karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

pytanie jak zrobić . jak bym kupił teraz od ojca byczki za 10 tyś i mu zapłacił  i po 1 miesiącu czasu dostał bym darowiznę od niego pieniężna 30 tyś to urząd skarbowy się nie przyczepi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

??

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macko25    27

A jak jest z kupnem stal ja kupujący mam oddać VAT do skarbówki czy jak bo nie rozumiem.????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Masz naliczyć i oddać do US, jednocześnie przysługuje Tobie prawo do odliczenia . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamik90    9

Mam pytanie odnosnie czy mogę zmienić nazwę gospodarstwa w urzędzie skarbowym, bo wyrobilem pieczątke i gosciu powiedzial że kolejność jest obojętna a teraz się dowiedzialem że musi to byc tak jak jest w urzędzie skarbowym. Z gory dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
D-e-x-t-e-r    2

jak to jest z ta fakturą rr ? Bedąc na vat i gdy bede kupował np cielaka od ryczałtowca za 1000zł to ja wystawiam fakturę 1000zł + 8% i mu to przelewam w całości czy mu 1000zł a 8% do skarbówki ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    187

są 2 gospodarstwa na ryczałcie(ojciec+syn) to pierwsze gospodarstwo posiada maszyny, drugie nie posiada i chcą wziąć wspólnie prow(200k+200k) więc obaj przechodzą na vat, drugie gospodarstwo chce kupić wszystkie maszyny od gospodarstwa pierwszego(nie te z prowu tylko stare które pierwsze gospodarstwo posiadało jeszcze przed prowem i na ryczałcie), to drugie dostanie zwrot vatu? to pierwsze będzie musiało odprowadzić podatek?

Po co komplikować z Vatem i sprzedażą ojciec -syn. Najprościej niech da ci darowizną te maszyny i zgłoś tylko w skarbówce. Wtedy on nic nie odprowadza a ty nie występujesz o zwrot i nie topisz kasy na jakiś czas w skarbowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

czyli rolnikowi przelewam 1070zł a pozniej te 70 zł odzyskam ?

Tutaj mała nieścisłość wystąpiła jeśli kupujesz za 1000 zł to ryczałtowiec otrzyma cenę brutto więc netto będzie 934.58 zł plus 65.42 zł podatku. To daje 1000 zł przelewu dla ryczałtowca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

w nazwie tj na pieczątce musisz mieć tak jak masz w GUS zgłoszone

 

U mnie US inaczej stwierdził. Zmieniałem w tym roku nazwę z powodu zmiany adresu i współwłasności i US jedynie wymaga żeby w nazwie i pieczątce było moje imię i nazwisko, mój adres i NIP, reszta ich nie interesuje. Mam dodaną w pieczątce nazwę "Gospodarstwo rolne" i współwłaścicielkę i jest ok.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
D-e-x-t-e-r    2

Tutaj mała nieścisłość wystąpiła jeśli kupujesz za 1000 zł to ryczałtowiec otrzyma cenę brutto więc netto będzie 934.58 zł plus 65.42 zł podatku. To daje 1000 zł przelewu dla ryczałtowca.

Czyli będąc na VAT i kupując od ryczałtowca zarabiam praktycznie te 7%, a jak urzędy skarbowe reagują na zwroty gdy by były one dość często

 

I inne pytanie w październiku 2015 Kupilem kombajn zbożowy na fakturke Ok 7tys. Jest VATu bo była zaniżona czy mogę teraz odliczyć wchodząc na VAT w lutym ?

Edytowano przez D-e-x-t-e-r

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

W pewnym sensie zarabiasz (jak wolisz to tak nazywać) lecz odprowadzasz vat przy sprzedaży więc trudno mówić o zarabianiu.
A jak ma reagować urząd? Jak się należy to łaski nie robią.

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamik90    9

U mnie US inaczej stwierdził. Zmieniałem w tym roku nazwę z powodu zmiany adresu i współwłasności i US jedynie wymaga żeby w nazwie i pieczątce było moje imię i nazwisko, mój adres i NIP, reszta ich nie interesuje. Mam dodaną w pieczątce nazwę "Gospodarstwo rolne" i współwłaścicielkę i jest ok.

 

Masz racje, bylem dzisiaj w US i powiedzieli zeby tylko nip i regon się zgadzał reszta nie ma znaczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
D-e-x-t-e-r    2

W pewnym sensie zarabiasz (jak wolisz to tak nazywać) lecz odprowadzasz vat przy sprzedaży więc trudno mówić o zarabianiu.

A jak ma reagować urząd? Jak się należy to łaski nie robią.

Nie no zgadzam się  tobą, tak piszę bo do tej pory nie jestem na vacie, i w tej sytuacji musiałbym zapłacić całego 1000zł, ale przy sprzedaży już wiadomo...

 

Druga sprawa, jeśli wejdę w lutym na vat w w pażdzierniku kupiłem kombajn zbożowy czy mogę go sobie odliczyć, bo wyczytałem że chyba tak do 5 lat środki trwałe można... kombajn mam fakturke 23% ale bez NIP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

U mnie US inaczej stwierdził. Zmieniałem w tym roku nazwę z powodu zmiany adresu i współwłasności i US jedynie wymaga żeby w nazwie i pieczątce było moje imię i nazwisko, mój adres i NIP, reszta ich nie interesuje. Mam dodaną w pieczątce nazwę "Gospodarstwo rolne" i współwłaścicielkę i jest ok.

 

 

 

Masz racje, bylem dzisiaj w US i powiedzieli zeby tylko nip i regon się zgadzał reszta nie ma znaczenia

No widzicie ja mam w nazwie "Gospodarstwo Rolne Imię Nazwisko" i na fakturce miałem przekręcone "Gospodarstwo Rolne Nazwisko Imię" i miałem na kontroli ją zakwestionowali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piwo111    4

Planuje zakup maszyn z tego Prowu co będzie w marcu. Moje pytanie brzmi czy przy wartośći maszyn 250 tyś brutto opłaca sie przechodzić na vat ? czy jest jakikolwiek sens ? i na jakich to zasadach działa. Ja wiem ze najlepiej udać sie do doradcy ale chciałbym się dowiedzieć jak to u was funkcjonuje u gospodarzy. Ile wynosi zwrotu vatu z mleka ? jestem totaltnie w tym zielony a jednakże planuje się  rozwijać i wielu gospodarzy namawia na takie rozwiązanie. Jesli ktoś by mogł mi powiedzieć ile bym dostał zwróconego vatu z maszyn i ile z mleka byłbym wdzieczny. Na rok mam 90 tyś kg . :)

 

edit@ obliczyłem na kalkulatorze w internecie ze zostałoby z vatu 

DODATKOWY ZYSK Z PRZEJŚCIA NA VAT 47 154,48 zł
 

I moje pytanie brzmi ? czy ja moge dysponować tymi pieniedzmi i zakupić cokolwiek ? czy musze kupić coś co będzie miało vatu np ciagnik 47 tyś ? Pozdrawiam i dziekuje za odp :) bo jestem w tym zielony a bardzo chciałbym wiedzieć

Edytowano przez Piwo111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerski    9

Myślę o przejściu na Vat. Przy przychodach brutto ok 200 tysięcy rocznie (w tej kwocie jest ok 13.100 Vat)  a przy zróżnicowaniu stawek Vat za produkty, które sprzedaje  to na zasadach ogólnych bym musiał odprowadzic ok 12 tys. zł. co wynosi  jakieś 6,40 %.  . Na ryczałcie 7% bym dostał te 13,100, wiekszosc produktów które kupuje to minimum 8%, energia, paliwo, 23%. Dopłat nie wliczłem w przychody, zostawiłem je na zycie, reszta jest w obrocie gospodarstwa. Więc pytanie czy bez duzych inwestycji wyjde  minimum na zero?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj