karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

ursusek1614    13

witam jeżeli na vacie będę od listopada  a teraz kupię pług i fakturę wystawią mi na listopad to czy będę mógł potem odliczyć sobie od niego vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wystarczy, że faktura będzie wystawiona w listopadzie i nie ma problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

witam jeżeli na vacie będę od listopada  a teraz kupię pług i fakturę wystawią mi na listopad to czy będę mógł potem odliczyć sobie od niego vat?

 

Rozliczyć na pewno ale czy odliczyć to nie wiem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

99,9% Sprzedawców może Ci wystawić fakturę z max końcem roku więc bez problemu jak w listopadzie przejdziesz na vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MiroslawKr    0

Dokładnie tylko warto, abyś tego przypilnował, bo sprzedawca zapomni Ty się nie upomnisz i może być na koniec roku duzy problem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

kupiłem w materiał siewny za granicą z 0% stawką vat, wskażcie mi proszę jak to prawidłowo rozliczyć (jaki odprowadzić vat 5 czy 8%) i zaewidencjonować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3515

ogólnie to marna jest ta dyskusja bo jak ktoś jest ogarnięty to z vatu wyjść już nie chce, ja osobiście na mleku(70 krów,100 ha) wyciągam z US rocznie około 40-60 tysięcy(trochę było by od tego trzeba odjąć ponieważ na rr miałbym 2% więcej przy sprzedaży, ale to i tak niewiele), oczywiście mowa bez kupna maszyn bo wtedy zwroty są już całkiem pokaźne

W takim razie nie wszystko sprzedajesz na siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Sprzedaję tylko mleko i wybrakowane krowy, nic po za tym, więc tylko na to mam faktury, a do zakupów biorę faktury na wszystko, jak zsumujesz tu 20 tu 30 zł to zbiera się ładna sumka, jeszcze jakby nawozy były na 23% to już wgl. byłaby by bajka

 

Jak nie wierzysz to albo nie jesteś na vacie albo czegoś nie ogarniasz, masz dochód z dopłat(jeśli masz, nie każdy ma) który nie jest opodatkowany, mleko na 5%, a większość rzeczy 23 lub ewn. 8, więc przebitka jest ładna i mimo wszystko że mam raty za ziemię,maszyny na które nie ma vatu to wychodzę na dużym plusie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro    1

Cytat

 

 

kupiłem w materiał siewny za granicą z 0% stawką vat, wskażcie mi proszę jak to prawidłowo rozliczyć (jaki odprowadzić vat 5 czy 8%) i zaewidencjonować

Jeśli chodzi o import towarow to trzeba sobie ten VAT samemu naliczyć i odliczyć według stawki takiej jak w Polsce i wykazać to w deklaracji jeśli z uni to w wewnątrzwspolnotowe nabycie towarow Edytowano przez aro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Co do zakupu ze stawką zero 0% najważniejszym w tym momencie jest to czy w momencie dokonania transakcji byłeś zarejestrowany do VAT-UE?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5324

1 stycznia 2012r. zacząłem być na Vacie , z końcem grudnia minie 5 lat (w marcu 2012r kupiłem ciągnik i kilka maszyn, zwrot był przyspieszony), automatycznie z końcem grudnia przestane być na vacie, czy musze wcześniej zgłosić ze rezygnuje


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

kupiłem w materiał siewny za granicą z 0% stawką vat, wskażcie mi proszę jak to prawidłowo rozliczyć (jaki odprowadzić vat 5 czy 8%) i zaewidencjonować

 

Ja bym jej wcale nie ewidencjonował ona nic nie wnosi do VATu (sprzedaż trzeba ukazać 100 % zakupy już niekoniecznie).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Ja bym jej wcale nie ewidencjonował ona nic nie wnosi do VATu (sprzedaż trzeba ukazać 100 % zakupy już niekoniecznie).

 

Grubo się Pan myli.

 

Taką dostawę należy odpowiednio wykazać i w odpowiednim okresie rozliczeniowym, urząd bardzo łatwo dojdzie, że dostawa nie jest rozliczona.

 

Jeżeli kupujący posiada status podatnika VAT-UE musi wykazać taką dostawę w miesiącu powstania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 20  ust. 1 ustawy VAT naliczając VAT należy wg stawki krajowej VAT ten jest tym samy VAT-em naliczonym.

 

W przypadku nie posiadania statusu podatnika VAT-UE procedura jest inna

Jeśli wychodzi się na dużym plusie to albo trzeba mieć ogromne koszty produkcji że ledwo wystarcza wypłaty, albo załatwiać sobie faktury. 

 

Jestem na vacie 5 lat i wszystko notuję sobie w zeszycie. Zapisuję ile faktycznie odpada VATu z mleka (otrzymujemy 5% ale tracimy w rzeczywistości 7% w porównaniu do ryczałtowców i to trzeba brać pod uwagę) plus koszt księgowej oraz vat ze sprzedanego bydła. To wszystko zapisuję po jednej stronie jako koszty które muszę odzyskać w Vacie z faktur zakupu. 

Czyli przykładowo jeśli za mleko mam 20tys netto, to odpada mi nie 1000zł (vat 5%) a 1400zł (vat 7%). Dodając koszt księgowej 150zł, wychodzi 1550zł do odzyskania żeby wyjść na zero w porównaniu gdybym był na ryczałcie i otrzymał do ręki 21400zł za mleko. 

 

Nie wiem czy dobrze wyjaśniłem. Inaczej mówiąc, gdybym nie miał żadnych zakupów to straciłbym 1400zł vatu (tyle ile miałbym na ryczałcie) + 150zł dla księgowej. Razem 1550.

 

Wracając do liczenia. Z drugiej strony spisuję sumy vatu które odzyskam z faktur zakupu. W sezonie gdy idzie więcej ropy, kupuje się części, folie, siatkę i masę innych środków do produkcji wychodzę na lekki plus. W miesiącach zimowych gdy jest mniej roboty a co za tym idzie mniej kosztów odzyskuję zaledwie połowę vatu, także gdyby nie zakup maszyn na modernizację gdzie odzyskałem trochę vatu inaczej wcale by się nie opłacało, bo ewentualne 100zł miesięcznie na plusie nie jest warte całego zachodu.

 

Także szanowny kolego podziwiam Cię, skoro rocznie wyciągasz 40-60tys ze skarbowego :)

 

Generalnie podstawową zasadą podatku VAT jest to, że jest On neutralny dla przedsiębiorcy, ponieważ jego koszt ponosi ostateczny konsument. Jednak w przypadku rolnika nie jest to takie proste, ponieważ rolnik ryczałtowy może liczyć na zwrot VAT w wysokości 7%. VAT w rolnictwie jest dobry w przypadku wzmożonej działalności inwestycyjnej. Należy również wziąć pod uwagę, że produkty rolne najczęściej opodatkowane są stawką 5%, a wiele zakupów jest na 23%. Poza tym zawsze można zrezygnować z rozliczania podatku VAT

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Jeśli wychodzi się na dużym plusie to albo trzeba mieć ogromne koszty produkcji że ledwo wystarcza wypłaty, albo załatwiać sobie faktury. 

 

Jestem na vacie 5 lat i wszystko notuję sobie w zeszycie. Zapisuję ile faktycznie odpada VATu z mleka (otrzymujemy 5% ale tracimy w rzeczywistości 7% w porównaniu do ryczałtowców i to trzeba brać pod uwagę) plus koszt księgowej oraz vat ze sprzedanego bydła. To wszystko zapisuję po jednej stronie jako koszty które muszę odzyskać w Vacie z faktur zakupu. 

Czyli przykładowo jeśli za mleko mam 20tys netto, to odpada mi nie 1000zł (vat 5%) a 1400zł (vat 7%). Dodając koszt księgowej 150zł, wychodzi 1550zł do odzyskania żeby wyjść na zero w porównaniu gdybym był na ryczałcie i otrzymał do ręki 21400zł za mleko. 

 

Nie wiem czy dobrze wyjaśniłem. Inaczej mówiąc, gdybym nie miał żadnych zakupów to straciłbym 1400zł vatu (tyle ile miałbym na ryczałcie) + 150zł dla księgowej. Razem 1550.

 

Wracając do liczenia. Z drugiej strony spisuję sumy vatu które odzyskam z faktur zakupu. W sezonie gdy idzie więcej ropy, kupuje się części, folie, siatkę i masę innych środków do produkcji wychodzę na lekki plus. W miesiącach zimowych gdy jest mniej roboty a co za tym idzie mniej kosztów odzyskuję zaledwie połowę vatu, także gdyby nie zakup maszyn na modernizację gdzie odzyskałem trochę vatu inaczej wcale by się nie opłacało, bo ewentualne 100zł miesięcznie na plusie nie jest warte całego zachodu.

 

Także szanowny kolego podziwiam Cię, skoro rocznie wyciągasz 40-60tys ze skarbowego :)

 

Duży zwroty są też spowodowane tym że mam dużo pieniędzy z dopłat które nie są opodatkowane, jak ktoś ma 15 ha swojego a drugie 15 ha dzierżaw to też inaczej to wygląda, u mnie w większości jest moja ziemia, dzierżaw garstka, wszystkie maszyny mam swoje, zero usług z kogoś strony też robi "opodatkowane koszty", bo jak ktoś  jest na vacie i wynajmuje ludzi aby mu zasiali kukurydzę,skosili zboże,skosili kukurydzę, zasieli trawę itd. a nie dostaje faktury to nie ma tych kosztów udokumentowanych, ja w miesiącach zimowych wychodzę na minimalnym plusie, ale to groszowe sprawy, ale już w miesiącach wiosenno-letnio-zimowych mam zwroty rzędu 4-8 tysiące, gdy było mleko po 1,4+ to poniżej 6 tysięcy miesięcznie nie schodziłem

