Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9025 odpowiedzi na ten temat

#5941 Share piotrekzajaczkowski

piotrekzajaczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 03 czerwiec 2013 - 11:24

VAT w rolnictwie Mam pytanie do osób rozliczających faktury z cukrowni. Dziś otrzymałem fakturę VAT za zakup nasion z formą płatności KOMPENSATA. Chciałbym się dowiedzieć jak je księgujecie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 22:51
  •  

#5942 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 00:38

VAT w rolnictwie Tam buraków nie sieję, ale z faktury kompensaty dodajesz lub ujmujesz różnicę VAT.

#5943 Share piotrekzajaczkowski

piotrekzajaczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 13:30

VAT w rolnictwie No ale trzeba tą fakturę jakoś zaksięgować i w jakim miesiącu bo mam ją z maja a za buraki będę miał w listopadzie. Zaksięgować ją w tym miesiącu ale nie rozliczać jej?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5944 Share Marcian1234

Marcian1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 21:29

VAT w rolnictwie jak myślicie mogę odliczyć vat od samochodu używanego kupionego do rolnictwa ???

#5945 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 21:39

VAT w rolnictwie

Mam pytanie do osób rozliczających faktury z cukrowni. Dziś otrzymałem fakturę VAT za zakup nasion z formą płatności KOMPENSATA. Chciałbym się dowiedzieć jak je księgujecie?

Rozliczasz ja za miesiąc maj, ale wtedy nie masz możliwosci zwrotu vatu w ciagu 25 dni tylko 60.

#5946 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 06 czerwiec 2013 - 06:20

VAT w rolnictwie Wydaje mi się ze jeśli otrzymał FV w czerwcu to nie może jej rozliczyć w maju ale w czerwcu ( bądź w dwóch następnych okresach rozliczeniowych ) art. 86 par. 10 pkt. 1

#5947 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 06:21

VAT w rolnictwie On napisał ze nasiona są z maja i zakup w maju tylko do niego dotarła dopiero w czerwcu. Najważniejsze jak jest data wystawienia faktury

#5948 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 07:05

VAT w rolnictwie Jeśli mówimy o ważności dat do księgowania, to "najważniejsza" jest data otrzymania faktury :) ale to szczegół. Tak sobie czytałem wcześniej z tymi burakami i stwierdzam, że cukrownia to tylko kłopot z księgowaniem robi. Nie wiem czy dobrze Piotra rozumiem, ale dostałeś kompensatę od "niczego", czyli na poczet nieistniejącej faktury? Jeśli tak to liczysz ją jak zwykłą fakturę, tylko zastanawiam się jak US potraktuję ją jako zapłaconą czy nie?! Różnicował będziesz to dopiero po otrzymaniu faktury za dostawę buraków.

#5949 Share Gospodarz12

Gospodarz12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 08 czerwiec 2013 - 21:44

VAT w rolnictwie Witam!
Mam małe pytanko mianowicie.
Mój tata posiada 45ha, i załóżmy że od lipca tego roku przechodzi na rozliczenie VAT.
W 2014 Ja jako ubiegający się o wsparcie dla młodego rolnika dostanę od taty 11ha, ale będę chciał być rolnikiem ryczałtowym.
Więc moje pytanie brzmi Czy i jeśli tak to ile mój ojciec będzie musiał zwrócić podatku który otrzymał na nawozy itp.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Edytowany przez Gospodarz12, 08 czerwiec 2013 - 22:23.

#5950 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6298 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 09 czerwiec 2013 - 13:44

VAT w rolnictwie hmm-wg mnie nie gdyż jest na VAT. Kupił nawozy, wysiał je. Zebrał plon z tych nawozów. Sprzedał plon i tutaj naliczył VAT. Następnie Tobie przekazał grunta na których nie wysiewał nawozów od których odliczył VAT. Kwestia jest tylko tego aby przekazując Tobie grunta nie były na nich zużyte nawozy czy ŚOR od których w okresie wegetacji odliczono VAT.

Natomiast ja mam inne pytania:
- zakup koniczyny białej, jest tam troszkę VATu. Nie mam zwierząt, siana nie sprzedaję natomiast nasiona zużyto tylko na potrzeby dopłat ST. Po prostu zagospodarowany nieużytek obsiano koniczyną dla samych dopłat do strączkowych.
- troszkę kopałem ostatniego roku rowów, chcę skarpy umocnić krzakami aronii - fakturkę VAT dostanę na to oczywiście. Zbierać jej nie mam zamiaru, ot posadzić aby rosła i uniemożliwiała innym roślinom wzrost. Po prostu w razie "W" i kolejnego czyszczenia rowu koparka ja elegancko zniszczy i nie trzeba będzie kilka dni wojować z pilarką a i skarpę trochę utrzyma. No i ptaszki zimą będą miały co jeść.
- dla tych co odliczali rower - było jakiś czas temu - jak tam sprawa u was się zakończyła, przeszło czy nie?

Czy od tego można odliczyć VAT? Oczywiście dla celów prowadzonego gospodarstwa rolnego ale chodzi mi czy U.Skarbowy nie narobi problemów ;)
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5951 Share kondzio1579

kondzio1579

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 10 czerwiec 2013 - 14:24

VAT w rolnictwie Mam takie pytanie czy opłaca się przechodzić na vat jak się ma około 50ha

#5952 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 11 czerwiec 2013 - 09:59

VAT w rolnictwie kolego a jaka sprzedaż u ciebie występuje na 5 czy 8% i jakie zakupy
Nie cytuj poprzedniego posta!

Witam!
Mam małe pytanko mianowicie.
Mój tata posiada 45ha, i załóżmy że od lipca tego roku przechodzi na rozliczenie VAT.
W 2014 Ja jako ubiegający się o wsparcie dla młodego rolnika dostanę od taty 11ha, ale będę chciał być rolnikiem ryczałtowym.
Więc moje pytanie brzmi Czy i jeśli tak to ile mój ojciec będzie musiał zwrócić podatku który otrzymał na nawozy itp.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Bardzo dobre pytanie więc tak po pierwsze zwrot natępuje tylko przy środkach trwałych i w budowlach jeżeli likwiduje się działalność a jak sam napisałeś twój tata będzie ją prowadził nadal tylko że w ograniczonym zakresie na powieszczni 35 ha bo resztę odda tobieczyli nie zlikwiduje działalności więc nie będzie musiał zwracać

Edytowany przez danielhaker, 11 czerwiec 2013 - 11:55.

#5953 Share jasiunowak30

jasiunowak30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 11 czerwiec 2013 - 11:42

VAT w rolnictwie Witam. Mam pytanko odnośnie faktur vat na paliwo ON . Chodzi mi o to czy wystarczy wpis ,,ciągnik rolniczy'' czy musi być numer rejestracyjny tego ciągnika ?

#5954 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 12 czerwiec 2013 - 04:58

VAT w rolnictwie Nie musi być ale jak nie ma to musisz mieć rejestr gdzie go zużyłeś. jak kupuję parę tys. l to muszę pisać ile i który ciągnik, kombajn itp zużył.

#5955 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 12 czerwiec 2013 - 06:10

VAT w rolnictwie Od stycznia nie ma obowiązku aby nr rej. był na fakturze. Dotyczy zarówno samochodów jak i ciągników...

Rejestr ile zużywasz ON też nie jest jest obowiązkiem ,ale jak masz duże zużycie może jedynie być pomocny żeby się wytłumaczyć przed US ...

#5956 Share jackowski11

jackowski11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 12 czerwiec 2013 - 07:05

VAT w rolnictwie Panowie i Panie,

czy odliczał ktoś z Was automatykę do bramy?
Jak sądzicie, mogą być problemy z U.S.?
Liczę na pozytywne ..... odpowiedzi i interpelacje

#5957 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 16 czerwiec 2013 - 07:32

VAT w rolnictwie Witam
Troszke czytałem temat i jakoś nie znalażlem jak narazie najwazniejszej rzeczy. Jak przejsc na VAT?
Czy nadal jest cos w stylu min obrotu 20tys rocznie?
czy przechodzac na VAT moge sobie odrazu odliczyc VAT z sumy zakupionej maszyny tj. ciagnik?

Prosze o odpowiedź bo jak znam życie z pewnośćią nie wystarczy jeden wniosek w US i odliczamy sobie VAT

#5958 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 16 czerwiec 2013 - 08:21

VAT w rolnictwie Nie ma już tego limitu, wystarczy wniosek rezygnacji ze zwolnienia i opłata 170zł. Po jakimś czasie zapewne jeszcze przyjdzie wezwanie do uzupełnienia danych nip.

#5959 Share zyga2905

zyga2905

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, moto i takie tam :p ;)

Napisany 16 czerwiec 2013 - 10:41

VAT w rolnictwie A czy kiedyś w przyszlości zmuszą wszystkich do przejścia na Vat?
Bo słyszałem coś takiego że za pare lat czy 2 czy 3 maja tak zrobić jak wejdzie podatek dochodowy, co myslicie o tym co wiecie w tej sprawie?
Też myśle nad przejściem bo chce sie troche zmodernizować i by mi wrócili z 150-200 tys zł ale niewidzi mi sie ten vat, jak bym wiedział że za 2-3 lata bede zmuszony przejśc to przejde przed kupnem maszyn a tak nie...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5960 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 16 czerwiec 2013 - 11:12

VAT w rolnictwie a jak długo trwa owy proces przejscia na VAT tzn. dziś ryczałt a VAT (tak mniej wiecej). Bo chcem kupic ciagnik i kiedy moge to legalnie kupic ze zwrotem VAT w dzień przejścia mozna?