Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#6621 Share Passatb4

Passatb4

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 19:03

VAT w rolnictwie Przechodzę na vat od 1 kwietnia tego roku i czy już 3 czy 4 kwietnia mogę kupić ciagnik, czy muszę jakiś czas odczekać żeby bez problemów odzyskać vat?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 15:10
  •  

#6622 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 19:24

VAT w rolnictwie możesz kupić , nie ma znaczenia czy to będzie 1 czy 30 kwietnia ,ważne żebyś w kwietniu miał jakąkolwiek (nawet za 10 zł :)) sprzedaż bo jeśli nie będziesz miał sprzedaży to czekasz na zwrot 180 dni

#6623 Share Passatb4

Passatb4

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 19:36

VAT w rolnictwie Dzięki za odpowiedź.

Edytowany przez Passatb4, 27 marzec 2014 - 20:26.

#6624 Share mrc1005

mrc1005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 21:42

VAT w rolnictwie Witam,

Popełniłem taki pliczek w Excelu:

https://drive.google...dit?usp=sharing

do rozliczania VAT. Mam zamiar przejść na VAT a nie zamierzam używać programu ponieważ, za mało operacji.

Ewentualne opinie mile widziane.

Dzięki. Pozdrawiam

#6625 Share mniszka

mniszka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 30 marzec 2014 - 10:02

VAT w rolnictwie Witam wszystkich. Od 01.04.2014r. mój mąż będzie rolnikiem VAT-owcem na zasadach ogólnych.
Problem dotyczy mleka, które odbiera od nas mleczarnia, konkretnie za miesiąc marzec. W marcu mąż jest ryczałtowcem. W kwietniu vatowcem.
Opcja nr 1 - fakturę za mleko odebrane w marcu wystawia mleczarnia w kwietniu i w ogóle nie rozliczamy z niej VAT-u
Opcja nr 2 - fakturę za mleko odebrane w marcu wystawia mąż w kwietniu i rozlicza VAT w swojej pierwszej deklaracji

Co się tutaj liczy - data sprzedaży czy wystawienia? Może ktoś wie?

#6626 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 30 marzec 2014 - 17:00

VAT w rolnictwie Za mleko sprzedane w marcu dostaję fakturę z mleczarni ok 10 kwietnia jednak mam wystawiać ją z datą na koniec poprzedniego miesiąca czyli 31 marzec. Nasz mleczarnia Mlekovita wystawia drukuje fakturę a ja tylko podbijam pieczątkę, że to ja wstawiałem. W waszym przypadku odpowiednia jest opcja 3 czyli za mleko sprzedane w kwietniu wystawiacie fakturę na koniec kwietnia, bo w końcu od kwietnia maż będzie na Vat. Fakturę przedstawiacie dopiero w deklaracji majowej.
Dobrze piszę? U mnie tak to było przynajmniej jak przeszedłem 1 stycznia to I fakturę przedstawiłem w lutym.

#6627 Share mniszka

mniszka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 13:13

VAT w rolnictwie Dzięki za odpowiedź :) . Faktycznie jest tak jak robisz. Byłam dziś w mleczarni (także Mlekovita) zaktualizować dane. Pani dała wybór - albo samodzielnie wystawiamy fakturę; albo tak jak u Ciebie - kierowca przywiezie do podpisania i podbicia na ostatni dzień miesiąca. VAT rozliczamy w miesiącu następnym. Oczywiście wybraliśmy sposób drugi poprzez kierowcę. Chociaż jedno się wyjaśniło.

Jeszcze zaktualizowałam dane w Wodociągach - wystarczyło zadzwonić. Do Orange trzeba było się wybrać z pieczątką i papierami z US. Najgorzej wyszło z Energą, trzeba podpisać nową umowę, chyba nawet trzeba jechać do siedziby w tym celu z dokumentami i odpisami notarialnymi na ziemię.
A jak już dostanę faktury od tych dostawców, spytam w US jak odliczyć VAT na gospodarstwo, pewnie proporcjonalnie.
I przy okazji jak nie zapomnę - jak odliczać VAT z paliwa, czy na fakturach muszą być nr rejestracyjne pojazdów, czy jak sobie życzą.

mrc1005 ładne druczki, może też skorzystam w przyszłości. Póki co mam kupione: Ewidencja nabycia, Ewidencja sprzedaży, Ewidencja środków trwałych, Faktura, Faktura VAT RR, Książka Kontroli. Ściągnęłam program darmowy (do 15 faktur miesięcznie) ELISOFT Faktury 2014, ale nie ma opcji na wystawienie fa VAT RR. Producent napisał: "Faktury dla rolników ryczałtowych są w przygotowaniu i pojawią się w programie w którejś z kolejnych aktualizacji."

#6628 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1615 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 18:07

VAT w rolnictwie Co do paliwa to nie musi być żadnych nr. tablic, zwykła faktura, aby tylko nie było faktury np. z wakacji 500 km od domu bo na 99% masz wezwanie do wyjaśnienia co robiłaś tam ciągnikiem, za prąd też nie dostaniesz 100% odliczenia chyba, że macie dwa liczniki, dla domu i gospodsrstwa, tak samo z telefonem też nie ma 100%

#6629 Share mniszka

mniszka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 18:44

VAT w rolnictwie Dzięki za podpowiedź.
Jak się dowiem w naszym urzędzie za jakiś czas to na pewno napiszę dla potomnych.
Trochę tu poczytałam, ciekawe forum. Myślę, że będzie proporcjonalnie za prąd na dom i gospodarstwo, bo mamy jeden licznik; za wodę podobnie. Pożyjemy, zobaczymy.

