Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9026 odpowiedzi na ten temat

#7681 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 09 październik 2015 - 18:13

VAT w rolnictwie

Koleżanko @B-44 jesteś w błędzie. Młody nabywając gospodarstwo z parkiem maszynowym za który nie był odliczony podatek vat (naliczony). Gdzie młody przechodzi na rozliczenie vat. To przy sprzedaży ŚT (np.ciągnik) wystawia fakturę z stawką 23%. I ten przepis obowiązuje od prawie dwóch lat.

Można to obejść jeśli udowodni się że wspomnianym ciągnikiem nie było pracowane na rzecz towarów i usług które potem sprzedajesz z podatkiem należnym.

Był ten temat wałkowany jakiś rok temu tu na forum.

Edytowany przez SOKAN, 09 październik 2015 - 18:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 16:17
  •  

#7682 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 09 październik 2015 - 18:32

VAT w rolnictwie Tylko ciekawe czy to się nie zmieniło od 1 lipca. A co by się stało jakbym jednak sprzedał na umowę. US by się dopatrzył? Sam jestem ciekaw jak to z tym jest. Księgowa da mi znać w poniedziałek bo sama musi się zapytać jak to teraz jest

#7683 Share jaro86

jaro86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów
  • Zainteresowania:motoryzajca, sport

Napisany 09 październik 2015 - 18:38

VAT w rolnictwie

Pewnie, że sie dopatrzy. Bo napewno kupowałeś do niego paliwo czy jakieś części na fakurę.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7684 Share B-44

B-44

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów
  • Zainteresowania:bardzo rozległe...

Napisany 09 październik 2015 - 18:52

VAT w rolnictwie

Koleżanko @B-44 jesteś w błędzie. Młody nabywając gospodarstwo z parkiem maszynowym za który nie był odliczony podatek vat (naliczony). Gdzie młody przechodzi na rozliczenie vat. To przy sprzedaży ŚT (np.ciągnik) wystawia fakturę z stawką 23%. I ten przepis obowiązuje od prawie dwóch lat.

Można to obejść jeśli udowodni się że wspomnianym ciągnikiem nie było pracowane na rzecz towarów i usług które potem sprzedajesz z podatkiem należnym.

Był ten temat wałkowany jakiś rok temu tu na forum.

O.K. to nie jestem na bieżąco i tu zbyt krótko by znać tematy z przed roku. Księgowy ma być na bieżąco, mi się udało przed tymi zmianami odziedziczony park maszynowy wymienić nie płacąc nic US z tytułu sprzedaży , dobrze jest czasami od razu "na dużą wodę skoczyć" :) 

#7685 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 09 październik 2015 - 19:38

VAT w rolnictwie No akurat paliwa i części na niego nie bralem bo brałem na drugi ciągnik. Wiec formalnie nigdzie nie figuruje. Tym bardziej został w maju dopiero zarejestrowany

#7686 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1625 postów

Napisany 10 październik 2015 - 08:51

VAT w rolnictwie

A tak wgl. to US ma jakieś informacje z wydziału komunikacji że dany ciągnik został przerejestrowany na kogo innego?

#7687 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 10 październik 2015 - 09:20

VAT w rolnictwie Właśnie to mnie ciekawi. Skąd US ma wiedzieć o istnieniu np. Ciagnika czy pluga czy innej maszyny?

#7688 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 10 październik 2015 - 10:54

VAT w rolnictwie Nie wiem jak Twoja księgowa prowadzi dokument. EŚT nie jest konieczna, ale moja księgowa ją prowadzi. Są na niej ciągniki, i maszyny. Wtedy US wie od czego odliczasz na paliwo czy części. Kupujący na umowę kupno-sprzedaż płaci podatek od czynności cywilno prawnych. Na umowie jest napisane, że od Ciebie i wiedzą,że jesteś na vat i powinieneś wystawić fakturę. Ja bym nie ryzykował.

#7689 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 10 październik 2015 - 13:40

VAT w rolnictwie

Jest jeszcze opcja przekazania na członka rodziny z grupy pierwszej czy drugiej. A po pół roku członek obdarowany sprzedaje na umowę KS.

#7690 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 10 październik 2015 - 17:00

VAT w rolnictwie

A jak rolnik ryczałtowy ma sprzedać np. kombajn który kupił 15 lat temu na fakturę z firmy?(wtedy rolnicy nie byli vatowcami i wszystkim wystawiali faktury).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7691 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1625 postów

Napisany 10 październik 2015 - 18:03

VAT w rolnictwie

Nie wiem jak Twoja księgowa prowadzi dokument. EŚT nie jest konieczna, ale moja księgowa ją prowadzi. Są na niej ciągniki, i maszyny. Wtedy US wie od czego odliczasz na paliwo czy części. Kupujący na umowę kupno-sprzedaż płaci podatek od czynności cywilno prawnych. Na umowie jest napisane, że od Ciebie i wiedzą,że jesteś na vat i powinieneś wystawić fakturę. Ja bym nie ryzykował.

U mnie księgowa nie pytała o żadne maszyny, fakt że mam kilka nowych maszyn które kupiłem po przejściu na vat ale przez 4 lata nie miałem nowego ciągnika i nie było problemu z żadnymi częściami, mogłem kupić części do maszyny której nawet nie mam i nic się nie czepiali

#7692 Share Majcin

Majcin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 10 październik 2015 - 18:29

VAT w rolnictwie

A jak rolnik ryczałtowy ma sprzedać np. kombajn który kupił 15 lat temu na fakturę z firmy?(wtedy rolnicy nie byli vatowcami i wszystkim wystawiali faktury).

Ryczałtowy sprzedaje na umowę kupna sprzedaży - nie ważne rok czy 15lat temu kupił na fakturę.

#7693 Share stefan4321

stefan4321

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 10 październik 2015 - 20:36

VAT w rolnictwie

Ja po przejsciu na vat nie mam zadnych swoich maszyn ani ciagnika. Mam zrobiona umowe uzyczenia z ojcem na ciagnik i wszystkie maszyny w ktorej zobowiazuje sie pokrywac w 100% czesc eksploatacyjne i paliwo i remonty. I od wszystkiego co kupie odliczam vat.

#7694 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 10 październik 2015 - 20:37

VAT w rolnictwie Pat nie twierdzę, że nie można odliczać. Chce ją prowadzić to niech prowadzi.

#7695 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6299 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 11 październik 2015 - 11:00

VAT w rolnictwie

Ja po przejsciu na vat nie mam zadnych swoich maszyn ani ciagnika. Mam zrobiona umowe uzyczenia z ojcem na ciagnik i wszystkie maszyny w ktorej zobowiazuje sie pokrywac w 100% czesc eksploatacyjne i paliwo i remonty. I od wszystkiego co kupie odliczam vat.

po jednej ze zmian w VAT też tak robię. Obecnie rozglądam się za przyczepą i będzie zarejestrowana na tatę/siostrę itp a na mnie umowa użyczenia. Przepisy skarbowe za często się zmieniają.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#7696 Share B-44

B-44

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 12 październik 2015 - 12:02

VAT w rolnictwie

Właśnie to mnie ciekawi. Skąd US ma wiedzieć o istnieniu np. Ciagnika czy pluga czy innej maszyny?

Ma tą wiedzę, jeśli został od niej zwrócony VAT lub została zarejestrowana umowa kupna sprzedaży od której kupujący musi zapłacić podatek 2% od wartości zakupu lub zostały wprowadzone jako środki trwałe w danym gospodarstwie firmie 

A jak jest z rozliczaniem vat w przypadku przekazania gospodarstwa następcy czy trzeba oddać vat do US jeśli np ciągnik który jest przekazywany nie był vat odliczany?

podważono moją odpowiedź ostatnią więc sprawdziłam i zakładam, że jesteś ryczałtowcem, jeśli nie brałeś tego ciągnika na usługi, Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, nie wystawiałeś żadnych papierów na usługi, mogłeś go wziąć na Modernizację , nie oddajesz żadnego VAT ani Ty ani obdarowany, on nie ma obowiązku parku maszynowego, który otrzymał podawać u księgowego na stan środków trwałych nawet gdy przechodzi na VAT, nowo zakupione maszyny przez obdarowanego siłą rzeczy tam wejdą. Stare będzie mógł sprzedawać na umowę kupna sprzedaży jak już pisałam

#7697 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1491 postów

Napisany 12 październik 2015 - 12:52

VAT w rolnictwie

Chodzi o to jak vatowiec przekazuje następcy

Ale nabył go przed przejściem na vat

#7698 Share B-44

B-44

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 12 październik 2015 - 14:24

VAT w rolnictwie

"ustawa nie działa wstecz" lex retro non agit,  co to się ma do rzeczy? chcesz go sprzedać następcy czy podarować? a on sprzedać? w obydwu przypadkach na umowę kupna sprzedaży, taka interpretacja jest mojego US bo trzeba pamiętać o obowiązywaniu "dowolności interpretacji prawa" dlatego co kraj to obyczaj, parafrazując co US to obyczaj ale też, "w razie wątpliwości należy orzec na korzyść pozwanego" gdyby ktoś chciał tą sprzedaż kwestionować, nie płacisz podatku dochodowego? z tytułu innej działalności rolniczej? te niuanse są istotne, a co księgowy Twój mówi?, ma obowiązek działać na rzecz i Twoją korzyść, za to mu płacisz.

Po prostu przekazujesz to (...)wszystko darowizną, darowizna w pierwszym stopniu pokrewieństwa jest zwolniona z podatku trzeba ją tylko zgłosić na odpowiednim PIT w US . Ten ciągnik oddzielną Umową darowizny zgłasza obdarowany w US i składa również  ów PIT,  w US powiedzą który, jet tam chyba  jakaś opłata ale nie 2% od wartości tylko od czynności cywilnoprawnych i owa umowa darowizny jest podstawą do przerejestrowania ciągnika w wydziale komunikacji na młodego.

#7699 Share piotr123456789

piotr123456789

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 13 październik 2015 - 18:21

VAT w rolnictwie

a jak jest z wysłodkami? Muszę kupić wysłodki od rolnika ryczałtowego ale on nie chce wystawienia faktury rr bo jak twierdzi będzie miał jakieś problemy bo on od cukrowni dostał je jaki produkt uboczny 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7700 Share alvaroalvaro78

alvaroalvaro78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 554 postów

Napisany 13 październik 2015 - 18:47

VAT w rolnictwie A jaki obowiązuje VAT na wysłodki bo w tym roku będę pierwszy raz sprzedawał jako VATowiec ten towar ?