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

1 stycznia 2012r. zacząłem być na Vacie , z końcem grudnia minie 5 lat (w marcu 2012r kupiłem ciągnik i kilka maszyn, zwrot był przyspieszony), automatycznie z końcem grudnia przestane być na vacie, czy musze wcześniej zgłosić ze rezygnuje

 

no i vat musisz zapłącić od środków trwałych  jak byś rezygnował z vatu :)


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kupiłem w materiał siewny za granicą z 0% stawką vat, wskażcie mi proszę jak to prawidłowo rozliczyć (jaki odprowadzić vat 5 czy 8%) i zaewidencjonować

 

Zakup towarów w krajach UE lub import towarów jest opodatkowany w kraju w którym faktycznie pozostanie(zostanie zużyty). Jednocześnie podatek należny staje się naliczonym. Podstawa opodatkowania jest kwota z faktury którą posiadasz i zapłacisz. Tworzysz dokument wewnętrzny na którym naliczasz (materiał siewny stawka 5%) podatek naliczony i ujmujesz w deklaracji Vat-7 ( poz.23 i 24 dla WNT lub 25 i 26 dla importu) . Jednocześnie naliczony podatek odliczasz (poz. 44 i 45 deklaracji Vat-7) w tym samym miesiącu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toperz    4

jak wygląda sprawa płatności za fakture kartą płątniczą ???  czy np. wysyłając po jakieś części  np. ojca czy brata  i zapłaci on fakturę swoją kartą płatniczą  .....czy w razie kontroli będzie tu problem ???

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

dla VAt-u nie ma znaczenia kto jest płatnikiem faktury


Zakup towarów w krajach UE lub import towarów jest opodatkowany w kraju w którym faktycznie pozostanie(zostanie zużyty). Jednocześnie podatek należny staje się naliczonym. Podstawa opodatkowania jest kwota z faktury którą posiadasz i zapłacisz. Tworzysz dokument wewnętrzny na którym naliczasz (materiał siewny stawka 5%) podatek naliczony i ujmujesz w deklaracji Vat-7 ( poz.23 i 24 dla WNT lub 25 i 26 dla importu) . Jednocześnie naliczony podatek odliczasz (poz. 44 i 45 deklaracji Vat-7) w tym samym miesiącu.

 

 

Masz racje, wystawienie dokumentu wewnetrznego nie jest obligatoryjne.

 

W przypadku importu towarów (czyli zakupu z poza UE) to procedury są troszke inne, oczywiscie instnieje też procedura uproszczona z art.33a, ale tam trzeba spełnic kilka warunków itd.

 

W przypadku, o którym mowa na Forum najwazniejsze jest ustalenie czy podatnik posiadal Status podatnika VAT-Ue poniewaz jezeli nie procedura będzie inna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jednym słowem trochę więcej faktów trzeba znać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Piszesz że nie jesteś pewien a za chwilę wyjeżdżasz o bzdurach więc sam się zastanów kto pisze tutaj bzdury...

 

Tylko, że jak wiem, że jest taki przepis. I jest tak jak pisałem: brak sprzedaży przez 6mies. powoduje automatyczny powrót do statusu rolnika ryczałtowego, co wiąże się z przeprowadzeniem tzw. spisu a natury i korekty vat.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3515

Duży zwroty są też spowodowane tym że mam dużo pieniędzy z dopłat które nie są opodatkowane, jak ktoś ma 15 ha swojego a drugie 15 ha dzierżaw to też inaczej to wygląda, u mnie w większości jest moja ziemia, dzierżaw garstka, wszystkie maszyny mam swoje, zero usług z kogoś strony też robi "opodatkowane koszty", bo jak ktoś  jest na vacie i wynajmuje ludzi aby mu zasiali kukurydzę,skosili zboże,skosili kukurydzę, zasieli trawę itd. a nie dostaje faktury to nie ma tych kosztów udokumentowanych, ja w miesiącach zimowych wychodzę na minimalnym plusie, ale to groszowe sprawy, ale już w miesiącach wiosenno-letnio-zimowych mam zwroty rzędu 4-8 tysiące, gdy było mleko po 1,4+ to poniżej 6 tysięcy miesięcznie nie schodziłem

 

Chyba żle liczysz,sam mam ponad 100 ha  i 80 tyś litrów mleka na rok,wszystko swoim sprzętem robie,tylko 2 ha kukurydzy ,usługowo siane i koszone ,większość vat to 8%,23  tylko paliwo części ,ale sprzet nowy do 10 lat ,to się nie psuje,no i troche foli i gdyby nie srodki trwałe to nie warto ,sam prowadze księgowość,no i chyba 70 krów nie zeżre 100 ha ,zresztą piszesz że mleko i krowy ,a reszta opasy zboże ,rzepak burak,ja wszystko sprzedaje i kupuje na vat,ale dochód duży wiec ,maszyny są wymieniane na nowe,to jestem na plusie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj