Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#6681 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 06 maj 2014 - 10:00

VAT w rolnictwie kwota brutto 4,80
netto 4,44 zł * 8% = 36 gr.
4,44 + 0,36 = 4,80

Według mnie wyliczenia kupującego są dobre

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 14:04
  •  

#6682 Share samex3

samex3

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 06 maj 2014 - 12:00

VAT w rolnictwie Chyba źle wytłumaczyłem.Gdy cena brutto dla ryczałtowca wynosi 4,8 to ma cene netto 4,49 i od tej ceny netto powinienem mieć cenę brutto.Skupujący daja mi jednak cenę netto 4,44 .W tym samym skupie ,w tym samym czasie są dwie rózne ceny netto.Jedna dla ryczałtowca i mniejsza w tym przypadku dla vatowca.Według mnie cena netto powinna być jednakowa.

#6683 Share mniszka

mniszka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 06 maj 2014 - 16:56

VAT w rolnictwie Witam ponownie. Podzielę się z Wami czego się dowiedziałam w urzędzie skarbowym.

Prąd - są trzy możliwości:
1. podpisujemy nową fakturę z zakładem energetycznym i odliczamy w całości
2. zakładamy podlicznik i VAT odliczamy proporcjonalnie według wskazań podlicznika
3. zapraszamy fachowca z licencją od prądu, mierzy pobór i ustala proporcje np. 80% gospodarstwo, 20% dom, wtedy odliczamy proporcjonalnie
Thomas2135 ja tu się boję tej taryfy właśnie, a gdzie podpisywałeś nową umowę, w Toruniu? nie chciałoby mi się jechać. Raczej zaprosimy znajomego fachowca.

Woda - jeśli na fakturze jest NIP i "gospodarstwo rolne" to odliczamy VAT w całości
Telefon, internet - jak w przypadku wody.
Paliwo - można kupować w większych ilościach, ale na fakturze musi być dopisek "magazyn", nie trzeba wpisywać numerów rejestracyjnych.
Ciężarówka (mamy żuka) - nie wystarczy że w dowodzie rejestracyjnym jest wpis "samochód ciężarowy", trzeba jechać na stację diagnostyczną, tam muszą wydać kwit że samochód spełnia wymogi auta ciężarowego zgodnie z treścią art. 86 ust. o VAT.

Zapomniałam jeszcze ostatnio dodać, że rozliczamy się kwartalnie, to do złożenia pierwszej deklaracji jeszcze trochę czasu. Sama odwalam papierkową robotę, bo u nas jedno biuro nie prowadzi rolników a drugie ma przepełnienie, no chyba że w innej miejscowości.

Edytowany przez mniszka, 06 maj 2014 - 16:58.

#6684 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 06 maj 2014 - 21:51

VAT w rolnictwie Ja wybrałem taryfę C12a i jest póki co drożej. Byłoby taniej, ale trzeba pilnować godzin i pracować w tańszej taryfie. Umowę podpisywałem w Olsztynie i to jedyna możliwość, bo w moim przypadku byłą cesja z dziadka na mnie. Fakturę za energię oddam teraz w maju i będę wiedział jak mnie rozliczą. Nie wiem co to za opcja 1 , ale nie da się odliczyć całości jeśli jest jeden licznik.

#6685 Share mniszka

mniszka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 07 maj 2014 - 10:18

VAT w rolnictwie No widzisz, a mnie miła pani zapewniła, że można VAT odliczyć w całości, hmmm....jak faktura jest na gospodarstwo, chociaż się nie ma podlicznika. Ale to bardzo mały urząd jest, więc...
W Olsztynie byłam po odbiór REGON, wniosek RG-1 (stąd http://stat.gov.pl/c...ip/BIP_RG-1.pdf) można wysłać pocztą, ale niestety nie przysyłają. Nasz urząd sobie zażyczył.

#6686 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 07 maj 2014 - 20:39

VAT w rolnictwie Jeżeli zakupiłem (na fakturze widnieje) "konstrukcja stalowa" (inaczej garaż blaszak,lub pomieszczenie gospodarcze) za cene 4,5tys netto to wpisuje to do ewidencji środków trwałych? czy do pozostałych?

#6687 Share mniszka

mniszka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 08 maj 2014 - 08:30

VAT w rolnictwie Garaż blaszany moim zdaniem jest zaliczany do środków trwałych do grupy 806 („Kioski, budki, baraki, domki kempingowe – niezwiązane trwale z gruntem”GG). Amortyzacja stawką 10%.
Zajrzyj do Klasyfikacji Środków Trwałych - grupa 8 http://www.klasyfika...ndziej.html#D80
Ale poczekaj niech jeszcze ktoś się wypowie :unsure:

Edytowany przez mniszka, 08 maj 2014 - 08:31.

#6688 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 08 maj 2014 - 10:53

VAT w rolnictwie

Chyba źle wytłumaczyłem.Gdy cena brutto dla ryczałtowca wynosi 4,8 to ma cene netto 4,49 i od tej ceny netto powinienem mieć cenę brutto.Skupujący daja mi jednak cenę netto 4,44 .W tym samym skupie ,w tym samym czasie są dwie rózne ceny netto.Jedna dla ryczałtowca i mniejsza w tym przypadku dla vatowca.Według mnie cena netto powinna być jednakowa.

Pierwsze słyszę o takim obliczaniu vat zawszet do ceny netto doliczamy vat i ryczłtowiec ma np 7% a vatowiec 8 % cena netto jest zawsze jednakowa i to Ty wystawiasz fakturę to nie wiem co on ci oblicza??

#6689 Share Laver

Laver

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 10 maj 2014 - 08:53

VAT w rolnictwie Czy dla faktur korygujących stosować oddzielną numerację?

#6690 Share mniszka

mniszka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 10 maj 2014 - 12:35

VAT w rolnictwie Cytuję za artykułem http://superksiegowa...ure-korygujaca/
"Na fakturze korygującej musisz podać jej numer kolejny oraz datę wystawienia. Ze względów praktycznych faktury korygujące możesz numerować według innego ciągu niż faktury zwykłe – dzięki temu łatwiej Ci będzie zachować porządek w dokumentach."
Tekst świeży z dnia 03.02.2014r. to myślę że aktualny.
Ale ja osobiście nie wystawiałam jeszcze korekty, więc poczekaj może odezwie się ktoś kto wystawiał.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6691 Share Laver

Laver

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 11 maj 2014 - 21:59

VAT w rolnictwie Dzięki za pomoc.

#6692 Share Maniek2707

Maniek2707

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 12 maj 2014 - 13:59

VAT w rolnictwie Proszę o porade. Planujemy przejść na VAT poniewaz planujemy zakupy na PROW. Problem polega na tym, ze wniosek jest na matke, poniewaz jest 10 % wiecej zwrotu a gospodarstwo na ojca i faktury za bydlo są na niego. Mial moze ktoś podobny problem bo w skarbówce nikt nie wie jak to rozwiazac. Z góry dziekuje za odpowiedź.

#6693 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 12 maj 2014 - 14:04

VAT w rolnictwie

Czy dla faktur korygujących stosować oddzielną numerację?

Ja stosuję oddzielną numerację i jest ok.

#6694 Share sss

sss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 13 maj 2014 - 19:16

VAT w rolnictwie PILNE, jestem vatowcem planuje sprzedaż maszyny zakupionej na ryczałcie i pytanie czy moge wystawic fakture zwolniona z vat czy nie?

#6695 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 13 maj 2014 - 19:30

VAT w rolnictwie nie, musisz doliczyć VAT

#6696 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 13 maj 2014 - 19:37

VAT w rolnictwie

Proszę o porade. Planujemy przejść na VAT poniewaz planujemy zakupy na PROW. Problem polega na tym, ze wniosek jest na matke, poniewaz jest 10 % wiecej zwrotu a gospodarstwo na ojca i faktury za bydlo są na niego. Mial moze ktoś podobny problem bo w skarbówce nikt nie wie jak to rozwiazac. Z góry dziekuje za odpowiedź.

To matka musi się zarejestrować jako vatowiec i sprzedaż też musi być na nią ,nie ważne na kogo jest gospodarstwo ale jak matka zamierza skorzystać z PROW jeśli nie ma ziemi?

#6697 Share Maniek2707

Maniek2707

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 13 maj 2014 - 19:47

VAT w rolnictwie Jest taka możliwość bo raz juz tak robiliśmy, ojciecc uzycza ziemie i tyle

#6698 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 14 maj 2014 - 08:58

VAT w rolnictwie Ale tak czy inaczej vatowcem musi być matka a więc i sprzedawać musi bo inaczej watu nie rozliczy

#6699 Share mniszka

mniszka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 14 maj 2014 - 15:55

VAT w rolnictwie aro1975 a dlaczego sss musi doliczyć VAT? Ja bym sprzedała ze stawką zwolnioną, skoro przy zakupie (na ryczałcie) nie szło odliczyć VAT-u naliczonego art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT, tak na chłopski rozum.
Jak myślicie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6700 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 14 maj 2014 - 16:22

VAT w rolnictwie art.43 ust.1 pkt 2 nie ma w tym przypadku zastosowania ( zmiana treści przepisu)...