karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

miwigos    3489

Jak w jednej z ostatnich to doczytaj i napisz co doczytałeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

W jednej z ostatnich gazet rolniczych, w których jest kącik z vatem był właśnie temat z darowizną maszyn, od których nie odliczaliśmy vatu. Z tego co kojarzę to i tak trzeba naliczać vat od takiej maszyny. Czytał może ktoś?

Nie trzeba, vat trzeba naliczać w darowiznie gdy odliczało się ten VAT przy zakupie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafalr2    0

Mam pytanie , będę załatwiał nr regonu w urzędzie i tam jest tabela 11. (F, L) Informacje dotyczące gospodarstwa rolnego

 
,,W tej pozycji należy dokładnie uzupełnić pozycję „Powierzchnia ogólna gospodarstwa rolnego” oraz „Powierzchnia użytków rolnych”. Powierzchnia powinna być wpisana z dokładnością co do jednego ara. Wielkość powierzchni należy podać taką jaka jest zgłoszona do ARMiR-u ''
 
Czyli mam rozumieć że dzierżawy też wpisywać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nikt Cię z tego rozliczał nie będzie. Powierzchnię ogólną spisz z nakazu płatniczego a powierzchnię użytków rolnych taką jak do dopłat o ile dzierżawy są notarialne a nie słowne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Koledzy takie pytanie FV odwrotne obciążenie wiem że księgujemy w zakupach jak i sprzedaży tylko jak?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Jestem Vatowcem i mam do rozliczenia FV odwrotne obciążenie za stal, zapłaciłem cenę netto z FV a z VATu muszę się rozliczyć z US, wiadomo prowadzę 3 księgi zakupy , zakup środków trwałych i sprzedaż. Wiem że trzeba zaksięgować w zakupach jak i sprzedaży tylko nie znalazłem tego wytłumaczonego tak na "chłopski rozum" FV OO suma 162 zł/netto.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

deklaracja VAT 7 poz 34,35 wykazać jako sprzedaż , oraz 45,46 jako zakup. Naliczyc VAT 23% oraz odliczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

tzn. że jest to operacja neutralna, i nic nie zmienia w ilości Vat-u.

 

Jeżeli dobrze rozumiem to przykładowo w styczniu nic nie sprzedałem a kupiłem tylko wspomnianą stal za 162 zł/netto (Vatu 37,26 zł) to do US nie wpłacam tych 37 zł?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak, jeżeli zakup służy działalności to jak najbardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Oczywiście że działalności, to krótko mówiąc kupując z odwrotnym obciążeniem kupujemy bez VAT.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Podatek vat w swojej istocie jest podatkiem neutralnym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MDSikor    6

Jak dla mnie odwrotne obciążenie powinno być na wszystkie maszyny.


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Od ludzi się dowiaduje że termin płatności za sprzedane towary rolne wynosi 21 dni drudzy że 30 dni. Ja nic nie wiem o tym aby się coś zmieniało w tym temacie, i żyje w przekonaniu że jest 14 dni.

I czy taki termin jest różny dla vatowców i nie vatowców?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Termin 14 dni nakazuje ustawa jak vatowiec kupuje od ryczałtowca. Inne terminy są dowolnie ustalane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Diwad890    10

witam,mam pytanie czy jak kupie ciągnik z 1990r i jestem na vacie to mogę odliczyć sobie podatek z tego ciagnika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Jeżeli będzie FV to dlaczego niby byś nie miał odliczyć?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Diwad890    10

myślałem ze tylko z nowych
A ile % musze płacić państwu od sprzedanego towaru? zależy to od uprawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak masz zwierzęta to nie przejdzie. Mój US żąda przy kontroli wyciągu ze stanem zwierząt z Arimr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Jasne że możesz tylko do czasu, a i FV zakupu z całej wioski możesz zbierać aby mieć większy zwrot VATu. Jak sprzedaż bez faktury to i bez Vatu więc gdzie tu logika?

Edytowano przez Sadek

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Diwad890    10

No z sprzedanego towaru musze oddać państwu 8%,dobrze mowie,bo ja dopiero mam zacząć działalność
Tylko mam zamiar prowadzić produkcję roślinna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3489

A mogę na lewo sprzedawać część towaru chodzi mi o to ze bez faktury

Tak by każdy chciał ,życze porządnej kontroli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj