Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9028 odpowiedzi na ten temat

#6801 Share krzychu94

krzychu94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 22:52

VAT w rolnictwie

Czy jeśli podczas remontu jakiegoś budynku, żeby odliczyć sobie vat muszę mieć go zapisanego notarialnie czy wystarczy sama dzierżawa bądź użyczenie?

Mam podobny problem jak kolega. I nie wiem czy można odliczyć vat od blachy którą zakupiłem na budynek który dzierżawię?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 09:41
  •  

#6802 Share JacoVR6

JacoVR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 10 sierpień 2014 - 23:35

VAT w rolnictwie Dzieki za odpowieć. To się łapie w przedziale bo opryskiwacz kosztował 30tyś brutto

#6803 Share prymus

prymus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 11 sierpień 2014 - 08:48

VAT w rolnictwie Czy jeśli byłbym vatowcem i dzierżawił ziemię od znajomego to czy jako dzierżawę mogę mu dać część plonu z dzierżawionego pola bez odliczania od tego podatku vat? Np. Dzierżawa wynosi 500 zł to czy mogę mu oddać plon z tego pola warty 500 zł bez odliczania podatku vat? Jak to wygląda w świetle prawa, miał ktoś taki przypadek?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6804 Share Mateusz_Inspektor

Mateusz_Inspektor

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 19 sierpień 2014 - 22:35

VAT w rolnictwie Witam. Może ktoś pomóc, czy mogę odliczyć podatek VAT 23% od zakupu Quada? W końcu to pojazd, który jest potrzebny w rolnictwie jako pomocnik lub przewoźnik.

Edytowany przez Mateusz_Inspektor, 19 sierpień 2014 - 22:36.

#6805 Share MrLukas8011

MrLukas8011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 20 sierpień 2014 - 05:54

VAT w rolnictwie Myślę że możesz bo quady są uważane jako mikrociągniki czytałem kiedyś że można zarejestrować nawet quada jako ciągnik ale szczegółów nie znam

#6806 Share Albert11

Albert11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 10:21

VAT w rolnictwie mam pytanie . majac produkcje roslina i chcac przejsc na vat czy mógł bym czesc plonów odsprzedac dla ojca ?

#6807 Share michalok

michalok

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 21:51

VAT w rolnictwie witam. orientujecie się jak wygląda zwrot vatu na zakup samochodu osobowego z homologacja ciężarową na gospodarstwo?z tego co czytam weszły nowe zasady i jak używasz auta do gospodarstwa i prywatnie można odliczyć 50% bez ograniczenia kwotowego(było 60% max 6tyś).dobrze doczytałem?

#6808 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 02 wrzesień 2014 - 19:13

VAT w rolnictwie Posiada ktoś dane ile % gospodarstw jest na tak zwanym Vacie?

#6809 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 03 wrzesień 2014 - 16:05

VAT w rolnictwie Spróbuj poszukać na stronie gus. Mi google nie wyrzuciło nic konkretnego.

#6810 Share waldek91

waldek91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 06 wrzesień 2014 - 20:51

VAT w rolnictwie Jeżeli jestem vatowcem i kupuję coś od rolnika ryczałtowca to wystawiam mu fakturę rr i mogę odliczyć vat, tak?
I drugie pytanie: czy jeśli kupuję ziemię rolną od ryczałtowca to mogę vat odliczyć, czy ziemi to nie obejmuje?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6811 Share PS1

PS1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 09 wrzesień 2014 - 09:14

VAT w rolnictwie

Jeżeli jestem vatowcem i kupuję coś od rolnika ryczałtowca to wystawiam mu fakturę rr i mogę odliczyć vat, tak?
I drugie pytanie: czy jeśli kupuję ziemię rolną od ryczałtowca to mogę vat odliczyć, czy ziemi to nie obejmuje?

Ad.1 ) możesz odliczyć VAT o ile wystawisz prawidłową fakturę RR / z niezbędnymi danymi / oraz drugi warunek ZAPŁACISZ rolnikowi przelewem a nie gotówką .
I żeby nie było żadnych wątpliwości nie możesz kupić od rolnika "coś" tylko produkty wymienione w załączniku do ustawy VAT .

Ad.2) Przy obrocie ziemią rolną nie ma VAT więc nic nie odliczysz . :)

#6812 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 09 wrzesień 2014 - 19:46

VAT w rolnictwie Tylko tego by brakowało by nałożyli 23% VAT na ziemie ! :)

#6813 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 09 wrzesień 2014 - 20:22

VAT w rolnictwie Sama usługa u notariusza nie jest w jakiś sposób opodatkowana?

#6814 Share waldek91

waldek91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 09 wrzesień 2014 - 20:22

VAT w rolnictwie

Tylko tego by brakowało by nałożyli 23% VAT na ziemie ! :)

Chodzi mi o to, że gdyby był vat na ziemię to można by trochę zawyżyć cenę i niech państwo oddaje. Przecież jeśli sprzedający jest ryczałtowcem to jego i tak nic to nie obchodzi.

#6815 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 09 wrzesień 2014 - 21:26

VAT w rolnictwie

Mam podobny problem jak kolega. I nie wiem czy można odliczyć vat od blachy którą zakupiłem na budynek który dzierżawię?

Rownież interesuje mnie ten temat, podpowie ktoś ?

#6816 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 10 wrzesień 2014 - 10:32

VAT w rolnictwie Za jakies 2 miesiace zostane mlodym rolnikiem i bede rozliczal sie z vat. bede posiadal 20 pare hektarow dzierzaw, ciagniki w użyczeniu. Czy bede mogl kupowac i odliczas vat za paliwo do tych ciagnikow ?

2 pytanie.

Po otrzymaniu tych 100 tys i zakupie maszyn moge od razu złożyć faktury do US i czekac na zwrot, nie mając przed tym żadnego obrotu(bo niby skąd mam go mieć) ?

#6817 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 10 wrzesień 2014 - 18:13

VAT w rolnictwie 1. Możesz odliczać paliwo jak i amortyzację maszyn.
2. Możesz ale jeśli nie wykażesz sprzedaży to na zwrot poczekasz 180 dni dlatego warto sprzedać "coś" za pare złotych :) wraz gospodarstwem możesz przecież przejąć czy to zboże czy słomę które możesz sprzedawać po troszku..

#6818 Share PS1

PS1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 10 wrzesień 2014 - 19:17

VAT w rolnictwie

1. Możesz odliczać paliwo jak i amortyzację maszyn.
2. Możesz ale jeśli nie wykażesz sprzedaży to na zwrot poczekasz 180 dni dlatego warto sprzedać "coś" za pare złotych :) wraz gospodarstwem możesz przecież przejąć czy to zboże czy słomę które możesz sprzedawać po troszku..

Ad1 ) odliczyć amortyzację ? od czego ? B)
Ad.2 ) przejąć słomę czy zboże od VAT-ca czy rolnika ryczałtowego ? jeśli od VAT-owca to f-ra VAT jeśli od rolnika ryczałtowego Faktura RR ;)

Za jakies 2 miesiace zostane mlodym rolnikiem i bede rozliczal sie z vat. bede posiadal 20 pare hektarow dzierzaw, ciagniki w użyczeniu. Czy bede mogl kupowac i odliczas vat za paliwo do tych ciagnikow ?

2 pytanie.

Po otrzymaniu tych 100 tys i zakupie maszyn moge od razu złożyć faktury do US i czekac na zwrot, nie mając przed tym żadnego obrotu(bo niby skąd mam go mieć) ?

Ciągnik w użyczeniu od kogo ? VAT odliczysz niezależnie od kogo , ale US może przyczepić się do użyczającego jeśli nie jest to osoba z kręgu najbliższej rodziny .
Mam nadzieję że wiesz że musisz prowadzić stosowne ewidencje dla potrzeb VAT , z pytań które zadajesz mogę domniemać że sam sobie z tym nie poradzisz .

A co wynika z umowy dzierżawy ? jeśli Ty jesteś zobowiązany do takich napraw i umowa jest na co najmniej kilka lat to nie widzę problemu by odliczyć VAT na zasadach ogólnych .

Chodzi mi o to, że gdyby był vat na ziemię to można by trochę zawyżyć cenę i niech państwo oddaje. Przecież jeśli sprzedający jest ryczałtowcem to jego i tak nic to nie obchodzi.

Przepraszam że to powiem ale takie rozumowanie jest trochę dziecinne . Gdyby nawet był VAT na ziemię rolną nie oznacza to że mógłbyś go odliczyć , /ziemia musiałaby być wymieniona w odpowiednim załączniku do ustawy / .

#6819 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 10 wrzesień 2014 - 19:40

VAT w rolnictwie Mówiąc o amortyzacji miałem na myśli wymianę opon, remont silnika, wymiana oleju i inne.
Słoma może zostać przekazana wraz z gruntem przed wejściem na VAT rzecz jasna i nic nikomu do tego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6820 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 10 wrzesień 2014 - 20:19

VAT w rolnictwie Ale mamy tu do czynienia z dzierzawa a nie z przekazaniem gospodarstwa(prawa wlasnosci)
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