Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9803 odpowiedzi na ten temat

#741 Share Buchaj007

Buchaj007

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 26 czerwiec 2009 - 22:44

VAT w rolnictwie

Pod koniec zeszłego roku ojciec przepisał na mnie gospodarstwo, więc suma faktur wystawionych na mnie wynosi ok. 17tyś. Czy w przypadku przejścia na VAT wymagane 20tyś. może być sumą faktur wystawionych na mnie i ojca? Czy też muszą to być faktury wypisane tylko na mnie?
Bardzo proszę o odpowiedz.

Jeśli jesteś świeżo upieczonym rolnikiem to najpierw mósisz być przez 3 lata na ryczałcie...
następnie obrót twojego gospodarstwa musi przekraczać 20 tyś... i te faktury muszą być na ciebie....
o szczegóły pytaj w US.

Słyszałem , ze ktos kto chce przejsc na vat musi co miesiąc cos sprzedawac, czy to prawda??
Gdyz mam małe gospodarstwo i niemam kazdego miesiąca cos na sprzedaż.

nikt nie zmusi cie żebyś coś sprzedawał...
jednak jeżeli US winny jest ci kasę to aby ci wypłacił w danym miesiac to musisz mieć jakąś sprzedaż czy cos takiego....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 19:05
  •  

#742 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 27 czerwiec 2009 - 07:56

VAT w rolnictwie chyba nie ma takiego obowiązku aby być najpierw 3 lata na ryczałcie, (jak już to 3 miesiące raczej) bo mój brat od przejęcia gospodarstwa do przejścia na VAT był może 9 miesięcy rolnikiem ryczałtowym

#743 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 396 postów

Napisany 29 czerwiec 2009 - 10:26

VAT w rolnictwie Mam pytanie do osbób które same sie rozliczaja z US. Jak to jest datą powstania obowiązku podatkowego i z datą nabycia prawa do odliczania podatku? Bo załóżmy że mamy taka syt. - 30 czerwca kupujemy np. sprzęt czy pasze za kjtóre płacimy przelewem, na przelew mamy 30 dni i płacimy np. któregoś tam lipca to teraz która data jest datą nabycia prawa do odliczenia podatku?Data z dnia zakupu (30 czerwiec) czy data dokonania zapłaty (lipiec)? Bo nie wiem w który miesiąc trzeba by to wciągnąć na deklaracji. Jesli ktos wie to prosze o odp i z góry dzieki...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#744 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 29 czerwiec 2009 - 13:25

VAT w rolnictwie a jaką datę masz na fakturze VAT

#745 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 396 postów

Napisany 29 czerwiec 2009 - 20:14

VAT w rolnictwie data na fakturze jest z dnia zakupu, ale jesli płatność jest przelewem to do faktury trzeba dołączyć przekaz (polecenie przelewu z banku) a na przekazie bedzie juz data inna z innego miesiąca

#746 Share lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 29 czerwiec 2009 - 21:14

VAT w rolnictwie do zaksięgowania do wypłaty - musisz mieć zapłacone faktury - czyli data zakupu to data zapłaty a data wystawienia to data wystawienia - data z przelewu tu się liczy
np. bierzesz coś na termin 3 miesięcy faktura wystawiona dzisiaj a płacisz za 3 miesiące i to ta data jest datą zakupu
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

#747 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 396 postów

Napisany 29 czerwiec 2009 - 21:27

VAT w rolnictwie czyli data nabycia prawa do odliczenia podatku to data zapłaty i odliczam to w tym miesiacu kiedy place mimo ze faktura byla wystawiona w poprzednim miesiacu tak? Tak to zrozumialem ale zawsze lepiej dopytac do konca :D

#748 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 30 czerwiec 2009 - 05:52

VAT w rolnictwie @lukotek chyba cos źle piszesz :D. Z tego co mi wiadomo obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, a nie z chwilą zapłaty.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#749 Share ktos

ktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 30 czerwiec 2009 - 07:08

VAT w rolnictwie Liczy się data zakupu, jednak gdy ktoś występuje do naczelnika US z prośbą o wcześniejszy zwrot podatku VAT od środków trwałych to faktury muszą być od razu zapłacone.

#750 Share cichywielbiciel

cichywielbiciel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 30 czerwiec 2009 - 21:04

VAT w rolnictwie Prawo do odliczenia(zwrotu) podatku VAT nabywamy z chwilą ZAPŁACENIA za fakturę.
Zrobisz przelew- można odliczyć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#751 Share dani221

dani221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 30 czerwiec 2009 - 21:44

VAT w rolnictwie mam takie pytanie czy kupują samochód napędzanego benzyna to moge odliczac wat od tego rodzaju paliwa

#752 Share lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 30 czerwiec 2009 - 22:53

VAT w rolnictwie @deer - chcesz się przekonać - kup coś 30 lipca ale z terminem płatności 14 dni - zrób przelew 1 sierpnia i złóż deklaracje o zwrot podatku nadpłaconego z tej faktury w przyspieszonym terminie - zobaczysz kto ma rację - czy nie będziesz musiał poprawiać deklaracji w najlepszym przypadku
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

#753 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 lipiec 2009 - 16:26

VAT w rolnictwie ART 19. ustawy o VAT
"1 Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.
.........
4 Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi".

W polskim systemie kluczową rolę dla powstania obowiązku podatkowego odgrywa moment wystawienia faktury (z pewnymi wyjątkami ale one raczej w działalności rolniczej nie występują)

"@deer - chcesz się przekonać - kup coś 30 lipca ale z terminem płatności 14 dni - zrób przelew 1 sierpnia i złóż deklaracje o zwrot podatku nadpłaconego z tej faktury w przyspieszonym terminie - zobaczysz kto ma rację - czy nie będziesz musiał poprawiać deklaracji w najlepszym przypadku "
wg mnie w tym przypadku deer ma racje, ja zrobię tak w tym miesiącu faktura wystawiona 30 czerwca płatność 3 lipca szybki zwrot( nie 1 raz); nikt nie powinien robić problemu ale wiadomo urzędnik jak święta krowa w indiach

#754 Share marcin3514

marcin3514

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 01 lipiec 2009 - 18:09

VAT w rolnictwie jezeli chcesz sie ubiegac o przyspieszony zwrot vat musisz miec zaplacone wszystkie faktory i to nie podlega zadnej dyskusij . W przypadku normalnego zwrotu nie musisz miec zaplaconej faktory takie jest prawpo jestem w vacie i jestem na plusie :D

#755 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 396 postów

Napisany 02 lipiec 2009 - 06:58

VAT w rolnictwie czyli która date mam w koncu wstawic jako data nabycia prawa do odliczenia podatku? Data wystawienia faktury czy data dokonania płatności?

#756 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 lipiec 2009 - 08:20

VAT w rolnictwie "Mam pytanie do osbób które same sie rozliczaja z US. Jak to jest datą powstania obowiązku podatkowego i z datą nabycia prawa do odliczania podatku? Bo załóżmy że mamy taka syt. - 30 czerwca kupujemy np. sprzęt czy pasze za kjtóre płacimy przelewem, na przelew mamy 30 dni i płacimy np. któregoś tam lipca to teraz która data jest datą nabycia prawa do odliczenia podatku?Data z dnia zakupu (30 czerwiec) czy data dokonania zapłaty (lipiec)? Bo nie wiem w który miesiąc trzeba by to wciągnąć na deklaracji. Jesli ktos wie to prosze o odp i z góry dzieki..."

"czyli która date mam w koncu wstawic jako data nabycia prawa do odliczenia podatku? Data wystawienia faktury czy data dokonania płatności? "

Nie musisz wstawiać żadnej daty, ujmujesz tę fakturę ( wystawioną 30 czerwca) w deklaracji za czerwiec którą masz złożyć do 25 lipca w US i po kłopocie w razie kontroli nikt się nie przyczepi.

#757 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 396 postów

Napisany 03 lipiec 2009 - 08:59

VAT w rolnictwie mam ksiązke do prowadzenia ewidencji z US i tam jest rubryka z ta data nabycia prawa, nie trzeba tego wypełniac? To ktore pola sa obowiazkowe? Chodzi mi o dwie ksiegi - Vu11- ewidencja nabycia i Vu3 - ewidencja sprzedazy

#758 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 lipiec 2009 - 09:40

VAT w rolnictwie ART 19. ustawy o VAT
"1 Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.
.........
4 Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi".

rubryki data nabycia prawa Vu 11 lub data powstania obowiązku podatkowego Vu 3 nie wypełniaj. wpisz tylko datę wystawienia faktury i to załatwia sprawę.

#759 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 396 postów

Napisany 03 lipiec 2009 - 12:50

VAT w rolnictwie Sokol ty prowadzisz ewidencje w tych ksiegach?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#760 Share Cez4R

Cez4R

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 07 lipiec 2009 - 20:07

VAT w rolnictwie Pytanie do vatowców(jestem początkujący):
z jakim numerem wystawić fakturę vat rr na zakup zboża od sąsiada ryczałtowca ? Z kolejnym wynikającym z moich faktur sprzedaży? Czy może RR jakoś od nowa się numeruje, w końcu to zakup?