Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#6321 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 731 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 12:39

VAT w rolnictwie żadnych zaległości nie mam.. nikt się ze mną nie kontaktował, ale chyba mają ten termin 60 dni, żeby wtedy wszystko wyjaśnić.. strach samemu zaczepiać :P poczekam jeszcze z tydzień.. może nie spodobało im się, że mimo dużej sprzedaży i tak wyszedłem na +, no ale to by się chyba odzywali jak nie telefonicznie to pocztą...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 10:38
  •  

#6322 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 14:33

VAT w rolnictwie

Czy mozna odliczyć Vat na części zakupione do remontu ciągnika który został zakupiony przed przejściem na Vat?

Ciągnik obecnie nie jest wciągnięty na listę środków trwałych, z tego powodu że w przypadku jego ewentualnej sprzedaży nie chciałbym rozliczać się z US z podatku Vat uzyskanego ze sprzedaży

Tak jak @Betii 177 pisze. Tylko że od początku roku zmieniły się przepisy i jak będziesz sprzedawał ten ciągnik to i tak 23% musisz oddać.

#6323 Share chuck1807

chuck1807

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 09 styczeń 2014 - 14:51

VAT w rolnictwie Witam. Jeśli dobrze się orientuje to wat rozlicza się co miesiąc. Jeśli nie to mnie poprawcie. w ciągu roku nie mam żadnych zysków tylko same wydatki,czy to nie będzie przeszkodą w odzyskaniu watu? Na jesień mam za to przychód ze sprzedaży zboża. z góry dziękuje za wyjaśnienia

#6324 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 14:57

VAT w rolnictwie No właśnie koledzy i koleżanki! Jak to w końcu jest z maszynami nabytymi przed wejściem na vat czy trzeba wystawić fakturę 23% sprzedając ową maszynę i odprowadzić vat do US czy też nie? Dziś dzwoniłem w tej sprawie do.. US i miła pani była zaskoczona ową teorią o odprowadzaniu vatu z maszyn zakupionych przed wejściem na vat!

#6325 Share Beti177

Beti177

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów
  • Zainteresowania:człowiek, rolnictwo, motoryzacja, mechanizacja, prawo, logistyka,mikroorganizmy, ekologia, wędkarstwo, muzyka

Napisany 09 styczeń 2014 - 15:19

VAT w rolnictwie Kolego jimmy871 nie można sprzedać ciągnika wystawiając fakturę VAT, nie wciągając go uprzednio fakturą wewnętrzną na stan swojego gospodarstwa . Skoro nie można go sprzedać wystawiając fakturę VAT , to jak można zapłacić od niego VAT do US po jego sprzedaży? Nie można.

Kolego chuck1807 VAT rozliczamy co miesiąc lub co kwartał, określamy to na początku . Można to potem również zmienić odpowiednim dokumentem złożonym w odpowiednim czasie w US. Jeżeli ktoś oprócz zwykłej produkcji rolniczej ma również usługi, to polecam rozliczanie co miesiąc, jeżeli nie, to co kwartał. Ale to każdy indywidualnie sobie musi postanowić , zależnie od obrotów w gosp.,niektórym przez trzy miesiące uskłada się kilka faktur, a niektórym kilkadziesiąt, w drugim przypadku rolnik przy rozliczaniu kwartalnym byłby zawalony papierami ;-)

Tak jak @Betii 177 pisze. Tylko że od początku roku zmieniły się przepisy i jak będziesz sprzedawał ten ciągnik to i tak 23% musisz oddać.

Jeżeli nawet weszły przepisy o których piszesz (o czym pierwsze słyszę, a staram się być na bierząco)to zapłaci VAt tylko pod warunkiem, że zakupił ten ciągnik na fakturę, a nie umowę kupna-sprzedaży . Bo żeby weszły takie przepisy,to bardzo dużo zmienia i na pewno byłoby o tym powszechnie wiadomo, bo to nie byle jaka zmiana.

Edytowany przez Beti177, 09 styczeń 2014 - 15:22.

#6326 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 15:33

VAT w rolnictwie Beti czy dobrze rozumiem..? Jestem ryczałtowcem mam przykładowe dwa ciągniki, jeden zakupiony na umowę kupna sprzedaży od rolnika a drugi de facto na fakturę od dealera. Czy dobrze rozumiem że przy sprzedaży obu fakture 23% wystawiam tylko na tego drugiego zakupionego na fakture?

#6327 Share Beti177

Beti177

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów
  • Zainteresowania:człowiek, rolnictwo, motoryzacja, mechanizacja, prawo, logistyka,mikroorganizmy, ekologia, wędkarstwo, muzyka

Napisany 09 styczeń 2014 - 15:39

VAT w rolnictwie O ile zmieniły się przepisy , o czym ja nic nie wiem, jeśli nie zmieniły się przepisy, tylko jest jak dotychczas, to o ile ciągnik na fakturę zakupiłeś jako osoba prywatna, a nie VAT-owiec, to nie możesz wystawić na niego faktury, tylko sprzedajesz go również jako osoba prywatna, czyli umową kupna-sprzedaży. Jeżeli natomiast miałbyś wystawić na niego fakturę, to musisz go wciągnąć na stan fakturą wewnętrzną i dopiero wtedy możesz sprzedać go również na fakturę. Proponuję podejrzeć wcześniejsze posty i zadzwonić do KIP , numer był podany w tym temacie. Oni wiedzą wszystko, zwłaszcza jeśli coś się zmieniło od stycznia.

#6328 Share chuck1807

chuck1807

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 15:54

VAT w rolnictwie Dziękuje za pomoc. nie pewnie usług i cały przychód mam ze sprzedaży zboża po żniwach.czy moge przy rozliczaniu watu np. w czerwcu podać tylko faktury z zakupów,gdyż nie mam towaru na sprzedaż.całe zboże sprzedaje na jesień i to wtedy miał bym faktury ze sprzedaży

#6329 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 16:07

VAT w rolnictwie od lutego 2014 przejmuje gospodarstwo rolne. od kiedy mogę być watowcem?

#6330 Share chuck1807

chuck1807

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 16:17

VAT w rolnictwie Beti177 dziękuje za fachową odpowiedź.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6331 Share Beti177

Beti177

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 16:31

VAT w rolnictwie Nie ma za co. Faktury należy ewidencjonować na bieżąco, a rozliczać co miesiąc lub kwartał, bez względu na to czy w danym miesiącu ma się akurat tylko sprzedaż czy tylko zakupy. Od tego czy mamy tylko zakupy czy tez sprzedaż zalezy czy w danym okresie rozliczeniowym możemy odzyskać VAT, ale rozliczamy się bez względu na to czy go akurat odzyskujemy czy nie.

#6332 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 16:43

VAT w rolnictwie

Jeżeli nawet weszły przepisy o których piszesz (o czym pierwsze słyszę, a staram się być na bierząco)to zapłaci VAt tylko pod warunkiem, że zakupił ten ciągnik na fakturę, a nie umowę kupna-sprzedaży . Bo żeby weszły takie przepisy,to bardzo dużo zmienia i na pewno byłoby o tym powszechnie wiadomo, bo to nie byle jaka zmiana.

Wiem że nie jest to byle jaka zmiana. W pewnym rolniczym czasopiśmie było to poruszane. I z interpretacji ustawy o vat wynika iż będzie trzeba odprowadzić podatek należny za taki środek trwały. Byłem w tym temacie w US i tak by to interpretowali, jednak nie są do końca pewni. Polecam przeczytania ustawy o vat, a szczególnie punkt przypadki zwolnienia z opodatkowania.
http://www.przepisy....datkowania.html
I tu jest kwestia interpretacji.
Ja też mam dwa ciągniki nie wciągnięte w EŚT. I też nie wiem jak rozegrać tę partię jak będę sprzedawać. Do końca 2013 r jeśli ktoś miał wciągnięty w EŚT taki ciągnik to sprzedawał go ze stawką ZW i ściągał go z eśt.
Pytanie. Jeśli dokonam sprzedaży takiego ciągnika (czyli środka trwałego od którego nie miałem prawa odliczyć vat-u) na umowę kupna sprzedaży rolnikowi RR to US wychwyci iż pochodzi on z gospodarstwa rozliczającego się z vat (nie mając takiego środka trwałego w eśt) ?

