karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

strzymek    28

1 w pażdzierniku za wrzesień lub 3 kwartał 

3 mleczarnia może sama wystawiać faktury ale potrzebne odpowiednie pismo o samofakturowaniu , może też za ciebie wydrukować fakturę a ty wstawiasz tylko numer ,może ci podać dane do faktury i ty ją sam wypisujesz  zresztą w mleczarni najlepiej wiedzą i tam trzeba sie udać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

2 US ustawowo nie wymaga prowadzenia EŚT natomiast ARiMR wymaga tego od rolników którzy korzystają z MGR i jednocześnie są na vacie

4 tak ale z tego co pamietam jest warunej że płatność przelewem (jeśli znieśli ten wymóg niech mnie ktoś poprawi)

5 to czy jest Jan Kowalski czy Kowalski Jan ewentualnie Gospodarstwo Rolne Jan Kowalski jest mało istone, podstawą jest NIP a w tym wypadku każde z rodziców ma inny Nr


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1    242

2 ARIMR wcale nie wymaga EŚT, jednak trzeba złożyć oświadczenie że beneficjent nie prowadzi EŚT- tak robiłem w ostatnim naborze i żadnych problemów nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek91    0

@jimmy871, @strzymek, @przemol87, @bizon1

 

Dziękuje wam za odpowiedzi, w sumie punkty 1-4 uważam za wyjaśnione, moje piąte pytanie może spróbuję lepiej sformułować, aby nie mieć wątpliwości

 

 

Gospodarstwo w Urzędzie Skarbowym będzie zgłoszone na tatę (na NIP taty) - np. Gospodarstwo Rolne Kowalski Jan

Ponieważ wniosek na modernizacje zrobiliśmy na mamę, chcę aby faktury za zakup maszyn były wystawione w następujący sposób:

 

Nabywca:

Gospodarstwo Rolne Kowalski Jan i Janina (lub: Gospodarstwo Rolne Kowalski Jan, Kowalska Janina)

 

NIP (tutaj NIP taty) np.: 123456789 

no i oczywiście adres

 

 

Pytanie: czy na tak wystawiona fakturę odzyskamy cały zwrot podatku VAT z tych faktur?

 

W US, powiedzieli mi, że nie ma z czymś takim problemu. Jedna księgowa powiedziała, że nie powinno być z tym problemu, ale dealer najlepiej aby wystawił jakieś pismo (coś takiego jak "nota korygująca"). Druga księgowa, powiedziała, że nie da rady. Co do drugiej księgowej znajomy jest średnio zadowolony z usług.

 

 

 

Myślę, że zadzwonię dziś, jutro do jakiegoś innego US i jeszcze podjadę do jednej księgowej, takiej z polecenia, dostałem namiary :)

Jak ktoś wie jak wygląda to w opisanej sytuacji to proszę o podzielenie się wiedzą ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek91    0

@mrc1005

Dzięki za namiary, wczoraj tam dzwoniłem :) i jeszcze do innego US aby mieć pewność.

 

W opisanej prze zemnie sytuacji nie będzie problemu aby faktura byłą na oboje rodziców, ważne jest aby był NIP taty i żeby się imię i nazwisko jego pojawiło.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deutzdx605    57

Witam.

Mam pytanie a mianowicie chodzi mi o to że chcę sprzedać kukurydzę na pniu i wystawić fakturę Vat i nie wiem co wpisać na fakturze i jaką stawkę podatku Vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Kolego po wpisaniu w wujka google hasła : stawki vat rolnictwo masz ładną tabelkę z której możesz wyczytać stawki. Przy sprzedaży jako vatowiec niezależnie dla kogo odczytujesz stawki z tabelki. Przy zakupie od ryczałtowca wystawiasz fv rr ze stawką 7%.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marysrybak    3

czy moge odliczyc vat od lepiku i masy asfaltowo-zywicznej ktara uzylem do konserwacji dachuw budynku gospodarczym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Wszystko co zużywasz w gospodarstwie jest do odliczenia. Konserwcja dachu na budynku gospodarczym  napewno też.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Jak gospodarczy jest używany do produkcji rolniczej to jak najbardziej, jak trzymasz tam węgiel i klamoty domu to możesz ale spodziewaj się tłumaczenia i kłopotów.

Druga rzecz to podstawy ortografii na poziomie szkoły podstawowej, czasem aż trudno przeczytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie ważna jest stawka a kwota na fakturze. Co z tego, że 5% jak kwota netto wyniosi 2-3 tyś. Zawsze się opłaca, bo jak to mówią grosz do grosza.... Jak płacisz u księgowej od faktury a na niej 200 zł to może i nie warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erciak    19

Chciałbym zlecić firmie budowę "pod klucz". Jaka stawka VAT obowiązuje przy budowie obory? Firma może wystawić mi fakturę na usługę z obniżoną stawką podatku? Wartość inwestycji to 400 tyś netto, przy stawce 23% w znacznym stopniu podnosi koszt(jako dla ryczałtowca).Obecnie jestem na ryczałcie i zastanawiam się czy dla jednej inwestycji warto zmieniać sposób rozliczania się z US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Przy oborze nie ma szans na stawkę obniżoną, tylko 23%. Przy takiej inwestycji to jak najbardziej na vat, zresztą nawet bez inwestycji dopóki vat na produkty rolne jest dużo niższy niż stawka podstawowa to zawsze będzie się opłacać.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Robiłem rekultywację starego siedliska czy mogę sobie z tego tytułu vat odliczyć i jaka stawka jest od tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Sam robiłeś tą rekultywację? Jak tak to możesz sobie najwyżej od zużytej ropy odliczyć vat:) A jeśli robiła ci to firma to jak ci wystawią fakturę to pewnie możesz odliczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie wynająłem koparkę rozebrała stare budynki i powykopywała drzewa i gościu ma mi fakturę wystawić tylko nie wiem z jaką stawką ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj