Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#6221 Share lukasz7604

lukasz7604

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 23 grudzień 2013 - 22:18

VAT w rolnictwie A ja akurat tydzień temu kupiłem ciągnik na umowę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 18:56
  •  

#6222 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 23 grudzień 2013 - 23:24

VAT w rolnictwie

fakt to pewne - poniżej link:
http://www.podatki.e...VAT,1,68,1.html

czyli jednak przeszło :(
No to trza sprzedać co się da ;)
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#6223 Share 19gabrysiunia64

19gabrysiunia64

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 03:04

VAT w rolnictwie no jednak nie
13.12.2013. Opublikowane w kategorii VAT i akcyza

Sprzedaż towarów używanych nadal bez podatku

#6224 Share Marcian1234

Marcian1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 21:35

VAT w rolnictwie Witam :)

Czy mogę też również odliczyć sobie vat od samochodu osobowego który będzie wykorzytstywany również w rolnictwie pewnie będzie to suzuki grand vitara.

I mam takie pytanie czy sprzedając kombajn ze stołem do rzepaku za który odliczyłem sobie vat muszę wystawić na niego fakturę vat ??

#6225 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 23:42

VAT w rolnictwie od osobówki całego vatu nie możesz odliczyć, chyba że kupisz go z kratką na początku 2014 roku, jeśli kombajn kupi osoba fizyczna nieprowadząca DG lub rolnik ryczałtowiec to nie musisz wystawiać faktury, nabijasz to tylko na kasie, a jeśli jeszcze jej nie masz to zyskujesz w takim przypadku obowiązek zainstalowania a sprzedaż ewidencjonujesz bez wystawienia faktury

http://www.experto24...iona-z-vat.html
i co teraz zrobić z maszynami nabytymi przed przejściem na zasady ogólne? darować to ryczałtowcowi?

#6226 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 26 grudzień 2013 - 00:30

VAT w rolnictwie

no jednak nie
13.12.2013. Opublikowane w kategorii VAT i akcyza
Sprzedaż towarów używanych nadal bez podatku

podaj konkretnego linka do artykułu.

od osobówki całego vatu nie możesz odliczyć, chyba że kupisz go z kratką na początku 2014 roku, jeśli kombajn kupi osoba fizyczna nieprowadząca DG lub rolnik ryczałtowiec to nie musisz wystawiać faktury, nabijasz to tylko na kasie, a jeśli jeszcze jej nie masz to zyskujesz w takim przypadku obowiązek zainstalowania a sprzedaż ewidencjonujesz bez wystawienia faktury
i co teraz zrobić z maszynami nabytymi przed przejściem na zasady ogólne? darować to ryczałtowcowi?

co do tej kasy - przy sprzedaży chyba musza być spełnione 2 warunki:
1. musisz osiągnąć pewien pułap (było 40 a jest 20 tys pln AFAIR) ze sprzedaży ryczałtowcom lub osobom nieprowadzącym DG,
2. musisz też wystawić ponad chyba 50 faktur z czego ileś tam musi być na ryczałtowców ....

i oba te warunki muszą być spełnione żeby zaistniała konieczność instalowania kasy.
O ile pierwszy warunek - 20 tys w tym roku spełnić jest łatwo o tyle drugi to już zależy od gospodarstwa.
Księgowa właśnie mi to tłumaczyła na początku tego roku bo te 20 tysia to prawie osiągnąłem zdejmując nieużywane maszyny z Ewidencji. Mówiła że mogę spać spokojnie o ile nie wystawię iluś tam faktur do końca roku. Może ktoś to potwierdzić?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#6227 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 11:52

VAT w rolnictwie Witam kolegów! Jak niemal wszyscy z was niegdyś stoimy z ojcem przed decyzją przejść czy też nie przejść na vat? Nie będe ukrywał że sporym motywatorem jest nowy kombajn który kupujemy a na którym jest przeszło 100tys zł vatu..! Nasze gospodarstwo nastawione jest na hodowle bydła mlecznego rocznie sprzedajemy ok 300 tys litrów mleka, żywiec, byczki, rzepak, burak cukrowy i pszenice. Łącznie mamy ok 110h ziemi. W tej chwili całe gospodarstwo jest na ojca z racji cierpliwego oczekiwania na MR :] Kupujemy sporo paliwa ok 20tys litrów rocznie, nawozy, środki ochrony roślin i inne drobniejsze rzeczy.. Chciałbym nawiązać kontakt z kimś w podobnej sytuacji z gospodarstwem o podobnym profilu..

#6228 Share aaboack

aaboack

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 12:28

VAT w rolnictwie mam takie pytanie odnośnie kas fiskalnych, a więc jestem na vatowce od 2012 stycznia, mam sporą sprzedaż dla osób fizycznych (nie prowadzących żadnej działalności) ciągu roku jest to około 120 transakcji sprzedaży na kwotę 18-19 tys zł, pozostała sprzedaż na faktury około 75 w ciągu roku na kwotę 100-120 tys, czy powinienem mieć kasę fiskalną? czy urząd skarbowy powiadomi mnie o stracie prawa do zwolnienia z prawa ewidencjonowania bez użycia kasy? Proszę o odpowiedz

#6229 Share Marcian1234

Marcian1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 20:57

VAT w rolnictwie dzięki :) nie wiedziałem że na vat-r muszę mieć kratkę w samochodzie i posiadać kasę. Myślałem że kp starczy i faktura :)

#6230 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 02:27

VAT w rolnictwie witam slyszalem ze maja sie zmienic przepisy w 2014 i nie bedzie mozna odliczac vatu od faktur ktore ma sie na termin, mowiac inaczej bedzie je mozna ksiegowac jako kupno dopiero w miesiacu w ktorym sie je zaplaci, ktos moze to potwierdzic

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6231 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 10:29

VAT w rolnictwie tak masz rację

#6232 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 11:39

VAT w rolnictwie

co do tej kasy - przy sprzedaży chyba musza być spełnione 2 warunki:
1. musisz osiągnąć pewien pułap (było 40 a jest 20 tys pln AFAIR) ze sprzedaży ryczałtowcom lub osobom nieprowadzącym DG,
2. musisz też wystawić ponad chyba 50 faktur z czego ileś tam musi być na ryczałtowców ....

i oba te warunki muszą być spełnione żeby zaistniała konieczność instalowania kasy.
O ile pierwszy warunek - 20 tys w tym roku spełnić jest łatwo o tyle drugi to już zależy od gospodarstwa.
Księgowa właśnie mi to tłumaczyła na początku tego roku bo te 20 tysia to prawie osiągnąłem zdejmując nieużywane maszyny z Ewidencji. Mówiła że mogę spać spokojnie o ile nie wystawię iluś tam faktur do końca roku. Może ktoś to potwierdzić?

warunek konieczny jest tylko jeden czyli sprzedaż na rzecz rolników ryczałtowych i osób fizycznych nie prowadzących DG na 20tys zł oczywiście jedna transakcja może ten limit skasować ale jej nie trzeba nabijać na kasie, lecz dopiero kolejne, temat wałkowaliśmy już w tym temacie kilkukrotnie

#6233 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 11:55

VAT w rolnictwie

witam slyszalem ze maja sie zmienic przepisy w 2014 i nie bedzie mozna odliczac vatu od faktur ktore ma sie na termin, mowiac inaczej bedzie je mozna ksiegowac jako kupno dopiero w miesiacu w ktorym sie je zaplaci, ktos moze to potwierdzic

Jeśli kupię dziś na fakturę i mam termin płatności 7 dni to nie rozliczę jej za grudzień?

#6234 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 12:08

VAT w rolnictwie Będzie się liczył termin płatności na fakturze ,czy faktyczny termin zapłaty?

#6235 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 12:08

VAT w rolnictwie To jak w końcu jest z środkami trwałymi nabytymi przed przejściem na zasady ogólne. Od 01-01-2014r nie będzie możliwości sprzedaży takiego środka trwałego na ZW ? Bo w końcu nie wiem

#6236 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 12:12

VAT w rolnictwie

witam slyszalem ze maja sie zmienic przepisy w 2014 i nie bedzie mozna odliczac vatu od faktur ktore ma sie na termin, mowiac inaczej bedzie je mozna ksiegowac jako kupno dopiero w miesiacu w ktorym sie je zaplaci, ktos moze to potwierdzic

to dotyczy jeśli kupujesz od podatnika rozliczajacego się metodą kasową, bo dla niego obowiazek podatkowy powstaje z chwilą otrzymaniem zapłaty (jeśli sprzedawał czynnemu podatnikowi vat).
Dla reszty podatników obowiazek powstanie z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi (poza kilkoma wyjątkam), a ty jako nabywca mozesz obniżyć vat w rozliczeniu za okres w którym obowiązek podatkowy powstał u dostawcy,nie wcześniej niż w okresie kiedy otrzymasz fakturę ( od 2014)

#6237 Share jackowski11

jackowski11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 14:39

VAT w rolnictwie

od osobówki całego vatu nie możesz odliczyć, chyba że kupisz go z kratką na początku 2014 roku, jeśli kombajn kupi osoba fizyczna nieprowadząca DG lub rolnik ryczałtowiec to nie musisz wystawiać faktury, nabijasz to tylko na kasie, a jeśli jeszcze jej nie masz to zyskujesz w takim przypadku obowiązek zainstalowania a sprzedaż ewidencjonujesz bez wystawienia faktury

Kissy... Jak to jest z tymi samochodami i VAT-em? Z tego co wiedzialem to max co moge sobie odliczyć to 60% VAT-u, nie całość.
Cos slyszalem ze przez 2 tyg. noweg oroku bedzie mozna rejestrowac samochody z kratką.
Ale czy rolnik Vatowiec moze sobie caly vat odliczyc nic o tym nie wiem?
Masz jakies źródło?

#6238 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 17:01

VAT w rolnictwie A jak będzie wyglądać sprzedaż używanych maszym przez RR? Co o tym myślicie?

#6239 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 18:24

VAT w rolnictwie A niby jak ma wyglądać ?Tak jak było będzie :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6240 Share KarolTD90

KarolTD90

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 21:27

VAT w rolnictwie A jak było do tej pory?