Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9021 odpowiedzi na ten temat

#641 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 30 marzec 2009 - 20:07

VAT w rolnictwie dokładnie nie pamiętam ale chyba tak, bo rata leasingowa jest kosztem uzyskania przychodu w miesiącu w którym została zapłacona
ale zaznaczam że mogę się mylić

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 02:10
  •  

#642 Share hedonity

hedonity

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 01 kwiecień 2009 - 15:41

VAT w rolnictwie

Hedonity, czyli jak jest w praktyce...
Czy ustalony okres amortyzacji maszyn (5 lat) ma jakikolwiek wpływ na wysokość podatku VAT? Jeśli tak, to co jeśli maszyna ma np. 4 lata, w jakim stopniu została zamortyzowana i jaki będzie VAT. Ponadto, jeżeli po 5 latach maszyna traci obowiązek VAT, i ktoś sprzeda mi maszynę z fakturą 0%, ta znaczy, że ja nie będę mógł ubiegać się o zwrot VAT-U od faktury?

Nikt nie ma prawa sprzedać ci maszyny ze stawką 0%. Albo 22 albo "zw". Najlepiej i najłatwiej ustalić, że ta maszyna - po 4 latach kosztuje jedną piatą tego co kosztowała nowa i wystawić fakturę na tą wartość. Dla kupującego to pryszcz bo sobie odliczy. Sprzedający jednak będzie musiał zapłacić. Sporo zamieszania wprowadziła ustawa o VAT którą wyprodukowali nasi posłowie w związku z wejściem do Unii. Kiedyś było prościej- kupiłeś maszynę i odliczyłeś VAT - sprzedajesz z VAT (przy użytkowaniu mniej niż 5 lat), kupiłeś stary złom który był wyprodukowany przed wejściem Polski w VAT (1993r.) sprzedawałeś jako zwolniony. Teraz kombinują z fakturami VAT marża - ale to tylko handlarze ...

#643 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 01 kwiecień 2009 - 20:44

VAT w rolnictwie Czy jak będę miał fakturę za ciągnik wystawioną w kwietniu a zapłaty dokonam np. 15 maja to czy składając deklaracje za kwiecień będę mógł wnioskować o zwrot VAT w ciągu 25 dni.

#644 Share szycam

szycam

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 13 kwiecień 2009 - 20:45

VAT w rolnictwie Co należy wpisywać do ksiąki ewidencji środków trwałych?

#645 Share ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 15 kwiecień 2009 - 19:27

VAT w rolnictwie należy wpisać środki trwałe jakie zakupiłeś
wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

#646 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 15 kwiecień 2009 - 20:57

VAT w rolnictwie co to jest środek trwały ? czy śrubokręt za 15 zł jest środkiem trwałym

#647 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 15 kwiecień 2009 - 20:59

VAT w rolnictwie nie jestem do końca pewien ale środkiem trwałym jest rzecz mająca wartość chyba pow 3500 zł, ale nie jestem pewien

a oto link http://www.vat.pl/srodki-trwale/

#648 Share maly1248

maly1248

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 22 kwiecień 2009 - 20:49

VAT w rolnictwie A wiecie że od 1 stycznia 2011 będzie obowiązywac stawka 7% a nie jak dotychczas 3% VAT-u na nieprzetworzone produkty rolne?
Ciekawe czy Rolnikom Ryczałtowym zmniejszą stawkę zwrotu z 6% B)
Wniosek na MGR już złożony, jeden problem z głowy a teraz Czy przejśc na VAT czy nie? Przy stawce 3% to jeszcze bym nie był stratny a co będzie po 2011r. Tego chyba najstarsi Górale nie wiedzą B)

#649 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 22 kwiecień 2009 - 20:57

VAT w rolnictwie z tym jest właśnie niewiadoma, bo jakby np mleczarnia płacąc za mleko pozostawiła cenę netto beż zmian to by nie było tak strasznie jeszcze, gorzej jak np pozostawi cenę brutto na starym poziomie a wyliczy tylko nową cenę netto, ale co tu rozmyślać pożyjemy zobaczymy, najwyżej nadwyżki vatu tyle nie będzie zalegało w US

#650 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 22 kwiecień 2009 - 22:19

VAT w rolnictwie stawka podatku VAT ma znaczenie tylko dla ostatecznego odbiorcy, gdyż to on w rzeczywistości ponosi obciążenie, wyjątkiem są wszelakiej maści ryczałtowcy (ale stawka w przypadku rolników pozostanie raczej bez zmian o ile nie zmienią się stawki podatku VAT na środki produkcji), podobnie wygląda kwestia cen raczej nikt nie obniży cen netto, gdyż wpłynęło by to bezpośrednio na zyskowność rolników, lecz w wyniku obniżenia popytu spowodowanego wzrostem cen pewna korekta może nastąpić

