karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

PATr    409

Pralka nie przejdzie, chyba, że sa zatrudnini pracownicy, kuchena musiałaby stać w garazu a zmywarka sluzyc wyłacznie do mucia na jakiś przyrządów dojarskich etc.

 

Przejdzie kolego, wystarczy że będziesz tam prał tylko i wyłącznie ubrania robocze, to jest analogiczny przykład co i w zmywarce, możesz używać do pracy a możesz używać prywatnie

 

 

 

@Rafalr2

wystawiasz mu fakturę rr, płacisz mu cenę brutto, i odzyskujesz od tego normalnie vat jakbyś kupił to od vatowca, dodatkowy warunek jest tylko taki że musi być forma zapłaty jako przelew, jak chcesz na tym zarobić i nie wiesz jak oraz jak nie przesadzić, pisz na pw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Ok, a ja to udowodnisz skoro pralka pewnie stoi w łazience, czy pralni? jak posiada dwie pralki to jeszcze ok, ale jak to jedyna pralka w gospodarstwie domowym to nie przejdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

JPK miesieczny dla rolników od 1 stycznia 2018,

 

chyba, że przekroczyli w roku 2015 lub 2016 limity ponad mikro przedsiębiorce czyli zatrudniali średniorocznie wiecej niż 9 pracowników, oraz osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży przekraczający 2 mln eur, lub suma ich aktywów przekraczała 2 mln eur.

 

Jeżeli w tych dwóch latach nie przekroczyli tego są zwolnieni z JPK do 1 stycznia 2018

Edytowano przez Cosmosky

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daanny    33

obecnie sprzedaż mam średnio dwa razy w roku rozumiem że jeśli przekroczę 6 miesięcy to mnie wyrzucą i co wtedy? będę musiał zwrócić cały odzyskany Vat, jego część czy nic nie będę zwracał?    

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

jak dla mnie to albo koledze ktoś zmyślił ten przepis, albo on jest martwy, a jak się boisz to wystarczy że raz na pół roku wystawisz fakturę na sprzedaż 100 kg zboża...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

@ Cosmosky

A orientujesz się w temacie aut osobowych bez kratki bez prowadzonej ewidencji a odliczaniu 50%?

Nie wiem jak to wyjdzie ale od jakiegoś czasu rozglądam się za jakimś nowym tanim autkiem w cenie 50-60 tys brutto.
Przy 60 tys to jest ciut ponad 11tys VATu z czego połowę można odliczyć bez problemu i tu się pojawia pytanie - brać w kredycie czy może leasing?

Kredyt to kolejne obciążenie ale dostanę go bez problemu, jestem właścicielem autka itp.

Leasing to brak obciążeń bankowych a to ważne bo szykuje mi się spory kredyt do wzięcia, poza tym nie jest auto moje i nie muszę ani auta ani leasingu nigdzie ujawniać (kredyty muszę).

W obu przypadkach faktury za serwis są oddzielne (co ileś tys km).

Ubezpieczenie OC+AC? Wchodzi w skład raty leasingowej czy jest oddzielnie jak przy kredycie?

 

Z tematu leasingu jestem zielony stąd te pytania. W sumie wziąć kredyt to nie problem ale co wyjdzie finansowo lepiej w przypadku odliczania VATu?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Pamiętaj o tym że jak kupisz na kredyt to przy sprzedaży płacisz cały VAT a nie 50% więc albo musisz trzymać dużo lat aż cena mocno spadnie albo kupić benzynę by opłacało się odliczać VAT od paliwa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

jak dla mnie to albo koledze ktoś zmyślił ten przepis, albo on jest martwy, a jak się boisz to wystarczy że raz na pół roku wystawisz fakturę na sprzedaż 100 kg zboża...

 

Nasi rządzący to wymyślili :)

 

Projekt zmian ustawy został podpisany 25 października. To wyrejestrowanie z VAT po 6 m-cach jest jak najbardziej aktualne, później trzeba będzie złożyć wniosek o ponowną rejestracje. MIała być jeszcze kaucja rejestracyjna do 20 do 200 tyś, ale od tego pomysłu odeszli.

 

Zgodnie z art. 1 pkt. 8 lit e projektu, w art. 96 ustawy o VAT mają zostać dodane przepisy, zgodnie z którymi: „9a. Wykreśleniu z urzędu z rejestru jako podatnik VAT podlega także podatnik, który m. in.: 3) składał przez 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracje o których mowa w art. 99 ust. 1, 2 lub 3, w których nie wykazał sprzedaży oraz zakupów z kwotami podatku do odliczenia (...)”.

