Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9025 odpowiedzi na ten temat

#7641 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 08 październik 2015 - 12:06

VAT w rolnictwie

A ja mam takie pytanie:

Czy jeżeli jestem na vacie i chce sprzedać teraz ciągnik który był kupowany na umowe kupna sprzedaży z zagranicy to muszę wystawiać fakturę czy nie i sprzedać go normalnie też na umowę kupna sprzedaży?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 04:29
  •  

#7642 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3189 postów

Napisany 08 październik 2015 - 16:37

VAT w rolnictwie Od jakiegoś już czasu niezależnie od tego czy maszyna była kupiona przed przejściem na vat czy poprzejściu trzeba wystawić fakturę.

#7643 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 08 październik 2015 - 17:13

VAT w rolnictwie Ok dzięki za odpowiedź.
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeżeli chcę odzyskać pieniądze ze Skarbowki a mam na ich koncie już trochę to będę miał jakąś kontrolę? Bo ksiegowa mi coś o tym wspominała. Prawda to? Jeżeli tak to jak ona wygląda? Sorki za może blache pytania ale to mój początek vatu

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7644 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1622 postów

Napisany 08 październik 2015 - 17:21

VAT w rolnictwie Różnie to bywa z tą kontrolą u niektórych jak pojawi się pierewsza niestandardowo duża faktura to mają kontrole, a inni od kilku lat nic

#7645 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3189 postów

Napisany 08 październik 2015 - 17:29

VAT w rolnictwie Jak dokumentację prowadzi księgowa to ona wszystko ogarnia. Jak są jakieś wątpliwości to księgowa Cię zapyta i wyjaśni US.Kontrola może być, ale nie musi. Trzeba mieć potwierdzenia na wszystkie faktury płatne przelewem. Nie próbować kantować z odliczaniem telewizora itp. i będziesz miał spokój. Najczęściej kontrol jest jak chcesz odzyskać spory vat. Ja miałem do odzyskania 13 tyś po 1 miesiącu i kontroli było, bo niby co sprawdzą. Następny był z 10 msc później i kontrol była a vatu chciałem tylko ze 2,5 tyś.

#7646 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 08 październik 2015 - 17:39

VAT w rolnictwie Ja mam ok teraz do odzyskania 16 tyś złotych z zakupu maszyn. I resztę to jakieś części do maszyn itp. Na rowery i tv nic tam nie ma i ogólnie faktur mam nie za dużo no i rozliczam się systemem kwartalnym

I jeszcze jedno co do sprzedaży ciagnika. Nowemu właścicielowi daje fakture, dowód rejestracyjny i to wszystko? Bo pamiętam jak kupowałem auto na fakture to w wydziale komunikacji wymagali ode mnie jeszcze jakiegoś wyciagu ze facet prowadzi działalność. Jak to jest w przypadku gospodarstwa?

Edytowany przez Luke16, 08 październik 2015 - 17:50.

#7647 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6298 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 08 październik 2015 - 18:37

VAT w rolnictwie

Jak dokumentację prowadzi księgowa to ona wszystko ogarnia. Jak są jakieś wątpliwości to księgowa Cię zapyta i wyjaśni US.Kontrola może być, ale nie musi. Trzeba mieć potwierdzenia na wszystkie faktury płatne przelewem. Nie próbować kantować z odliczaniem telewizora itp. i będziesz miał spokój. Najczęściej kontrol jest jak chcesz odzyskać spory vat. Ja miałem do odzyskania 13 tyś po 1 miesiącu i kontroli było, bo niby co sprawdzą. Następny był z 10 msc później i kontrol była a vatu chciałem tylko ze 2,5 tyś.

hmm, parę razy pytałem księgowej co do faktur płatnych przelewem. Jeżeli z faktury wynika, że jest opłacona to potwierdzenie przelewu nie jest potrzebne (czyli na fakturze jest że płatność: przelew, a obok pozostało do zapłaty 0,00/zapłacono/przedpłata itp). Jeżeli na fakturze jest że pozostało do zapłaty:XXX,XX to potwierdzenie przelewu konieczne.

Ja mam ok teraz do odzyskania 16 tyś złotych z zakupu maszyn. I resztę to jakieś części do maszyn itp. Na rowery i tv nic tam nie ma i ogólnie faktur mam nie za dużo no i rozliczam się systemem kwartalnym

I jeszcze jedno co do sprzedaży ciagnika. Nowemu właścicielowi daje fakture, dowód rejestracyjny i to wszystko? Bo pamiętam jak kupowałem auto na fakture to w wydziale komunikacji wymagali ode mnie jeszcze jakiegoś wyciagu ze facet prowadzi działalność. Jak to jest w przypadku gospodarstwa?

tutaj może nie powinienem pisać ale dla osób rozliczających się kwartalnie jest pewien sposób pozbycia się maszyn zakupionych przed przejściem na VAT lub na umowę K-S bez doliczania VATu. Warunek jeden, wiesz, że będziesz to sprzedawał wcześniej a kupujący może ciut poczekać.

Sprzedajesz na kogoś z rodziny z fakturą VAT23% za niską kwotę. Oczywiście bez jaj ale ciągnik zawsze może mieć uszkodzony silnik lub tylny most, piszesz upoważnienie lub osoba sama goni do WK i przerejestrowuje pojazd na siebie jeżeli jest to pojazd podlegający rejestracji bo jak maszyna to nic nie robi. Osoba musi to mieć 6 miesięcy i potem może sprzedać na umowę K-S już po naprawie. To ona go sprzeda ale za normalne pieniążki. Przy np. ciągnikach o sporej wartości czasem warto o tym pomyśleć.

Edytowany przez Nikita_Bennet, 08 październik 2015 - 18:39.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#7648 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1230 postów

Napisany 08 październik 2015 - 18:40

VAT w rolnictwie

Ja miałem wzroty i po 80 tyś i kontroli od 10 lat nie było ,warunek wszystkie środki trwałe dołączam ksero faktury i wiedzą za co

#7649 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1622 postów

Napisany 08 październik 2015 - 18:44

VAT w rolnictwie Dlaczego tylko dla osób rozliczających się kwartalnie?

#7650 Share Majcin

Majcin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 08 październik 2015 - 18:54

VAT w rolnictwie

hmm, parę razy pytałem księgowej co do faktur płatnych przelewem. Jeżeli z faktury wynika, że jest opłacona to potwierdzenie przelewu nie jest potrzebne (czyli na fakturze jest że płatność: przelew, a obok pozostało do zapłaty 0,00/zapłacono/przedpłata itp).

guzik prawda lub zależy od osoby kontrolującej ( u mnie chcieli potwierdzenie za przelewy)

Ja miałem wzroty i po 80 tyś i kontroli od 10 lat nie było ,warunek wszystkie środki trwałe dołączam ksero faktury i wiedzą za co

może nie chciałeś przyśpieszonego zwrotu to i kontroli nie miałeś :)
miałem książkę środków trwałych i kopie faktur - kontrole miałem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7651 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6298 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 08 październik 2015 - 19:02

VAT w rolnictwie

Dlaczego tylko dla osób rozliczających się kwartalnie?

kwartał trwa 3 miesiące a osoba musi trzymać to 6 miesięcy. Można i tak zrobić na rozliczeniu miesięcznym ale na kwartalnym przy małej ilości faktur wystawianych można wystawić fakturę z początku kwartału itp, po prostu łatwiej.

guzik prawda lub zależy od osoby kontrolującej ( u mnie chcieli potwierdzenie za przelewy)

a u mnie nigdy nie chcieli ;) Przyjęli że skoro sprzedawca napisał, że przelew i że przedpłata+pozostało 0,00 do zapłaty to jest zapłacona bo z faktury sprzedawcy którą wystawił wynika że otrzymał zapłatę a przy przyspieszonym zwrocie warunkiem jest opłacenie wszystkich faktur.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#7652 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 08 październik 2015 - 19:10

VAT w rolnictwie A co oznacza pojęcie przyspieszony zwrot? Czyli sami też oddadzą po jakimś czasie? Czy też trzeba ich zawsze ładnie poprosić? Bo jak na razie mi sie nie spieszy z odzyskania od nich kasy tylko wolałabym jakby u mnie na koncie leżała :P

#7653 Share miziun

miziun

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Muzyka, Sport,

Napisany 08 październik 2015 - 19:23

VAT w rolnictwie

Witam. Pierwszy raz odkąd przeszedłem na vat z US będę miał zwrot i ksiegowa mówila że będzie kontrola przy tym na 99% co będą kontrolować, przechodził ktoś taką kontrole. To ja będę się musiał stawić czy księgowa jak to jest.

#7654 Share Majcin

Majcin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 08 październik 2015 - 20:09

VAT w rolnictwie

Mnie wezwali do US poinformowali że będę miał kontrol - przygotować wszystkie dokumenty ( księgowa to już załatwiała zanosiła do US). Do mnie później przyjechały obejrzeć sprzęt - sprawdziły tabliczki znamionowe czy zgadzają się z f-rą. Napisałem protokół1* z kontroli tzn podyktowały mi :) . Za kilka dni stawiłem się w US by popodpisywać dokumenty kontroli i tyle.

protokół1* - nie protokół a oświadczenie

Edytowany przez Majcin, 09 październik 2015 - 17:35.

#7655 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3189 postów

Napisany 08 październik 2015 - 21:01

VAT w rolnictwie Zawsze jak rozliczasz się zaznaczane jest na deklaracji co zrobić z należnym vatem. Bierzesz zwrot w normalnym terminie 60 dni dla miesięcznego rozliczania i przyspieszony 25 dni. Przy kwartalnych nomalny czas na zwror to chyba 180 dni a przyspieszony to chyba z 60, ale głowy nie daję, bo rozliczam się miesięcznie.

Nikita u mnie to lepsze cyrki o których pisałem. Faktury z mleczarni za folię, trawę miałem z pieczątką jak byk ZAPŁACONO i potrącenie skup a oni chcieli potwierdzenia. Za paliwo płaciłem kartą, napisane na fakturze zapłacono kartą a oni dalej potwierdzenie potrzebne. Tak samo z zakupem przez internet i przesyłką pobraniową. Raz miałem taki przypadek, że za paliwo płaciłem gotówką a na fakturze przez pomyłkę wpisali mi płatność kartą. Potwierdzenia nie miałem, bo skąd i w czasie kontroli wyszło. Musiałem wycofać fakturę i nie można wtedy dostać przyspieszonego zwrotu.

#7656 Share stefan4321

stefan4321

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 08 październik 2015 - 21:02

VAT w rolnictwie

A takie rzeczy jak kupilem brylok do kluczykow od ciagnika to vat mozna odliczac?

#7657 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 08 październik 2015 - 21:07

VAT w rolnictwie

Czyli powiedzmy w ciągu 180 dni powinni sami przelać na konto? Ja osobiście się tym nie zajmuje tylko księgowa ale niektóre rzeczy mi wylecą zapytać :P

#7658 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3189 postów

Napisany 08 październik 2015 - 21:10

VAT w rolnictwie Jaja sobie robisz? Czy to urządzenie wykorzystywane i niezbędne w produkcji? Ile tego vatu będzie 1,5-3 zł zł.

#7659 Share stefan4321

stefan4321

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 08 październik 2015 - 21:18

VAT w rolnictwie

Mialem na jednej fakturze oleje do ciagnika i brylok do kluczy, i taka fakture oddalem do ksiegowej. A w razie czego to brylok uzywam do kluczyka od ciagnika.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7660 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3189 postów

Napisany 08 październik 2015 - 22:12

VAT w rolnictwie

Jeśli tak wyszło to nie powinni się czepiać. U mnie trafił się zapach samochodowy i problemów nie było. Myślałem, że specjalnie na brelok fakturę brałeś.