karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Cosmosky    21

Kolego służysz pomocą czy tak bardziej informacyjnie ?

 

Jak najbardziej służę pomocą.

 

To element mojej pracy.

 

US czy UKS zawsze mogą żądać wyjaśnień. Przy pierwszych zwrotach VAT zapewne mogą dokonać czynności sprawdzających, aby zweryfikować zasadność zwrotu.

 

Czym innym jednak kontrola z US czy UKS, a czym innym czynności sprawdzające.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

 

możesz wystwaic VAT marże

Jesteś pewny? I jak tą fakturę wystawić skoro sprzedaję taniej niż kupiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Jezeli od zakupu nie został odliczony podatek VAT to tak, jednak najlepiej zabezpieczyć się interpretacja indywidaulną, jest kilka/kilkanascie korzystnych.

 

Faktura VAT marża zawiera tylko kwotę do zaplaty, a VAT-u do zapłaty nie ma bo jak zauwazyłeś sprzedaz jest po niższej cenie niż zakup. Czy marża ma zastosowanie tylko w przypadku gdy sprzedajemy drożej niż kupiliśmy?

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Ja w tym temacie zdecydowanie specjalistą nie jestem jednak czy vat marża nie zawiera ceny brutto? Plus marża sprzedającego? Która również zawiera podatek vat (czy też tylko marżę nieopodatkowaną podatkiem vat a jedynie podatkiem dochodowym któremu rzecz jasna nie podlegamy?)? Jeśli jest taka możliwość to prosił bym o szersze wyjaśnienie jak to wygląda w praktyce i jak to właśnie w praktyce zastosować aby jak najmniej stracić/najwięcej zyskać?
PS: vat marża chyba powinna obowiązywać w przypadku gdy sprzedajemy drożej niż kupiliśmy- w przeciwnym wypadku marża była by ujemna? Trochę to nielogiczne... Aczkolwiek szukać logiki w prawie podatkowym...

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

VAT marża może być zerowa czy ujemna, zależy jak to nazwać, występuje wtedy gdy sprzedajesz taniej niż kupiłeś, podatku nie płacisz wtedy wgl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Podam kilka linków do interpretacji indywidualnych które ewidentnie wskazują dwa warunki: 1. zakup na umowę kupna-sprzedaży, 2. zamiar sprzedaży w trakcie kupna(nie ważne czy chcesz sprzedać to za rok czy za 10 lat ale musiałeś mieć chęć sprzedaży "kiedyś")

 

1. https://interpretacje-podatkowe.org/samochod/itpp2-443-976-14-ap

2. https://interpretacje-podatkowe.org/samochod/ilpp2-443-212-14-2-ak

3. https://interpretacje-podatkowe.org/marza/ilpp2-443-243-14-4-mr

 

Pod 3 linkiem jest pytanie czy jak sprzedaż będzie w takiej samej cenie jak zakup(czyli podatek wyniesienie 0 zł) to nie będzie problemu, jak widać znowu przytaczają że jedynymu warunkami są te dwa które wyżej wymieniłem(+ jeszcze jeden który dotyczy jakie towary mogą być na fakturę marża(ale to już chyba każdy wie), kiedyś widziałem także interpretacje o ujemną marżę, odpowiedź była identyczna...

 

 

@edit

Tutaj interpretacja ogólna ministra finansów dot. stosowania faktur vat marża w turystyce i czy można stosować ujemną marżę, odpowiedź taka że można, a turystyka korzysta z identycznych przepisów dot. faktury var marża jak sprzedaż samochodów

 

http://www.mf.gov.pl/documents/764034/3189310/Dz.+Urz.+Min.+Fin.+z+dnia+8+grudnia+2015+r.+-+poz.+84+-

Edytowano przez PATr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Generalnie nie musi być to umowa kupna-sprzedaży.

 

Art. 120 ust. 10 ustawy VAT to reguluje.

 

Auto zostało nabyte na umowę lub VAT marże czy została wystawiona na nie "zwykła' FV?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Panowie a jak to wygląda w mojej sytuacji. A mianowicie Teść będzie przepisywal mi gospodarstwo teraz jest jest na recie chorobowej z powodu uszkodzonych nerek, jak przepisze na mnie gospodarstwo to on dostanie 100 procent renty a ja chcę zaraz przejść na VAT bo chce zacząć budować spory garaż ze stodoła bo teraz nie można się z niczym pomieścić a patrzeć nie mogę jak wszystko stoi pod chmurką. Ale do rzeczy. Czy teść po przepisaniu może zostawić sobie zwierzęta i do czasu ich sprzedaży bo połowa opasów jest jego i nie chciał bym ich sprzedać żeby mu nie dali z VAT, w końcu to jego a na cały rok ma do nich pasze by je wykarmic. Jak to można rozwiązać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Generalnie nie musi być to umowa kupna-sprzedaży.

 

Art. 120 ust. 10 ustawy VAT to reguluje.

 

Auto zostało nabyte na umowę lub VAT marże czy została wystawiona na nie "zwykła' FV?

Fakt zapomniałem o zakupie na VAT marża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3520

Czyli jak kupione na fakture vat ,to musi być sprzedane na fakture vat,a jak jest z samohodem osobowym ,byl kupiony nowy odliczone 5000 vatu ,jak bym chcial sprzedać to  cale 23 % vatu musze odprowadzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Zakup na fakturę vat=sprzedaż na fakturę vat(nie ważne ile odliczyłeś czy 6000 zł czy 50% czy inne cuda były)

 

 

Jedynym odstępstwem jest to jak kupiłeś na fakturę vat gdy nie byłeś jeszcze na vacie i nie mogłeś odliczyć vatu wtedy możesz sprzedać na fakturę vat marża(ewn. przekazać darowizną na rodzinę i po 6 miesiącach tamta osoba sprzedaje na umowę k-s)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Zakup na fakturę vat=sprzedaż na fakturę vat(nie ważne ile odliczyłeś czy 6000 zł czy 50% czy inne cuda były)

 

 

Jedynym odstępstwem jest to jak kupiłeś na fakturę vat gdy nie byłeś jeszcze na vacie i nie mogłeś odliczyć vatu wtedy możesz sprzedać na fakturę vat marża(ewn. przekazać darowizną na rodzinę i po 6 miesiącach tamta osoba sprzedaje na umowę k-s)

 

Darowizna jedynie się opłaca jak nie był odliczony VAT, jak był odliczony to przy wyprowadzaniu samochodu z ewidencji śt trzeba oddać VAt od wartości rynkowej.

 

Co do zakupu na fakturę VAT bez odliczenia a poźniej sprzedaż na VAT marże to bym się zastanowił mocno:

 

Przepisy ust. 4 i 5 dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;

2) podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;

4) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

5) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Owszem chodziło mi o sprzedaż jak nie było możliwości odliczenia vatu(może niezbyt prosto to wyjaśniłem), w interpretacjach indywidualnych us pozwałał w takim przypadku na sprzedaż na fakturę vat marża ale dlatego napisałem że najbezpieczniejszą opcją jest mimo wszystko darowizna i sprzedaż po 6 miesiącach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Panowie a jak to wygląda w mojej sytuacji. A mianowicie Teść będzie przepisywal mi gospodarstwo, teraz jest na recie chorobowej z powodu uszkodzonych nerek, jak przepisze na mnie gospodarstwo to on dostanie 100 procent renty a ja chcę zaraz przejść na VAT bo chce zacząć budować spory garaż ze stodoła bo teraz nie można się z niczym pomieścić a patrzeć nie mogę jak wszystko stoi pod chmurką. Ale do rzeczy. Czy teść po przepisaniu może zostawić sobie zwierzęta i do czasu ich sprzedaży bo połowa opasów jest jego i nie chciał bym ich sprzedać żeby mu nie dali z VAT, w końcu to jego a na cały rok ma do nich pasze by je wykarmic. Jak to można rozwiązać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Normalnie nie przepisuje ci ich, w sumie przepisanie zwierząt to w ARiMR w akcie zaznacza czy z inwentarzem czy bez, jeżeli dzielicie to pewnie trzeba wypisać numery (jeżeli część ci przekaże).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Czyli on swoje zwierzęta może sprzedać a ja swoje a vat odprowadze do US a jemu zostaje cena brutto w kieszeni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Dla pewności dopytaj się przed przepisaniem w US (każdy się boi tego urzędu ale tam pracują normalni ludzie).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Panowie a jak to wygląda w mojej sytuacji. A mianowicie Teść będzie przepisywal mi gospodarstwo, teraz jest na recie chorobowej z powodu uszkodzonych nerek, jak przepisze na mnie gospodarstwo to on dostanie 100 procent renty a ja chcę zaraz przejść na VAT bo chce zacząć budować spory garaż ze stodoła bo teraz nie można się z niczym pomieścić a patrzeć nie mogę jak wszystko stoi pod chmurką. Ale do rzeczy. Czy teść po przepisaniu może zostawić sobie zwierzęta i do czasu ich sprzedaży bo połowa opasów jest jego i nie chciał bym ich sprzedać żeby mu nie dali z VAT, w końcu to jego a na cały rok ma do nich pasze by je wykarmic. Jak to można rozwiązać?

a ja radze najpierw zapytac sie w KRUSie czy moze uzyskac dochod z dzialalności rolniczej bedac na rencie?

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czyli on swoje zwierzęta może sprzedać a ja swoje a vat odprowadze do US a jemu zostaje cena brutto w kieszeni.

 

Vat rozliczysz w zakupach ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

A jak to wygląda z tymi kasami fiskalnymi? Czytam i nie rozumie. Podam przykład. Powiedzmy że sprzedaje opasy średnio 2 sztuki na miesiąc i raz w roku w jednym miesiącu 10 sztuk, (powiedzmy że za sztukę wyjdzie 5tys zł z VAT) to muszę mieć kasę? Albo 2 lub 3 razy w roku sprzedam partie po 10 sztuk to muszę mieć kasę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Sprzedajesz Vat-owcowi czy na ryczałt, jeżeli Vat-owcowi to nie musisz mieć kasy.

 

Żona miała działalność części do samochodów i maszyn rolniczych i też było bez kasy bo sprzedaż była tylko podmiotom gospodarczym.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

No do ubojnia to vatowcowi, albo posrednikowi to też vatowiec. Czyli nie musi być, ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj