Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9018 odpowiedzi na ten temat

#6881 Share farmermichal

farmermichal

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 18 październik 2014 - 16:25

VAT w rolnictwie czyli radzisz dac cene pomniejszona o wartosc tej amortyzacji z dwu lat. a jaki procent amortyzacji 20 ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 19:51
  •  

#6882 Share martinez0019

martinez0019

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 18 październik 2014 - 18:48

VAT w rolnictwie

a to już musisz sprawdzić, jaka stawka amortyzacji jest na tę maszynę, ale z tego co pamietam to 14%.

#6883 Share farmermichal

farmermichal

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 18 październik 2014 - 18:54

VAT w rolnictwie nie miAlem do tej pory ewidencji srodkow trwalych i nie prowadzilem amortyzacji dla tej maszyny. ale cena i tak moze byc rozna zalezy za ile kupiec sie znajdzie

#6884 Share adi29

adi29

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 20 październik 2014 - 17:23

VAT w rolnictwie

witam Możecie mi wytłumaczyć jak wygląda sprzedaż złomu przez Vatowca w tej chwili???? kto komu wystawia fakture?? chodzi  mi konkretnie o złomowanie pewnej maszyny od której części był odliczany Vat wcześniej!!! teraz chce ją sprzedać na złom wiec jak ma to wyglądać ze strony papierkowej !!??

#6885 Share Ecopiotr

Ecopiotr

You have the right to stand up and fight for things you belive i

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 20 październik 2014 - 17:35

VAT w rolnictwie

Fakturę wystawia sprzedający.

#6886 Share farmermichal

farmermichal

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 21 październik 2014 - 10:24

VAT w rolnictwie a czy dawniej nie bylo w przepisach tak ze jak sie odzyskalo vat od srodkow trwalych to przez 5 lat nie powinno sie tego sprzedawac bo inaczej trzeba oddac caly vat jaki sie wtedy odzyskalo..?

#6887 Share adi29

adi29

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 21 październik 2014 - 14:20

VAT w rolnictwie

a czy dawniej nie bylo w przepisach tak ze jak sie odzyskalo vat od srodkow trwalych to przez 5 lat nie powinno sie tego sprzedawac bo inaczej trzeba oddac caly vat jaki sie wtedy odzyskalo..?

nie wiem jak było wcześniej , ja chce sprzedac maszyne od której nie był zwracany VAT, tylko od częsci od tej maszyny !!maszyne kupiłem w 2005 roku i nie byłem wtedy na Vacie

#6888 Share dexter00

dexter00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 23 październik 2014 - 15:24

VAT w rolnictwie

koledzy mam pytanie. właśnie z żona rozpoczeliśmy prowadzenie gosp. dastaliśmy dofinansowanie MR ( na żonę) i chcemy przejść na Vat pytanie brzmi czy nasza nazwa działalności musi być na żonę czy może być na mnie albo na oboje nas. no bo niby numer gosp mamy jeden ale to zona jest właścicielem gruntów no i faktury które bedziemy składać w agencji muszą być pod jej wniosek. jak to z tym jest?

#6889 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 23 październik 2014 - 16:17

VAT w rolnictwie

FV muszą być na żonę.

#6890 Share farmermichal

farmermichal

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 24 październik 2014 - 08:52

VAT w rolnictwie jesli sprzedam ten moj siewnik rolnikowi na ryczalcie za wiecej niz20 tysiecy to kaze mi skarbowka zalozyc kase fiskalna czy sie obejdzie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6891 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 26 październik 2014 - 14:05

VAT w rolnictwie Jeśli kasę masz to problemu nie ma a jeśli jej nie masz i dalej posiadać jej nie chcesz to ,musisz sprzedać go poniżej 20 tys pln

Edytowany przez jimmy871, 26 październik 2014 - 14:07.

#6892 Share farmermichal

farmermichal

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 26 październik 2014 - 17:03

VAT w rolnictwie no chyba ze jakis vatowiec kupi.

#6893 Share Ecopiotr

Ecopiotr

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 26 październik 2014 - 23:09

VAT w rolnictwie

Farmermichal, powoli zaczynasz mnie wkurzać. Chcesz sprzedać maszynę na złom, to ją sprzedaj. Wystaw fakturę VAT i po sprawie, a Ty wynajdujesz jakieś dyrdymały - amortyzacja (płacisz podatek od dochodu? Nie. To zapomnij), kasa fiskalna (jeszcze nikt nie miał obowiązku prowadzenia kasy po jednorazowej transakcji), więc z łaski swojej przestań pieprzyć.

#6894 Share farmermichal

farmermichal

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 27 październik 2014 - 14:18

VAT w rolnictwie przepraszam nie mialem w zamiarze nikogo wkurzyc po prostu nie wiem jak bedzie wygladac sprzedaz maszyny jesli sie od niej odliczylo vat. o zlomowaniu nie bylo mowy z mojej strony.

#6895 Share Ecopiotr

Ecopiotr

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 27 październik 2014 - 18:02

VAT w rolnictwie

Fakt, sorki, pomyliłem z innym postem (w kwestii złomowania). Generalnie przechodząc na VAT zobowiązujesz się do wystawiania faktur, bez względu na to, czy odbiorca jest VAT-owcem, czy nie. Ma to oczywiście wpływ na cenę, ale tylko dla tych, którzy VAT-u odliczyć nie mogą. Wyjątek stanowią maszyny będące w posiadaniu przed przejściem na VAT i do których nie została dokupiona choćby jedna śrubka z odpisem VAT. Te można sprzedać bez faktury, bo nikt nie jest w stanie tego sprawdzić. Jedynym sposobem kontroli jest dla US księga nabycia towarów i usług (ponieważ do dnia dzisiejszego rolnicy nie podlegają obowiązkowi prowadzenia ewidencji środków trwałych).

#6896 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3177 postów

Napisany 27 październik 2014 - 21:38

VAT w rolnictwie

Obowiązkowi do prowadzenia EŚT może i nie mają, ale mogą to nieoficjalnie wymusić, jak nie US do ARiMR. Co do kasy to jest potrzebna jeśli roczna sprzedaż dla ryczałtowców wynosi powyżej 20 tyś netto. Ecopiotr wg Ciebie nawet jak w roku wystawisz jedną fakturę na 25 tyś netto to kasy nie potrzeba mieć? Mnie w biurze rachunkowym przestrzega kobieta, żeby nie przekroczyć tych 20 tyś przy sprzedaży bydła.

#6897 Share kkamill

kkamill

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 28 październik 2014 - 08:17

VAT w rolnictwie

Z tego co mi wiadomo to FV sprzedaży nie może opiewać na więcej niż 20 tys. przy płatności gotówką. Jeżeli płatność jest przelewem to FV może być i na 300 tys. To wszystko zależy od Pani/Pana Inspektor z US a w zasadzie to od ustawy o VAT. Pozdrawiam

#6898 Share farmermichal

farmermichal

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 28 październik 2014 - 13:04

VAT w rolnictwie czyli zaplacenie przelewem zalatwia sprawe z kasa fiskalna....?to spoko

#6899 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 28 październik 2014 - 21:07

VAT w rolnictwie

nic nie załatwia przy sprzedaży dla nie vatowców na fakturze nie wpisujemy nip-u tylko pesel i po przekroczeni limitu 20 tys po kolejnej  fakturze choćby za 1 zł zakładamy kasę tak według mojej wiedzy jeśli coś nie tak to poprawiajcie 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6900 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3177 postów

Napisany 28 październik 2014 - 22:32

VAT w rolnictwie

W biurze mnie uświadomiły, że jest inaczej. Można wystawiać faktury ryczałtowcom i innym nie-vatowcom na kwotę ponad 20 tyś i nie mieć konieczności posiadania kasy fiskalnej. Trzeba tylko płacić przelewem. Traktuje o tym jakiś tam paragraf i jutro wrzucę. Same niedawno się wczytały w to i tak niby właśnie jest, choć sam tego nie rozumiałem, bo trochę niejasno napisane.