#6333 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 724 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 09 styczeń 2014 - 16:50

VAT w rolnictwie Podajcie podstawę prawną obowiązku prowadzenia EŚT przez rolnika, czynnego vatowca .

#6334 Share Beti177

Beti177

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 16:52

VAT w rolnictwie Dopóki taki przypadek nie stanie się faktem, to nikt nie będzie chciał udzielić dokładnej odpowiedzi, bo przepisy są niejasne :-) jak przyjdzie co do czego to i interpretacja się znajdzie, jak ze wszystkim w Polsce :) lekturę pozostawię sobie na wieczór, teraz zmykam i pozdrawiam wszystkich

#6335 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 17:09

VAT w rolnictwie Koleżanka coś pisała że miała jakiś problem z ewidencją faktury za towar czy usługę nabytą poza granicami polski. Są jakieś wytyczne co do odliczania podatku naliczonego od takich towarów ?

#6336 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 471 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 17:17

VAT w rolnictwie Dziś byłem u księgowego i rozmawialismy o maszynach sprzed przejscia na VAT, to mówił,że ze sprzętem nierejestrowalnym nie ma dużego problemu po prostu amowa k-s lub bez umowyl, gorzej jest np. z ciągnikami bo tu nie ma jednoznaczności i obowiązuje interpretacja miejscowego naczelnika us,tak więc co powiat to inaczej.

#6337 Share harpa777

harpa777

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 17:21

VAT w rolnictwie Czy to prawda, że US robią problemy z powrotem na RR? I czy dopiero po 5 latach od zakupu maszyn US nie może egzekwować od rolnika oddanego mu vatu?

#6338 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 17:47

VAT w rolnictwie A jak jest z rozliczaniem faktur jeśli załóżmy termin płatności 30 marca czy można rozliczyć ją w styczniu?

#6339 Share ikrs

ikrs

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 18:56

VAT w rolnictwie henio2 każdą fakture VAT możesz rozliczyć jak jest zapłacoa i minie termin płatności

harpa777 każdy zakupiony środek trwały przy sprzedaży wystawia się fakture VAT i wten sposób trzeba odprowadzić VAT do US

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6340 Share MDSikor

MDSikor

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1116 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 09 styczeń 2014 - 20:04

VAT w rolnictwie

Wiem że nie jest to byle jaka zmiana. W pewnym rolniczym czasopiśmie było to poruszane. I z interpretacji ustawy o vat wynika iż będzie trzeba odprowadzić podatek należny za taki środek trwały. Byłem w tym temacie w US i tak by to interpretowali, jednak nie są do końca pewni. Polecam przeczytania ustawy o vat, a szczególnie punkt przypadki zwolnienia z opodatkowania.
http://www.przepisy....datkowania.html
I tu jest kwestia interpretacji.
Ja też mam dwa ciągniki nie wciągnięte w EŚT. I też nie wiem jak rozegrać tę partię jak będę sprzedawać. Do końca 2013 r jeśli ktoś miał wciągnięty w EŚT taki ciągnik to sprzedawał go ze stawką ZW i ściągał go z eśt.
Pytanie. Jeśli dokonam sprzedaży takiego ciągnika (czyli środka trwałego od którego nie miałem prawa odliczyć vat-u) na umowę kupna sprzedaży rolnikowi RR to US wychwyci iż pochodzi on z gospodarstwa rozliczającego się z vat (nie mając takiego środka trwałego w eśt) ?

W ostatnim Top Agrar na stronie 39 jest jest wzmianka o tym, że od 1 stycznia 2014 od sprzedanych maszyn trzeba odprowadzić 23% i nie ważne czy maszyna była kupiana za czasów "ryczałtowych" czy za czasów na "vacie"
Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255