Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9024 odpowiedzi na ten temat

#6161 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 11:28

VAT w rolnictwie znajoma idzie na podyplomówkę z zakresu rachunkowości, jaka jest stawka vat od studiów podyplomowych i czy może odliczyć vat prowadząc gospodarstwo i rachunkowość w nim?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 01:00
  •  

#6162 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 18:15

VAT w rolnictwie

ANR sprzedaje działkę niby nierolną ale w cenie praktycznie rolnej . W cenie jest zawarty VAT <od części ceny> , czy kupując tę działkę dostanę zwrot podatku? Jestem Vatowcem.

Nie możesz odliczyć tylko Vat związany z produkcją w gospodarstwie

A jeśli bym chciał pobudować kiedyś na tej działce np. oborę , garaż, silosy czy coś takiego?

#6163 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1490 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 19:27

VAT w rolnictwie Jeśli nie jest to działka na cele rolnicze to żadnej obory tam nie postawisz B)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6164 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 20:08

VAT w rolnictwie

Mój kuzyn jakiś czas temu przeszedł na Ogólny Vat.Utrzymuje się z produkcji mleka(kilkanascie krów) jak na razie sobie chwali.Sam ostatnio coraz częściej się zastanawiam nad przejściem......Wiadomo wszystko zależy od specyfiki danego gosp. ale wydaje mi się,że (jak jak ktoś pisał kilka\nascie stron wyżej) i przy niewielkich inwestycjach powinno sie wyjść na plus.Mniejsze gosp. też przecież kupują dodatki do pasz,części do maszyn itp.Zawsze można nie co obniżyć te koszta.

Kupując tylko dodatki paszowe, nawozy części itp to trzeba się dobrze nakombinować żeby wyjść na zero.

#6165 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 08:46

VAT w rolnictwie No potwierdzam a jak kasę przeznaczysz np na zakup ziemi czy spłatę kredytów wtedy przy dużej produkcji możesz co miesiąć oddawać do US nawet po kila tysięcy

#6166 Share jackowski11

jackowski11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 22 listopad 2013 - 15:11

VAT w rolnictwie witam,

jak to jest teraz z tą nowelizacja ustawy o VAT. Chodzi mi o zakup paliwa (ON)
Czy w związku z nowelizacją zmienia się cos w sotunku do rozliczania VAT-u od nabycia ON na gospodarstwo?

http://www.gofin.pl/...awie-o-vat.html

#6167 Share danmary

danmary

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 20:17

VAT w rolnictwie sprzedając warchlaki rolnik na zasadach ogólnych dla ryczałtowca to powinien wystawic fakturę ?

#6168 Share asan

asan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 13:18

VAT w rolnictwie

Napewno ceownik zakupuje się w cenie netto. Jak to trzeba rozliczyć taką fakturę pozycja w deklaracji vat7 "dostawa towarów i świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca?

Sprawa jest ciut bardziej skomplikowana. Stal kupuję się z odwrotnym obciążeniem (czyli VAT płaci kupujący) tylko w przypadku gdy towar jest kupowany w celu odsprzedaży, przez płatnika VAT. Jeśli idzie na potrzeby firmy to kupuje się ze zwykłym obciążeniem.
I teraz najlepsze, jeśli klient powie (a nawet napisze) że on to do dalszej odsprzedaży, a zużyje sobie w firmie/gospodarstwie i nie zapłaci VATu to US _ma_prawo_ obciążyć VATem SPRZEDAWCE.
Przy czym de facto sprzedawca nie ma żadnej prawnej możliwości nie tylko sprawdzenia czy VAT został odprowadzony, ale nawet zgodnie z prawem nie może wymagać wylegitymowania się klienta (teoretycznie można wezwać policję bo oni mogą).
Siedzę w środku tego burdelu zgotowanego przez kretynów z rządu i sejmu, więc musiałem spędzić sporo godzin nad analizą wszelkiego typu d*pochronów i możliwych skutków w razie gdyby trafił się klient przekręciarz.
Prawnik sugerował żeby wszyscy musieli podpisać oświadczenie że na potrzeby własne i wtedy VAT przechodzi przez firmę w której pracuję, ale księgowy złapał się za głowę i zabronił takich manewrów bo to z kolei mogłoby spowodować że klient wystąpi do US o zwrot zapłaconego VAT.
Jak widać, jakby się człowiek nie obrócił to d*pę i tak mu skarbówkę złoi.

#6169 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 16:38

VAT w rolnictwie dobrze wiedzieć;]

wskażcie mi proszę co zrobić, gdy zgubiłem telefon, od którego odliczyłem vat? (oczywiście ktoś się nim zaopiekował, policja nie chce przyjąć zgłoszenia kradzieży, natomiast w biurze rzeczy znalezionych telefonu nie ma)

#6170 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 08:00

VAT w rolnictwie

Sprawa jest ciut bardziej skomplikowana. Stal kupuję się z odwrotnym obciążeniem (czyli VAT płaci kupujący) tylko w przypadku gdy towar jest kupowany w celu odsprzedaży, przez płatnika VAT. Jeśli idzie na potrzeby firmy to kupuje się ze zwykłym obciążeniem.
I teraz najlepsze, jeśli klient powie (a nawet napisze) że on to do dalszej odsprzedaży, a zużyje sobie w firmie/gospodarstwie i nie zapłaci VATu to US _ma_prawo_ obciążyć VATem SPRZEDAWCE.
Przy czym de facto sprzedawca nie ma żadnej prawnej możliwości nie tylko sprawdzenia czy VAT został odprowadzony, ale nawet zgodnie z prawem nie może wymagać wylegitymowania się klienta (teoretycznie można wezwać policję bo oni mogą).
Siedzę w środku tego burdelu zgotowanego przez kretynów z rządu i sejmu, więc musiałem spędzić sporo godzin nad analizą wszelkiego typu d*pochronów i możliwych skutków w razie gdyby trafił się klient przekręciarz.
Prawnik sugerował żeby wszyscy musieli podpisać oświadczenie że na potrzeby własne i wtedy VAT przechodzi przez firmę w której pracuję, ale księgowy złapał się za głowę i zabronił takich manewrów bo to z kolei mogłoby spowodować że klient wystąpi do US o zwrot zapłaconego VAT.
Jak widać, jakby się człowiek nie obrócił to d*pę i tak mu skarbówkę złoi.

Czyli jeśli kupiłem stal do gospodarstwa na fakturę z odwrotnym obciążeniem to powinienem iść po korektę na zwykłą fakturę?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6171 Share asan

asan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 10:38

VAT w rolnictwie Jeśli jesteś VATowcem to tak, jeśli jesteś ryczałtowcem na 99,9% nie (ten 0,1% zostawiam na interpretacje urzędu skarbowego ;>).

#6172 Share marb80

marb80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 13:43

VAT w rolnictwie To jak jestem na zasadach ogólnych to jaką fakturę powininienem wołać wykorzystując stal na ogrodzenie do bydła?
normalna fakture Vat czy Fature z odwrortym obciażeniem?

#6173 Share asan

asan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 15:08

VAT w rolnictwie Z VAT 23% bo z VAT "0" (Nie może być na fakturze 0, tylko powinien być "odwrócony") kupuje rolnik ryczałtowiec (AFAIK nawet dla siebie) albo podatnik na zasadach ogólnych który odsprzedaje dalej stal. Tyle teorii, w praktyce tu gdzie pracuje jak bierzesz na firmę (a gospodarstwo na zasadach ogólnych to firma) to zawsze dostaniesz vat 0, bo księgowy doszedł do wniosku że w razie czego to będzie najmniej szkodliwe dla naszej firmy. Doszło do takiego paradoksu że piekarnia kupiła profile do płyt G-K z vat 0. I u nas nie dostaniesz innego papieru (przynajmniej do czasu aż się skarbówka przypieprzy - najbliższa kontrola w ciągu 3m-cy). Dla kupującego to tak na prawdę nie ma znaczenia, zaksięgujesz co Ci dadzą i jeśli rozliczysz VAT w ten czy inny sposób nikt Cię ciągać nie będzie. To sprzedający odpowiada za wystawioną fakturę.
Aha, nie jestem księgowym ani inspektorem w skarbówce, robię za informatyka i wiem tyle ile było mi niezbędne by jakoś ogarnąć ten chory pomysł p. osłów i wdrożyć w firmie. Próbowaliśmy wyciągać informacje od zaprzyjaźnionego szefa urzędu skarbowego. Powiedział "Przecież my sami nie wiemy, czekamy na wytyczne. Na razie raczej nie będziemy karać"

#6174 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 27 listopad 2013 - 15:51

VAT w rolnictwie stal stalą ale mnie interesuje coś innego.

Telefon komórkowy - w maju 2011 roku kupiłem telefonik GSM, bez promocji, normalnie za gotówkę. Odliczyłem VAT.
Czas na wymianę, tzn kupię znowu nowy (telefon+to co ma w pudełku+ładowarka samochodowa+uchwyt na szybę) z gwarancją i na fakturę VAT, nic specjalnego ale żeby pochodził ze dwa latka.
Na coś mam uważać? Stary wyląduje pewnie w koszu, mimo że sprawny.

GPSu do samochodu wraz z kamerką cofania. Jeździliśmy sporo za kombajnem, teraz pewnie też będę jeździł za innymi sprawami. Upatrzyłem sobie navigację+kamerkę cofania tyle że 750zł stoi. Jak myślicie, przejdzie? Wiadomo że "do gospodarstwa" itp. Kamerka na stałe w pick-upie a GPS jak nie w pick-upie to w drugim autku będzie jeździł.
Czy przejdzie taki zakup?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#6175 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 28 listopad 2013 - 19:09

VAT w rolnictwie Jeśli rolnik vatowiec kupuje art stalowe wymienione w załączniku nr 11 do ustawy vat. i przeznacza je na cele związane z dział . gosp. (np. ogrodzenie dla bydła), a sprzedawca jest również czynnym podatnikiem vat , to taki rolnik otrzymuje FV z oznaczeniem "odwrotne obciążenie", i to on musi ten vat rozliczyć, i nie ma zmiłuj...
Wykazuje go wtedy z jednej strony jako vat należny np. jakąś faktura wewnętrzną lub innym dokumentem wewnętrznym , a z drugiej jako vat naliczony i tym samym taki zakup równa się dla tak samo jakby wystąpił do US o zwrot vatu . rozlicza sie to normalnie w deklaracji VAT 7

Jesli zakupy takie robi RR, albo podatnik zwolniony z vat (np. ze względu na obrót) ,to też dostaje fakturę "odwrotne obciążenie " różnica jest taka ze musi sam vat odprowadzić do US i nie dostanie jego zwrotu ( czyli zapłaci netto + 23%), rozlicza wtedy na deklaracji VAT-9M, jeśli dobrze pamiętam....

Fakturę z 23% vat dostanie tylko kupujący który nie jest podatnikiem vat, albo kupuje na cele nie związane z dział. , jako zwykły konsument.

Jeśli chodzi o telefon to możesz zmienić , dopnij do faktury za stary jakąś informację , protokół zrobiony przez siebie ze popsuł się czy co tam się z nim stało..

Co do GPS , ja odliczyłabym tu jednak część vatu , bo wtedy można powiedzieć ze używasz go zarówno w działalności jak i prywatnie ( co zapewne będzie miało miejsce),

Kissmy... zobacz na interpretację nr ITPP1/443-361/13/KM, sytuacja troche ina bo kradzież ale trochę rozjaśnia..

Edytowany przez ONA77, 29 listopad 2013 - 07:28.

#6176 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 29 listopad 2013 - 10:44

VAT w rolnictwie witam.
Ja mam pytanie o zwrot vat-u przy budowie obory która będzie kompleksowo stawiana przez jedną firmę. Koszt powiedzmy 700tys.zł To odzyskuję cały vat od tej kwoty czy inaczej to wychodzi?

#6177 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 29 listopad 2013 - 15:28

VAT w rolnictwie Czy słyszeliście że od Nowego Roku rolnik Vat sprzedając maszynę którą nabył przed przejściem na Vat będzie musiał odprowadzić 23% od ceny sprzedaży :blink:

#6178 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 29 listopad 2013 - 20:05

VAT w rolnictwie Tylko skąd US będzie w ogóle wiedział że taki rolnik ma taka maszynę?

#6179 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 29 listopad 2013 - 20:35

VAT w rolnictwie Zrobiłem kurs na diagnostę opryskiwaczy. Rozliczając się z vat-u jako gospodarstwo rolne i jako posiadając działalność gospodarczą, mogę starać się o zwrot podatku vat z faktury za kurs ? Dodam że jeszcze nie mam wpisanego odpowiedniego kodu PKD w gminie, co jest równoznaczne że nie świadczę jeszcze usług w tym zakresie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6180 Share adamelo

adamelo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 30 listopad 2013 - 00:10

VAT w rolnictwie

Tylko skąd US będzie w ogóle wiedział że taki rolnik ma taka maszynę?

a np. od części danej maszyny nie odliczasz sobie vatu?