Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#6401 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 17:36

VAT w rolnictwie Mam otworzoną DG diagnostyka opryskiwaczy, mam także opryskiwacz który będzie musiał mieć przegląd techniczny. Czyli sam sobie zrobię przegląd opryskiwacza i sam sobie mam wystawić fakturę (to znaczy przedsiębiorstwo wystawi gospodarstwu rolnemu) ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 19:45
  •  

#6402 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 18:24

VAT w rolnictwie Jest to tzw. nieodpłatne świadczeni usług (bo sam sobie płacił przecież nie będziesz), nie będzie podlegało pod vat bo nie spełnia przesłanek z art 8 par.2 pkt.2 ustawy o vat , tzn. jest świadczone na rzecz prowadzonej działalności gospodarczej , ( zarówno gospodarstwo jak i działalność masz na vat )

Edytowany przez ONA77, 16 styczeń 2014 - 18:25.

#6403 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 18:51

VAT w rolnictwie a odnośnie tutaj zapytania kolegi o stawianie wiaty, ja miałbym pytanie podobne, gdyż planuję modernizację stodoły, która nie stoi na mnie a tym bardziej grunt na którym jest i zastanawiałem się czy wystarczyłaby jakaś długoterminowa umowa użyczenia czy coś w tym rodzaju?

Edytowany przez skywalker89, 16 styczeń 2014 - 18:52.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6404 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 17 styczeń 2014 - 10:50

VAT w rolnictwie

a czy będą wymagać dziennika budowy ?

nie, obiektem zainteresowania będą wyłącznie dokumenty uzasadniające związek poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością, czyli faktury + posiadanie gruntu i ewentualnie potwierdzenia płatności

#6405 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 18:25

VAT w rolnictwie Chcę kupić zboże od gościa który jest RR ale nie chce się zgodzić na zapłatę przelewem czy jeśli wpłacę gotówkę na jego konto i w tytule wpłaty napiszę zapłata za Fakturę Nr taki i taki to mogę potem ten vat odliczyć?

#6406 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 19:14

VAT w rolnictwie ustawa o vat precyzuje w art. 116, iż zapłata musi nastąpić na rachunek bankowy RR, czyli wpłata na rachunek bankowy nie powinna uniemożliwić odliczenia vat

http://www.przepisy....czaltowych.html

#6407 Share szumi

szumi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 07:46

VAT w rolnictwie Kiedy rozliczamy faktury zakupowe z cukrowni, z datą wystawienia, czy z datą zapłaty. Zapłata w formie kompensaty, w rozliczeniu za dostarczone buraki ok. 6 miesięcy po wystawieniu faktur.

#6408 Share Jaca19855

Jaca19855

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 16:59

VAT w rolnictwie Od jakiegoś czasu przeglądam informacje o VAT i zastanawiam sie nad przejsciem na zasady ogólne, w internecie znalazlem juz w zeszlym roku w grudniu informacje o tym że ryczałt od 1 stycznia 2014 ma być obniżony do 6,5% , jednak tak sie nie stało. Wie ktoś może dlaczego?
http://www.podatki.e...wie,3,65,1.html

#6409 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 19:41

VAT w rolnictwie

Prowadzę EŚT, Us ją nie widział - nie miałem kontroli, aczkolwiek jak to było już wyjaśnione przez Beti177, "EŚT to tylko formalność, w deklaracji trzeba też ująć nabycie środka trwałego".

Jaka formalność? Urzędnik US nie może wymagać czegoś czego prawo nie wymaga. Prowadzenie EŚT to tylko nasza dobra wola.

a odnośnie tutaj zapytania kolegi o stawianie wiaty, ja miałbym pytanie podobne, gdyż planuję modernizację stodoły, która nie stoi na mnie a tym bardziej grunt na którym jest i zastanawiałem się czy wystarczyłaby jakaś długoterminowa umowa użyczenia czy coś w tym rodzaju?

Nie trzeba być właścicielem gruntu aby coś na nim zbudować i odliczyć vat. Wystarczy mieć umowę dzierżawy/użyczenia. Tak samo z modernizacją nie własnych budynków.

#6410 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 21:18

VAT w rolnictwie Mam pytanie. Dostałem od mechanika fakturę, a dopiero teraz zobaczyłem ze na niej jest tylko wartość usługi (tyle co zapłaciłem) a na górze jest że "sprzedawca nie jest płatnikiem podatku vat" rozlicza sie takie coś? (z góry dzięki za odpowiedź)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6411 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 21:37

VAT w rolnictwie Prawdopodobnie mechanik korzysta ze zwolnienia z vat ze względu na obrót i nie jest czynnym podatnikiem.
Jeśli chodzi o vat to nie odliczysz bo go tam nie ma . Tak że dla potrzeb vatu nie ma znaczenia taki dokument.
Mógłbyś na podstawie takiego rachunku wykazać koszty w podatku dochodowym, jeśli masz dodatkowo pozarolniczą dział, gosp. i jest to koszt z nią związany.

#6412 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 12:01

VAT w rolnictwie Jak wygląda sprawa z typowym handlem. Są jakieś wytyczne co do rozliczania vat-u. Czyli kupuję towar + marża (swój zarobek) i sprzedaję (drożej). Mam na myśli tutaj zboże śruty paszę?

#6413 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 15:47

VAT w rolnictwie czy trzeba umieszczać na fakturze określenie oryginał/kopia/duplikat? mam z grudnia kilka faktur, które tych określeń nie zawierają, rozumiem kontrahentów, którzy przesłali mi jeden egzemplarz, ale jeśli już otrzymałem dwie faktury, to którą mam odesłać?

#6414 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 16:04

VAT w rolnictwie d*plikat- tak
orginał /kopia nie musi być , wszystko jedno co dasz kontrahentowi ( orginał czy kopię).

Edytowany przez ONA77, 25 styczeń 2014 - 16:13.

#6415 Share karolwiesz

karolwiesz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 19:07

VAT w rolnictwie jak to jest z vatem naliczanym od sprzedaży. Obecnie jako RR otrzymuję 7% zwrotu. Chciałem przejść na rozliczenie ogólne Vatu. Jednak po rozmowie z kilkoma grupami producentów jabłek również z księgową z mojej grupy szybko przeszła mi ochota do przechodzenia. Teraz dostaję np. 1 zł +7% = 1,07 brutto a po przejściu 1zł - 5% =0,95 gr Wiem że to błędne licznie powinno być wystawiona przeze mnie faktura na 1 zł +5% i te 5 gr powinienem zwrócić US. Jednak w grupach są inne zasady (przynajmniej u nas) dostaje się np. 1 zł za kg i ich nie obchodzi czy jesteś na RR czy VAT

#6416 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 19:21

VAT w rolnictwie Tak po pierwsze to ty grupie sprzedajesz a nie dostaje się od grupy. A jakie inne zasady w grupie mogą być, albo dostajesz vat albo go oddajesz (jako ogólny) ?
Na moje pytanie wyżej ktoś odpowie?

Edytowany przez SOKAN, 25 styczeń 2014 - 20:01.

#6417 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 19:53

VAT w rolnictwie

jak to jest z vatem naliczanym od sprzedaży. Obecnie jako RR otrzymuję 7% zwrotu. Chciałem przejść na rozliczenie ogólne Vatu. Jednak po rozmowie z kilkoma grupami producentów jabłek również z księgową z mojej grupy szybko przeszła mi ochota do przechodzenia. Teraz dostaję np. 1 zł +7% = 1,07 brutto a po przejściu 1zł - 5% =0,95 gr Wiem że to błędne licznie powinno być wystawiona przeze mnie faktura na 1 zł +5% i te 5 gr powinienem zwrócić US. Jednak w grupach są inne zasady (przynajmniej u nas) dostaje się np. 1 zł za kg i ich nie obchodzi czy jesteś na RR czy VAT

U mnie w okolicy jest jeden punkt skupu zboża i też gość podobnie podchodzi do tematu, daję cenę i nie interesuję go jak się rozliczasz. Jak ludzie nie mają za dużo zboża (a takich jest większość) to nie kombinują tylko sprzedają u niego. Ale większość jest na ryczałcie, a o vacie rolniczym to albo słyszała coś albo nic. A tacy co mają już więcej pola to w większości poprzechodzili już na vat i przy sporej ilość zboża szukają jak najlepszych cen. I nierzadko uzyskują naprawdę lepsze ceny. Nie wiem jak jest z jabłkami ale naprawdę nie ma żadnej konkurencji i wszyscy solidarnie dają tą samą cenę?

#6418 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 20:10

VAT w rolnictwie

Jednak w grupach są inne zasady (przynajmniej u nas) dostaje się np. 1 zł za kg i ich nie obchodzi czy jesteś na RR czy VAT

wnioskuje że u was w grupie dostaje sie 1zł brutto(skoro ich nie interesuje czy jesteś na RR czy VAT) czyli:
->1zł - 5% dla vatowca
->1zł- 7% dla rr
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#6419 Share karolwiesz

karolwiesz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 20:30

VAT w rolnictwie Być może grupy producentów się tak umówiły między sobą (choć to nie jedna grupa a kilkanaście i są naprawdę duże obrót członków na poziomie 15-20 tys ton) Te zasady panują u wszystkich co pytałem (rejon grójecki) w naszej GP również niestety. Poza tym jak liczyłem trudno wygenerować jakieś koszty bez kombinowania (choć posiadam 45 ha w tym 15 ha sadów) paliwo zużycie na poziomie 3-4 tys litrów, mechanicy nie są na vacie więc nic nie odliczę nawozy 15 ton resztę obornik, opryski za ok 50000 zł to wszystko nie pokryje zwrotu który jest w ryczałcie (owoce przechowywane w GP budynki nowe- bez remontów a od pracowników Vatu nie odliczę. Dodatkowo to podejście grup powoduje że tracę nie 2% a 12%.
dostaję RR 1 zł + 7% a Vatowiec 1 zł- 5% ( wiem że to nie logiczne le tak jest)

Edytowany przez karolwiesz, 25 styczeń 2014 - 20:33.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6420 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 09:04

VAT w rolnictwie Koledzy i koleżanki co do kwesti że oszustwem jest ze strony us pobieranie vatu od sprzedaży maszyny zakupionej na zasadach ryczałtowca chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, zastanawiam sie czy jest możliwość ucieczki od zapłacenia tego vatu? Będąc już na vacie zapewne nie ale co w sytuacji gdy będąc jeszcze ryczałtowcem sprzedam owy ciągnik np bratu ryczaltowcowi na umowę kupna sprzedaży a następnie będąc już watowcem ponownie go od niego odkupię z możliwością odliczenia vatu? Czy taka transakcja zadziała ? Czy w ten sposób mogę uniknąć złodziejstwa ze strony us? Uważam ze takie rozwiazanie o ile jest możliwe było by uczciwe zarówno wobec mnie względem us i viceversa.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc!

Edytowany przez jimmy871, 26 styczeń 2014 - 10:50.