 

Wskazany w pkt 3 przepis, trzeba oceniać zgodnie z następnym projektowanym przepisem ust. 9d;  „nie ma zastosowania w przypadku, gdy niewykazanie sprzedaży lub zakupów wynikało, zgodnie z wyjaśnieniami podatnika, ze specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej”. Takie rozwiązanie budzi wątpliwości co do jego stosowania w praktyce z uwagi na znaczne uznanie administracyjne. Nie jest bowiem wystarczającą gwarancją, że organ podatkowy podzieli pogląd podatnika i da wiarę jego wyjaśnieniom co do „specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej”; Jednocześnie, gdyby zamiarem ustawodawcy było wprowadzenie ww. przepisu niezbędne byłoby, aby wykreślenie mogło być dokonane dopiero na podstawie prawomocnej decyzji. 

Zgodnie z art. 1 pkt. 8 lit e projektu, w art. 96 ustawy o VAT mają zostać dodane przepisy, zgodnie z którymi: „9a. Wykreśleniu z urzędu z rejestru jako podatnik VAT podlega także podatnik, który m. in.: 4) wystawiał faktury lub faktury korygujące, które nie dokumentowały rzeczywistych czynności (...)” 

Projektowany przepis trzeba oceniać zgodnie z projektowanym ust. 9e; nie ma zastosowania w przypadku, gdy wystawienie faktury lub faktury korygującej, o których mowa w ust. 9a pkt 4, było wynikiem pomyłki lub nastąpiło bez wiedzy podatnika. Również to proponowane rozwiązanie należy ocenić negatywnie. Nie jest bowiem jasne jak miałaby wyglądać procedura – prowadzona z urzędu w postępowaniu o wykreślenie z rejestru – celem wyjaśnienia przez podatnika, że faktury lub faktury korygujące, które nie dokumentowały rzeczywistych czynności były wystawione w wyniku pomyłki lub nastąpiło to bez wiedzy podatnika. Tu należałoby wskazać, iż wykreślenie z rejestru podatników VAT byłoby uzależnione od oceny rzetelności wystawianych przez podatnika faktur lub faktur korygujących. Budzi wątpliwości połączenie kompetencji naczelnika urzędu skarbowego  w odniesieniu do prowadzenia rejestru podatników z oceną rzetelności ich działalności  w jednym postępowaniu – o wykreślenie z rejestru. Należy uznać, iż do oceny przesłanek określonych w projektowanych przepisach, a w szczególności dowodów przedstawianych przez podatnika miałyby zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej. 

Zgodnie z art. 1 pkt. 8 lit e projektu, w art. 96 ustawy o VAT mają zostać dodane przepisy, zgodnie z którymi: „9a. Wykreśleniu z urzędu z rejestru jako podatnik VAT podlega także podatnik, który m. in.: 5) prowadząc działalność gospodarczą wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że dostawcy lub nabywcy biorący udział pośrednio lub bezpośrednio  w dostawie tego samego towaru lub usługi działają w celu odniesienia korzyści majątkowej  w wyniku nierzetelnego rozliczania podatku (...)” 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pamiętaj o tym że jak kupisz na kredyt to przy sprzedaży płacisz cały VAT a nie 50% więc albo musisz trzymać dużo lat aż cena mocno spadnie albo kupić benzynę by opłacało się odliczać VAT od paliwa :)

 

żEBY cena mocno spadła to wcale dużo lat nie trzeba ;) vat odliczy tak samo od ON jak od beenzyny B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Przy gospodarstwie możesz ON rozliczyć na 100% ponieważ masz maszyny które na tym jeżdżą, z benzyną już jest gorzej i do tego raczej potrzeba samochodu na benzynę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No więc czemu piseszże benzynę lepiej kupić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Mówię o tym że jak kupisz diesla to cię nie interesuje czy odliczyłeś VAT od zakupu czy nie ponieważ masz już coś dzięki czemu możesz odliczać VAT od ON bez żadnego problemu, ale jak kupisz benzynę to wtedy bardziej opłaca się odliczyć VAT od zakupu ponieważ będziesz mógł odliczyć VAT od benzyny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

wybierz najkorzystniejszą opcję finansowania tj. najtańszą.

 

Pamiętaj również o tym, że przy leasingu operacyjnym, a sadzę, że o takim rozważasz nie jesteś właścicielem pojazdu, przy kredycie jednak jesteś.

 

CO do VAT-u i tak i tak odliczysz 50%. Przy zawiewaniu umowy leasingowej możesz zastrzec, że wykupujesz auto poza sferą działalności, jako osoba prywatna. Wtedy możesz auto sprzedać bez VAT, jednak też nie odliczysz VAT od wykupu z leasingu itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

wybierz najkorzystniejszą opcję finansowania tj. najtańszą.

 

Pamiętaj również o tym, że przy leasingu operacyjnym, a sadzę, że o takim rozważasz nie jesteś właścicielem pojazdu, przy kredycie jednak jesteś.

 

CO do VAT-u i tak i tak odliczysz 50%. Przy zawiewaniu umowy leasingowej możesz zastrzec, że wykupujesz auto poza sferą działalności, jako osoba prywatna. Wtedy możesz auto sprzedać bez VAT, jednak też nie odliczysz VAT od wykupu z leasingu itd.

Bycie właścicielem i posiadanie kredytu to jednak rokroczne wykazywanie tego w pewnych dokumentach niezwiązanych z rolnictwem. Czasem wolałbym wziąć takie autko i nie figurować jako właściciel.

 

Wykup na osobę prywatną po zakończeniu leasingu to pewne. Raczej wolę płacić raty i z nich odliczać VAT niż wciągać autko i odliczać od wykupu. Ostatecznie mogę przekazać jako darowiznę z tego co czytałem.

Mówię o tym że jak kupisz diesla to cię nie interesuje czy odliczyłeś VAT od zakupu czy nie ponieważ masz już coś dzięki czemu możesz odliczać VAT od ON bez żadnego problemu, ale jak kupisz benzynę to wtedy bardziej opłaca się odliczyć VAT od zakupu ponieważ będziesz mógł odliczyć VAT od benzyny...

benzyna zapewne z fabrycznym LPG.

Diesla mam, nie narzekam ale też chcę mieć benzyniaka.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

co do darowizny to nie działa dla Ciebie, bo to nie VAT tylko podatek dochodowy.

 

Po wykupie z leasingu na osobę fizyczną możesz sprzedać poza VAT (raczej), musiałbym dokładnie przeanalizować przepisy, ponieważ Ty jako osoba fizyczna jesteś jako podatnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Mam pytanie.

W najbliższym czasie będę sprzedawał busa (mercedes bm100), kupowałem go przed przejściem na vat, odliczałem tylko vat z paliwa, olejów, opon i akumulatora. Więc  muszę na niego wystawić fakturę 23%. Ale na fakturze wszystkie dane się nie zmieszczą i czy trzeba jeszcze zrobić protokół zdawczo-odbiorczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelus    4

Czy podczas kontroli z Urzędu Skarbowego gdy będa kontrolować wszystkie ksiżki , faktury mogą się pytać co oznacza jakiś zapis na fakturze ? bo czasem jak w sklepach wystawiaja faktury to pisza skrutami albo jakmś kodami.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Tak, moga pytać.

 

Gbybyś kiedykolwiek miał jakiś Problem z US, kontorlą, wydali niekorzystną decyzję to daj znać! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelus    4

Tak, moga pytać.

 

Gbybyś kiedykolwiek miał jakiś Problem z US, kontorlą, wydali niekorzystną decyzję to daj znać! :)

Kolego służysz pomocą czy tak bardziej informacyjnie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Czy podczas kontroli z Urzędu Skarbowego gdy będa kontrolować wszystkie ksiżki , faktury mogą się pytać co oznacza jakiś zapis na fakturze ? bo czasem jak w sklepach wystawiaja faktury to pisza skrutami albo jakmś kodami.

 

Pozdrawiam

Pytać zawsze można ;)

Pytanie tylko czy mamy obowiązek pamiętać kilka miesięcy wstecz co dokładnie kupowaliśmy? Czy też powinno wiązać się to z kontrolą (czy też jakimś pytaniem) firmy i wyjaśnienie co ten skrót właściwie oznacza.

Różnie można na to patrzeć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Jeśli wiesz, że zapomnisz od czego ta faktura, zrób sobie adnotacje z tyłu czego ta faktura dotyczyła i na przyszłość będzie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Polecam opisanie faktur i podpisanie że zostało wykorzystane do GR. Mniej się czepiają. Miałem kontrolę i np. kupiłem halogen na podwórze. Na fakturze napisane że to projektor led. W US się pytają co to jest!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

No faktycznie przykład dobry chociaż akurat to da się skojarzyć, w końcu nie codziennie kupuje się projektory ;)
Ja jeszcze kontroli nie miałem ale i w sumie nie "wypłacałem" nadpłaconego vat-u tylko leży i czeka na większe wydatki, na vat jestem 7 miesięcy dopiero.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj