Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9024 odpowiedzi na ten temat

#6661 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 18:11

VAT w rolnictwie Mam taki mały problem. Mam na oku ciekawy kombajn zbożowy, ale umowa kupna sprzedaży zamiast faktury. Ja rozliczam się z watu.
I pytanie. Macie jakieś pomysły aby takiego grata kupić nie opłacając PPC a później przy sprzedaży nie wystawiać faktury.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 19:17
  •  

#6662 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 18:52

VAT w rolnictwie moim zdaniem faktura vat-marża w takiej sytuacji jest idealna, nie wiem co koledzy na to?

#6663 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 19:53

VAT w rolnictwie nic to nie da, za vat-marża bedzie musiał zapłacić pewnie połowę tego co w US, a i tak przy sprzedaży będzie vat

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6664 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6297 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 23 kwiecień 2014 - 20:21

VAT w rolnictwie czy możecie mi przypomnieć aktualną stawkę na pszenżyto i podstawę prawną tej stawki?
Ktoś się mnie o to zapytał a chciałbym podeprzeć się przepisami.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#6665 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 07:39

VAT w rolnictwie pszenżyto -załącznik nr 10 do ustawy vat pozycja 1

SOKAN co do zakupu kombajnu to pcc nie unikniesz , a przy sprzedaży- faktura vat marża tak jak proponuje w wyjaśnieniach ministerstwo finansów,

Edytowany przez ONA77, 24 kwiecień 2014 - 07:56.

#6666 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6297 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 09:44

VAT w rolnictwie załącznik nr 10 traktuje o roślinach ze stawką 5%. Dobrze widzę?
Zastanawiam się czemu mi świta 8% jak dla owsa?

Mam taki mały problem. Mam na oku ciekawy kombajn zbożowy, ale umowa kupna sprzedaży zamiast faktury. Ja rozliczam się z watu.
I pytanie. Macie jakieś pomysły aby takiego grata kupić nie opłacając PPC a później przy sprzedaży nie wystawiać faktury.

popatrz na moje wcześniejsze pytania - też tak miałem i jeżeli od osoby prywatnej to niestety PCC (lub za parę stówek firma handlująca pojazdami wysatwi fakturkę - ktoś opisywał jak to zrobić), jak od rolnika to ponoć zwolniony.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#6667 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 11:31

VAT w rolnictwie owies aktualnie też jest 5%, załącznik nr 10 poz 1 ma grupę ex (czyli wyłącznie) ex 01.1 wchodzisz w pkwiu i wszystko co ma początek 01.1( z wyłączeniem roślin wskazanych w załączniku) jest 5 %

#6668 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 13:31

VAT w rolnictwie W którym miesiącu powinienem rozliczyć fakturę jeżeli. Data wystawienia faktury 3 marzec termin płatności 60 dni czyli do 2 maja, a przelew zrobiony jeszcze w kwietniu?
A jak teraz rozliczać faktury które bedą zapłacone w formie "kompensta" (czyli po dostawie towaru do np. cukrowni). (Z góry dzięki za odpowiedź)
Kupowałem części do ciągnika i opony.

Edytowany przez poosa21, 24 kwiecień 2014 - 22:57.

#6669 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 14:08

VAT w rolnictwie napisz jeszcze czego dotyczy faktura sprzedaży? zakupu? jeśli zakupu to czego bo jest kilka wyjątków ...

Co do kompensaty niestety nie pomogę bo nie wiem...

#6670 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6297 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 14:59

VAT w rolnictwie

owies aktualnie też jest 5%, załącznik nr 10 poz 1 ma grupę ex (czyli wyłącznie) ex 01.1 wchodzisz w pkwiu i wszystko co ma początek 01.1( z wyłączeniem roślin wskazanych w załączniku) jest 5 %

a znasz może stan na 3 kwartał 2013roku? Pszenżyta sprzedawać nie sprzedaję ale przy okazji sprawdziłbym czy dobrze wtedy wstawiłem stawkę ;)
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6671 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 16:29

VAT w rolnictwie na owies stawka 5% jest od 01.04 2011r ( a co za tym idzie również na mieszanki zbóż z owsem) , a na pszenżyto to chyba w ostatnim czasie od "zawsze" było 5%

#6672 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6297 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 18:42

VAT w rolnictwie podziękował ;)
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#6673 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 25 kwiecień 2014 - 20:37

VAT w rolnictwie Koledzy i koleżanki czytałem już wiele na temat tegorocznej nowinki dotyczącej odprowadzania vatu z maszyny zakupionej na zasadach rr i już byłem pewien że nie ma ucieczki od owej nowelizacji aż dziś słyszałem o wyjściu o nazwie faktura vat marża. Owa faktura ma uchronić nas przed podwójnym płaceniem vatu za tą samą maszyne.. Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć mi w jaki sposób to funkcjonuje o ile jest to możliwe?

#6674 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 25 kwiecień 2014 - 20:41

VAT w rolnictwie vat marża wystawiasz jak jesteś na ryczałcie - nie ma szans aby vatowiec wystawił taką fakturę

#6675 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 25 kwiecień 2014 - 20:53

VAT w rolnictwie Aro1975 rolnik rr nie wystawia ŻADNYCH faktur.
Faktura vat marża - opodatkowana jest różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży(marża) jeśli oczywiście jest na +, jest to faktura wykorzystywana przez podmioty zajmujące się m.in. sprzedażą rzeczy używanych zakupionych od osoby która nie wystawia faktur. To tak w dużym skrócie... Poszukajcie wyjaśnień min. fin. odnośnie sprzedaży w 2014 roku towarów od których nie odliczono vat a ich późniejszej sprzedaży.

#6676 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 25 kwiecień 2014 - 21:12

VAT w rolnictwie

Aro1975 rolnik rr nie wystawia ŻADNYCH faktur.
Faktura vat marża - opodatkowana jest różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży(marża) jeśli oczywiście jest na +, jest to faktura wykorzystywana przez podmioty zajmujące się m.in. sprzedażą rzeczy używanych zakupionych od osoby która nie wystawia faktur. To tak w dużym skrócie... Poszukajcie wyjaśnień min. fin. odnośnie sprzedaży w 2014 roku towarów od których nie odliczono vat a ich późniejszej sprzedaży.

Reasumując przykładowy rolnik wystawiając fakture vat marża jest w stanie uniknąć odprowadzenia vatu przy sprzedaży maszyny z której defackto nie skorzystał z jego zwrotu czy tak? Wcześniej w przypadku takiej maszyny wystawiano fakture z podatkiem 0%/zw i nikt o nic nie pytał, od 1 stycznia 2014 mieliśmy płacić a jednak nie musimy..?
Jeszcze jedno owa faktura używana jest przez podmioty zajmujące się sprzedażą rzeczy używanych a czy ja przykładowy rolnik mogę ją wystawić?

Druga sprawa w przypadku gdy został pobrany zwrot vatu na daną maszynę dlaczego by wtedy nie wystawić przy jej sprzedaży faktury vat marża i nie oddawać vatu us? Ta sytuacja jest oczywiście dla mnie zrozumiała i naturalne jest że jeśli vat przy zakupie maszyny pobrałem to oddaje jego część przy jej sprzedaży, próbuje tylko dojść do tego czy i w jakich sytuacjach można wystawić taką fakture co za tym idzie uniknąć płacenia vatu us podczas sprzedaży danej maszyny.

Edytowany przez jimmy871, 25 kwiecień 2014 - 21:33.

#6677 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 25 kwiecień 2014 - 21:32

VAT w rolnictwie problem sprzedaży śr. trwałych od których nie odliczono vat dotyczy nie tylko rolników ale i innych przedsiębiorców...

#6678 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 12:11

VAT w rolnictwie

Aro1975 rolnik rr nie wystawia ŻADNYCH faktur.

wiem o tym - miałem na mysli prowadzących działalność gospodarczą np. komis

#6679 Share samex3

samex3

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 05 maj 2014 - 20:01

VAT w rolnictwie Mam problem.
Przy sprzedaży tuczników cena wynosiła 4,80 brutto.Jestem vatowcem więc skupujący musiał obliczyć mi cenę netto i tu zrobiły się schody.Normalnie rozumując podana cena jest ceną dla ryczałtowców więc cena netto powinna wynosić 4,80*100/107=4,49 .Skupujący jednak liczy to inaczej 4,80*100/108= 4,44 cena netto.Tak więc mam w d... 5 groszy.Na zapytanie dlaczego tak mnie kantuje odrzekł ,że wszyscy tak liczą (z tym spotkałem się już u wielu skupujących) a poza tym jestem na vat i sobie odliczam podatek a ryczałtowiec tego nie może zrobić i podobne brednie mi wciskał i ostatecznie nie muszę mu sprzedawać.
Macie jakieś pomysły aby skupujący nie stosowali takich praktyk?Przecież gdy zapłacą mi cenę netto jak ryczałtowcowi nic na tym nie tracą, a ja na 1 sztuce tracę 5-6 zł.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6680 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 05 maj 2014 - 20:21

VAT w rolnictwie a dodaj sobie do ceny netto vat - 4,44+8% (taka jest stawka na żywiec)= 4,79 - tracisz 1grosz, nie wiem skąd wziołeś 7% do obliczenia kwoty netto?