Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9024 odpowiedzi na ten temat

#6261 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 16:21

VAT w rolnictwie odliczasz cały vat z faktury, źródło pochodzenia środków nie ma znaczenia

henio2 bo wykorzystywał maszynę do działalności opodatkowanej , będąc na zasadach ogólnych

przedsiębiorca, który przeniesie auto do majątku osobistego nie będzie musiał doliczać VAT, więc z rolnikiem będzie tak samo

W rolnictwie nie ma podatku dochodowego wiec nie można odliczyć Vatu od paliwa wiec nie potrzeba prowadzić ewidencji przebiegu.

PIT nie ma związku z możliwością odliczenia VAT od paliwa, natomiast przy kontroli możemy zostać poproszeni o "uzasadnienie" ilości zużytego paliwa, należy jednak pamiętać, iż nawet kupując kratkę z pełnym odliczeniem VAT w 2014, po zmianie przepisów nie będzie istniała możliwość odliczenia VAT od paliwa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 16:56
  •  

#6262 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 18:05

VAT w rolnictwie W przypadku samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej podatnik będzie mógł odliczać 60 proc. VAT zapłaconego przy zakupie, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Ograniczenie to nie będzie dotyczyć tzw. vanów oraz pikapów, a także m.in. pojazdów o ładowności większej niż 500 kg, które na podstawie świadectwa homologacji zostaną uznane za pojazdy inne niż osobowe.

Jest tekst jednego z portali informacyjnych. A dokładnie rozchodzi mi się o zapis że vanów nie obejmie ograniczenie. Ktoś obeznany mógł by to rozwinąć, dlaczego, i które auta są vanami?

@kissmy - jeśli rolnik ma DG i rozlicza się z vat-u to i gospodarstwo też musi się rozliczać. Dlatego jak rolnik może przenieś auto do majątki osobistego ?

#6263 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 00:32

VAT w rolnictwie z vat owszem, ale nie z pit, teoretycznie wystarczy wyłączyć samochód z EŚT, lecz gospodarstwo nie musi jej prowadzić, więc wszystko okaże się dopiero w praniu

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6264 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 07:43

VAT w rolnictwie Ministerstwo Finansów uspokaja, że mimo zmiany przepisów o VAT przedsiębiorcy, którzy przy nabyciu np. nie mieli prawa do odliczenia VAT, nie będą musieli odprowadzać tego podatku, jeżeli sprzedadzą auto po 1 stycznia 2014 r.
To dobra wiadomość dla tysięcy podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy stanęli przed groźbą konieczności zapłaty VAT, gdyby chcieli po 1 stycznia 2014 r. sprzedać swój prywatny samochód (ale także inne urządzenie czy maszynę) zaliczony do środków trwałych firmy. Chodzi o sytuację, kiedy przedsiębiorca wciągnął do działalności gospodarczej i amortyzował własny samochód, przy nabyciu którego nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT.

1 stycznia 2014 r. zmienia się ustawa o VAT. Nowelizacja przewiduje, że zwolniona będzie sprzedaż towarów "wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej" z VAT, jeżeli podatnik kupując taki towar nie miał prawa do odliczenia VAT. Obecnie warunkiem zwolnienia jest tylko brak prawa do odliczenia VAT przy kupnie takiego towaru.

Senior Consultant ze spółki Crido Taxand Marcin Brzezin uważa, że nowe przepisy są mocno kontrowersyjne. Wynika z nich bowiem, że w przypadku np. samochodu wykorzystywanego zarówno do czynności zwolnionych, jak i do czynności opodatkowanych VAT, jego sprzedaż trzeba by opodatkować, nawet w sytuacji nie odliczenia VAT przy nabyciu. W takim przypadku fiskusowi - po doliczeniu podatku dochodowego - trzeba by oddać prawie połowę wartości takiego samochodu.

Obawy jednoosobowych firm rozwiało Ministerstwo Finansów. Rzeczniczka MF Wiesława Drożdż poinformowała PAP, że sposób rozliczenia VAT od sprzedanego po 1 stycznia 2014 r. samochodu, przy nabyciu którego nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku, będzie uzależniony od konkretnego stanu faktycznego.

- Zakładając, że prywatny samochód osobowy został przekazany do majątku i wprowadzony do ewidencji środków trwałych (podlegał amortyzacji), a następnie został przekazany na cele prywatne (...), wówczas sprzedaż takiego samochodu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT - poinformowała Dróżdż.

Rzeczniczka dodała, że jeżeli taki samochód nie został przez podatnika przekazany na cele prywatne, czyli stanowi nadal majątek firmy, wówczas sprzedaż takiego samochodu będzie podlegała opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych. - Jednakże podatnik będzie mógł wówczas zastosować szczególną procedurę wynikającą z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT marża - PAP) - dodała.

Wskazała, że obie te zasady będą miały zastosowanie w przypadku zakupu samochodu "na firmę", jeżeli nie został naliczony podatek VAT, bowiem kupiono go np. od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności bądź chodziło o zakup samochodu zwolnionego z VAT.

- Ministerstwo Finansów dokonało korzystnej dla przedsiębiorców wykładni nowych przepisów. Jeśli taka będzie praktyka stosowania prawa, to podatnicy nie będą zmuszeni do opodatkowywania sprzedaży towarów, przy których nabyciu nie mieli prawa do odliczenia VAT - ocenił w rozmowie z PAP doradca podatkowy w kancelarii KNDP Konrad Piłat.

Jego zdaniem minister powinien wydać w tym zakresie interpretacje ogólną, która będzie dawać podatnikom ochronę, gdyby w przyszłości urzędy skarbowe zmieniły zdanie. - Należy w niej szczegółowo wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Jedną z nich jest np. możliwość zastosowania procedury VAT marża w przypadku, gdy podatnik kupił nowy samochód osobowy do celów prywatnych i po jakimś czasie wprowadził go do majątku firmy. Z przepisów bowiem wynika, że procedura ta nie dotyczy towarów fabrycznie nowych. Nie wiadomo, czy MF zgodzi się, że w tym przypadku nabyciem jest wprowadzenie pojazdu do majątku firmy - zaznaczył Piłat.

Zwrócił także uwagę, że wycofanie samochodu z aktywów przedsiębiorstwa do majątku prywatnego tylko w celu uniknięcia opodatkowania VAT jego sprzedaży może zacząć budzić wątpliwości, gdy do ordynacji podatkowej zostanie wprowadzona klauzula obejścia prawa, nad którą od dłuższego czasu pracuje resort finansów.

Edytowany przez SOKAN, 30 grudzień 2013 - 07:54.

#6265 Share rafals2

rafals2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze :) Nowinki technologiczne i innowacyjne :)

Napisany 30 grudzień 2013 - 19:43

VAT w rolnictwie Mam takie pytanie Tato przepisuje na mnie gospodarstwo jest vatowcem i wszystkie maszyny brał na vat, jeśli ja przejmę to gospodarstwo to będę musiał ten vat zwrócić czy nie ? CZy ja też będę musiał zostać vatowcem ? Dodam jeszcze że od największej inwestycji czyli kupna ciągnika minęło 6 lat. Jak to jest z tymi przepisami ?

#6266 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 31 grudzień 2013 - 00:11

VAT w rolnictwie a maszyny też przepisuje? jeśli zostaniesz "vatowcem" to nie ma problemu, poszukaj sobie interpretacji http://sip.mf.gov.pl/sip/

#6267 Share rafals2

rafals2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 31 grudzień 2013 - 11:31

VAT w rolnictwie No maszyny też wszystko przepisuje

#6268 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 31 grudzień 2013 - 12:40

VAT w rolnictwie Przekazanie gosp. będzie dla twojego ojca traktowane dla celów vat jak likwidacja działalności , co za tym idzie będzie musiał zrobić remanent końcowy , maszyn , towarów itp...,

Kto rozliczał vat ojcu księgowa? Jeśli tak to radzę z nią porozmawiać przed przekazaniem gosp. , jeśli nie to też proponuję wizytę u doradcy lub w biurze rachunkowym ,żeby potem nie było niespodzianki, ... przez forum to ciężko pewne rzeczy ogarnąć ...

#6269 Share rafals2

rafals2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 31 grudzień 2013 - 15:30

VAT w rolnictwie Rozliczalo go biuro rachunkowe. I jak przekazuje to gospodarstwo to ja będę musiał oddać ten vat czy nie ?

#6270 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 31 grudzień 2013 - 15:46

VAT w rolnictwie ty nie jeśli już to ojciec:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6271 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 31 grudzień 2013 - 15:52

VAT w rolnictwie z tego co pamiętam, większość interpretacji w takim przypadku (jeśli następca też był vatowcem) traktowała takie przeniesienie gospodarstwa jako kontynuację działalności, więc nawet spis z natury nie był wymagany, tylko vatZ + vatR

#6272 Share jackowski11

jackowski11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 31 grudzień 2013 - 16:51

VAT w rolnictwie

Ministerstwo Finansów uspokaja,

Sokan, mógłbyś tak w 3 zdaniach wytłumaczyć "po polskiemu" co nasz kochany MF szykuje.....?

#6273 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 31 grudzień 2013 - 17:12

VAT w rolnictwie można to potraktować jako zbycie przedsiębiorstwa,ale w momencie otrzymania darowizny syn powinien się rozliczać na zasadach ogólnych . Czy jest możliwość aby być rolnikiem rozliczającym się na zasadach ogólnych przed otrzymaniem gosp.- nie mam pojęcia ...
Jeśli przekaże gosp. synowi który będzie RR, faktycznie można nadal to potraktować jako przekazanie przeds. ale wtedy trzeba prześledzić zakupy środków trwałych , bo nastąpi zmiana przeznaczenia (na działalność nieopodatkowaną) i może być korekta vatu

#6274 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 01 styczeń 2014 - 11:10

VAT w rolnictwie Jak to co szykuje, po prostu szuka kasy.
Mam takie pytanie. Robiąc sprzedaż w 2013 r (dokładnie środka trwałego - maszynę) na stawkę ZW z wiadomych przyczyn. Kupujący jest rolnikiem ryczałtowym ja rozliczającym z vat. Ja wystawiam fakturę i tylko fakturę czy też jeszcze umowę kupna sprzedaży ?

Jak to co szykuje, po prostu szuka kasy.
Mam takie pytanie. Robiąc sprzedaż w 2013 r (dokładnie środka trwałego - maszynę) na stawkę ZW z wiadomych przyczyn. Kupujący jest rolnikiem ryczałtowym ja rozliczającym z vat. Ja wystawiam fakturę i tylko fakturę czy też jeszcze umowę kupna sprzedaży ?

A i jak dokładnie wystawia się fakturę ZW czyli zwolnioną, bo nigdy takiej nie wystawiałem.

#6275 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 01 styczeń 2014 - 20:00

VAT w rolnictwie faktura jest taka sama, tylko jako stawkę wpisujesz ZW i jeszcze jest taka praktyka, iż w uwagach wskazuje się podstawę prawną zastosowania tej stawki (przynajmniej w przypadku używanych maszyn), wystarczy sama faktura, ale uwaga na limit dla kasy fiskalnej, gdyż łatwo można go przekroczyć

#6276 Share Renata37N

Renata37N

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 01 styczeń 2014 - 21:35

VAT w rolnictwie

Witam. Czy ktoś z was odliczał Vat za usługi notarialne. Kupiłem ziemie i od notariusza wziąłem fakturę. Kiedyś obiło mi się o uszy że można z tego odliczyć podatek.

Witam. Czy ktoś z was odliczał Vat za usługi notarialne. Kupiłem ziemie i od notariusza wziąłem fakturę. Kiedyś obiło mi się o uszy że można z tego odliczyć podatek.

Witam

Oczywiście jak najbardziej można odliczyć vat od tasy notarialnej na zakup ziemi.
Ja z kolei mam pytania dotyczące samej ziemi: czy na podstawie aktu notarialnego należy ją wpisać do ewidencji zakupów i ująć w deklaracji ( mimo że jest bez vat) i czy należy ją wpisać do ewidencji środków trwałych. Proszę o informację.

Witam

Oczywiście jak najbardziej można odliczyć vat od tasy notarialnej na zakup ziemi.
Ja z kolei mam pytania dotyczące samej ziemi: czy na podstawie aktu notarialnego należy ją wpisać do ewidencji zakupów i ująć w deklaracji ( mimo że jest bez vat) i czy należy ją wpisać do ewidencji środków trwałych. Proszę o informację.

#6277 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 02:35

VAT w rolnictwie ponawiam: ostatecznie od tego roku ksiegujemy wszystkie faktury ktore mamy na termin w miesiacu rzeczywistej zaplaty?

#6278 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 10:59

VAT w rolnictwie Przybliży mi ktoś jak jest z vatem od paliwa? Przyjmijmy że gospodarstwo 15 ha na vacie, to ile tego paliwa mogę rocznie wykorzystać ? Bo maszyny sporo chodzą na usługach, czyli np na 15 ha swojej ziemi nie mogę odzyskać vatu z np 5000 litrów ? Z góry dziękuje za odpowiedź.

#6279 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6296 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 02 styczeń 2014 - 13:19

VAT w rolnictwie Nasi rządzący twierdzą że 86 litrów na hektar powinno Ci starczyć. Mądre głowy z ekonomii policzyli że 120-130litrów na hektar.
Żadna z nich nie uwzględniła dojazdów do dalszych pól, paliwa które idzie przy nietypowych pracach (karczowanie krzaków, przy melioracjach też niewielkie ilości potrzebne itp). Ważne jest też że jak masz autko z silnikiem diesla to jednak tym autkiem jeździsz tylko w sprawach związanych z produkcją rolną czyli odliczasz 100% od zakupu.

Suma sumarum mi przy ~29ha idzie chyba ciut koło 5tys litrów. Skarbówka raz się spytała po co mi zakup w okresie zimowym prawie 1tys litrów (zsumowałem pojemność baków we wszystkich sprzętach, dodałem że zależy mi wykorzystać cały zwrot akcyzy w pierwszym terminie stąd lekki zapas). Zero problemów.
Do paliwa się nie czepiają bo zawsze idzie się wytłumaczyć - mi sporo poszło bo w tym roku szukałem kombajnu i trochę pojeździłem autkiem, dochodzą wszystkie wyjazdy po urzędach itp a wbrew pozorom jest tego sporo.

Rozważ jeszcze czy czasem nie opłaci Ci się zakup paliwa na kogoś kto nie wykorzystuje limitu zwrotu akcyzy a UG - w zeszłym roku byli tacy.
Warto też znaleźć jakieś "inne źródełko" diesla w cenie ~4zł ;)
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6280 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 15:41

VAT w rolnictwie Dziękuję za dokładne wytłumaczenie :) Potrzebne mi to głównie było żeby wyliczyć czy opłaci mi się przejść na vat czy nie. Co do paliwa to sie kombinuje wiadomo, biore faktury na jedna firmę transportową i dostaję 50 gr z litra w dół, moge też bez faktury to ostatnio po 4,7 kupowałem. Inne źródła w moim rejonie taniego diesla to porażka, bo paliwo oszukane, także mija się z celem.