Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#621 Share gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 26 marzec 2009 - 09:07

VAT w rolnictwie Nie wiem, nie bedę sie sprzeczał, chociaż mi sie obił oo uszy, że po 5 latach wystawia sie fakturę vat zw. Jeżeli jednak trzeba odprowadzić te 22 % to może warto napisać, że jeżeli ktoś chce przejść na vat tylko po to aby nakupić maszyn i dodatkowo ma duże obroty, według nowych rzepisów to chyba 50 tys euro to raczej jest to wątpliwy interes. Przy 50 tys euro nie można wrócić na ryczałt. Czy sie myle? Panowie przechodząc na vat tzreba sobie powiedzieć jasno, kupuje maszyny szybko po wejściu, dostaje zwrot vatu i po 5 latach , o ile bedzie możliwośc , wracamy na ryczałt ciesząc sie że vatu nie zwracamy. Opcja druga, przechodzimy na vat, powoli sie rozkręcamy, po jakimś czasie kupujemy maszyny i odzyskujemy 22%vat i cieszymy sie. Po kilku latach, będąc dalej na vacie chcemy maszyne sprzedać i wtedy płaczemy bo 22% od faktury oddajemy.Maszyny rolnicze tak szybko nie tanieją wiec bedzie to pokaźna kwota. Jedyne wyjście użytkowac maszyny dożywotnio. Na samych środkach produkcji, według mnie nie ma możliwości aby wyjść na plus w stosunku do ryczałtu, dlatego konieczne śa inwestycje w środki trwałe.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 15:16
  •  

#622 Share tomek21

tomek21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 26 marzec 2009 - 10:54

VAT w rolnictwie Z tym dożywotnio nie przesadzaj bo środek trwaly po pieciu latach od zakupu możesz sprzedać z fakturą 0% czyli ZW bo maszyna po 5 latach traci obowiązek VAT z budynakmi jest chyba 10 lat budowanymi na vacie

#623 Share gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 26 marzec 2009 - 11:21

VAT w rolnictwie Własnie pisze o tym, że gro rozmówców jest zdania, iż sprzedaż z zerowym vatem po 5 latach jest możliwe przy rezygnacji z zasad ogolnych i powrocie na ryczałt. W przypadku pozostania na vat7 sprzedaż na każdym etapie występuje z vatem 22%. Będzie on oczywiście niższy od vatu jaki odzyskaliśmy przy zakupie, ale biorąc pod uwage fakt małej straty wartości maszyn, nie tak znacznie niższy. reasumując w tym układzie vat odzyskany przy zakupie można uznać jako forme pożyczki

#624 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 26 marzec 2009 - 18:02

VAT w rolnictwie ale sprzedając "stara" maszynę trzeba kupić nową i zapewne droższą więc ten vat ponownie odzyskujemy i tak wkoło

#625 Share gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 26 marzec 2009 - 19:51

VAT w rolnictwie No dokładnie w koło macieju a ryczał w tym czasie znika, jakby nie było to 6%. Jesteścioe tego absolutnie pewni,że po tych 5 latach dalej sprzedaje sie z 22% vat?

#626 Share szycam

szycam

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 26 marzec 2009 - 21:45

VAT w rolnictwie jestem na vacie od marca i teraz chce sprzedać stary ciągnik to musze wystawić fakture 22% ?

#627 Share gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 26 marzec 2009 - 22:25

VAT w rolnictwie Nie. Z tego co sie orientuję to US różnie to traktują. Niektóre nie wymagają żadnych faktur tylko umowe kupna sprzedaży, w przypadku mojego polecili mi wystawiać fakture VAT zw. Bogusia co masz do dodania??

#628 Share Bogusia

Bogusia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 27 marzec 2009 - 08:25

VAT w rolnictwie Do SZYCAM-sprzedając stary ciągnik wystawiasz fakture vat ale zw rubryce podatek piszesz ZW.no i opłaca sie wystawic fakturke bo masz udokumentowany przychód kasy a podatku nie odprowadzasz :blink:

#629 Share maly1248

maly1248

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 27 marzec 2009 - 22:47

VAT w rolnictwie Mam dwa pytania.
1. Załóżmy że od jutra załatwiam formalności US, GUS itp. to po kilku dniach mogę przejśc na Vat czy musi byc 3 miesięczny okres poprzedzający czy jakoś tak słyszałem?
2. Zamierzam Składac Wniosek na MGR 21 IV 09r. Samego zwroty VATu miał bym ok 36 000zł i jest mowa że po 3 latach można wrócic na ryczały. Ale zakładając z moich wyliczeń że w ciągu 3 lat zapłacę ok 15 000 Vatu to wracając do starego systemu nie będę musiał zwrócic Różnicy ??? :blink:

#630 Share lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 28 marzec 2009 - 20:37

VAT w rolnictwie na 1. pyt. - złóż deklaracją przed miesiącem w którym będziesz dokonywał zakupu
na 2. pyt. - korzystniej chyba będzie wrócić na ryczałt po 5 latach
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#631 Share maly1248

maly1248

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 28 marzec 2009 - 21:53

VAT w rolnictwie 1. Czyli nie ma 3-miesięcznego okresu przejściowego? Przechodzi się na Pierwszy Pełny Miesiąc rozliczeniowy?
2. A po 5 latach nie wymogu zwracania różnicy oddanego VATu do zapłaconego VATu?

#632 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 28 marzec 2009 - 22:06

VAT w rolnictwie 1 jest wymagane gromadzenie faktur z 3 miesięcy poprzedzających przejście na VAT

2 jeżeli dobrze pamiętam to po 5 latach od zakupienia maszyn i w przypadku przejścia ponownie na ryczałt nie ma obowiązku oddawania tego zwróconego VAT-u z tej maszyny,

Tylko nie wiem dlaczego z góry zakładasz że wrócisz na ryczałt, my już jesteśmy ok 2 lata na VAT i nie zamierzamy wracać na ryczałt z prostego powodu- nie opłaca nam się

#633 Share maly1248

maly1248

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 29 marzec 2009 - 12:57

VAT w rolnictwie Rozważam powrót na ryczałt ponieważ mam w planach sporo dokupic ziemi a na nią nie ma VATu. Od maszyn ważniejsza jest ziemia bo to z niej bezpośrednio czerpiemy dochód, no i ze zwierząt które są pośrednio z tym związane. A z samych maszyn to co najwyżej możemy miec drobne oszczędności.

#634 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 29 marzec 2009 - 13:26

VAT w rolnictwie Masz przycisk delete i możesz sam usunąć posta którego jestes autorem - prawy dolny róg posta.
A dokładnie j to delete edit quote reply.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#635 Share hedonity

hedonity

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 29 marzec 2009 - 14:11

VAT w rolnictwie

Z tym dożywotnio nie przesadzaj bo środek trwaly po pieciu latach od zakupu możesz sprzedać z fakturą 0% czyli ZW bo maszyna po 5 latach traci obowiązek VAT z budynakmi jest chyba 10 lat budowanymi na vacie

Nie myl stawki 0% ze zwolnieniem VAT. To zupełnie coś innego. Sprzedając ze stawką 0% dokonujesz sprzedaży opodatkowanej, "zw" już nie. Jest to ważne ze względu na możliwość odliczenia VAT.

#636 Share adam77

adam77

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 29 marzec 2009 - 16:28

VAT w rolnictwie Hedonity, czyli jak jest w praktyce...
Czy ustalony okres amortyzacji maszyn (5 lat) ma jakikolwiek wpływ na wysokość podatku VAT? Jeśli tak, to co jeśli maszyna ma np. 4 lata, w jakim stopniu została zamortyzowana i jaki będzie VAT. Ponadto, jeżeli po 5 latach maszyna traci obowiązek VAT, i ktoś sprzeda mi maszynę z fakturą 0%, ta znaczy, że ja nie będę mógł ubiegać się o zwrot VAT-U od faktury?

#637 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 29 marzec 2009 - 18:31

VAT w rolnictwie Wszyscy piszą że przejście na vat jest opłacalne. Nie wiem czy wszyscy wiedzą co mówią. Instytut Ekonomiki Rolnictwa prowadzi analizę zaszłości w moim gospodarstwie i.....bycie na vat nie musi być wcale opłacalne. Czytam posty; nic nie zwracam fiskusowi, jeszcze coś tam zostaje. Co zostaje ?
Pewnie chodzi o różnicę między podatkiem naliczonym i należnym, tylko że ten oscyluje wokół 3-ech %. Jestem na ryczałcie i miesięcznie mam 6% vat ponad
dwa tys. zł. Od lat wszystkie wpływy i wydatki są zapisywane i prosto licząc bez ogromnych zakupów maszyn oraz wszelkich towarów z 22% vat, które można
odliczyć, przebywanie na vat to porażka. Nie kupuję maszyn itp. ? Kupiłem nowe maszyny za środki z SAPARD-u wtedy vat wchodził do kosztu kwalifikowanego.
Dzisiaj wcale nie muszę jeździć nowym ciągnikiem z folią na siedzeniu, mogę kupić z drugiej ręki bez vat.
Dodam jeszcze, że za 2008 rok wg wyliczeń Instytutu gdybym był na vat dopłaciłbym do interesu. Ale to tylko moje zdanie i Instytutu poparte dokładnymi wyliczeniami.

#638 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 29 marzec 2009 - 19:44

VAT w rolnictwie i tu masz racje, tylko jest jedno ale, to tyczy się twojego gospodarstwa a u kogoś innego może być zupełnie inaczej, dlatego każdy powinien dobrze przemyśleć przejście na VAT, w naszym przypadku jest on opłacalny

#639 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 29 marzec 2009 - 19:55

VAT w rolnictwie kolego już się mówi o rezygnacji z podatku rolnego,ma on być zastompiony podatkiem dochodowym, nie znam profilu twojej produkcji, ale jeśli chodzi o produkcje roślinną to się opłaci być tzw vatowcem,ja też się bałem, i miałem obawy, wiem jedno że przy obr siegających kilku set tysiecy zł to zapłaciłem 150zł podatku a odzyskałem ponad 60 tys, tak to porażka dla US.pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#640 Share arturmen

arturmen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 30 marzec 2009 - 19:58

VAT w rolnictwie Panowie, a jak jest przy leasingu? Wpłacam np 20% czyli netto + VAT i pozniej co miesiąc rata netto + VAT , wtedy co miesiąc składam wniosek o zwrot vatu?