Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#7801 Share krycha094

krycha094

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 533 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja rolnictwo maszyny rolnicze :)

Napisany 20 listopad 2015 - 23:24

VAT w rolnictwie

ja podałem symulacje gdybym chciał auto sprzedać po 5 latach a gdybym taką używke sprzedał po roku i miał 100% oddać to lepiej wogóle sie w to nie bawić bo jeszcze trzeba dołożyć do tego

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 21:35
  •  

#7802 Share kris31

kris31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 07:35

VAT w rolnictwie

Witam. Planuje troche inwestycji i myśle żeby przejść na vat, tylko, że jak już beęde mniej inwestować to nie będzie mi się to opłacało. Mam pytanie czy po kilku latach mogę powrócić do RR?

#7803 Share jaro86

jaro86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów
  • Zainteresowania:motoryzajca, sport

Napisany 21 listopad 2015 - 07:54

VAT w rolnictwie

Weź no cofnij się chyba jedną stronę do tyłu dopiero była o tym mowa.

#7804 Share kris31

kris31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 12:22

VAT w rolnictwie

Dzięki jaro, Czy moge zrezygnować z vat od tak sobie, czy muszę zmniejszyć sprzedaż poniżej jakieś kwoty, kiedyś słyszałem kwocie 20000 zł?

#7805 Share jaro86

jaro86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów
  • Zainteresowania:motoryzajca, sport

Napisany 21 listopad 2015 - 12:27

VAT w rolnictwie

Przy rezygnacji żadnej sprzedaży nie trzeba zmniejszać.

#7806 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 21 listopad 2015 - 14:59

VAT w rolnictwie

Teraz są dwie opcje, albo odliczasz 100% od zakupu i 100% od części oraz 100% od paliwa ale musisz prowadzisz szczegółowa księgę gdzie jeździłeś itd. i wtedy ten samochód musi ci służyć tylko do gospodarstwa,  nie możesz sobie jechać np. do sklepu po piwo i to zanotować :). Druga opcja to od zakupu 50% vatu, 50% od części no i 50% od paliwa tylko że jak jest to diesel to od paliwa masz 100% bo kupujesz te paliwo tak jakby do ciągnika i bez problemu, w tym drugim wypadku nic nie musisz prowadzić, możesz jeździć gdzie chcesz, ogółem moim zdaniem w przypadku gospodarstwa lepsza jest druga opcja, a jak diesel to już tym bardziej bo tylko stracisz część vatu na zakupie i częściach(a to też da się obejść bo wystarczy poprosić sklep aby nie pisali np. amortyzator do vw, tylko po prostu amortyzator i masz wtedy 100% bo idzie to tak jakby do ciągnika :) Limitu vatu już nie ma tak jak kiedyś było

Z tym autem diesla i odliczaniem 50% to byłbym ostrożny bo warto mieć faktury na których za ON też masz 50% bo nie wierzę że pracownik dokonujący kontroli tego nie sprawdzi.

Sam mam dwa pojazdy jeden diesel ze 100% odliczeniem a drugi teraz z 50% bo benzyna.

W ciągu 1-2 roku będę musiał wymienić tego benzyniaka i raczej diesla nie wezmę (te nowe są delikatne i się psują) tylko benzynę+LPG.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#7807 Share radekz200

radekz200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 16:28

VAT w rolnictwie

czy to prawda że gdy ktoś wybudował oborę 4 lata temu będąc jeszcze rolnikiem ryczałtowym może po przejściu na vat odliczyć podatek od faktur? wyczytałem tak na jednej ze stron

#7808 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 19:29

VAT w rolnictwie

Mnie już tydzień sprawdzają za ostatni miesiąc i zero odzewu :D

#7809 Share kris31

kris31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 16:53

VAT w rolnictwie

Może teraz ktoś mi doradzi czy warto przejść na vat. Planuje wydatki na maszyny ok 200 tys to mamy m/w 45 tys vatu. Z moich obliczeń wynika, że bez inwestycji na vacie będe  500 -1000 zł rocznie do tyłu. Czy jest sens teraz przejśc na wat, potem zależnie od sytuacji z cenami może jakieś jeszcze inwestycje, a po kilku latach wrócić do RR

#7810 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1617 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 17:12

VAT w rolnictwie

Jeśli wyliczyłeś teraz, że będziesz tylko 1000 rocznie do tyłu to się opłaca bezapelacyjnie, co do powrotu na RR to odpuścisz sobie to, jak ja liczyłem że będę miał zwrotu jakieś max 1000 miesięcznie, to teraz bez żadnych inwestycji mam 30-50 tysięcy rocznie, a jak kupi się jeszcze jakąś maszynę to już wgl. jestem dużo na plusie i nie mam zamiaru wracać na RR, zresztą za kilka lat i tak będzie obowiązkowy vat tak jak zostało to wprowadzone na zachodzie więc czym szybciej przejdziesz tym lepiej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7811 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 22 listopad 2015 - 18:05

VAT w rolnictwie

VAT raczej nie będzie obowiązkowy bo nie w każdej działalności obowiązkowy jest.

Natomiast warto patrzeć na to z innego punktu widzenia niż tylko jednorazowa inwestycja która daje nam prawo do odliczenia grubszej kasy.

Tracimy na sprzedaży ale często okazuje się że możemy odliczać VAT od wielu rzeczy od których nawet nie myśleliśmy odliczać (telefony, tablety, sprzęt komputerowy, remonty maszyn, BHP, usługi geodezyjne, notarialne, ba nawet zakup ziemi w przypadku gdy nie jest to grunt rolny a jest wystawiona faktura ze stawką 23% co pewnie niedługo będę przerabiał). Na samym paliwie sporo się zyskuje.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#7812 Share kazik1234

kazik1234

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 19:17

VAT w rolnictwie

Czy mogę odliczyć vat jak chce kupić nowy telefon komórkowy?

#7813 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1617 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 19:20

VAT w rolnictwie

Bez problemu, dowolną ilość, w granicach rozsądku, ale teoretycznie możesz rozwalać telefon co miesiąc i nowy kupować...

#7814 Share kris31

kris31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 20:06

VAT w rolnictwie

PAT dlaczego powrót na RR mogę odpuścić, nigdy nie wiadomo jak długo będzie mnie stać na dalsze inwestowanie, wiem że muszę odczekać 5 lat aby uniknąć korekty. W sumie co jakiś czas kupuje się jakąś maszynę, a potem można ją wymienić na młodszy model. 

#7815 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 20:29

VAT w rolnictwie W przypadku hodowli jak u Pata to nie zawsze są to inwestycje. Dla krów kupuje się pasze, witaminy, leki, inseminacja, remonty budynków. Potem w sezonie folia, paliwo, części do maszyn, oleje i wiele innych. Do tego odliczenia z energii, wody, telefonów, internetu. Przy produkcji roślinnej bez hodowli jest trochę mniej możliwości do odzyskania vatu.

#7816 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1617 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 20:59

VAT w rolnictwie

Przy prod. roślinnej też jest sporo możliwości do odliczania, dużo daje to że dopłaty nie są opodatkowane więc masz dodatkowy dochód  który jak wydasz i  odliczysz vat to sporo wraca. U mnie przy hodowli przez 4 lata tylko raz dopłaciłem 100 zł bo miałem sporo upadków bydła więc musiałem za sprzedaż sporo vatu oddać a tak to zawsze na plusie a jak się coś kupuje to już wgl.. Na vacie zapewne nie będzie się opłacało tylko tym osobą którzy nie robią prac polowych sami tylko biorą usługę z vatem na fakturze 8% lub wcale bez faktury, gdy kupujesz maszyny na 23%, paliwo na 23%, części na 23% to robi się sporo do zwrotu

#7817 Share kris31

kris31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 21:51

VAT w rolnictwie

Czy jest możliwość odliczenia vat od maszyny zakupionej wcześniej, dokładnej na wisne tego roku ok 35tys. W necie piszą że można, księgowa twierdzi, że nie. U mnie jest produkcja mleka. Jaki jest okres amortyzacji np garażu, ciągnika, większych maszyn?

#7818 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 22:25

VAT w rolnictwie Można odliczyć, ale nie cały. Warunek to koszt jednostkowy chyba min 15 tyś netto. Poszukaj w tym temacie, bo ktoś dokładnie to opisał. Wpisz odzyskanie podatku vat przed przejściem.

#7819 Share kazik1234

kazik1234

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 22:36

VAT w rolnictwie

Kupilem nowe opony zimowe 15 do samochodu osobowego ktory nie jest na gospodarstwo tylko na mnie prywatnie. Czy moge odliczyc vat argumentujac ze użyłem je np do jakiejs samorodnej przyczepki podwórzowej lub cos w tym stylu? Ewentualnie do przykrycia kopca z kukurydza.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7820 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1617 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 23:00

VAT w rolnictwie

Bierz bez problemu, jakbyś miał  kontrol to argument, że takie oponki można używać do wszystkiego nie tylko do osobówki...