Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#6241 Share plapla123

plapla123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 21:38

VAT w rolnictwie Chcę kupić 3 byczki od faceta który handluje bydłem i jest na Vat-cie czy ja mu wystawiam fakturę RR czy biorę od niego fakturę i z jaką stawką.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 19:36
  •  

#6242 Share PL01

PL01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 07:34

VAT w rolnictwie

Kissy... Jak to jest z tymi samochodami i VAT-em? Z tego co wiedzialem to max co moge sobie odliczyć to 60% VAT-u, nie całość.
Cos slyszalem ze przez 2 tyg. noweg oroku bedzie mozna rejestrowac samochody z kratką.
Ale czy rolnik Vatowiec moze sobie caly vat odliczyc nic o tym nie wiem?
Masz jakies źródło?

Do końca roku możesz odliczyć od samochodów osobowych 60% lecz nie więcej niż 6 000 zł.

Wg informacji Ministerstwa Finansów przez okres 2 pierwszych miesięcy 2014 r. będzie można odliczyć pełen vat od aut kupowanych na firmę, które będą spełniać wymogi odnośnie przestrzeni załadowczej. Wszystkie auta typu kombi spełnią ten wymóg (informacja z portalu branżowego).

Od marca 2014 r. mają być 3 kategorie aut. Auta wykorzystywane tylko i wyłącznie do działalności gospodarczej i tu ma być pełne odliczenie vat od zakupy i eksploatacji pojazdu. Druga kategoria to auta wykorzystywane do działalności gospodarczej i prywatnej jednocześnie gdzie ma być 50% odliczania vat oraz kosztów. Trzecia kategoria to pojazdy powyżej 3,5 t, gdzie występować ma pełne odliczenie vat.

#6243 Share aaboack

aaboack

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 09:45

VAT w rolnictwie

mam takie pytanie odnośnie kas fiskalnych, a więc jestem na vatowce od 2012 stycznia, mam sporą sprzedaż dla osób fizycznych (nie prowadzących żadnej działalności) ciągu roku jest to około 120 transakcji sprzedaży na kwotę 18-19 tys zł, pozostała sprzedaż na faktury około 75 w ciągu roku na kwotę 100-120 tys, czy powinienem mieć kasę fiskalną? czy urząd skarbowy powiadomi mnie o stracie prawa do zwolnienia z prawa ewidencjonowania bez użycia kasy? Proszę o odpowiedz

Ponawiam pytanie!

#6244 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 09:49

VAT w rolnictwie

Chcę kupić 3 byczki od faceta który handluje bydłem i jest na Vat-cie czy ja mu wystawiam fakturę RR czy biorę od niego fakturę i z jaką stawką.

Jeśli on jest Vatowcem to wystawia Ci fakturę 8%

A jak było do tej pory?

Jak nie jesteś Vatowcem to spisujesz umowę kupna i wszystko w temacie

#6245 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 11:21

VAT w rolnictwie

to dotyczy jeśli kupujesz od podatnika rozliczajacego się metodą kasową, bo dla niego obowiazek podatkowy powstaje z chwilą otrzymaniem zapłaty (jeśli sprzedawał czynnemu podatnikowi vat).
Dla reszty podatników obowiazek powstanie z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi (poza kilkoma wyjątkam), a ty jako nabywca mozesz obniżyć vat w rozliczeniu za okres w którym obowiązek podatkowy powstał u dostawcy,nie wcześniej niż w okresie kiedy otrzymasz fakturę ( od 2014)

szczerze mowiac ni do konca rozumiem to co napisalas, mowiac na przykladzie kupuje z duzej firmy "Agrolok" nawozy, opryski, wapno na termin dajmy na to kupie w marcu termin na pazdziernik, kiedy w koncu bede mogl ten vat odliczyc

#6246 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 11:30

VAT w rolnictwie

A jak będzie wyglądać sprzedaż używanych maszym przez RR? Co o tym myślicie?

bardzo ciekawe;] ale czy RR nie korzysta ze zwolnienia w obrocie z innym RR i osobami fizycznymi nie prowadzącymi DG?

teoretycznie jest szansa na jakąś furtkę http://finanse.wp.pl...,wiadomosc.html
tylko pytanie brzmi jak wykorzystywać maszynę rolniczą do celów prywatnych, w taki sposób aby nie miało to na celu tylko uniknięcia opodatkowania VAT,

moim zdaniem z maszynami należy uciekać do wtorku, albo będą miały dożywocie w naszych gospodarstwach

#6247 Share KarolTD90

KarolTD90

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 12:57

VAT w rolnictwie

Jeśli on jest Vatowcem to wystawia Ci fakturę 8%

Jak nie jesteś Vatowcem to spisujesz umowę kupna i wszystko w temacie

Jestem na Vacie i jak kupuje maszynę od ryczałtowca to jak to wygląda mogę odliczyć Vat i jaka będzie stawka??

#6248 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 13:26

VAT w rolnictwie A niby jaki Vat chcesz odliczać?

#6249 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 14:22

VAT w rolnictwie kissmy.. ale co z sytuacją gdy rolnik na zasadach ogólnych wraca do rr i robi sprzedaż maszyn?

#6250 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 14:26

VAT w rolnictwie A jak wraca na RR to nie musi oddać vatu nie zamortyzowanego? wydaje mi się że musi i wtedy sprzedaje z vatem a zwrot ma ryczałtowy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6251 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 15:19

VAT w rolnictwie Tak nie zamortyzowany musi oddać a zryczłtowanego nikt mu nie zwróci B)

#6252 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 15:24

VAT w rolnictwie szopen ale zakładając że nie musi robić korekty ( minęło 5 lat od zakupu) , i wraca do statusu RR, sprzedaje maszynę i co wtedy przecież RR nie wystawi faktury na sprzedaż maszyny i nie składa deklaracji vat

#6253 Share karolwiesz

karolwiesz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 16:31

VAT w rolnictwie sprawę rozwiąże Tusk (lub inny dobrodziej) do tego czasu (za 5 lat) każdy większy rolnik będzie musiał rozliczać VAt na zasadach ogólnych gratis dorzucą podatek od dochodu

#6254 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 18:26

VAT w rolnictwie A na jakiej podstawie będzie musiał rozliczać Vat?

#6255 Share jackowski11

jackowski11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 20:04

VAT w rolnictwie

Do końca roku możesz odliczyć od samochodów osobowych 60% lecz nie więcej niż 6 000 zł.

Wg informacji Ministerstwa Finansów przez okres 2 pierwszych miesięcy 2014 r. będzie można odliczyć pełen vat od aut kupowanych na firmę, które będą spełniać wymogi odnośnie przestrzeni załadowczej. Wszystkie auta typu kombi spełnią ten wymóg (informacja z portalu branżowego).

Od marca 2014 r. mają być 3 kategorie aut. Auta wykorzystywane tylko i wyłącznie do działalności gospodarczej i tu ma być pełne odliczenie vat od zakupy i eksploatacji pojazdu. Druga kategoria to auta wykorzystywane do działalności gospodarczej i prywatnej jednocześnie gdzie ma być 50% odliczania vat oraz kosztów. Trzecia kategoria to pojazdy powyżej 3,5 t, gdzie występować ma pełne odliczenie vat.

Czyli kupując takie auto "cieżarowe" z kratką na firmę czyli gospodarstwo rolne przez pierwsze 2 miechy moge odliczyć pełny Vat?
Ale jesli bedzie to osobówka nie bede musiał wykazać przed U.S. w jaki sposób taki pojazd bedzie pomocny w gospodarstwie?

#6256 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 23:10

VAT w rolnictwie henio2 bo wykorzystywał maszynę do działalności opodatkowanej , będąc na zasadach ogólnych

#6257 Share PL01

PL01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 07:40

VAT w rolnictwie

Czyli kupując takie auto "cieżarowe" z kratką na firmę czyli gospodarstwo rolne przez pierwsze 2 miechy moge odliczyć pełny Vat?
Ale jesli bedzie to osobówka nie bede musiał wykazać przed U.S. w jaki sposób taki pojazd bedzie pomocny w gospodarstwie?

Nie sądzę, aby była konieczność jakiegoś szczególnego motywowania zakupu. Gospodarstwo to przedsiębiorstwo więc potrzebne Ci jest do pracy.

Tutaj masz dodatkowe informacje odnośnie pojazdów poszczególnych marek:

http://www.samar.pl/...at?locale=pl_PL

Nie sądzę, aby była konieczność jakiegoś szczególnego motywowania zakupu. Gospodarstwo to przedsiębiorstwo więc potrzebne Ci jest do pracy.

Tutaj masz dodatkowe informacje odnośnie pojazdów poszczególnych marek:

http://www.samar.pl/...at?locale=pl_PL

#6258 Share Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 10:41

VAT w rolnictwie A jeżeli rolnik jedzie taką CIĘŻARÓWKĄ do kościoła modlić się o dobrą pogodę i szczęśliwe zbiory to on jest w pracy i użycie tego samochodu jest uzasadnione czy nie ?

#6259 Share piotrek118

piotrek118

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mięsnego rasy limousine , nowe technologie w rolnictwie Szeroko rozumiane rolnictwo i jego otoczenie.

Napisany 29 grudzień 2013 - 11:10

VAT w rolnictwie Witam
Odnośnie VATu na samochody Ciężarowe tak zwane z kratką sprawa wyglada nastepująco jezeli gospodarstwo jest na Vacie odlicza sie jednorazowo cała stawkę podatku. ( tak przynajmniej było przed zmainą przepisów do konca 2010 roku )skarbówka zwraca podatek w przeciagu 2 miesiecy. W rolnictwie nie ma podatku dochodowego wiec nie można odliczyć Vatu od paliwa wiec nie potrzeba prowadzić ewidencji przebiegu. Uzytkuje takie auto od 3 lat , bez problemu dostałem zwrot podatku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6260 Share malina2277

malina2277

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 14:28

VAT w rolnictwie Witam mam pytanie np. jak biorę ciągnik za 200 tys. to WAT-u mam 46 tys. czyli tyle powinni mi zwrócić a w stacji gdy biorę 100 tys. pożyczki fabrycznej a płacę ze swoich 100 tys. to zwracają mi całe 46 tys. z WAT-u czy tylko 23 tys. ;)

Edytowany przez malina2277, 29 grudzień 2013 - 18:46.