Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#5901 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 22 maj 2013 - 20:56

VAT w rolnictwie tak można ale ci się to opłaci a jak z amortyzacją vatu za maszyny jest 5 lat za budynki 10 także policz czy się opyli chyba że nosisz z zamiarem sprzedania środów trwałych pamiętaj vat niezamortyzowany zwracasz do urzędu
Nie cytuj poprzedniego posta!

Edytowany przez danielhaker, 22 maj 2013 - 22:41.
cytowanie poprzedniego posta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 13:44
  •  

#5902 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 23 maj 2013 - 05:15

VAT w rolnictwie Mi chodzi o kuzyna bo mnie się pytał a ja nie wiem za bardzo,to musi min 5-10 lat byc na vacie?

#5903 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 23 maj 2013 - 22:03

VAT w rolnictwie zasadniczo nic nie musi ale jak wspominałem wyżej jeżeli coś inwestował w środki trwałe typu maszyny i budowle to musi se przeliczyć vat amortyzuje się z maszyn 5 lat z budynków 10 jak w którymś przypadku nie minoł ten okres to resztę zwraca do urzędu skarbowego

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5904 Share jerzy86

jerzy86

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 25 maj 2013 - 14:35

VAT w rolnictwie Jeśli adaptuję budynek pod agroturystykę, (pokoje do wynajęcia) to czy mogę odzyskać VAT od materiałów i robocizny? Niby agroturystyka wiąże się z prowadzeniem gospodarstwa... i ile ten VAT wynosi w takim przypadku?

#5905 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 25 maj 2013 - 17:46

VAT w rolnictwie Jak dla mnie agroturystyka nie ma nic wspólnego z gospodarstwem tylko z działalnością pozarolniczą. Bo rozumiem że prowadzisz działalność gospodarczą?

#5906 Share jerzy86

jerzy86

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 26 maj 2013 - 06:27

VAT w rolnictwie Prowadzę gospodarstwo rolne nie działalność gospodarczą. Chcę zająć się też agroturystyką, bo na moim terenie jest to opłacalne i nie wiem, czy jak wybuduję lub zagospodaruję budynek pod wynajem to odzyskam VAT za materiały lub robociznę.

#5907 Share grzesiekxxl2

grzesiekxxl2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 26 maj 2013 - 11:52

VAT w rolnictwie Mam pytanie czy cały vat jest zwracany jednorazowo po zakupach sprzętu czy przez pięć kolejnych lat po 20%?

#5908 Share maciek9225

maciek9225

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 26 maj 2013 - 12:03

VAT w rolnictwie jak kredytujesz maszyny czyli płacisz całą sumę to VAT jest zwracany w całości od razu po zakupie, ale musisz go najpierw zapłacić, bo jeżeli jesteś na VATcie to bank kredytuje tylko kwotę netto maszyn, jeżeli weźmiesz maszyny w leasing, to co miesiąc płacisz ratę leasingową i od tej kwoty co miesiąc możesz otrzymać zwrot podatku VAT

#5909 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 26 maj 2013 - 20:54

VAT w rolnictwie istnieje coś takiego jak zabezpieczenie kredytu podatkiem vat może to służycz jako część wkładu własnego

#5910 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 27 maj 2013 - 10:51

VAT w rolnictwie znajomy kupił w marcu kasę fiskalną, ale ewidencjonowanie rozpocznie dopiero w czerwcu, czy może vat naliczony odliczyć za maj (w drugim okresie po nabyciu) czy też nie odliczy go sobie wcale, gdyż ewidencjonowanie (użytkowanie) rozpocznie dopiero w czerwcu?

Prowadzę gospodarstwo rolne nie działalność gospodarczą. Chcę zająć się też agroturystyką, bo na moim terenie jest to opłacalne i nie wiem, czy jak wybuduję lub zagospodaruję budynek pod wynajem to odzyskam VAT za materiały lub robociznę.

część vatu za materiały budowlane możesz odzyskać nie rezygnując z "ryczałtu", ale tylko do końca roku
http://podatki.wiesz...e-20132014.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5911 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1250 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 27 maj 2013 - 13:37

VAT w rolnictwie Witam. Jestem obecnie na ryczałcie jak "wstąpię" na Vat to jak to jest np jak będe kupował ciągnik lub maszynę współpracująca to odlicze sobie cały vat 23% czy tylko tyle ile wniose do US w postaci vatu od sprzedaży np tuczników i zbóż? A jak to jest ze środkami obrotowymi typu nawozy ŚOR, paliwo cześći też odlicze sobie vat?

kiedy można zrezygnowac z bycia vatowcem? Jak będe sprzedawał tuczniki np to ten vat oddaje do US zostaje mi cena netto?
jaki jest cykl rozliczeniowy miesieczny roczny?

Edytowany przez proxy8441, 27 maj 2013 - 13:38.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#5912 Share marb80

marb80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 27 maj 2013 - 14:17

VAT w rolnictwie Od kwietnia jestem na zasadach ogólnych będę sprzedawał zboże rolnikowi ryczałtowcowi jaką mam wystawić mu fakturę? (RR? ,a pieniądze ma wpłacić mi na konto czy mogę wziąć gotówkę? pytam dlatego iż za miesiąc kwiecień miałem same zakupy żadnej sprzedaży i zwrot Vatu będę miał dopiero po 180 dniach (chce coś sprzedać żeby mieć Vat należny i jak kupuje więcej – Vat – naliczony to będę miał zwrot – 60dni )

Edytowany przez marb80, 27 maj 2013 - 14:18.

#5913 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 27 maj 2013 - 14:42

VAT w rolnictwie @marb80 jeśli to ty sprzedajesz to Ty jako "vatowiec" wystawiasz fakturę VAT
co do formy zapłaty to nie wiem, ale ja dla spokoju ducha wolał bym na konto, wtedy mam wszystko udokumentowane

@proxy8441
VAT odliczasz od wszystkiego co kupiłeś do gospodarstwa, nie ważne czy to jest maszyna czy nawóz, śor itd... tj, US zwraca CI cały VAT zakupów
Ty jak sprzedajesz płody rolne to oddajesz VAT z tych produktów do US

przykład :
sprzedajesz tucznika za 600zł netto + 48zł vatu (8%) = 648zł brutto
kupiłeś maszynę za 1000zł + 230zł vatu(23%) = 1230zł brutto
jeśli suma zakupów(vat) będzie większa niż suma sprzedaży(vat) to pozostałą różnicę oddaję CI US czyli :
230zł - 48zł = 182zł oddaje CI US.
Jeżeli jest odwrotnie w zakupie i sprzedaży to niestety ale to Ty wpłacasz różnicę VATu urzędowi

po min. 5 latach możesz zrezygnować z zasad ogólnych (vatu)
miesięczny i kwartalny jest okres rozliczeniowy

aha i najważniejsze, jeśli chcesz mieć zwrot vatu z US w np. za miesiąc czerwiec to musi być w tym samym miesiącu jakaś sprzedaż, nie ważne na jaką kwotę
--------------

teraz moje pytanie:
Jestem od 1 stycznia 2012r na "vacie", co musze zrobić, jakieś podanie czy co aby przejść z rozliczenia miesięcznego na kwartalne ???????

Edytowany przez marulekk, 27 maj 2013 - 14:46.

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#5914 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 27 maj 2013 - 15:19

VAT w rolnictwie z tego co mi wiadomo to za środki trwałe czyli np ciągnik można wystąpić o zwrot całego vatu niezależnie od od sprzedaży, musisz mieć tylko jakąkolwiek sprzedaż w tym miesiącu w którym występujesz o zwrot

#5915 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1250 postów

Napisany 27 maj 2013 - 17:06

VAT w rolnictwie dziekuje za naświetlenie sprawy :)

czyli np kupuje ciągnik za 150000zł netto 184500 zł brutto (34500zł VATU) i w zalezności od rozliczenia mies badz kwart dostaje zwrot z US te 34500zł pod warunkiem że dokonam jakiejś sprzedazy w danym mies badz kwart np pare prosiąt rolnikowi bądz wystarczy kwintal pszenicy sąsiadowi tylko musze to udokumentowac w postaci odpowiednich faktur może kupujący byc np ryczałtowcem to też się taka sprzedaż liczy? Lub np comiesieczny wpływ na konto z OSM za mleko.

BARABUS no chyba tak, z wypowiedzi Marulek też tak wywnioskowałem bo jak podał np sprzedał tucznika za 600zł netto + 48zł VAT i w tym samym okresie rozliczeniowym (właśnie jak to jest okres mies liczony jest od 1 do ostatniego dnia miesiąca?) kupił np ciągnik za te 150000zł netto 184500zł brutto czyli US zwraca mi 34500zł - 48zł = 34452zł --> tyle zwraca US a w jakim czasie????

Pozdrawiam obu uzytkowników :)

#5916 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 27 maj 2013 - 17:17

VAT w rolnictwie dokładnie tak, ja jestem na rozliczeniu comiesięcznym, i jeżeli mam nadpłatę Vat to wystarczy że coś sprzedam (zboże w moim przypadku) i mogę wystąpić o zwrot, jeżeli sprzedajesz co miesiąc coś i kupujesz tyle że masz co miesiąc nadpłatę to wtedy co miesiąc możesz występować o zwrot :)

zwrot trwa różnie, z reguły około 2 miesięcy... o ile nie ma kontroli :) ja w przeciągu 8 miesięcy miałem dwa zwroty i dwie kontrole

#5917 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 27 maj 2013 - 17:47

VAT w rolnictwie O zwrot wat można wystąpić bez względu na to czy była sprzedaż w danym okresie rozliczeniowym czy nie . Różnica polega na tym , że jak masz sprzedaż to US ma na zwrot 60 dni o daty złożenia zeznania , a jak nie było sprzedaży to US ma 180 dni na zwrot.

kissmy ja odliczyłabym vat z kasy w miesiącu zakupu kasy ( albo w dwóch następnych), , bo prawo do odliczenia vat powstaje w okresie w jakim podatnik otrzymał fakturę .( albo w dwóch następnych)

#5918 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 27 maj 2013 - 18:37

VAT w rolnictwie o własnie zapomniałem o tym co @ONA77 napisała :)

ponaglam pytanie:

Jestem od 1 stycznia 2012r na "vacie", co musze zrobić, jakieś podanie czy co aby przejść z rozliczenia miesięcznego na kwartalne ???????
sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#5919 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1250 postów

Napisany 27 maj 2013 - 19:52

VAT w rolnictwie ONA

" O zwrot wat można wystąpić bez względu na to czy była sprzedaż w danym okresie rozliczeniowym czy nie" ?

przecież jak jest sprzedaz to ja zwracam vat do US.

czyli jak sprzedałem tucznika i kupiłem traktor to zwrotu się spodziewam do 60 dni a jak tylko kupiłem traktor to do 180 dni?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5920 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 27 maj 2013 - 20:14

VAT w rolnictwie Albo przyspieszony zwrot 25 dni zawsze się ubiegam jak są większe kwoty.