Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9028 odpowiedzi na ten temat

#6541 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 25 luty 2014 - 18:17

VAT w rolnictwie

od 1 kwietnia będę na vat, czy jak kupię ciągnik w połowie marca dostanę zwrot czy muszę czekać aż do kwietnia z zakupem?

nie wiem czy coś się w tym zakresie zmieniło, ale fakturę można rozliczyć w danym okresie bądź dwóch kolejnych, zatem vat od śt nabytego przed rejestracją jako podatnik vat czynny możesz śmiało odliczyć,

ja mam inne pytanie w marcu dostanę fakturę na nasiona kukurydzy z terminem płatności na wrzesień, kiedy mogę ją zaewidencjonować i odliczyć vat naliczony?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 09:00
  •  

#6542 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 25 luty 2014 - 18:31

VAT w rolnictwie ktoś jeszcze się wypowie bo zdania są narazie podzielone

#6543 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 25 luty 2014 - 18:42

VAT w rolnictwie

ja mam inne pytanie w marcu dostanę fakturę na nasiona kukurydzy z terminem płatności na wrzesień, kiedy mogę ją zaewidencjonować i odliczyć vat naliczony?

Rozliczasz ją normalnie ale nie jestem pewnien czy mozesz to zrobic na przyspieszony zwrot
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6544 Share cobrap

cobrap

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika

Napisany 25 luty 2014 - 19:07

VAT w rolnictwie

ewidencjonujesz ja normalnie ale aby otrzymac zwrot vat od niej to najszybciej po 60 dniach od wpisu do ewidencji mozesz wystapic, plus do tego jakas sprzedaz i nie mozesz na przyspieszony zwrot . Wiem bo pytalem i tak robilem i nie bylo problemu

#6545 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 25 luty 2014 - 20:46

VAT w rolnictwie A co w przypadku jeśli kupujemy środek trwały, mamy sprzedaż i taką fakturę z odroczonym terminem płatności. Jesli występujemy o przyspieszony zwrot to musimy pominąć tą fakturę z opóźnionym terminem płatności?

#6546 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 25 luty 2014 - 22:47

VAT w rolnictwie

ktoś jeszcze się wypowie bo zdania są narazie podzielone

zdania są i będą podzielone, ale ustawę o VAT mamy jedną, proponuję telefon do KIP, albo odszukanie dyskusji na ten temat w wątku

#6547 Share naj1306

naj1306

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 26 luty 2014 - 11:42

VAT w rolnictwie

ewidencjonujesz ja normalnie ale aby otrzymac zwrot vat od niej to najszybciej po 60 dniach od wpisu do ewidencji mozesz wystapic, plus do tego jakas sprzedaz i nie mozesz na przyspieszony zwrot . Wiem bo pytalem i tak robilem i nie bylo problemu

Od stycznia jest zmiana aby odliczyć VAT naliczony faktura musi być zapłacona.

#6548 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 26 luty 2014 - 11:55

VAT w rolnictwie Właśnie też to gdzieś czytałem, tylko nie mogę znaleźć gdzie to było.
To w takim razie kiedy ją ewidencjonować ?

#6549 Share cobrap

cobrap

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika

Napisany 26 luty 2014 - 20:14

VAT w rolnictwie

Od stycznia jest zmiana aby odliczyć VAT naliczony faktura musi być zapłacona.

ja tak robilem w 2012 i 2013 bo tak mi powiedzieli w US a w tym roku jeszcze nie wystepowalem o zwrot tak ze nie wiem, ale jak pojade do US to zapytam

#6550 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 26 luty 2014 - 20:43

VAT w rolnictwie moja księgowa odliczyła vat z faktury wystawionej w styczniu i terminem płatności w kwietniu. powiedziała że jak nie zapłacę przez chyba 6m-cy od terminu płatności to dopiero będzie ją musiała wyksięgować i zwrot vat do us. to była faktura na gospodarstwo, a rozlicza mi gospodarstwo i firmę razem.

Edytowany przez aro1975, 26 luty 2014 - 20:44.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6551 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 26 luty 2014 - 23:33

VAT w rolnictwie kissmy... od 2014 prawo odliczenia jest związane z powstaniem obowiązku podatkowego u sprzedawcy, nie wcześniej niż za okres w którym otrzymamy fakturę.
Generalnie obowiązek pod. powstaje z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi (oczywiście są wyjątki :)

tutaj masz fakturę nieopłaconą jak rozumiem a nie masz jeszcze towaru , więc u sprzedawcy nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy, (może wystawić fakturę 30 dni przed dostawą) , co za tym idzie ty jeszcze nie możesz odliczyć vat. Dla ciebie prawo do odliczenia będzie w miesiącu dokonania na twoja rzecz dostawy kukurydzy,bo wtedy dopiero powstanie obowiązek podatkowy u sprzedającego, chyba że wcześniej wpłacisz zaliczkę lub zrobisz przedpłatę , to wtedy obow.pod powstaje u sprzedawcy z chwilą otrzymania zaliczki;

Jeżeli zaś masz już kukurydzę a nie masz FV, to możesz odliczyć vat w okresie w którym uzyskasz FV

Aro1975 to o czym piszesz to ulga za złe długi , to jest zupełnie coś innego , podejrzewam że księgowa rozliczyła ci FV za towar który już otrzymałeś ,

Co do stwierdzenia w którymś poście wyżej że aby odliczyć vat od 2014 roku to FV musi być zapłacona to owszem tak jest ( i było) ale tylko gdy mamy FV od podatnika rozliczającego się metodą kasową , bo u niego obow. pod. powstaje z chwilą otrzymania zapłaty za fakturę . Dawniej taka faktura była oznaczona VAT-MP, a teraz na FV jest napis "metoda kasowa"

Edytowany przez ONA77, 27 luty 2014 - 07:56.

#6552 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 27 luty 2014 - 18:52

VAT w rolnictwie Czyli nabywając np, ziarno kukurydzy (siewne) a zarazem dostajemy fakturę z terminem płatności na wrzesień. To mamy prawo ją za ewidencjonować od razu i możemy ubiegać się o zwrot podatku naliczonego.

Co to jest podatnik rozliczający się metodą kasową ?

#6553 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 27 luty 2014 - 19:38

VAT w rolnictwie podatnik rozliczający się metodą kasową to podatnik u którego sprzedaż w roku poprzednim nie przekroczyła 1 200 000 euro i zgłosił do US chęć takiego opodatkowania. U niego obowiązek zapłacenia podatku powstaje z chwilą otrzymania zapłaty od kontrahenta który tez jest podatnikiem ( jak sprzedaje os. nie będącymi czynnymi vatowcami to z upływem chyba 180 dni od sprzedaży)- to tak w skrócie dużym

Czyli on sprzedaje towar , wystawia FV czeka na wpłatę i dopiero wtedy odprowadza podatek vat do US
Nie tak jak typowy vatowiec który musi wpłacić vat bez względu na to czy już otrzymał zapłatę czy nie..

Co do kukurydzy to tak otrzymanie towaru- faktura - ewidencja w okresie otrzymania FV- zwrot-- zapłata za towar według daty płatności -- jeśli nie zapłacimy w terminie 150 dni od upływu terminu płatności należy skorygować odliczony vat i oddać go do US

#6554 Share jaro86

jaro86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Zainteresowania:motoryzajca, sport

Napisany 02 marzec 2014 - 12:55

VAT w rolnictwie ostatnio ktoś mi powiedział, że jeżeli w gminie jest plan zagospodarowania przestrzennego i w momencie sprzedaży ziemii bedąc vatowcem (rolnikiem) bedę musiał odprowadzić podatek vat, a czy są może jakieś odstępstwa od tego podatku lub jakieś wyjątki? a co w przypadku jeśli ja bym chciał kupić ziemie rolną czy należy mi sie też zwrot podatku?

#6555 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 13:33

VAT w rolnictwie opodatkowaniu vat podlega sprzedaż terenów budowlanych. Jeśli są to grunty przeznaczone pod zabudowę w planie zagospodarowania to podlegają opodatkowaniu. To przeznaczenie gruntu może powodować obowiązek vat a nie fakt sporządzenia planu zagospodarowania.
Wyjaśnienia tematu sprzedaży gruntów są w
Interpretacji ogólnej Nr PT10/033/12/207/WLI/13/RD 58639 MINISTRA FINANSÓW z dnia 14 czerwca 2013 r.
(na interpr. ogólną może powołać się każdy podatnik)

Edytowany przez ONA77, 02 marzec 2014 - 13:35.

#6556 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 18:07

VAT w rolnictwie Jestem na etapie grodzenia podwórza gospodarczego, koszt materiału na ogrodzenie wynosi ok 5000 zł. Czy taki zakup wpisuje się do EŚT ?

#6557 Share Marq

Marq

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 09:10

VAT w rolnictwie Mam takie pytanie - czy mogę "legalnie" kilka świnek z własnej hodowli zawieźć do rzeźni, zlecić ubój z rozbiórką mięsa (ewentualnie tylko do półtusz), wziąć fakturę za usługę na gospodarstwo, a następnie to mięso/półtusze sprzedać osobie prywatnej i wystawić na nie fakturę VAT? Jeśli tak to z jaką stawką?
Oczywiście hodowla zgłoszona gdzie trzeba, no i jestem VATowcem.

Z góry dzięki

EDIT: może od razu jeszcze jedno pytanie powiązane - czy chcąc samemu skonsumować to mięso, mogę wziąć fakturę za ubój na gospodarstwo? Jak to rozliczyć?

Edytowany przez Marq, 03 marzec 2014 - 09:19.

#6558 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 735 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 10:40

VAT w rolnictwie wiem, że wątek był zapewne poruszany, ale trochę trzeba 'przekartkować' żeby coś znaleźć, więc może ktoś udzieli mi szybkiej odpowiedzi.. zakupiłem ciągnik na umowę kupna sprzedaży, w związku z tym muszę oddać 2% do US ?

#6559 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6302 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 03 marzec 2014 - 10:48

VAT w rolnictwie jeżeli kupiłeś go od osoby prywatnej albo od rolnika ryczałtowego to wg mnie powinieneś uiścić PCC w ciągu 14 dni od daty zakupu ciągnika.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6560 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 04 marzec 2014 - 16:15

VAT w rolnictwie witam mam problem takiego typu że znalazłem dzisiaj fakture z lipca 2013 na dosyć dużą sume, czy istnieje jakaś możliwość żeby odliczyć z niej teraz vat?