Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9024 odpowiedzi na ten temat

#7001 Share Mosull

Mosull

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 06 grudzień 2014 - 11:40

VAT w rolnictwie

Dzwoniłem do Urzędu skarbowego i dowiedziałem się, że jak się zarejestrowałem w grudniu 2014 to pierwsza deklaracja musi być złożona do 25 stycznia 2015, więc się wszystko wyjaśniło. Ale dzięki za pomoc :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 08:40
  •  

#7002 Share MarekUA

MarekUA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 20:51

VAT w rolnictwie

witam mógłby mi ktoś powiedziec jaką fakture vat wystawić ciągnik kupiony przed przejściem na vat używany kilka lat ale teraz chce sprzedać a jestem na vacie czy muszę odprowadzić vat od sprzedaży ? czy mogę napisać że zwolniony ???

"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

#7003 Share MDSikor

MDSikor

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1116 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 08 grudzień 2014 - 21:41

VAT w rolnictwie

Musisz normalnie wystawić fakturę i odprowadzić 23% Vatu do US

Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7004 Share kojot2385

kojot2385

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 20:33

VAT w rolnictwie

Wybaczcie jeśli to pytanie już tutaj padło ale przeczytać te ponad 300 stron nie jest łatwo. Prowadzę produkcję zwierzęcą ( sprzedaję tuczniki i bydło) Zboże wyprodukowane w gospodarstwie zużywam na własne potrzeby czy i tak muszę od jego wartości odprowadzić podatek ? Coś takiego obiło mi się o uszy a nie wiem czy dobrze słyszałem... Do tej pory wydawało mi się że rozliczyć się muszę tylko z tego co sprzedaję.

#7005 Share lukasz7604

lukasz7604

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 09:53

VAT w rolnictwie

Co do sprzedaży używanych maszyn kupionych bez rozliczania vat, był artykuł w "Rzeczpospolitej"( około miesiąc temu) że można sprzedawać je na vat marża , chociaż z zastrzeżeniem że może się to nie spodobać w US. 

#7006 Share agroner

agroner

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 21:26

VAT w rolnictwie

Cześć. Wczoraj przeprowadziliśmy drugie seminarium z cyklu "Potrzebna porada - VAT w rolnictwie". Tym razem przyjęliśmy formę warsztatu. Nasz ekspert, prawnik Tomasz Żydek z kancelarii Żydek & Żydek doradzał jak poprawnie poruszać się w gąszczu dokumentów. Spotkanie przyciągnęło już kolejny raz kilkaset osób, zadawaliście bardzo konkretne pytania. Całe seminarium dostępne będzie do oglądnięcia na naszym kanele, link poda @Yacenty. Dodatkowo oba seminaria spiszemy, a na pytania, które nie zdążyliśmy odpowiedzieć, odpowiemy i wszystko dostępne będzie do przeczytania już wkrótce na forum. Szykujemy się do kolejnych tego typu akcji. Jest taki pomysł, aby zrobić seminaria w opcji: VAT dla laika, VAT dla profesjonalisty. Różnica polegać będzie na szczegółowości, Ci którzy już wiedzą o co chodzi będą mogli pytać o bardzo szczegółowe sprawy, zaś dla tych co dopiero się zastanawiają nad VAT będzie to totalnie uproszczona informacja, żeby łatwo było się rozpoznać w całej tej gmatwaninie przepisów. 

Dzięki za wczorajszą obecność i pozostajemy do Waszej dyspozycji. Pozdrawiam @agroner

@agroner-AF

#7007 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 20:14

VAT w rolnictwie

Wybaczcie jeśli to pytanie już tutaj padło ale przeczytać te ponad 300 stron nie jest łatwo. Prowadzę produkcję zwierzęcą ( sprzedaję tuczniki i bydło) Zboże wyprodukowane w gospodarstwie zużywam na własne potrzeby czy i tak muszę od jego wartości odprowadzić podatek ? Coś takiego obiło mi się o uszy a nie wiem czy dobrze słyszałem... Do tej pory wydawało mi się że rozliczyć się muszę tylko z tego co sprzedaję.

Bajka. Nie masz takiego obowiązku co więcej nawet takiej możliwości. Jeśli nie skarmiał byś zboża wtedy musisz odprowadzić vat z jego sprzedaży co jest logiczne.

#7008 Share machtomi

machtomi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 20:31

VAT w rolnictwie

Mam pytanie czy mogęe odliczyć pełen VAT 23% od zakupionego samochodu osobowego ale z homologacja ciężarową posiadający tylko 2 miejsca  (sprowadzany) jeszcze nie zarejestrowany

#7009 Share kojot2385

kojot2385

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 20:52

VAT w rolnictwie

Bajka. Nie masz takiego obowiązku co więcej nawet takiej możliwości. Jeśli nie skarmiał byś zboża wtedy musisz odprowadzić vat z jego sprzedaży co jest logiczne.

Taką informację znalazłem na innym forum ale jakoś nie chciało mi się w to wierzyć. Jestem nowy w temacie bo dopiero zamierzam przejść na Vat ale od początku myślałem że właśnie liczy się tylko sprzedaż i to ta na fakturze... Jestem na zielonej liście w PROW i jeśli wszystko wypali zamierzam przejść na Vat zresztą według moich obliczeń to nawet bez zakupu drogich maszyn i tak wyszedł bym na tym na +

A to powiedzcie mi jeszcze jakie ilości paliwa "przechodzą" wam na odliczenie Vat . Mam własnych 18 Hektarów a w dzierżawie prawie drugie tyle no ale są tylko " na pysk" o ile z nawozami mógłbym się jeszcze wytłumaczyć że mam słabe ziemie to sypię ze 400 kilo na hektar to z paliwem już się robi problem. Produkcja zwierzęca jest jakimś wytłumaczeniem zwiększonego zużycia bo wiadomo że paliwa potrzeba wtedy więcej niż przy samych roślinkach ale podwójna ilość na hektar chyba nie przejdzie...  <_<

#7010 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1158 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 21:41

VAT w rolnictwie

jednie licza 1o litrow na 1ha w orce u Ciebie moze wyjsc i 25 litrow.

Ja mam podobnie i sie nie przejmuje za bardzo, do tego dochodzi prasowanie slomy sianokiszonek, duzo obornika do wywiezienia, wlokowanie, bronowanie, uprawa, czasami razy dwa..mozna by wymieniac bez konca.

Wiadomo przesadzac nie idzie ale wiadomo jak czasami jest w gospodarstwie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7011 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 08:37

VAT w rolnictwie

Witam chcialbym kupic stado bydla bedac vatowcem na 8% i darowac je zonie ktora jest na ryczalcie, moge zglosic darowizne do us i nie odbpowadzac od tego vatu?

#7012 Share falcon83p

falcon83p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisany 17 grudzień 2014 - 09:30

VAT w rolnictwie Cześć koledzy.
Taka sprawa jest.
Dostałem pieniądze z premii MR jako rolnik jestem od 10.2014 i od razu wszedłem na VAT, nie mam co sprzedać bo nic jeszcze nie wyprodukowałem. Na koncie mam 3000 swoich, plus wpływ z premii 100 000, plus 100 000 dostanę darowizny od rodziców, za te pieniądze kupię ciągnik za 200 000 i wystąpię do US o zwrot VAT-u. Jak otrzymam zwrot będę miał pieniądze na dalszą działalność.
PROSZĘ mi podpowiedzieć czy taki układ rozpoczęcia działalności jest prawidłowy od strony przepisów?

