chcą skorzystać ze zwolnienia.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakim cudem przy krowach wychodziesz na zero? U mnie mając poniżej 30 krów jakoś na plus wychodzę. Faktury za sprzedaż cieląt i innego bydła nie zaniżane czy coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186
3 godziny temu, sebe1033 napisał:

a ja nie mam ciągnika i maszyn od ojca nigdzie wciągniętych i na części Vat odliczam (a ciągnik przejestrowany na mnie jako darowizna z pomniejszeniem wartości)

ty nie bądź taki szybki dobrze policzyłeś dostajesz co miesiąc 1500 zł dochodu 8% odpada tak ale coś zawsze kupujesz a paliwo, części to 23% to mniej wydasz i na 0 bedziesz , chyba że zwijasz interes . U mnie też miało być słabo ale już 2 rok i cały czas mi oddają Vat

To że ci odają nie znaczy że na pewno jestes na plusie

  • Like 1

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam na myśli ogólnoroczny rachunek. Wiadomo, że jak sprzedam bydła za kilkanaście tyś to z tego vatu odejdzie trochę, ale na 3 lata tylko raz musiałem 150 zł dopłacić z własnej kieszeni. Jakoś na te kilka tyś co roku mam zwrot i to bez kupowania maszyn. Pieniądze z dopłat to przecież dodatkowe źródło pieniędzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Napisze to jeszcze raz: mając zwrot nie znaczy że jesteś na plusie. Kazdy patrzy czy ma zwrot ale jesli chce sie zobaczyc faktyczne zyski trzeba porownac vatowca z ryczaltowcem

  • Like 1

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Dokładnie jak kolega wyżej pisze. Ja choć jestem ryczałtowcem to jak bym był na vacie to licząc koszty użyte do produkcji nigdy nie wyjdę na 0 rocznie, musiał bym zainwestować 20tsy. brutto z 23%Vatem żeby wyjść na zero porównując bycie ryczałtowcem a vatowcem

Teraz cena mleka wysoka a koszty bez zmian więc tak to wychodzi.  Jedyną drogą korzystną bycia vatowcem to zakupy z 23% vatem (czyli sprzęt, budowa), a jedynym kosztem użytym do produkcji który ma 23% to siatka do bel, kwaśny węglan i paliwo (to chyba największy koszt, ale i tak nie pokryje zysków)

Edytowano przez macin87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MDSikor    6

Ja będąc na Vacie jestem średnio do przodu rocznie od 500zł do 1500zł nie wliczając w to kupna maszyn bo wtedy wiadomo jak jest.


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 godziny temu, macin87 napisał:

Dokładnie jak kolega wyżej pisze. Ja choć jestem ryczałtowcem to jak bym był na vacie to licząc koszty użyte do produkcji nigdy nie wyjdę na 0 rocznie, musiał bym zainwestować 20tsy. brutto z 23%Vatem żeby wyjść na zero porównując bycie ryczałtowcem a vatowcem

Teraz cena mleka wysoka a koszty bez zmian więc tak to wychodzi.  Jedyną drogą korzystną bycia vatowcem to zakupy z 23% vatem (czyli sprzęt, budowa), a jedynym kosztem użytym do produkcji który ma 23% to siatka do bel, kwaśny węglan i paliwo (to chyba największy koszt, ale i tak nie pokryje zysków)

Dokładnie jeśli gospodarstwo się nie rozwija to nie ma sensu przechodzić na vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Mam pytanie.

Chcialbym sie upewnic czy dobrze robie. Mam w listopadzie wystawiona fakture zaliczkowa na maszyny. Zakup tych maszyn bede mial w przyszlym roku. Wtedy rozlicze normalnie fakture zakupu i bede mial tez korekte faktury zaliczkowej i zwrot tej zaliczki czy wtedy rizliczam ją w ewidencji kupna ze znakiem minus. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409
11 godzin temu, Thomas2135 napisał:

Mam na myśli ogólnoroczny rachunek. Wiadomo, że jak sprzedam bydła za kilkanaście tyś to z tego vatu odejdzie trochę, ale na 3 lata tylko raz musiałem 150 zł dopłacić z własnej kieszeni. Jakoś na te kilka tyś co roku mam zwrot i to bez kupowania maszyn. Pieniądze z dopłat to przecież dodatkowe źródło pieniędzy.

