Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9015 odpowiedzi na ten temat

#6341 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 20:06

VAT w rolnictwie O tym właśnie pisałem, nie chciałem podawać nazwy czasopisma.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 05:23
  •  

#6342 Share harpa777

harpa777

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 21:04

VAT w rolnictwie To jeszcze trochę od sprzedaży starych, podartych gaci tez będzie trzeba odprowadzić 23% vat ;)

#6343 Share jackowski11

jackowski11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 21:13

VAT w rolnictwie

Tak jak @Betii 177 pisze. Tylko że od początku roku zmieniły się przepisy i jak będziesz sprzedawał ten ciągnik to i tak 23% musisz oddać.

Ale nie do końca jestem tego pewien. Czytałem rozne wypowiedzi - nie tylko na tym forum.
Generalnie duzo zmian nas czeka w 2014, a co do tej nie jestem pewien. Trzeba by poszukać na stronach MF, lub jakiś interpelacji itp dt. tego tematu

A jesli to prawda, to zeby byc w 100% w zgodzie z prawem musze wciagnać ciagnik na listę śr. trwałych

#6344 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 21:47

VAT w rolnictwie Taki sprzęt zakupiony za granicą ze stawką 0% kupujący musi wykazać w ewidencji i będzie tam figurował do dnia sprzedaży lub jego kasacji. Przy sprzedaży właściciel musi odprowadzić podatek vat 23%. Urząd skarbowy może w każdej chwili przyjechać i sprawdzić czy sprzęt znajduje się faktycznie na stanie.

#6345 Share Beti177

Beti177

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów
  • Zainteresowania:człowiek, rolnictwo, motoryzacja, mechanizacja, prawo, logistyka,mikroorganizmy, ekologia, wędkarstwo, muzyka

Napisany 09 styczeń 2014 - 22:07

VAT w rolnictwie

Koleżanka coś pisała że miała jakiś problem z ewidencją faktury za towar czy usługę nabytą poza granicami polski. Są jakieś wytyczne co do odliczania podatku naliczonego od takich towarów ?

SOKAN mam nadzieję, że nie o mnie piszesz w tym momencie, bo mój problem z zagraniczną fakturą polegał na tym, że był w niej błąd i na niczym więcej. Zagraniczne faktury ewidencjonuje sie normalnie, tylko trzeba przeliczyć walutę według kursu z dnia w którym była dokonana transakcja.

#6346 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3534 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 22:57

VAT w rolnictwie

Czy mozna odliczyć Vat na części zakupione do remontu ciągnika który został zakupiony przed przejściem na Vat?

Ciągnik obecnie nie jest wciągnięty na listę środków trwałych, z tego powodu że w przypadku jego ewentualnej sprzedaży nie chciałbym rozliczać się z US z podatku Vat uzyskanego ze sprzedaży

A prowadzisz EŚT? US ją widział? Rolnicy nie mają obowiązku prowadzenia takiej ewidencji, u mnie przy kontroli nawet nie pytali o EŚT.

Ale można to załatwić jeszcze inaczej. Jeśli ciągnik jest zarejestrowany na kogoś innego to zrobisz z tą osobą umowę użyczenia i nie ma żadnego problemu.

#6347 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 23:01

VAT w rolnictwie

Czy mozna odliczyć Vat na części zakupione do remontu ciągnika który został zakupiony przed przejściem na Vat?

oczywiście że możesz , (art 86 ustawy vat, ), ten ciągnik nie musi być w EŚT, zresztą o samym obowiązku prowadzeniu tej ewidencji przez rolników już dyskutowaliśmy jakiś czas temu, i w tej kwestii przepisy się nie zmieniły

Wydatek od którego odliczasz vat ma mieć związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych oraz musi wynikać z odpowiedniego dokumentu tj. faktura , faktura rr, dokument celny,itd

#6348 Share Beti177

Beti177

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów
  • Zainteresowania:człowiek, rolnictwo, motoryzacja, mechanizacja, prawo, logistyka,mikroorganizmy, ekologia, wędkarstwo, muzyka

Napisany 09 styczeń 2014 - 23:13

VAT w rolnictwie do kolegi Arka :-)
EŚT to tylko formalność, w deklaracji trzeba też ująć nabycie środka trwałego . Ja tak miałam ,tyle że była w rubryce gdzie jest nabycie środków trwałych kwota (odpowiadająca w tym czasie mniej więcej wartości rynkowej tego sprzętu) , ale nie był w deklaracji uwzględniany podatek od tej kwoty. Dziwnie bardzo to wyglądało trzeba przyznać, ale to już ładnych parę lat temu. Teraz nie wiem. Są specjaliści od tego, ja jakbym miała taki problem to uderzyłabym od razu do KIP , a nie rozpatrywała zdania różnych ludzi, którzy coś gdzieś wyczytali albo coś się im wydaje. Dzisiaj rzetelna informacja to podstawa ;)

Przy kontroli nie pytaja o ewidencję środków trwałych, bo nabycie każdego z nich musi być wykazane w deklaracji kiedy się rozliczasz, wtedy od razu jest kontrola :D przynajmniej u mnie zawsze :-) muszę dostarczyć ewidencję nabycia i sprzedaży z okresu z którego się rozliczam, kserują sobie faktury od środka trwałego i na tym koniec. Przerabiałam to wiele razy. I fakt o EŚT nikt nigdy nie pytał, ale ja mam, bo skoro założyłam na początku, to ręka mi nie odpadnie jak coś do niej wpisze od czasu do czasu ;)

Edytowany przez Beti177, 09 styczeń 2014 - 23:16.

#6349 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 23:16

VAT w rolnictwie Beti177 weź pod uwag że sama również udzielasz porad jako taka osoba...

#6350 Share Beti177

Beti177

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 23:19

VAT w rolnictwie Tak, tylko ja rozmawiam o czymś, bo mnie to interesuje i dzielę się raczej doświadczeniem niż informacjami nie wiadomo skąd, a ktoś kto ma faktyczny problem i nie uzyskuje konkretnej odpowiedzi, bo są pewne wątpliwości powinien zasięgnąć rady specjalisty ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6351 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 23:20

VAT w rolnictwie ok rozumiem , my wszyscy się nie znamy , tylko ty :), oj chyba pojechałaś po ambicji paru osobom

Edytowany przez ONA77, 09 styczeń 2014 - 23:22.

#6352 Share herbpio

herbpio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 23:21

VAT w rolnictwie Piękna Beti czy może i Mi pomożesz? Otóż od lutego zamierzam przejśc na Vat. Powiedzmy że zamierzam rozliczac się kwartalnie. Miesięcznię sprzedaję mleko za sumę ok 2500 tyś zł w marcu planuję zakup sprzętu za 44000 zł oraz materiał budowlany na remont dachu na stodole za jakieś 8000. Do tego dojdzie jakieś 1000l paliwa to już 5000 zł. Rozliczenie przypadnie na koniec marca więc czy będzie to wyglądało tak że suma sprzedaży to 5000 zł za mleko w dwa miesiące czyli 8% dla państwa to jest 400zł. Kupiłem natomiast za 57000 czyli 23% dla mnie to jest 13110 zł. Jak to wygląda czy odejmujemy 13110- 400 12710zł należy się mi i to mi urząd skarbowy wróci w ciągu 60 dni? czy będą pytac skąd mam tyle pieniądzy bo np w tym przypadku wziąłem kredyt?
Bardzo proszę o wyjaśnie nie jak to jest z tym zwrotem vatu ;)

#6353 Share Beti177

Beti177

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 23:27

VAT w rolnictwie A tego co pisze nie nazywała bym raczej udzielaniem porad, gdyż nie piszę komuś zrób tak, czy siak. Wyrażam swoje zdanie i wskazuję na różne możliwości.

ok rozumiem , my wszyscy się nie znamy , tylko ty :), oj chyba pojechałaś po ambicji paru osobom

jakbym twierdziła, że nikt się nie zna, tylko ja, to nie odsyłałabym ludzi do specjalistycznej porady, jak się coś czyta, to dobrze by było robić to ze zrozumieniem ;) a koleżanka przyszła coś pomóc czy szastać arogancją? Bo koleżanki posty coś jakby odbiegają od tematu ;)

#6354 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 23:31

VAT w rolnictwie dlatego odpuszczę dalszą dyskusję ;)

#6355 Share Beti177

Beti177

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 23:57

VAT w rolnictwie kolego herbpio, odpiszę na priv , nie będziemy publicznego rozliczenia robić na forum ;)

#6356 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 06:41

VAT w rolnictwie

dlatego odpuszczę dalszą dyskusję ;)

I to mi się podoba, kto śledzi ten temat ten wie o co chodzi.

#6357 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 17:51

VAT w rolnictwie

oczywiście że możesz , (art 86 ustawy vat, ), ten ciągnik nie musi być w EŚT, zresztą o samym obowiązku prowadzeniu tej ewidencji przez rolników już dyskutowaliśmy jakiś czas temu, i w tej kwestii przepisy się nie zmieniły
Wydatek od którego odliczasz vat ma mieć związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych oraz musi wynikać z odpowiedniego dokumentu tj. faktura , faktura rr, dokument celny,itd

o to to! ja rozliczam nawet vat od części eksploatacyjnych do użyczonych/pożyczonych mi maszyn

Wg prawa podatkowego nie można. (...) W każdym razie wg prawa nie można.

Kolego jimmy871 nie można sprzedać ciągnika wystawiając fakturę VAT, nie wciągając go uprzednio fakturą wewnętrzną na stan swojego gospodarstwa . Skoro nie można go sprzedać wystawiając fakturę VAT , to jak można zapłacić od niego VAT do US po jego sprzedaży? Nie można.
(...)
Jeżeli nawet weszły przepisy o których piszesz (o czym pierwsze słyszę, a staram się być na bierząco)to zapłaci VAt tylko pod warunkiem, że zakupił ten ciągnik na fakturę, a nie umowę kupna-sprzedaży . Bo żeby weszły takie przepisy,to bardzo dużo zmienia i na pewno byłoby o tym powszechnie wiadomo, bo to nie byle jaka zmiana.

natomiast do Ciebie mam ogromną prośbę - podstawy prawne!
wnosisz bardzo dużo rewelacji, ale przynajmniej dyskusja się ożywiła

#6358 Share Beti177

Beti177

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 19:11

VAT w rolnictwie Ok, już się nie odzywam ;-) bo widzę, że mamy tu samych specjalistów, a ja tu pikuś ;) przecież wszyscy wyskakują od razu z podstaw prawnych oprócz mnie ;) . Kolego kissmy... może i kupujesz części do użyczonych /pożyczonych maszyn i zaraz rodzi się pytanie, na jakiej podstawie pożyczasz, musisz mieć na to jakiś dowód ( umowę użyczenia lub coś w tym stylu ?), inaczej wszyscy mogliby kupować części do maszyn np kolegom , którzy nie są Vatowcami po to, by sobie odzyskać VAT, bo oni itak kupują, to mogą wziąć fakturę na Ciebie. Jak trafiłbyś na konsekwentnego i upartego urzędnika US , to mogłoby być nieciekawie . Fajnie się coś robi, dopóki nikt się do tego nie doczepi, mieliśmy np. taki przypadek . Rolnik z okolicy kupował sobie maszyny z zagranicy na handel, tak jedną na kilka miesięcy przywoził busem , dokupywał sobie do nich części na faktury bo miał gospodarstwo w vacie , remontował i sprzedawał. Handlu nikt mu nie udowodnił, bo sprytnie sprzedawał ;) natomiast trafił na kontrolę skarbową ze sprytnym urzędnikiem (pewnie też miał ziemię i niejakie pojęcie o pracy na roli), który domyślił się , że tych części coś za dużo , np za często zużywały mu się lemiesze w pługu obrotowym w stosunku do jego areału w ciągu jednego roku. Niby przepisów na to nie miał, ale oskarżył tego pana o wyłudzenie podatku VAT. Miał wiele problemów. W następnym kwartale wszyscy rolnicy Vatowcy z okolicy mieli szczegółowe kontrole pod tym kątem . Niektórzy mieli problem, bo mieli stare ciągniki po dziadkach, bez dokumentów itd. Było bardzo duże zamieszanie gdyż urzędnicy twierdzili, że nie mają pewności, że tego ciągnika sobie kontrolowany rolnik nie przyprowadził od byle kogo na tzw. "sztukę" , bo nie ma dokumentów czyj on jest. :D :D :D Trzeba ostrożnie podchodzić do tych spraw. W naszym US po tych szopkach sugerowali po dobroci wszystkim wszystko powciągać na stan jeśli chcą to rozliczać i tak większość porobiła dla świętego spokoju.

Byłam drugim rolnikiem ,który wszedł w VAT w naszym powiecie, wiele przeszłam i wiem że to że przepisy mówią że można jest obwarowane szczegółowymi warunkami, o których rolnik często dowiaduje się dopiero gdy wystąpi problem. Jeszcze raz podkreślam, że wypowiadałam się tylko i wyłącznie na podstawie swojego doświadczenia, wiem jak jest w wielu przypadkach w praktyce, natomiast nie sypię ustępami prawa z rękawa. Dlatego kłaniam się przed kolegami z dłuższym stażem na tym forum i pozostaje mi się przyglądać i edukować. :)

#6359 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 10 styczeń 2014 - 19:14

VAT w rolnictwie nie chciałem się wtrącać ale ....
;)

......na jakiej podstawie pożyczasz, musisz mieć na to jakiś dowód ( umowę użyczenia lub coś w tym stylu ?), inaczej wszyscy mogliby kupować części do maszyn np kolegom , którzy nie są Vatowcami po to, by sobie odzyskać VAT, bo oni itak kupują, to mogą wziąć fakturę na Ciebie.

Nie miałem przez jakiś czas pick-upa (takie autko 2 osobowe z homo ciężarową). Użytkowałem autko taty wciągnięte na EŚT na podstawie umowy użyczenia spisanej na kartce. Odliczałem 100% od cześci/OBT/oleju. Jedynie benzyny nie odliczałem. W tym czasie do celów prywatnych jeździliśmy jeszcze innym autkiem. Jak kupiłem pick-upa to kazałem księgowej zdjąć autko taty z EŚT na podstawie aneksu do umowy użyczenia (rozwiązania umowy i oddania autka). Ani US ani marudna księgowa która mi rozlicza VAT nie mieli żadnych "ale".

Jak trafiłbyś na konsekwentnego i upartego urzędnika US , to mogłoby być nieciekawie .

Jak się przegina zawsze tak jest ;)

...Niektórzy mieli problem, bo mieli stare ciągniki po dziadkach, bez dokumentów itd. Było bardzo duże zamieszanie gdyż urzędnicy twierdzili, że nie mają pewności, że tego ciągnika sobie kontrolowany rolnik nie przyprowadził od byle kogo na tzw. "sztukę" , bo nie ma dokumentów czyj on jest...

Ja nie widzę problemów odliczać coś od maszyn które nie są zarejestrowane - wciągam na EŚT jako np ciągnik rolniczy nr ramy XXXX01
kombajn zbożowy model nr ramy zzzz03.
EŚT trzymam aby US się o***ł bo z tego co pamiętam przy ostatniej kontroli w 2009/2010 roku poprosiłem pracownika skarbówki o podstawę prawną tego że on che ode mnie EŚT i podstawę prawną tego że ja mam prowadzić EŚT. Zwątpił a ja "masz pan" bo obaj wiemy że nie ma takiego obowiązku. Zgodził się ze mną z niezbyt wesołą miną.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6360 Share Beti177

Beti177

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 19:25

VAT w rolnictwie

Ciągnik obecnie nie jest wciągnięty na listę środków trwałych, z tego powodu że w przypadku jego ewentualnej sprzedaży nie chciałbym rozliczać się z US z podatku Vat uzyskanego ze sprzedaży

Tak jak piszesz kolego Nikita , moja odpowiedź że nie można odliczyć części do ciągnika sprzed wejścia w VAT odnosiła się do tego pytania kolegi, który napisał wyraźnie, że nie wciąga go na EŚT i stąd moja odpowiedź, że nie można. Niby nie ma obowiązku prowadzenia EŚT, ale jak widac i u Ciebie podczas kontroli czyli w praktyce wygląda to inaczej.