Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9026 odpowiedzi na ten temat

#6421 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 10:58

VAT w rolnictwie Nie zadziała, bo brat będąc na ryczałcie nie ma możliwości wystawić faktury którą później będziesz mógł wykorzystać jako rolnik rozliczający się z vat-u.
Mało tego. Jeśli będziesz chciał wciągnąć taki ciągnik do EŚT to jeszcze musisz zapłacić PCCP w wysokości 2% od wartości.

Edytowany przez SOKAN, 26 styczeń 2014 - 11:00.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 16:00
  •  

#6422 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 11:24

VAT w rolnictwie Swego czasu sprzedawałem zboże vatowcowi i jak dobrze pamietam to on wystawił mi fakturę którą to ja musiałem podpisać rownież jemu, (płatność była wykonana przelewem) i na jej postawie us zwrócił mu 8%. Myślałem że analogicznie do tej sytuacji można zrobić z ciągnikiem..

#6423 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 11:45

VAT w rolnictwie ciągnik to środek trwały , nie możesz jako watowiec wystawić na niego faktury rr , bo taką fakturę watowiec wystawia dla rr jeśli kupuje od niego właśnie zboże, zwierzaki (płody rolne) albo rr wykonuje dla niego usługę rolniczą

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6424 Share dipol

dipol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 11:59

VAT w rolnictwie witam
Kupił ktoś z Was samochód osobowy z homologacją ciężarową na gospodarstwo rolne i odliczył pełny Vat? Bo jest to chyba możliwe.

#6425 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 12:47

VAT w rolnictwie

Koledzy i koleżanki co do kwesti że oszustwem jest ze strony us pobieranie vatu od sprzedaży maszyny zakupionej na zasadach ryczałtowca chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, zastanawiam sie czy jest możliwość ucieczki od zapłacenia tego vatu? Będąc już na vacie zapewne nie ale co w sytuacji gdy będąc jeszcze ryczałtowcem sprzedam owy ciągnik np bratu ryczaltowcowi na umowę kupna sprzedaży a następnie będąc już watowcem ponownie go od niego odkupię z możliwością odliczenia vatu? Czy taka transakcja zadziała ? Czy w ten sposób mogę uniknąć złodziejstwa ze strony us? Uważam ze takie rozwiazanie o ile jest możliwe było by uczciwe zarówno wobec mnie względem us i viceversa.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc!

jesli chcesz to obejść to przed przejsciem na vat sprzedaj wszystkie maszyny np.bratu a póżniej spiszcie umowe uzyczenia z zaznaczeniem iż to ty jestes jedynym uzytkownikiem oraz pomosisz wszystkie koszty zwiazane z eksploatacja
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#6426 Share harpa777

harpa777

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 14:50

VAT w rolnictwie A jak jest ze sprzedażą np. ciągnika, jeśli się powróciło na zwolnienie z vat? Jak jest w wypadku maszyn kupionych jako rr i jako płatnik vat?
Bo po 5 latach zamierzam wrócić na zwolnienie :)

#6427 Share gen

gen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 334 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 15:36

VAT w rolnictwie

witam
Kupił ktoś z Was samochód osobowy z homologacją ciężarową na gospodarstwo rolne i odliczył pełny Vat? Bo jest to chyba możliwe.

Zamówiłem i ma być w Lutym

#6428 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 15:40

VAT w rolnictwie Rzeczywiście w tej sytuacji umowa użyczenia jest najlepszym rozwiązaniem ale zastanawiam sie tylko kiedy us zrobi nam niespodziankę i przestanie tolerować owe umowy.. Jeśli chodzi o podatek od wzbogacenia 2% czy jest on naliczany ścisłe od kwoty na umowie czy us naliczy sobie ją wg swoich danych?

#6429 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 17:09

VAT w rolnictwie Często liczą wg tego co na umowie, ale jeśli cena wydaje się podejrzanie niska będą się czepiać i sprawdzają cenę rynkową.

#6430 Share jackowski11

jackowski11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 20:22

VAT w rolnictwie

ciągnik to środek trwały , nie możesz jako watowiec wystawić na niego faktury rr , bo taką fakturę watowiec wystawia dla rr jeśli kupuje od niego właśnie zboże, zwierzaki (płody rolne) albo rr wykonuje dla niego usługę rolniczą

Zaraz, czyli jesli kupuje zborze, zwierzeta i inne płody rolne od RR, to ja wystawiam fakturę kupna?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6431 Share dipol

dipol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 21:12

VAT w rolnictwie

Zamówiłem i ma być w Lutym

Też mam zamiar coś kupić tylko zastanawiam się jak udokumentować taki zakup, że będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby gospodarstwa. Żeby się skarbówka przy kontroli nie czepiała.

#6432 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 21:14

VAT w rolnictwie

Zaraz, czyli jesli kupuje zborze, zwierzeta i inne płody rolne od RR, to ja wystawiam fakturę kupna?

Jeśli jesteś na ogólnych to tak, ty wystawiasz fakturę RR

#6433 Share lolek1

lolek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 21:27

VAT w rolnictwie A jak pózniej to zapisac w ksiażce zakupów jak tam sa stawki 5%8%23% a na fakturze ryczałtowej jest podatek 7% a moze wogóle tego nie uwzgledniac w ksiązce? i czy jest obowiazek wystawienia tej faktury rr czy mozna zakupic nie wystawiając faktury ?

#6434 Share gen

gen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 334 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 21:33

VAT w rolnictwie dipol -to będzie mój trzeci samochód na stanie ,więc do celów prywatnych mam już dwa i tak myślę to udowodnić,

#6435 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4294 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 22:09

VAT w rolnictwie nie pamiętam czy podejmowaliśmy już ten wątek, ale mam problem interpretacyjny, rozchodzi się o art 14 ustawy o vat, czy brak sprzedaży przez 10 miesięcy jest traktowany jako zaprzestanie działalności i należy przeprowadzić spis z natury, czy też nie?

#6436 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 22:26

VAT w rolnictwie lolek1
generalnie to jest obowiązek wystawienia , możesz nie płacić przelewem tylko gotówką ale wtedy nie masz prawo do odliczenia takiego vatu . Jeśli rr stanowczo odmawia podania danych to można udokumentować dowodem wewnętrznym zakupu ( interpretacja ILPP2/443-1740/10-2/JK - numeracja artykułów może być nieaktualna , ale zasady są bez zmian)

kissmy... według mnie taka sytuacja powoduje konieczność spisu z natury

Edytowany przez ONA77, 26 styczeń 2014 - 22:26.

#6437 Share gen

gen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 334 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 22:58

VAT w rolnictwie

nie pamiętam czy podejmowaliśmy już ten wątek, ale mam problem interpretacyjny, rozchodzi się o art 14 ustawy o vat, czy brak sprzedaży przez 10 miesięcy jest traktowany jako zaprzestanie działalności i należy przeprowadzić spis z natury, czy też nie?

Roman Włodarz podaje że ten termin zmniejszył się do 6 miesięcy kiedy to US może Cię zlikwidować

#6438 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 07:51

VAT w rolnictwie No i kissmy zadał klina z tym spisem z natury. Nie wiedziałem że po jakiejś przerwie 10 czy tam 6 mcy. US może zawiesić czy zlikwidować jako czynnego. Pytani
- co w sytuacji jeśli z gospodarstwa nie będzie sprzedaży przez ww okres, ale z DG będą sprzedaże poniżej tych okresów.
- kto przeprowadza taki spis z natury.
- co w sytuacji jeśli będzie trzeba udokumentować zakup od RR dowodem wewnętrznym, a następnie odsprzedażą takiego towaru innemu podmiotowi (handel)

I ponawiam pytanie : Jak wygląda sprawa z typowym handlem. Są jakieś wytyczne co do rozliczania vat-u. Czyli kupuję towar + marża (swój zarobek) i sprzedaję (drożej). Mam na myśli tutaj zboże śruty paszę?

Edytowany przez SOKAN, 27 styczeń 2014 - 07:53.

#6439 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 08:20

VAT w rolnictwie Us przy braku sprzedaży nie likwiduje , ani nie zawiesza nikogo jako vat czynnego, bo nie traktowane to jest jako likwidacja . Masz obowiązek zrobić spis z natury wyrobów własnych i towarów ( definicja towarów jest w ustawie) od których odliczyłeś wcześniej vat, i to opodatkować .Przy sprzedaży już vatu wtedy nie odprowadzasz. ( w czasie chyba 12 miesięcy)
Ma to na celu zapobiegnięcie sytuacji że ktoś np. nakupił towarów do działalności ,odliczył vat, a potem chce zlikwidować dział. ,wat mu wtedy zostaje ( US uważa że w działalności raczej rzadkie są przypadki że nie ma żadnej sprzedaży przez tak długi czas)
Jeśli z DG będzie sprzedaż to nie ma tej przerwy 10 m-cy , bo przecież vat rozliczasz od całości , nie dzielisz go na vat od DG i gosp.rol.
Spis robi podatnik
Od zakupu na DW normalnie naliczasz vat przy sprzedaży , ale nie masz prawa obniżyć swojego podatku od takiego zakupu , bo to nie jest dokument uprawniający do odliczenia , DW pozwala ci jedynie udokumentować że masz towar legalnie . Dw można wystawić tylko w niektórych transakcjach m.in zakup od RR jego płodów rolnych, zakupu np. oleju czy paliwa tak nie udokumentujesz(zakup na DW może być kosztem w pozarolniczej dział.)
Przy jednoczesnym prowadzeniu dział gosp. i rolniczej vat rozliczasz od całości, nie możesz z gosp. być vatowcem czynnym a z dział. gospodarczej zwolnionym, na przykład ze względu na obrót

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6440 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 09:11

VAT w rolnictwie A jak jest z vatem na towary zakupione spoza UE? Kupuję coś za granicą, urząd celny nalicza vat i ewentualnie cło.
W deklaracji vat 7(14) pozycja 10 jest import towarów ale dlaczego to ma być vat należny, skoro jak go płacę to chyba powinien być naliczony?