Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9019 odpowiedzi na ten temat

#6741 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 29 maj 2014 - 11:57

VAT w rolnictwie nie ma się co wstydzić certyfikatów, tylko troszeczkę drogi ten egzamin;] gratuluję sukcesu

Koledzy i koleżanki nurtuje mnie pewna rzecz.. Przykładowa sytuacja wygląda następująco- ja ryczałtowiec kupuje od ojca vatowca 200 ton pszenicy zaraz po żniwach w cenie 400zł/t, zboże leży sobie na magazynie przez pół roku po czym ja sprzedaje je przykładowo za 700-800zł/t (w zależności od koniunktury rzecz jasna).

moim zdaniem przy takiej transakcji konieczne jest założenie działalności gospodarczej i nawet jeśli przy "jednorazowym handlu" nie trzeba jej rejestrować to już należy odprowadzić podatek dochodowy, czyli bardziej opłaca się zboże przemagazynować rolnikowi, gdyż nie zapłaci podatku dochodowego

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 20:30
  •  

#6742 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 29 maj 2014 - 13:57

VAT w rolnictwie

Koledzy i koleżanki nurtuje mnie pewna rzecz.. Przykładowa sytuacja wygląda następująco- ja ryczałtowiec kupuje od ojca vatowca 200 ton pszenicy zaraz po żniwach w cenie 400zł/t, zboże leży sobie na magazynie przez pół roku po czym ja sprzedaje je przykładowo za 700-800zł/t (w zależności od koniunktury rzecz jasna). Teraz pytanie czy dla US jest w owym działaniu coś nie odpowiedniego? Póki nie mamy podatku dochodowego w rolnictwie wydaje mi się że nawet jeśli bym bardzo pragnął zapłacić vat od zarobku nie mam podstawy by to zrobić..? A może owy proceder jest często stosowany ? Będę bardzo wdzięczny za pomoc :)

dla ciebie to nie będzie dochód z rolnictwa , ponieważ zboże wyprodukował ojciec a nie ty

#6743 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 29 maj 2014 - 14:43

VAT w rolnictwie

jeżeli ojciec zapłaci od tego podatek to pewnie za badzo się nie przyczepią, aczkolwiek jeżeliby mocno chcieli to np czemu po takiej cenie a nie po takiej jaka była w danym czasie.. druga sprawa, że chyba ojciec musiałby mieć również kasę fiskalną bo od tego roku jest chyba coś takiego, że jeżeli vatowiec sprzeda ryczałtowcowi za conajmniej 20000 towaru to musi wystawić mu paragon.. takie moje zdanie, fachowcem nie jestem.

Kasa fiskalna tak czy inaczej będzie potrzebna a co do ceny towaru to rzecz jasna że była by zgodna z ceną rynkową. Tyle że jak wiemy zazwyczaj zboże ze żniw jest proporcjonalnie tanie do zboża sprzedawanego kilka miesięcy później.

nie ma się co wstydzić certyfikatów, tylko troszeczkę drogi ten egzamin;] gratuluję sukcesu

moim zdaniem przy takiej transakcji konieczne jest założenie działalności gospodarczej i nawet jeśli przy "jednorazowym handlu" nie trzeba jej rejestrować to już należy odprowadzić podatek dochodowy, czyli bardziej opłaca się zboże przemagazynować rolnikowi, gdyż nie zapłaci podatku dochodowego

No właśnie czy to pewne że należy założyć działalność ?

#6744 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 29 maj 2014 - 15:02

VAT w rolnictwie Jak traktuje Art. 2. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej: Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

teoretycznie jednorazowa transakcja nie wpisuje się w tę definicję, ale nikt nie chciałby aby jego przychody zostały określone jako pochodzące z nieujawnionych źródeł, a co gorsza, aby koszty stały się NKUPami, a spotkałem się niedawno z przypadkiem (prawdopodobnie orzeczenie sądu) rolnika, który dokonał (czy planował dokonać) sprzedaży kamieni zebranych przez szereg lat ze swoich pól i ze względu na skalę przedsięwzięcia wskazano, iż jest to działalność gospodarcza, mimo iż jednorazowa i wynikająca z prowadzonej działalności rolniczej

#6745 Share MalaMalwi

MalaMalwi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 29 maj 2014 - 17:47

VAT w rolnictwie "Stosowanie kas fiskalnych będzie od 2013 r. obowiązkowe dla podatników mających obrót przynajmniej 1667 zł miesięcznie (20 tys. zł rocznie) "

#6746 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 31 maj 2014 - 10:35

VAT w rolnictwie Ta jasne,, :D

#6747 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1486 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 16:09

VAT w rolnictwie

Nie ma prawnego wymogu wersji spisanej umów dzierżawy, czy użyczenia. Rolniczy VAT jest trochę chory, bo dostaję 100% zwrotu za środki do produkcji, czego nie mają inne podmioty gospodarcze i jest tylko kwestią czasu, kiedy to zostanie zmienione. Rozliczam się kwartalnie i deklaracje robi mi biuro rachunkowe (10 zł/deklaracja). Przeszedłem na VAT miesiąc przed zakupem maszyn i miałem kontrol, ale nie byłem wcześniej na ryczałcie. Rzecz, o której wciąż nie wszyscy wiedzą, to obowiązek prowadzenia księgi środków trwałych. Nie warto kombinować, tym bardziej, że US wprowadził premie dla windykatorów.

Pierwsze słyszę że ktoś nie dostaje pełnego odliczenia vat i nie wiem co masz na myśli ale coś chyba Ci się pomieszało :D

#6748 Share Ecopiotr

Ecopiotr

You have the right to stand up and fight for things you belive i

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 01:35

VAT w rolnictwie Staszek, skoro nie wiesz, co mam na myśli, to powstrzymaj się od opinii. Na przykład: rzemieślnik kupuje materiał za 100 zł + 23% VAT, za produkt z tego materiału bierze 500 zł + 23% VAT. Ile dostanie zwrotu? Rolnik kupuje paliwo za 1000 zł + 23% VAT, sprzedaje 1 jajko za 10 gr + 8% VAT. Ile dostanie zwrotu? Dostrzegasz różnicę?

#6749 Share piotr89

piotr89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 19:15

VAT w rolnictwie Witam,
mam pytanie odnośnie transakcji typu towar za towar, tj. sprzedaję pszenicę firmie X a w zamian biorę od firmy X nawóz, tzn od tego co mają mi przelać za pszenice potrącając należność za nawóz (wystawiłem fakturę za towar i otrzymałem fakturę za nawóz). Czy nie będzie z tym problemu?

Pozdrawiam

#6750 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 724 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 06 czerwiec 2014 - 20:00

VAT w rolnictwie Jeśli się tak z nimi umówiłeś to nie ma problemu , wpłącą Tobie różnicę i wystawią kwit ( kompensata zobowiązań czy coś podobnie ) , gdzie rozpiszą co , kto komu i za ile , przynajmniej ja tak miałem . Faktury ( VAT ) rozliczasz normalnie .

Edytowany przez fezoi, 06 czerwiec 2014 - 20:02.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6751 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1486 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 20:06

VAT w rolnictwie

Staszek, skoro nie wiesz, co mam na myśli, to powstrzymaj się od opinii. Na przykład: rzemieślnik kupuje materiał za 100 zł + 23% VAT, za produkt z tego materiału bierze 500 zł + 23% VAT. Ile dostanie zwrotu? Rolnik kupuje paliwo za 1000 zł + 23% VAT, sprzedaje 1 jajko za 10 gr + 8% VAT. Ile dostanie zwrotu? Dostrzegasz różnicę?

Jak za 1 jajko możesz kupić 1000 litrów paliwa?Nie wiem skąd czerpiesz wiedze na temat vat ale to się kupy nie trzyma każdą złotówkę w razie kontroli musisz udokumentować

#6752 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3536 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 21:03

VAT w rolnictwie Chyba raczej chodzi o to, że kupujemy towary na 23% vat a produkty rolne sprzedajemy na 8% vat. Stąd wychodzą duże kwoty zwrotu.

#6753 Share Ecopiotr

Ecopiotr

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 21:45

VAT w rolnictwie Staszek, w przykładzie który podałem, chodzi o różnicę w zwrotach VAT. Rzemieślnik w podanym przykładzie musi odprowadzić różnicę pomiędzy VAT-em pobranym, a zapłaconym, czyli 115-23=93 zł. Załóżmy, że paliwo kosztuje 5 zł/l, 1000l x 5 zł = 5000 zł, VAT od tej kwoty, to 1150 zł. VAT od 1 jajka, to (w zaokrągleniu) 1 gr. Rolnik dostaje zwrot 1149,99 zł. Dlatego w poście z 25.05. 2014 napisałem, że to chore.

#6754 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 07 czerwiec 2014 - 10:24

VAT w rolnictwie No tak ale jak się odniesiesz do takiego przykładu. Osoba prowadząca dział. gosp. świadcząca usługi budowlane , kupuje materiały z 23% vat, po wykonaniu usługi wystawia fakturę z 8% vat, też jest różnica stawek vat i jakoś nikt nie mówi że to nie jest normalne

Poza tym weź pod uwagę również to że przez to że produkty rolne mają obniżoną stawkę , ludzie płaca mniej za zakupy, a to chyba już nie jest chore....

#6755 Share Ecopiotr

Ecopiotr

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 07 czerwiec 2014 - 18:30

VAT w rolnictwie Ona77, chore nie jest dobrym określeniem ( mea culpa), właściwiej byłoby powiedzieć niesprawiedliwe. Nie chodzi mi też o stawki VAT na poszczególne towary, a o sposób rozliczania.

#6756 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 07 czerwiec 2014 - 22:40

VAT w rolnictwie Ja osobiście nie widzę tu niesprawiedliwości, ale każdy ma prawo do własnego zdania i z tym się nie dyskutuje.
Pamiętaj że ostateczny ciężar podatku vat ponosi konsument końcowy..

#6757 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 12 czerwiec 2014 - 10:50

VAT w rolnictwie czy słyszeliście żeby ktoś miał problemy z urzędem skarbowym?
zdyż załóżmy zaczyn prowadzić gospodarstwo rolne produkującą sianokiszonkę na sprzedaż. Od razu wchodzę na vat, kupuję maszyny za 410 tys. brutto, z czego otrzymuje 76tys zwrotu, a w tym roku wystawie fakturę vat na sprzedaz za 100 tys, z czego będę musiał zwrócić tylko 8 tys. jeśli póżniej będę wydawał 100tys na zakupy i sprzedawał za 100tys, to czy urząd się nie przyczepi skąd miałem kasę na 1 inwestycje? bo później wyjdzie na to że wszystko co będę zarabiał będę inwestował:)

#6758 Share Ecopiotr

Ecopiotr

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 12 czerwiec 2014 - 16:47

VAT w rolnictwie W VAT-ie to bez znaczenia. Nie będziesz pierwszym, ani ostatnim rolnikiem, który inwestuje więcej, niż zarabia. Problem może się pojawić jeśli (a raczej jak, bo to tylko kwestia czasu), wprowadzą podatek dochodowy dla wszystkich gospodarstw i dopłaty będą zaliczane jako dochód.

#6759 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 12 czerwiec 2014 - 17:17

VAT w rolnictwie Tylko że trzeba czasem jakoś te środki udokumentować, czasem wystarcza oświadczenie że to oszczędności sprzed przejścia na VAT, w moim przypadku wystarczają umowy kredytowe i rozliczenie PIT z wybraniem NIPu zamiast PESELu (pracuję też poza rolnictwem).
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6760 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 12 czerwiec 2014 - 19:41

VAT w rolnictwie czyli jest możliwośc że złoże oświadczenie że 200 tyś to moje oszczędności, 200 to zwrot z prow i 100 z młodego rolnika, czyli jeżeli tak to przedstawię to przez 2 lata mogę wydać 500 tysiecy i raczej za bardzo isę nie przyczepią?