karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kozik251    9

Witam! Mam takie pytanie czy można odliczyć sobie VAT od czynszu dzierżawnego ?


Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Dzierżawa gruntów rolnych korzysta ze zwolnienia z VAT (stawka zw.).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Znalazłem fakturę z ANR na ratę dzierżawy ze stawką zw.,vat 0zł. ale to było w 2006r. później dali sobie spokój z fakturami i przysyłają zawiadomienie o płatności .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozik251    9

Czyli jak płacę za czynsz 2000zł za ha rocznie to mogę od tego 23 % sobie odliczyć tak?


Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Mam pytanie:

Niedługo bede sprzedawał busa czyli wystawiam fakturę na 23%, co umieścć na fakturze tylko nazwę pojazdu czy jakieś inne dane, czy trzeba wystawić jakiś protokół zdawczo odbiorczy?

Bede też sprzedawał samochód osobowy i tu wystarczy tylko umowa kupna sprzedaży nie muszę chyba wystawiać faktury?

 

ANR wystawia fakturę za czynsz dzierżawczy ale stawka 0.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dasiekk    27

Dasiek takim jak ty to życze pożądnej kontroli,u mnie nie przejdzie takie coś ,chyba,że konroli nie będzie ,ja nie miałem nigdy ,10 lat na vacie jestem ,ale się nie boje bo za 1000 zł nie dam sobie j..j ogolić,a zwrot vatu duży ,środki trwałe zakupine w tym okresie około 800 tyś netto

Kontrole to ja miałęm już wiele razy. Jak nie masz o czymś pojęcia to nie pisz że nie przejdzie zwłaszcza że nigdy nie miałeś kontroli. Jak nie potrafisz w razie kontroli umotywować celowości zakupu/wydania pieniędzy to jest tylko twój i twojego księgowego problem.  To że ja korzystam z przysługującego mi prawa a Ty nie to ja uważam że jest bardzo w porządku ;). 800tyś inwestycji - nie rozumiem czy się chwalisz czy żalisz. Jak chwalisz - to gratuluję że się wszystko dobrze kręci (też dużo zainwestowałem w ostatnich latach a teraz jeszcze chcę PROW "wydoić" maksymalnie) a jak żalisz to wspułczuję. ok?

 

Chyba szkolenia z rachunkowości i podstaw VAT miałyby wielkie wzięcie u rolników. Może to dobry temat na biznes ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Z osobówki  odliczałeś VAT przy zakupie ?

 

 

Oba pojazdy kupione przed przejściem na vat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Nie. Ale jakbym dostawał to mógłbym ?

 

Jeżeli miałbyś wystawioną fakturę, prawidłowo wystawioną to tak, ale dzierżawienie gruntów na cele rolnicze jest zwolnione z podatku (§ 13 ust. 1 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 4 kwietnia 2011 r.  - Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.) więc tak czy siak nie odliczysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bo ludzie nie mają pojęcia o vat i bajki piszą  myślą że się tylko 23 % odlicza a vat to nic innego jak różnica między vat należnym a naliczonym  i niech nikt nie myśli że sprzeda worek zboża a dostanie zwrot 1000 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dasiekk    27

@Staszek131415 , no właśnie , ta różnica jest bardzo istotna. wydajesz 1230 zł a zwracają ci 230zl jeżeli 23% VAT. pisałem o agregatach prądotwórczych co je mam do nawadnianiA - one mi się już 3 razy zwróciły na vacie z paliwa :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest zwolniona. Nie ma żadnego limitu.

 

to przy przelewie na konto uwzględnić w tytule darowizna ? i darujący musi zgłaszać to skarbówce ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Tak, robisz przelew, najlepiej w tytule wpisać darowizna, z potwierdzeniem przelewu idziesz do skarbówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamik90    9

Kamil, co masz z matematyki? :) Masz zamiar przystąpić do matury? ;)

 

Z 1000zł 23% to jest 230 zł więc nie wiem o co Ci chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamik90    9

1230-100%
X - 77% czyli x= (1230*77)/100= 947,1 czyli kwota netto czyli vat wynosi 282,9zł.

Jeżeli 1230zł to kwota brutto czyli

Edytowano przez Matey
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj