Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#721 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 21 czerwiec 2009 - 21:05

VAT w rolnictwie Wystawiasz fakturę i sprzedajesz z 3%Vatem który to musisz zapłacić do US lub pomniejsza Ci się o tą wartość zwrot Vatu który otrzymujesz. Vatowiec przestaje myśleć o podatku i operuje wartościami netto przy zakupach i sprzedaży. Ryczałtowiec cieszy się że sprzedaje coś + 7% vat a zapomina ile płaci do państwa w formie 22% podatku i innych. Dlatego tak trudno jest czasami sie dogadać mnie interesuje wyłącznie wartość netto.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 15:48
  •  

#722 Share dani221

dani221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 21 czerwiec 2009 - 21:10

VAT w rolnictwie panowie a jak sobie odliczacie vat np za usługe kombajnu czy prasy wystawiacie jakies faktury np rolnik co wykonuje usługe nie jest zarejstrowany jako firma robiaca usługe czy wtakim wypadku mozna było by mu wystwic fakture rr za usługe

#723 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 21 czerwiec 2009 - 21:15

VAT w rolnictwie z usługami to nie wiem jak to jest do końca trzeba by się w US zapytać. al chyba wątpliwa sprawa bo usługi podlegają chyba pod działalność rolniczą "inną" czy jakoś tak i są obarczone podatkiem dochodowym ale nie jestem pewien, a gdzyby istniała taka możliwość to i tak aby odliczyć vat z faktury rr trzeba za nią zapłacić przelewem a mało który rolnik tak chce

#724 Share dyczkowski

dyczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 21 czerwiec 2009 - 21:37

VAT w rolnictwie A teraz z innej beczki, dlaczego taki rolnik vatowiec nie może sobie odliczyć pełnego VAtu z zakupu samochodu osobowego ?? To ja po lemiesze jezdzić hulajnogą mam ?? Ktos zna wytłumaczenie na en bezsensownmy przepis ? ;) ;)

#725 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 21 czerwiec 2009 - 21:48

VAT w rolnictwie wytłumaczenia dokładnego nie znam, ale domyślam się że to chodzi o to że samochód jest kupowany na osobę a nie na firmę, i dotyczy wszystkich samochodów a nie jak to maja badz iały firmy samochodów z kratką lub tez wszelkiego rodzaju pickupy

#726 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 21 czerwiec 2009 - 22:18

VAT w rolnictwie A kto powiedział ,że rolnik nie może odliczyć 22 % Vat od samochodu. Mi się wydaje,że można odliczyć cały Vat od auta ciężarowego. A teraz znów są dostępne fajne ciężarówki np. Toyota Avensis Kombi z kratką.

#727 Share lukasz12145

lukasz12145

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 22 czerwiec 2009 - 07:51

VAT w rolnictwie czy ktos moze wie lub zna link od jakich zeczy typu nawozy opryski ropa czesci maszyny odlicza sie jaki vat??
bo musze sobie to wyliczyc czy sie opłaci

#728 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 22 czerwiec 2009 - 08:11

VAT w rolnictwie http://www.mf.gov.pl...row_i_uslug.pdf na końcu w załącznikach jest wykaz towarów i usług z podziałem na stawki VAT, ale radzę poczytać sobie cała ustawę

#729 Share lukasz12145

lukasz12145

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 22 czerwiec 2009 - 18:50

VAT w rolnictwie własnie co do pola to o co w tym chodzi ?????????????? ile tu tszeba dt oddac bo 1dt to 100kg
http://www.anr.gov.p...AZW-legnica.pdf
o co chodzi w tych dzierrzawach?? 10.5t tsszeba oddac wytłumaszcie ?????

#730 Share dyczkowski

dyczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 22 czerwiec 2009 - 21:08

VAT w rolnictwie

A kto powiedział ,że rolnik nie może odliczyć 22 % Vat od samochodu. Mi się wydaje,że można odliczyć cały Vat od auta ciężarowego. A teraz znów są dostępne fajne ciężarówki np. Toyota Avensis Kombi z kratką.

Ha, ze od cięzarowego moze to ja wiem, ale dlaczego nie od osobowego ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#731 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 22 czerwiec 2009 - 22:18

VAT w rolnictwie żeby za samochód odliczyć Vat w całości to przestrzeń ładunkowa musi być dłuższa niż osobowa, nie dotyczy pick-up'a tam może podróżować 5 osób.
jezeli przestrzeń ładunkowa nie jest dłuższa to mozna max 6 tys zł Vatu odliczyć, czyli nie dużo...

tak było na początku roku, nie wiem czy się nie pozmieniało...

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#732 Share newholland135

newholland135

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 23 czerwiec 2009 - 21:06

VAT w rolnictwie

A ja sam sobie to rozliczam(mam 18ha), od marca jestem na "vacie" i co miesiąc mam około 300zł zwrotu z bieżących codziennych operacji. Było by więcej ale rachunki za prąd i wodę są na ojca więc tego nie odliczam. Raz miałem zwrot 25000zł z tytułu zakupu ciągnika. Miałem też kontrolę skarbową-nic strasznego. Z papierami nie ma dużo roboty, wypełnić deklarację vat-7 to kilka minut, z resztą są gotowe arkusze do excela i samo się policzy. Z drugiej strony 100zł na księgową to też nie tak dużo.

my mamy swojego pola 8ha posiadamy takze 12ha dzierzawy to czy bede mógł przejsc na vat??

#733 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 23 czerwiec 2009 - 21:11

VAT w rolnictwie aby przejść na VAT nie ważne ile pola posiadasz wystarczy nawet 1 ha, US wymaga tylko udokumentowania sprzedaży na 20 tys zł, w niektórych US trzeba mieć faktury w innych mogą też być umowy kupna-sprzedaży

#734 Share Danka

Danka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 24 czerwiec 2009 - 15:41

VAT w rolnictwie Pod koniec zeszłego roku ojciec przepisał na mnie gospodarstwo, więc suma faktur wystawionych na mnie wynosi ok. 17tyś. Czy w przypadku przejścia na VAT wymagane 20tyś. może być sumą faktur wystawionych na mnie i ojca? Czy też muszą to być faktury wypisane tylko na mnie?
Bardzo proszę o odpowiedz.

#735 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 24 czerwiec 2009 - 15:52

VAT w rolnictwie o takie sprawy to najlepiej pytać się we własnym US bo to w dużej mierze od nich zależy, a co do tych brakujących 3 tys to może "sprzedać" coś na jakąś umowę

#736 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 24 czerwiec 2009 - 19:31

VAT w rolnictwie ustawa nie określa w jaki sposób sprzedaż w określonej wielkości należy udokumentować, więc niezależnie od US można poświadczyć to nawet własnymi notatkami sporządzonymi na wodzie

#737 Share newholland135

newholland135

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 25 czerwiec 2009 - 13:46

VAT w rolnictwie Słyszałem , ze ktos kto chce przejsc na vat musi co miesiąc cos sprzedawac, czy to prawda??
Gdyz mam małe gospodarstwo i niemam kazdego miesiąca cos na sprzedaż.

#738 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 25 czerwiec 2009 - 14:26

VAT w rolnictwie nikt nikogo nie zmusza do comiesięcznej sprzedży

#739 Share newholland135

newholland135

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 25 czerwiec 2009 - 20:07

VAT w rolnictwie niewiecie moze jak długo trzeba czekac na zatwierdzenie ze jest sie vatowcem??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#740 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 25 czerwiec 2009 - 20:52

VAT w rolnictwie rozliczasz się na zasadach ogólnych od kolejnego miesiąca po dniu złożeniu deklaracji, zatem czas oczekiwania wynosi od 31 dni do kilkunastu godzin