Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9015 odpowiedzi na ten temat

#6381 Share karolwiesz

karolwiesz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 19:22

VAT w rolnictwie

Odnośnie EŚT temat był też poruszony w wymienionej wyżej gazecie i wskazują tam, że nie ma przymusu prowadzenia ale nawet dla własnej wygody powinniśmy go prowadzić. I od 2014r. każda maszyna jaką sprzedajemy powinna być +23% vat. Co do opłacalności - to ja mając ok. 10ha użytków rolnych i bez większych zakupów (jakieś maszyny itp.) jestem rocznie ok. 10tys. do przodu. Moim zdaniem przyzwoita kwota. Jak na razie rozliczam się sam. Ostanio rozmawiłem ze znajomym, którego rozlicza księgowa i z 150zł zakwartał podniosła mu do 250zł. Uważacie, że księgowe się nie mylą? Staram się wszystko prowadzić rzetelnie. A jeżeli przy kontroli wyjdzie jakiś niewielki błąd to nie sądzę żeby mi głowę od razu urwali. Orientujecie się od jakiej kwoty robią obligatoryjnie kontrolę? Znajomy twierdzi, że u mnie od 100tys. zwrotu. Trochę mnie tak wysoki pułap zdziwił.

nie wiem co odliczasz że masz tyle zwrotu przy takiej produkcji 10ha x 7 =70 ton zbóż x 800= 56000złx 5%=2800 do zwrotu US a koszty paliwa 1000-1500l -to dopiero1000-1500 zł opryski nawozy1000-1200 jakieś części 1000 to jakie wpisujesz jeszcze koszty że masz zwrotu 10000 ? przecież nie można za bardzo przesadzać bo wtedy US kontroluje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 19:58
  •  

#6382 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 19:40

VAT w rolnictwie Tyle zboża nie mam. Raczej kiepska gleba i w sumie dopiero zaczynam ją wyprawiać. Paliwa zużywam więcej bo mam kawałki pola porozrzucane. Nawozów też więcej. Tak samo części. Mam jakieś budynki gospodarcze, w których coś modernizuje. Naprawa ciągnika przez firmę. Większy vat miałem od laptopa. Wszystkie pierdoły co kupuję do gospodarstwa odliczam i jakoś tak się zbiera.

#6383 Share jaro86

jaro86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:motoryzajca, sport

Napisany 13 styczeń 2014 - 20:58

VAT w rolnictwie budynki zmodernizujesz, ciagnik naprawisz i odrazu sie zmniejszy vat do wrotu

#6384 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 471 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 10:33

VAT w rolnictwie

wskażcie mi proszę co zrobić, gdy zgubiłem ŚT (telefon), czy wystarczy adnotacja na fakturze?

A telefon jest śr trwałym?Za takie się uważa towary powyżej 3,5 tys netto o ile pamiętam.

#6385 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 14 styczeń 2014 - 11:27

VAT w rolnictwie jak telefon zgubiony to karta sim zablokowana u operatora bo wydana nowa oraz IMEI telefonu zgłoszony na policję jako skradziony (wtedy blokują IMEI i telefonu nikt nie użyje). Jest kwit od operatora i od policji. To zapewne starczy w zupełności.
Czasami coś zagubionego (ale tak naprawdę że ma się pewność że się nie odnajdzie) lepiej zgłosić jako skradzione bo skąd macie pewność że zgubiliście a nie zostało wam skrojone w jakiejś kolejce w sklepie czy na mieście?

