Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9015 odpowiedzi na ten temat

#7181 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 03 luty 2015 - 20:21

VAT w rolnictwie

Jeśli sprzedasz go za 10 tys netto to to jest kwota która tobie zostaje. Ale na fakturze musisz doliczyć 23%. Czyli te 2300zł jest jako podatek należny (do oddania). Dlatego kombinują ludzie i sprzedają na fakturze za ok 6000zł +vat.

Podejrzewam iż nie odzyskałeś podatku vat od tego właśnie ciągnika. Dlatego nie może przyczepić się US.

A gdybyś odliczał podatek vat podczas zakupu to też US nie może nic zrobić.

US chce rozliczenia podatku naliczonego od środków trwałych w sytuacji gdy przed upływem 5 lat będziesz chciał wrócić na nie rozliczanie się z podatku vat (czyli chcesz korzystać ze zwolnienia rozliczania podatku).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 18:10
  •  

#7182 Share nharek

nharek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 03 luty 2015 - 20:24

VAT w rolnictwie

Na ten ciągnik co chcę sprzedać była brana tylko ropa, oraz dwa lata temu był robiony silnik no to części. Ale ciągnik na vat nie brany bo to przecież nie te lata. A kupa złomu chcemy sprzedać a kupić coś innego.

#7183 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 03 luty 2015 - 20:33

VAT w rolnictwie

Tak też przypuszczałem. Mam taką samą sytuację.

Tak więc wystawiasz fakturę na środek trwały, i oddajesz vat ze sprzedaży tegoż ciągnika.

Jest jeszcze jedna furtka którą można wykorzystać aby tego vatu nie oddawać po sprzedaży. Mianowicie musisz udowodnić że ten ciągnik nie był wykorzystywany do produkcji towarów (typu zboże, mleko itp) które potem sprzedawałeś. Ale jest to ciężki temat.

Dlatego najlepiej wystawić jakąś niższą kwotę na fakturze, reszta kasy na boku i tyle. I wszystkie formalności będą spełnione.

Oczywiście dopytaj jeszcze gdzie możesz, bo ja jestem zwykły chłopek roztropek jakich tu wiele. I mogę mieć gdzieś luki w wiedzy w tym temacie.

#7184 Share nharek

nharek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 03 luty 2015 - 20:36

VAT w rolnictwie

Głównie chodziło mi o to czy urząd skarbowy nie nałoży kary za sprzedany ciągnik. Ciekawe jaka była by sytuacja gdyby nie było faktury tylko umowa sprzedaży. 

#7185 Share alvaroalvaro78

alvaroalvaro78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 03 luty 2015 - 20:40

VAT w rolnictwie Ja zeby nie placic vat za ciagnik od ktorego go nie odliczylem darowalem go ojcu i teraz ojciec go sprzedaje...

#7186 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 03 luty 2015 - 20:50

VAT w rolnictwie

Po jakim czasie od darowania ojciec może taki środek trwały sprzedać?

To darowanie to jest zwykły akt darowizny?

@nharek Taki środek trwały pozostawia ślady w urzędzie komunikacji, i mogę być schody z tego tytułu.

#7187 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 03 luty 2015 - 21:01

VAT w rolnictwie

Od drukarki moge sobie odliczyc vat? jakby nie patrzec do prowadzenia gospodarstwa jest niezbedna.

#7188 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 03 luty 2015 - 21:10

VAT w rolnictwie

Po jakim czasie od darowania ojciec może taki środek trwały sprzedać?

To darowanie to jest zwykły akt darowizny?

@nharek Taki środek trwały pozostawia ślady w urzędzie komunikacji, i mogę być schody z tego tytułu.

Wydaję mi się, że przy darowiźnie czy to ruchomości czy nieruchomości żeby nie płacić podatku od wzbogacenia osoba obdarowana musi to trzymać przez 5 lat.

Dodatkowo darowanie np. ciągnika ojcu, który nie prowadzi działalności rolniczej może wydać się trochę podejrzane. W sumie też się nad czymś takim zastanawiałem

ale tak zdrowo rozsądkowo trochę to grubymi nićmi szyte. Chyba, że ktoś przerabiał, miał kontrolę US i było ok. Osobiście skłaniałbym się jednak do wystawienia faktury vat

i odprowadzenia podatku.

#7189 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 03 luty 2015 - 21:14

VAT w rolnictwie

Prawdę prawisz. I jest spokój.

Z tymi 5 latami to, coś się zmieniało. Ale tego nie śledziłem.

#7190 Share nharek

nharek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 03 luty 2015 - 21:30

VAT w rolnictwie

na ciągnik wystawię fakturę vat, odprowadzę podatek. Wpiszę na fakturze cene z 5500 tysiąca i od tego vat odprowadzę. Nie duże pieniądze a człowiek bezpieczniejszy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7191 Share mrc1005

mrc1005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 03 luty 2015 - 21:43

VAT w rolnictwie

Odprowadzacie VAT od sprzedaży kwoty mlecznej? Czy tylko idzie na umowę K-S i do ARR???

#7192 Share alvaroalvaro78

alvaroalvaro78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 03 luty 2015 - 22:10

VAT w rolnictwie

Ojciec też jest gospodarzem... Darowizna w pierwszej grupie podatkowej jest nieopodatkowana. Na zgłoszenie darowizny jest pół roku także na dobrą sprawę wpisujesz datę sprzed pół roku i ojciec może od razu sprzedać... "Grubymi nićmi szyte.." ??? Ja piszę o ciągniku nie obrażając nikogo który nie był wart 10 a prawie 80 tys. Zapłać od tego podatek od wzbogacenia tak jak Ja (bo kupiłem na umowę kupna sprzedaży) a później miej jeszcze zapłącić 23% przy sprzedaży to zobaczymy czy nie będziesz "szył"... To co zrobiłem było w pełni legalne...

Edytowany przez alvaroalvaro78, 03 luty 2015 - 22:11.

#7193 Share nharek

nharek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 04 luty 2015 - 07:06

VAT w rolnictwie

No więc tak ciągnik chcemy sprzedać bo totalnie się nie nadaje do pracy, komuś kto go naprawi sobie. Na ten traktor były brane faktury tylko z oleju napędowego i dwa lata temu części do silnika. Myślę że urząd skarbowy nie doczepi się niczego, jeżeli go teraz sprzedamy a od przejścia na vat w maju mija 5 lat.

#7194 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3533 postów

Napisany 04 luty 2015 - 08:03

VAT w rolnictwie

Nie ma znaczenia ile lat jesteś na vat, musisz na niego wystawić normalną fakturę.

#7195 Share Soltys85

Soltys85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 04 luty 2015 - 08:44

VAT w rolnictwie

Było podobne pytanie w tym temacie albo jest tez takie same tylko ciezko znalezc a mianowicie na fakturze za mleko doliczaja mi 7% vat-u jak to bedzie wygladalo jesli bede sie rozliczal na zasadach ogulnych...cos mi klawiatura szwankuje nie moge znaku zapytania postawic :D

#7196 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 04 luty 2015 - 08:57

VAT w rolnictwie

Doliczą ci 5% vat który odprowadzasz do US

#7197 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 04 luty 2015 - 10:02

VAT w rolnictwie W mlekovicie mleczarnia wystasi Ci fakturę a Ty podpiszesz się jako wystawiający. Tak jak wyżej masz podaną cenę netto za litr na fakturze a do wypłaty masz wypłatę wraz z podatkiem.

#7198 Share biznes12

biznes12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 04 luty 2015 - 17:12

VAT w rolnictwie

Witam czy jak jestem na vacie to moge robic przelewy na konta rodziny jakiej chce sumy ? czy muszę mieć na co wydałem?

#7199 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 04 luty 2015 - 18:21

VAT w rolnictwie

na ciągnik wystawię fakturę vat, odprowadzę podatek. Wpiszę na fakturze cene z 5500 tysiąca i od tego vat odprowadzę. Nie duże pieniądze a człowiek bezpieczniejszy

Można jeszcze wstawićfakturę VAT- marża, póki co interpretacje potwierdzają taki sposób opodatkowania rzeczy używanych, kupionych nie na fakturę tylkona umowę kup.- sprz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7200 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 04 luty 2015 - 18:47

VAT w rolnictwie

O dawno koleżanki nie widać było w tym temacie. Koleżanka ma sporo wiedzy w tym temacie. Tak wiec pytanie.

Jak widzisz temat wymigania się od wystawiania faktury (sprzedaż) na środek trwały który nabyliśmy w drodze darowizny lub był zakupiony kiedy nie byliśmy na vacie. A teraz chcemy upłynnić środek trwały. Oczywiście wymiganie się od tej sytuacji po przez darowanie środka trwałego komuś z (chyba tak się to określa) z grupy 0 ?