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#651 Share lukasz12145

lukasz12145

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 23 kwiecień 2009 - 18:12

VAT w rolnictwie przeczytałem prawie wszystkie posty ktore napisaliscia
i teraz takie pytanie czy warto przejsc na vat jesli gospodarstwo ma 30 ha ornych i 30 dzierzawy a w przyszłosci po troche bedzie to pole odkupywane bo wiadomo ze odrazu to nie da rady przy tych cenach za ziemie ??

#652 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 23 kwiecień 2009 - 18:22

VAT w rolnictwie czy warto czy nie warto to już sprawa indywidualna, jak planujesz jakieś spore inwestycje to raczej tak, a jak chcesz przejść bo sąsiad przeszedł to raczej mocno się zastanów i policz dobrze żeby nie było potem narzekania

#653 Share lukasz12145

lukasz12145

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 23 kwiecień 2009 - 19:26

VAT w rolnictwie no zamierzam tylko narazie zbieram info w głowie bo jeszcze nie jestem rolnikiem na papierze za rok czy dwa bede miał przepis i wtedy po skonczeniu szkoły rolniczej <technikum rolnicze> bo potszebne wykstałcenie srednie rolnicze chce złozyc dokumenty na kombajn new hollanda i potem moze traktor i maszyny
dlatego sie pytam czy z takim areałem opłaca sie
bo ktos pisał ze przy przychodach kulku set tysiecy zwraca mu sie 60 tys dlatego wole sie zapytac
za rope co roku 5000tys l. daje sporo
wiem ze przychody to kasa za zborze zwirzeta ale czy w moim przypadku to sie opłaci

#654 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 23 kwiecień 2009 - 19:40

VAT w rolnictwie to czego Cię uczą w tym technikum? musisz obliczyć sumę podatku naliczonego w danym roku obrotowym (najlepiej w złotych) i przyrównać ją do 6% wielkości przychodu, jeśli pierwsza pozycja jest większa to się opłaca przechodzić na zasady ogólne (jeśli jest się rolnikiem ryczałtowym oczywiście) w przeciwnym wypadku jest odwrotnie, czyli przejście na zasady ogólne jest niekorzystne, gdy wartość podatku naliczonego jest mniejsza od 6% przychodu z działalności rolniczej

#655 Share lukasz12145

lukasz12145

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 23 kwiecień 2009 - 19:49

VAT w rolnictwie no dobra spokoj
czegos mnie uczą ale jeszcze nie miałem tego obliczanie dopiero pierwsza klase koncze wiec nie bede miał tego co w trzeciej B)

#656 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 23 kwiecień 2009 - 20:21

VAT w rolnictwie przy 7% vacie mniej zwrotu będzie z us bo wiekszość odrazu przy sprzedaży sie odciągnie a czy to dobrze czy nie to tego nie wiem bardziej obawiam sie że vatowcy z marszu zostana przeniesieni na podatek dochodowy gdy sie inwestuje to ok ale jak sie zacznie odkładać na starość to trzeba będzie sie z państwem dzielić

#657 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 23 kwiecień 2009 - 21:03

VAT w rolnictwie fajnie z tym podatkiem trzeba tylko na to liczyć B)

#658 Share szynszyl

szynszyl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 26 kwiecień 2009 - 07:08

VAT w rolnictwie Z podatkiem wat w rolnictwie to jest czarna magia ,każdy twierdzi co innego.Na tym forum było też o amortyzacji,a mianowicie że po pięciu latach od zakupu maszynę można sprzedać bez wat .Teraz ksiegowa która Mnie rozlicza twierdzi ze to nieprawda.Jak to jest na prawde ,może ktoś wie na 100 %.?

#659 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 26 kwiecień 2009 - 07:19

VAT w rolnictwie po 5 latach od kupna maszyny czyli jakiejś ruchomości w przypadku powrotu na ryczałt nie trzeba oddawać odzyskanego Vatu, a jeżeli wracasz na ryczałt wcześniej to i tak nie oddajesz całego vatu tylko proporcjonalnie do okresu po jakim przechodzisz ponownie na ryczałt

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#660 Share zibik1

zibik1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 26 kwiecień 2009 - 11:37

VAT w rolnictwie Ale pozostając na Vat i po pięciu latach sprzedając maszyne Vat trzeba oddać do US?