Edytowany przez Nikita_Bennet, 14 styczeń 2014 - 11:27.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#6386 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 11:28

VAT w rolnictwie Jest ŚT a jego wartość ma tylko wpływ na metodę amortyzacji w podatku dochodowym.

kissmy korektę robimy m.in. przy zmianie przeznaczenia ŚT (opodatkowane na nieopodatkowane ), utrata czy kradzież nie podlegają pod korektę , bo nie zmieniasz przeznaczenia oraz jest to zdarzenie na które w zasadzie nie mamy wpływu.
Ja napisałabym notatkę o okolicznościach utraty, podpisała i podpięła do FV . Jeśli jest to niezawiniona przez podatnika utrata to nie powinno być problemu.
I tak jak wyżej notatka z policji to dodatkowe potwierdzenie

Edytowany przez ONA77, 14 styczeń 2014 - 11:30.

#6387 Share marb80

marb80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 13:44

VAT w rolnictwie Na końcu listopada wystawiłem Fakture RR za zakupione cielaki od rolnika ryczałtowca z róznych powodów przelew na konto poszedł na poczatku styczniu, rozumiem że ta fakture rozliczam dopiero w styczniu?
Ostatnio też znalazłem fakture z poprzedniego misiaca za zakupione lampy do budynku inwentarskiego czy mogę ją uwzglednic w bierzącym rozliczeniu?

Edytowany przez marb80, 14 styczeń 2014 - 16:39.

#6388 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 14:01

VAT w rolnictwie Jeśli nie masz umowy z tym rolnikiem że zapłacisz mu później niż w terminie 14 dni od daty zakupu ,to vatu z tej faktury RR nie odliczysz.
Lampy możesz odliczyć w deklaracji za ten miesiąc

#6389 Share marb80

marb80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 16:37

VAT w rolnictwie Jeśli nie masz umowy z tym rolnikiem że zapłacisz mu później niż w terminie 14 dni od daty zakupu ,to vatu z tej faktury RR nie odliczysz.

Wystarczy do tej faktury jedynie oswiadczenie stron ? (dokładnie pieniadze zapłaciłem rolnikowi w dniu zakupu i miał przelać na swoje konto na drugi dzień - kwitek miał wypisany jako, że to ja wpłacam i miał i oddać, w styczniu dzwoni że dopiero teraz włacił tak to jest jak sie uprą i chcą pieniądze na ręke, wiem że zakupy na fakture RR muszą przejśc przez konto i trzeba miec potwierdzenie wpłaty)

Druga sprawa - zakupiłem w październiku kilka metrów kątownika, który został wykorzystany na podwyzszenie wideł przy turze, Pani wystawiła mi "Odwrotne Obciazenie" w jakiej rubruce deklaracji VAT7 mam to ująć (firma miała kontrole i wzywa mnie US do złozenia korekty deklaracji)

#6390 Share harpa777

harpa777

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 17:55

VAT w rolnictwie Może mi ktoś wyjaśnić, czy po 5 latach można wrócić na rozliczenia RR i nie oddawać vat zwróconego za zakupione maszyny rolnicze. Bo w zeszłym roku właśnie tak zostałem poinformowany przez US.
I dlaczego niby miałbym odprowadzić vat od sprzedaży maszyn, które kupiłem bez jego odliczenia. Bo uważam to za zwykle złodziejstwo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6391 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 922 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 20:55

VAT w rolnictwie Witam.
Mam pytanie do forumowiczów, mianowicie:
rozliczam się z VAT-u na zasadach ogólnych, sprzedaję rolnikowi ryczałtowemu krowę i cielaka, jakie są stawki podatku VAT na te zwierzęta, oraz czy wystawiam zwykłą fakturę czy też VAT RR??

Pozdrawiam i proszę o pomoc

#6392 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 20:56

VAT w rolnictwie z tą kradzieżą to jest mały problem, mój telefon ewidentnie został skradziony, gdyż "zagubiłem" go w zatłoczonym miejscu, natomiast policja oczekiwała, iż udowodnię, że go nie zgubiłem poprzez wizytę we wszystkich biurach rzeczy nieodnalezionych, więc sobie ich notatkę odpuściłem, kart też nie blokowałem lecz od razu wyrobiłem nowe, także dzięki za pomoc, pozostanę przy wyłącznie swoim oświadczeniu

#6393 Share puzon395

puzon395

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 20:56

VAT w rolnictwie jestem na VAT i jedynym błędem było to że nie przeszedłem wcześniej na VAT

#6394 Share harpa777

harpa777

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 22:30

VAT w rolnictwie No to masz fajnie, bo ja jak bym nie liczył wychodzi mi debet :(

#6395 Share reno82

reno82

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 10:30

VAT w rolnictwie Panowie ,a jak jest z rozliczeniem vat z budowli ,zamierzam budować wiatę na maszyny ,mam pozwolenie na budowę ,czego skarbówka będzie wymagała poza pozwoleniem na budowę ?

#6396 Share harpa777

harpa777

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 14:49

VAT w rolnictwie http://www.cdr.gov.p...at-w-rolnictwie

fajne opracowanie, dość czytelene :)

#6397 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 15:40

VAT w rolnictwie przejrzałem to opracowanie, jest kilka rzeczy mnie zdziwiły a np to, że można odzyskać vat od zakupionego sprzętu przed przejściem na zasady ogólne.. Albo, że wystawiając fakturę musi być "faktura vat", zajrzałem do swoich i jest tylko "faktura nr", czy to faktycznie ma znaczenie? Najbardziej zdziwiła mnie na końcu ta przykładowa symulacja, dlaczego od sprzedaży pszenicy i rzepaku jest stawka vat 3%??

#6398 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 16:30

VAT w rolnictwie odnośnie tej publikacji to będzie stanowiła ona ciekawą podstawę do rozważań, przede wszystkim od 2013 roku nie ma obowiązku używania sformułowania "faktura vat", wystarczy sama faktura, ale zwróćcie proszę uwagę na s. 25 i problem do rozstrzygnięcia
http://www.cdr.gov.p...ICTWIE 2013.pdf
takie podejście dodatkowo komplikuje naszą dyskusję o vat od maszyn używanych, co sądzicie o możliwości odliczenia nieskorygowanego vat naliczonego od maszyny zakupionej przez ryczałtowca, gdy już przejdzie na zasady ogólne?

Panowie ,a jak jest z rozliczeniem vat z budowli ,zamierzam budować wiatę na maszyny ,mam pozwolenie na budowę ,czego skarbówka będzie wymagała poza pozwoleniem na budowę ?

przede wszystkim konieczne będzie udokumentowanie własności/posiadania gruntu, na którym będzie realizowana inwestycja i oczywiście wszystkie faktury związane z budową

#6399 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 16 styczeń 2014 - 17:26

VAT w rolnictwie bo się troszku przepisy pozmieniały i nie musi być faktura vat. Co do stawek niech się wypowiedzą znawcy.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6400 Share reno82

reno82

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 17:34

VAT w rolnictwie

odnośnie tej publikacji to będzie stanowiła ona ciekawą podstawę do rozważań, przede wszystkim od 2013 roku nie ma obowiązku używania sformułowania "faktura vat", wystarczy sama faktura, ale zwróćcie proszę uwagę na s. 25 i problem do rozstrzygnięcia
takie podejście dodatkowo komplikuje naszą dyskusję o vat od maszyn używanych, co sądzicie o możliwości odliczenia nieskorygowanego vat naliczonego od maszyny zakupionej przez ryczałtowca, gdy już przejdzie na zasady ogólne?

przede wszystkim konieczne będzie udokumentowanie własności/posiadania gruntu, na którym będzie realizowana inwestycja i oczywiście wszystkie faktury związane z budową

odnośnie tej publikacji to będzie stanowiła ona ciekawą podstawę do rozważań, przede wszystkim od 2013 roku nie ma obowiązku używania sformułowania "faktura vat", wystarczy sama faktura, ale zwróćcie proszę uwagę na s. 25 i problem do rozstrzygnięcia

a czy będą wymagać dziennika budowy ?