Pieniądze z dopłat są właśnie tym co daje duży plus w bilansie, oczywiście jeśli nie wydasz tego na nowy samochód... Ja uprawiam 100 ha, dopłaty biorę do kieszeni za 90 ha, też ma to znaczenie, jakbym musiał oddać właścicielowi pola dopłaty za 50 ha lub więcej to sporo pieniędzy odejdzie, druga kwestia to to czy masz własne maszyny czy korzystasz z usług, dać komuś pieniądze za koszenie kukurydzy, zbiór traw itd. (w 99% brak faktury lub jak nie będziesz chciał faktury to taniej ktoś o VAT ci zrobi)  kupić paliwo i części na 23% to dodatkowy VAT który Ci odpada, ogólnie to teraz mowa że ktoś nie kupuje nowych maszyn i mu się VAT nie opłaca przy krowach to nieporozumienie bo tak naprawdę to teraz 75% używanych maszyn też handlarze sprzedają z fakturą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3439

Przy samej produkcji roślinnej ,bez kupna maszyn ,nie można wyjść na zero,jeśli ktoś policzy  dobrze ile by miał na RR,bo z samej deklaracji to wyjdzie na plus,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Zgadza się jeżeli nie ma inwestycji to balansuje się na granicy.

Odnośnie liczenia z deklaracji to w przypadku trzody można dopłacać a być na zero (mam na myśli ten 1% różnicy).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

Do tej różnicy w VAT ryczałtowca i vatowca trzeba jeszcze dodać koszt księgowej, jeśli ktoś nie rozlicza się sam. Przy koszcie 150zł/mc trzeba dodatkowo prawie 800zł z 23%vat, żeby księgowa się zwróciła. 

@PATr, zgadza się, da się zdobyć fakturę na usługę, ale wówczas usługodawca doliczy ci vat, czyli na to samo wychodzi. Z używanymi maszynami jest często podobnie. Jeśli chcesz fakturę, to cena wzrasta +23%. Możesz powiedzieć, że to dzięki takim fakturom wychodzi się na plus, ale bez przesady. Obracanie VATem na siłę jest bez sensu, bo równie dobrze zapłacić cenę netto można na ryczałcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

W przypadku usług owszem, ale jak w maszynach wystarczy popatrzeć na ogłoszenia maszyn które mają wiek poniżej 10 lat i mało którą ktoś ci sprzeda bez faktury bo jak handlarz kupił na fakturę to i na fakturę sprzeda, co prawda zaniży trochę fakturę ale i tak doliczy VAT, ogólnie na zachodzie w miarę młode maszyny bardzo nikt nie chce sprzedawać bez faktury, a w Polsce zresztą też bo mało który rolnik już nie jest na vacie i jedynie przy starszych maszynach ci może nie wystawić bo nie odliczał vatu a jak maszyna młoda i jest w środkach trwałych to nie sprzedasz bez faktury bo to jednak ryzyko

Edytowano przez PATr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toperz    4
Dnia 4.12.2017 o 22:53, przemol87 napisał:

To że ci odają nie znaczy że na pewno jestes na plusie

dokładnię tak jak  piszesz!!!!!!

nie patrzcie czy macie zwrot vat 9podliczająć np. cały rok , tylko ile by wam zosało jeśli bylibyście na ryczaucie  ,

gdyby nie inwestycje  to  ryczałt był by korzystniejszy , (produkcja roślinna)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toperz    4
15 godzin temu, danielhaker napisał:

Do tej różnicy w VAT ryczałtowca i vatowca trzeba jeszcze dodać koszt księgowej, jeśli ktoś nie rozlicza się sam. Przy koszcie 150zł/mc trzeba dodatkowo prawie 800zł z 23%vat, żeby księgowa się zwróciła. 

@PATr, zgadza się, da się zdobyć fakturę na usługę, ale wówczas usługodawca doliczy ci vat, czyli na to samo wychodzi. Z używanymi maszynami jest często podobnie. Jeśli chcesz fakturę, to cena wzrasta +23%. Możesz powiedzieć, że to dzięki takim fakturom wychodzi się na plus, ale bez przesady. Obracanie VATem na siłę jest bez sensu, bo równie dobrze zapłacić cenę netto można na ryczałcie

"zgadza się, da się zdobyć fakturę na usługę, ale wówczas usługodawca doliczy ci vat, czyli na to samo wychodzi. " - dlatego tym bardzej  powinno sie brać faktury ,  wtedy skończy sie lewe handlowanie  ,   a jest to im   na ręke  nie wystawia faktury jest 19% do przodu (podatek dochodowy) jesli ma ktoś działalność  , 

zresztą to samo jest w budowlance czy  częściach samochodowych ,  bez faktury , to i firma dochodu nie ma , żyje się dobrze ,np. socjale sie dostaje na max-a  , tak własnie działają dzisiejsi "złodzieje" ale to już inny temat 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
potok    0

Ile procent vatu mogę odliczyć od zakupu nowego samochodu osobowego.Pozdrawiam 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9449    36
33 minuty temu, potok napisał:

Ile procent vatu mogę odliczyć od zakupu nowego samochodu osobowego.Pozdrawiam 

 

Jeżeli samochód wykorzystywany tylko do prowadzenia działalności to 100%, jeśli również do celów prywatnych to 50%.


Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
glicer    25

Moze  koledzy orientujecie sie,kiedy mozna wyjsc z VAT-u,w sytuacji gdy nowe maszyny zakupione były 3 lata temu(PROW)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj