Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9671 odpowiedzi na ten temat

#7201 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3687 postów

Napisany 04 luty 2015 - 19:29

VAT w rolnictwie

A czy ten środek jest rejestrowany (ciągnik, przyczepa) lub widnieje w EŚT? Jeśli nie to ja za bardzo bym się nie przejmował tylko normalnie sprzedał.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 00:56
  •  

#7202 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 04 luty 2015 - 19:57

VAT w rolnictwie

Właśnie mowa jest o ŚT zarejestrowanym.

#7203 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 04 luty 2015 - 20:06

VAT w rolnictwie

Ojciec też jest gospodarzem... Darowizna w pierwszej grupie podatkowej jest nieopodatkowana. Na zgłoszenie darowizny jest pół roku także na dobrą sprawę wpisujesz datę sprzed pół roku i ojciec może od razu sprzedać... "Grubymi nićmi szyte.." ??? Ja piszę o ciągniku nie obrażając nikogo który nie był wart 10 a prawie 80 tys. Zapłać od tego podatek od wzbogacenia tak jak Ja (bo kupiłem na umowę kupna sprzedaży) a później miej jeszcze zapłącić 23% przy sprzedaży to zobaczymy czy nie będziesz "szył"... To co zrobiłem było w pełni legalne...

Oczywiście, że darowizna w pierwszej grupie jest nieopodatkowana. Ale z tego co wiem, chyba że się zmieniły przepisy, osoba obdarowana musi mieć w swoim posiadaniu rzecz, którą została obdarowana przez 5 lat. Jeżeli sprzeda ją wcześniej powinna odprowadzić od jej wartości podatek od wzbogacenia (19%?). Tak mi jakiś czas temu sprawę wyjaśniła Pani z US. Może się zmieniły przepisy. A jeżeli piszesz, że zrobiłeś to legalnie to powiedz czy masz to potwierdzone w US czy to własna interpretacja. A jeżeli prawdą jest to co pisze koleżanka wyżej z fakturą vat marża to po problemie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7204 Share Jarekk86

Jarekk86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 04 luty 2015 - 20:13

VAT w rolnictwie

Witam :)

Przeczytałem trochę stron tego tematu, ale jeszcze chciałem się upewnić. Posiadam nie duże gospodarstwo sadownicze(jabłka,gruszki,wiśnie itd.) ~3ha, załapałem się na dofinansowanie ze środków "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych", wniosek na zakup ciągnika rolniczego i opryskiwacza. Zdecydowałem się zmienić dotychczasową formę rozliczania z ryczałtu, na VAT- w związku z dość sporą kwotą podatku VAT za te maszyny. Gospodarstwo w sumie nie duże, ale myślę że Vat przy takim areale przyniesie wiecej plusow niz minusów, Czy dobrze zrozumiałem- po przejściu na VAT będę mógł zwrócić pełną kwotę podatku zapłaconego za maszyny?(A więc VATowcem będę od 1marca, i powiedzmy po zakupie maszyn w połowie miesiąca, i złożeniu rozliczenia za marzec-po 25dniach(w przyspieszonym trybie?), lub 90 czy 180dniach? w normalnym zostanie mi zwrócona ta kwota?

I najlepiej gdybym przed zakupem tych maszyn miał już jakąś fakturę za sprzedaż swoich towarów( w tym przypadku jabłka), bo jeśli jej nie będzie, mogę się spodziewać rychłej kontroli US? :)

Dzięki za rozwianie moich wątpliwości-myślę że temat na czasie, a reszta nie będzie musiała wertować większości wątków w poszukiwaniu odpowiednich informacji

#7205 Share mrc1005

mrc1005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 193 postów

Napisany 04 luty 2015 - 20:32

VAT w rolnictwie

Terminy to 25/60/180. Ja właśnie w tym tygodniu zawiozłem papiery do US ponieważ kupiłem środek trwały za znaczną kwotę (termin zwrotu 60). Jeżeli kupisz ciągnik + inne, to masz na 99% kontrole. Jak będziesz kupował to przydało by się coś sprzedać dla świętego spokoju. I oczywiście mieć na wszystko pokwitowanie zapłaty, zaliczka i inne ...

Edytowany przez mrc1005, 04 luty 2015 - 20:36.

#7206 Share alvaroalvaro78

alvaroalvaro78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 634 postów

Napisany 04 luty 2015 - 20:35

VAT w rolnictwie

Oczywiście, że darowizna w pierwszej grupie jest nieopodatkowana. Ale z tego co wiem, chyba że się zmieniły przepisy, osoba obdarowana musi mieć w swoim posiadaniu rzecz, którą została obdarowana przez 5 lat. Jeżeli sprzeda ją wcześniej powinna odprowadzić od jej wartości podatek od wzbogacenia (19%?). Tak mi jakiś czas temu sprawę wyjaśniła Pani z US. Może się zmieniły przepisy. A jeżeli piszesz, że zrobiłeś to legalnie to powiedz czy masz to potwierdzone w US czy to własna interpretacja. A jeżeli prawdą jest to co pisze koleżanka wyżej z fakturą vat marża to po problemie.

Szwagier jest informatykiem w skarbówce i byłem z nim u dwóch pań w odpowiedniej komórce zajmującej się podatkami która wytłumaczyły co i jak...

Edytowany przez alvaroalvaro78, 04 luty 2015 - 20:35.

#7207 Share pp1208

pp1208

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 04 luty 2015 - 20:36

VAT w rolnictwie

Witam. Po jakim czasie bycia vatowcem można spowrotem przejść na ryczałt ? ktos tu kiedys pisał ze juz po roku można zrezygnowac a mi dziś w US mówili ze 3 lata trzeba byc. jak to wkońcu jest ?

#7208 Share Jarekk86

Jarekk86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 04 luty 2015 - 20:38

VAT w rolnictwie

mrc1005 dzięki za info ! A jakie konkretnie warunki trzeba spełnić dla przyspieszonego wzrotu(25dni) lub 60dni? Płatność przelewem?

Edytowany przez Jarekk86, 04 luty 2015 - 20:39.

#7209 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3687 postów

Napisany 04 luty 2015 - 21:12

VAT w rolnictwie

W miesiącu za który ubiegasz się o zwrot musisz mieć jakąś sprzedaż (wystarczy kilka zł), dodatkowo wszystkie faktury zakupowe muszą być w pełni opłacone wtedy możesz wpisać termin zwrotu 60 dni lub przyspieszony termin 25 + wniosek o przyspieszenie terminu.

Jeśli nie masz żadnej sprzedaży wtedy możesz ubiegać się o zwrot w ciągu 180 dni.

Poprawcie mnie jeśli się myle.

Sprzedaży nie musisz mieć w wysokości zakupów bo przecież mogłeś robić sprzedaż przed przejściem na vat i US nie ma prawa się doczepić.

Pierwszy zwrot miałem 3 tysie i było bez kontroli, następny coś koło 10 i wtedy zrobili kontrole, później jakieś półtora roku były zwroty bez kontroli. Teraz znowu miałem kontrol z racji zakupu kombajnu.

#7210 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1568 postów

Napisany 04 luty 2015 - 21:51

VAT w rolnictwie

Arek, jak wygląda kontrola dokładnie ?

Bierze się faktury i się do nich jedzie ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7211 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3687 postów

Napisany 04 luty 2015 - 22:29

VAT w rolnictwie

Pierwszy raz sami przyjechali do mnie bez zapowiedzi. Chcieli zobaczyć wszystkie faktury z danego miesiąca i ewidencje. Zabrali to do siebie a na drugi dzień musiałem pojechać do nich i napisać oświadczenie czym sie zajmuje, ile posiadam ziemi itp.

Drugim razem przez telefon poprosili tylko fakture za kombajn + dowody zapłaty i ewidencje faktur za dany miesiąc.

Znajomy miał kiedyś kontrole za 5 lat wstecz to trochę bardziej trzepali i chyba ze 2 tygodnie kontrola trwała.

#7212 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1568 postów

Napisany 04 luty 2015 - 23:06

VAT w rolnictwie

A jak luty to pierwszy moj miesiac na VACie. Kupię jakąś maszynę- odpiszę Vat dopiero w marcu (ponad 20 tys) to oni bede mnie kontrolowac dopiero w marcu i beda chcieli faktur za luty ? a ewidencje jak ktos inny mi prowadzi to jak jest?

dodam że w lutym sprzedam coś jeszcze na siebie.

#7213 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3687 postów

Napisany 05 luty 2015 - 08:31

VAT w rolnictwie

Kontrole zwykle są jak zbliża się termin wypłaty vat przez us licząc od dnia złożenia deklaracji czyli jeśli za marzec weźmiesz zwrot na 25 dni, deklaracje złożysz 1 marca to zapewne przyjadą ok 14 marca. Jeśli złożysz np. 15 marca na 60 dni to pewnie przyjadą w na początku maja ale to tylko moje gdybania. Co będą kontrolować tego nie wiem bo nie jestem pracownikiem US. Jak ewidencje prowadzi biuro to będziesz musiał dostarczyć ją do US.

#7214 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 05 luty 2015 - 17:45

VAT w rolnictwie

O dawno koleżanki nie widać było w tym temacie. Koleżanka ma sporo wiedzy w tym temacie. Tak wiec pytanie.

Jak widzisz temat wymigania się od wystawiania faktury (sprzedaż) na środek trwały który nabyliśmy w drodze darowizny lub był zakupiony kiedy nie byliśmy na vacie. A teraz chcemy upłynnić środek trwały. Oczywiście wymiganie się od tej sytuacji po przez darowanie środka trwałego komuś z (chyba tak się to określa) z grupy 0 ?

:) Dopytam jeszcze:

1. Ile przed przejściem na VAT (na zasady ogólne) - w latach - został zakupiony ciągnik?

2. Czy od ciągnika w trakcie jego ekspluatacji został odliczony VAT od jego części składowych (np. naprawy ,akumulator, opony itd.. oprócz paliwa)

Edytowany przez ONA77, 05 luty 2015 - 17:47.

#7215 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 luty 2015 - 17:52

VAT w rolnictwie

Witam. Ja z takim pytaniem. Na podatku VAT jestem od lutego, a gospodarstwo prowadzę od listopada. Dostałem premię dla młodego rolnika i zakupu dokonam w lutym i do 25 marca muszę rozliczyć faktury. Jak mam rozwiązać problem z tym że w lutym nie będę miał żadnej sprzedaży a zwrot pieniędzy chciałbym dostać jak najszybciej? Aby otrzymać zwrot konieczna jest sprzedaż? 

#7216 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 05 luty 2015 - 18:31

VAT w rolnictwie

a w przyszłym miesiącu będziesz miał sprzedaż?

#7217 Share marcianjargit

marcianjargit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 05 luty 2015 - 18:48

VAT w rolnictwie

sprzedaj worek zboza.

#7218 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 luty 2015 - 18:51

VAT w rolnictwie

w przyszłym miesiącu tez nie bede miał, ale może sprzedam jakąś część i wystawie na nią fakture VAT?

#7219 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 05 luty 2015 - 19:02

VAT w rolnictwie

Tak dla przypomnienia, nie tylko sprzedaż na fakturę ,uprawnia cię do wystąpienia o zwrot. Pomyśl może masz zboże, ziemniaki lub inne płody które w niewielkiej ilości mógłbyś odsprzedać w lutym innemu rolnikowi. Jeśli dokonałbyś takiej sprzedaży, to w deklaracji za luty wykazujesz podatek do zapłaty(ze sprzedaży) i do zwrotu ( zakupu)... 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7220 Share marcianjargit

marcianjargit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 05 luty 2015 - 19:07