Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9015 odpowiedzi na ten temat

#5881 Share lukasz7604

lukasz7604

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 20:07

VAT w rolnictwie Jak wystawisz rolnikowi fakturę rr to dokonasz zakupu a nie sprzedaży. Jak wystawisz fakturę rolnikowi ryczałtowemu i on się podpisze to dalej jest to sprzedaż nieudokumentowana i dopinasz do niej paragon.(Według mojej najlepszej wiedzy)

Edytowany przez lukasz7604, 15 kwiecień 2013 - 20:08.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 23:58
  •  

#5882 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 20:33

VAT w rolnictwie Limit obowiązuje w skali rocznej , z tym że jeśli rozpocząłeś działalność w trakcie roku 2013 to kwotę wyliczasz proporcjonalnie do pozostałego okresu . Jeśli taką sprzedaż miałeś tez w roku 2012 to obowiązuje cię limit 20 000.
Do limitu ( tak jak napisał lukasz7604) wliczasz sprzedaż na rzecz rolników ryczałtowych i na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - w obu przypadkach fakt czy wystawiłeś fakturę czy nie jest bez znaczenia.

#5883 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 16 kwiecień 2013 - 20:55

VAT w rolnictwie Mam taki problem.
Mam fakture z cukrowni za sprzedaż buraków (nazwijmy ją podstawowa ), później wystawiłem im korekte 1(zmiana ceny) do faktury podstawowej, teraz znowu podnieśli cene i mam im wystawić kolejna korekte 2 do faktury... i tu jest pytanie do której bo według mnie do korekty 1 a według cukrowni do tej podstawowej.

#5884 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 18 kwiecień 2013 - 07:54

VAT w rolnictwie Na mój chłopski rozum też korekta2 do korekty1. Gdybyś korektę 2 wystawił do FV podstawowej w księgowości wyjdzie nieprawidłowość do stanu faktycznego, chyba że obie strony nie księgują korekty1 i wyrzucą ją do kosza.

#5885 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 21:00

VAT w rolnictwie

Mam nadzieję, że intencją księgowej było uświadomienie klienta, iż pewnych rzeczy formalnie nie powinien robić i by sobie przemyślał jakiś rozsądny dialog przy kontroli. To trochę rozważania podobne jak używanie służbowych telefonów i samochodów - niby nie można, a sam pan minister finansów Jacek R. ma świadomość, że jest to robione hurtem :)

Z tego ciągnika będziesz miał prawie 50 tyś. VAT. Zakładając, że VAT z pozostałej działalność bilansuje się na zero - choć jest to zawsze in plus i na VAT chciałbyś być tylko dla tej inwestycji, czyli z racji tego środka trwałego 5 lat, masz jakby bonus 10 tyś./rok. Poza tym myślę, że spokojnie zdążysz przejść na VAT jak już będziesz pewny tej inwestycji.

Poza tym może ktoś przypomni, bo ja już nie pamiętam, czy najpierw zakupując ciągnik, potem przechodząc na VAT - wszystko w obrębie jednego roku, można odliczyć 100%, czy tylko 4/5?

w pierwszym roku odliczasz powiecmy te 50 tysięcy w drugim 20% mniej w 3 kolejne20% i tak ci zostanie tylko dwadzieścia procent na 5 rok po pięciu już nic nie odliczasz tylko pamiętaj by tą kwotę puścić przelewem bankowym bo urząd skarbowy może podważyć ustawą że powyżej 10 tys euro przelewem ale najlepiej od razu przed zakupem przejść tylko się zastanów ile inwestycji zamierzasz zrobić bo to jest taka sama zasada na każdą maszynę bo a na budynki 10 lat .Warto pamiętać o tym w kwesti jakby po zakupie ciągnika powiecmy po 3 latach musiał zlikwidować gospodarstwo to byś musiał zwrócić 40 % z 50 tysięcy bo rzadko kto o tym pamięta i mało się mówi a potem wielkie zdziwienie

#5886 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 06:42

VAT w rolnictwie Z zamknięciem działalności jest trochę bardziej skomplikowana sprawa w niektórych przypadkach, przynajmniej formalnie. Lepiej jest w tedy najpierw powrócić na RR i dopiero zamknąć podwoje.

#5887 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 08:51

VAT w rolnictwie

w pierwszym roku odliczasz powiecmy te 50 tysięcy w drugim 20% mniej w 3 kolejne20% i tak ci zostanie tylko dwadzieścia procent na 5 rok

a nie rozlicza się po 20% wartości podatku vat w każdym roku? a ten vat w pewnych warunkach można jeszcze odliczyć w całości jak wskazałem wcześniej

#5888 Share sss

sss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 19:02

VAT w rolnictwie Mam taki problem.
Zakupiłem materiały budowlane na remont obory (wymina tynkow itp) i nie wiem czy rozliczyc to jako środek trwały czy nie
Prosze o pomoc. :)

#5889 Share jackowski11

jackowski11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 30 kwiecień 2013 - 10:08

VAT w rolnictwie Szanowni koledzy i koleżanki,

czy ktoś z Was mógłby mi podesłać link do stron(-y) traktującej o przepisach i rozporządzeniach dt Vat-u dla rolników, od najbardziej fachowych czyli rządowych po takie z których najczęściej zaglądacie?
Chodzi mi o konkretne odnośniki. Może macie gdzieś zapisane w ulubionych i zechcielibyście sie nimi podzielić

Chciałbym jeszcze zapytać czy rozliczanie się z US elektronicznie, jeśli tak to jakich narzędzi/oprogramowania używacie?

Dziękuje bardzo za odpowiedź !!

#5890 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 30 kwiecień 2013 - 16:37

VAT w rolnictwie Ja zaglądam głównie tu. No i w top agrarze jest rubryka dotycząca vat. Cośtam można znaleźć w googlach czasami ale rewelacji nie ma. Ogólnie jest lipa bo status: rolnik jest nie do końca uregulowany bo to niby firma, a niby osoba fizyczna. Może jak wprowadzą podatek dochodowy to jakoś to wszystko uregulują i będzie łatwiej (w co raczej wątpię).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5891 Share szumi

szumi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 30 kwiecień 2013 - 22:26

VAT w rolnictwie Oj kolego, jak wprowadzą podatek dochodowy to na pewno nie będzie łatwiej, ale drożej. Ja wiem, że zaraz mnie zakrzyczą, że nieprawda, ale... Działalność gospodarcza to nie tylko podatek dochodowy czyli % z zysku, ale np. podatek od powierzchni budynków gospodarczych liczony z m2 - pomierzcie swe stodoły i garaże i policzcie, weźcie statystyczne stawki z waszej gminy, zdziwicie się jak to zaboli....

Edytowany przez szumi, 30 kwiecień 2013 - 22:27.

#5892 Share jackowski11

jackowski11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 03 maj 2013 - 20:23

VAT w rolnictwie Niestety zgadzam się z kolegą Szumi. Niestety ....
Poza tym podbijam swoje pytanie

#5893 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 05 maj 2013 - 17:20

VAT w rolnictwie www.mf.gov.pl
isap.sejm.gov.pl
www.abc.com.pl
www.efaktury.org

mam pytanie odnośnie do vat, znajomy otrzymał z agencji nasiennej fakturę za odstępstwo rolne (wykorzystanie samodzielnie rozmnożonych nasion jako materiału siewnego) na 23% stawce, więc vatu jest całkiem sporo, ale w ubiegłym roku, kiedy wysiano ten materiał vatowcem była jego małżonka, czy US wobec tego nie przyczepi się do takiej faktury?

#5894 Share adi29

adi29

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 07 maj 2013 - 19:16

VAT w rolnictwie koledzy vatowcy czy ktos z was wystawia faktury od kwot brutto ???? czy sa jakies zalecenia kiedy taka fakture wystawiamy ??? czy jest to bez roznicy czy wystawiamy od kwoty netto czy brutto ??? dzieki i pozdraiam

#5895 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 08 maj 2013 - 08:00

VAT w rolnictwie Bez różnicy. Zwyczajowo przyjęło się wystawianie faktur od cen netto. Większość stacji paliw wystawia faktury od cen brutto np. Mnie pasuje bardziej (pewnie jak większości) od cen netto.

#5896 Share jackowski11

jackowski11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 17 maj 2013 - 12:06

VAT w rolnictwie Mam pytanko....

Czy moge odliczyć VAT od faktury za usługę typu, uprawa ziemi, naprawa ciągnika itp
JAk oprocentowane są takie faktury?

I drugie:
Czy jako rolnik vatowiec mogę też świadczyć taką usługę i wystwić na to fakturę. Rozumiem że jest to mało opłacalne bo musze oddać VAT, ale czy eg. ustawy istnieje taka możliwość?

Dziękuje za odpowiedź!
Jacek

#5897 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 17 maj 2013 - 17:48

VAT w rolnictwie oczywiście możesz stawka vat to 8%, a podatek dochodowy ma różne stawki w zależności od wybranego sposobu rozliczania

#5898 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 18 maj 2013 - 15:10

VAT w rolnictwie Wczoraj byłem w US i złożyłem vat 7 wersja 13 i pani powiedziłała że teraz obowiąuje wersja 12 lub 14 a 13 była tylko do pierwszego kwartału.( tak dla przypomnienia)

#5899 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 19 maj 2013 - 10:12

VAT w rolnictwie

Niestety zgadzam się z kolegą Szumi. Niestety ....
Poza tym podbijam swoje pytanie

tak zgadza się wtedy płacisz od metra ale spójżcie na to z innej strony
1) posiadając cągnik za 100000 zł plus 200000 zł maszyny daje 300000 zł od tego odpisze się niezłą amortyzacje a tak co macie kichę
2)prowadząc ksiązke przychodów i rozchodów fakt że jest drożej ale każdy z was wie jak nie trudno se narobić kosztów uzyskańa przychodu
3) czy ktoś mówił że będzie różowo powiem to jako rolnik i przyszły księgowy ci którzy zagłębią się w przepisy będą klaskać rządowi że się w końcu przychylił rolnikom ja np widzę po fakturach jakie mam rzeczywiste obroty gospodarstwa i się pytam niech który z vatowców się wypowie na me pytanie czy liczyłeś kiedy faktyczny dochód swojego gospodarstwa na podstawie faktur i dodając do tego amortyzacje dzieląc na 12 i jestem ciekaw opinii kto otwarcie się przyzna czy jego dochód jest taki sam jak wyliczyła jego gmina na podstawie ha przeliczeniowych czekam na opinie rzeczowe w tej kwestii

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5900 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 20 maj 2013 - 20:05

VAT w rolnictwie Koledzy szukam odpowiedzie na to pytanie ; "czy jak ktoś jest na vatowcem to moze z tego zrezygnować? Jak tak to po ilu latach?"