#6630 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 20:24

VAT w rolnictwie Dopiero zobaczyłem, że jesteś z tego samego województwa. Co do Energii to ja także podpisywałem nową umowę i odstałem rabat. Musiałem zmienić taryfę z G11 na C12a. To jest taryfa dwustrefowa dla prowadzących działalność gospodarczą. Kilka godzin dziennie jest drożej niż na G11 a znaczna większość doby jest tańsza.
Moje deklaracje składa biuro przez internet, bo osobiście nie ogarnąłbym wszystkiego. Na pewno nie teraz. Też będę dopiero rozliczał zużycie prądu jak dostane rachunek. W biurze zdecydują mniej więcej jak rozdzielić zużycie energii i wody, bo licznik także jeden. Na fakturach najlepiej jest podać kanister i nie będzie kłopotu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6631 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 01 kwiecień 2014 - 07:18

VAT w rolnictwie

Co do paliwa to nie musi być żadnych nr. tablic, zwykła faktura, aby tylko nie było faktury np. z wakacji 500 km od domu bo na 99% masz wezwanie do wyjaśnienia co robiłaś tam ciągnikiem, za prąd też nie dostaniesz 100% odliczenia chyba, że macie dwa liczniki, dla domu i gospodsrstwa, tak samo z telefonem też nie ma 100%

Hmm - byłem obejrzeć kombajn w Czechach, wróciłem do PL zatankowałem, przespałem się w aucie a potem drugi kombajn we Francji, byłem tam samochodem (pick-up) ;)
Owszem jeżeli faktura na znaczną ilość paliwa ale wtedy - panie części kupuję przez neta to czemu paliwa z drugiego końca Polski nie mogę? Beczką przywieźli (jak ma się własny dystrybutor na podwórku to jak myślicie że jest)?

Mówiąc o paliwie - nie wiecie jak to jest z cenami paliwa na Litwie?

Co do telefonu i prądu.
Prąd - odpuściłem sobie - dużo zachodu a w moim przypadku gdzie mam uprawy polowe to raczej się nie opłaci.
Telefon stacjonarny+net jest na g.rolne bo są komórki i stacjonarki nikt nie użyje do celów prywatnych. Telefon komórkowy jest na firmę, w sumie oba ale tylko po to aby mieć fajny abonament. Faktur za komórki abonamentowe nie noszę do księgowej.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#6632 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 09:09

VAT w rolnictwie wskażcie mi proszę czy złamanie prawej ręki (u osoby praworęcznej, które oznacza brak możliwości podpisania się) może w jakiś sposób "usprawiedliwić" niezłożenie deklaracji vat bądź rejestracji vatR ?

#6633 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 12:52

VAT w rolnictwie a dotyczy zdarzenia które już było (termin na złożenie już minął) czy dopiero będzie?

#6634 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 19:35

VAT w rolnictwie będzie;] tzn pytam z ciekawości, bo zasadniczo można się podpisać lewą ręką, ale to na 100% wzbudzi podejrzenia

#6635 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 19:42

VAT w rolnictwie zawsze można zrobić pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji ( upoważnia tylko i wyłącznie do podpisania a nie do sporządzenia deklaracji ), można złożyć ustnie (bo przecież go nie podpiszesz...), przed pracownikiem US, warto udzielić pełnomocnictwa żonie , bo od pełnomocnictwa udzielonemu współmałżonkowi nie ma opłaty skarbowej (17 zł) albo złożyć deklaracje przez internet

Edytowany przez ONA77, 02 kwiecień 2014 - 19:55.

#6636 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 21:58

VAT w rolnictwie dzięki, a w jaki sposób można złożyć vatR jeśli nie jest możliwe złożenie podpisu ani wizyta w US? czy można przesłać vatR podpisany lewą ręką pocztą?

i jeszcze dwa pytania:

czy przedsiębiorca musi obecnie instalować kasę w 2 miesiące po przekroczeniu limity, czy też jeśli sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących DG i RR nie wystąpi to może to zrobić później (przy pierwszej kolejnej takiej sprzedaży) korzystając z odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy?

czy znacie stronę umożliwiającą wystawianie faktur RR online bez rejestracji? (coś takiego jak efaktury.org gdzie jest wszystko poza fakturą RR)

wykluł mi się jeszcze jeden przypadek (to ten ze złamaną ręką), otóż młody rolnik przejął gospodarstwo od ojca vatowca, nie złożył jednak vatR - przypomniał sobie o tym po miesiącu, co teraz w takim przypadku zrobić jeśli maszyny (od których odliczono vat - używane krócej niż 2 lata) przez 30 były użytkowane przez ryczałtowca, czy istnieje możliwość złożenia vatR z datą wsteczną?

Edytowany przez kissmy..., 03 kwiecień 2014 - 12:22.

#6637 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 03 kwiecień 2014 - 19:55

VAT w rolnictwie Mam środek trwały w postaci ogrodzenia betonowego. I aby go za ewidencjonować potrzebny jest nr KŚT. I pytanie pod co to podciągnąć ?

#6638 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 07 kwiecień 2014 - 11:58

VAT w rolnictwie Prowadzę gospodarstwo gdzieś od 2005. czasem także pracuję na etacie i wtedy jestem ubezpieczony w ZUS. Teraz od 1,5 płacę KRUS i jakbym przeszedł teraz na VAT to mogę pozostać na KRUS czy muszę opłacać ZUS?

#6639 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 08 kwiecień 2014 - 18:38

VAT w rolnictwie jak masz gospodarstwo na VAT to nie musisz być na ZUS, możesz być na KRUS

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6640 Share dipol

dipol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 08 kwiecień 2014 - 19:29

VAT w rolnictwie witam
Koledzy jak jest z rozliczeniem paliwa od samochodu osobowego z homologacją N1 (ciężarowy) do 31 marca można odliczyć Vat czy nie?