#7013 Share r4v

r4v

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 17 grudzień 2014 - 14:10

VAT w rolnictwie

Sprzedaj złom albo siano lub kup worek nawozu i sprzedaj na fakturę dla innego rolnika, który rozlicza się z vat-u - rodzaj sprzedaży nie jest ważny wystarczy wystawić fakturę

pamiętaj o zgłoszeniu darowizny do skarbówki 

#7014 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 17 grudzień 2014 - 18:11

VAT w rolnictwie

sprzedaż złomu ryzykowna - tam było coś z odwróconym VATem przy zakupie itp,

co do worka nawozu też bo to kupione do produkcji a nie dalszej odsprzedaży,

Ssugerowałbym sprzedać jakąś starą maszynę np pług dwuskibowy albo 2-3 pola bron.

Sprzedaż tylko na papierze.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#7015 Share falcon83p

falcon83p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisany 17 grudzień 2014 - 18:56

VAT w rolnictwie A dla czego musi być tafaktura? Nie rozumiem? A może mogłbym sprzedać na siebie zboże które dostałem od rodziców? Jakieś 5 ton.

#7016 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 17 grudzień 2014 - 21:40

VAT w rolnictwie

jesteś VATowcem - sprzedajesz najlepiej na fakturę (bo jak zapomnisz gdzieś i przekroczysz 20 tysia to wylądujesz z kasą fiskalną - potrzebne Ci to?).

Aby móc się ubiegać o przyspieszony zwrot VATu w 25dni musisz mieć sprzedaż.

Sprzedaj 100kg tego zboża sąsiadowi i już. Sprzedaż wystąpi a więc i spełniona zostanie przesłanka do ubiegania się o zwrot w 25 dni.

A no i fakturki z których odliczasz VAT opłacone mają być albo przenosisz je na następny okres rozliczeniowy.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#7017 Share falcon83p

falcon83p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisany 18 grudzień 2014 - 08:04

VAT w rolnictwie

Dzięki Nikita. Fakt zapomniałem że bez sprzedaży nie ma krótkiego okresu tylko 180 dni.

#7018 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1490 postów

Napisany 19 grudzień 2014 - 20:30

VAT w rolnictwie

jesteś VATowcem - sprzedajesz najlepiej na fakturę (bo jak zapomnisz gdzieś i przekroczysz 20 tysia to wylądujesz z kasą fiskalną - potrzebne Ci to?).

Aby móc się ubiegać o przyspieszony zwrot VATu w 25dni musisz mieć sprzedaż.

Sprzedaj 100kg tego zboża sąsiadowi i już. Sprzedaż wystąpi a więc i spełniona zostanie przesłanka do ubiegania się o zwrot w 25 dni.

A no i fakturki z których odliczasz VAT opłacone mają być albo przenosisz je na następny okres rozliczeniowy.

Podobno od 2015 roku ten próg 20 tysi już nie obowiązuje i każdy musi mieć kasę fiskalną słyszeliście coś w tym temacie?

#7019 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3183 postów

Napisany 19 grudzień 2014 - 21:12

VAT w rolnictwie

Słyszeli i nie wszyscy muszą mieć kasę do 2015. Pobierz stąd http://www.fiskalne....-startdown/497/ i przeczytaj to rozporządzenie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7020 Share Ecopiotr

Ecopiotr

You have the right to stand up and fight for things you belive i

• Members
  • PipPipPip
  • 761 postów

Napisany 20 grudzień 2014 - 00:15

VAT w rolnictwie

Pobrałem, przeczytałem i zastanawiam się, czy skoro całość produkcji sprzedaję osobom prawnym, wystawiam FV, a zapłatę dostaję przelewem na konto (czyli do tej pory nie miałem obowiązku ewidencjonowania kasą fiskalną), to czy to rozporządzenie nakłada na mnie ten obowiązek teraz (skoro moja działalność nie jest w nim zwolniona)? Nie ma co prawda przepisu, który mnie zobowiązuje, ale też takiego, który zwalnia. Ot dylemat.