Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#5861 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 08:48

VAT w rolnictwie niestety ma rację, od skonsumowanych produktów należy odprowadzić vat należny i będzie ok, warto poświęcić te kilka złotych rocznie

Edytowany przez kissmy..., 12 kwiecień 2013 - 08:49.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 22:05
  •  

#5862 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 12 kwiecień 2013 - 16:39

VAT w rolnictwie kissmy czyli jak, jeżeli biorę mleko na swoje potrzeby od własnych krów to sama sobie muszę fakturę wystawić??? trochę nie rozumiem....

#5863 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 18:42

VAT w rolnictwie jak należy to udokumentować nie wiem, ale należy ograniczać konsumpcję, gdyż powyżej 20tys zł musimy już mieć kasę fiskalną;]

#5864 Share naj1306

naj1306

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 19:22

VAT w rolnictwie Nie wprowadzaj w błąd ludzi z tą kasą fiskalną .Jak ktoś używa swojego mleka to może se wystawić fakturę ,jako że jest watowcę to tego się nie wlicza do limitu 20 tysięcy .

#5865 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 19:23

VAT w rolnictwie wpisujesz do ewidencji bezrachunkowej, bo bierzesz mleko(przykład) , na cele nie związane z działalnością gosp.

#5866 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 19:40

VAT w rolnictwie ONA77 są na to jakieś druczki, ta ewidencja bezrachunkowa? z tego też trzeba się co miesiąc rozliczać czy nie? co to jest? jestem całkowicie zielona w tych sprawach, więc proszę wytłumaczcie o co w tym chodzi, przejde na vat i nie chce w coś wdeptać delikatnie to ujmując, a mleka sobie nie żałujemy w domu, ogród co roku, piwnice zapełnione, Wiadomo że można się nie przyznać że się pije to mleko, ale co zrobić jak życzliwy sąsiad uprzejmie doniesie że ziemniaki uprawiam dla siebie?

#5867 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 12 kwiecień 2013 - 23:09

VAT w rolnictwie Zaryzykuje i zadam podstawowe pytanie. Jakie są największe plusy i minusy przejścia na vat?
W tym roku będę starał się o pieniądze na zakup ciągnika (ok. 260tys brutto) w związku z tym zastanawiam sie nad przejściem na vat. Jednak to bardzo niepewna sprawa i teraz myślę czy jeśli nie miałbym tak sporych zakupów czy opłaca mi się przechodzić na vat czy lepiej pozostać na ryczałcie.

#5868 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 13 kwiecień 2013 - 08:06

VAT w rolnictwie Ja zrobiłam sobie w końcu ewidencje sprzedaży sama i wydrukowałam . rubryki: lp, data , nazwa towaru , kwota brutto , stawka vat, netto , vat ,uwagi, na górze nazwa miesiąca i rok, na dole podsumowanie

#5869 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 13 kwiecień 2013 - 08:10

VAT w rolnictwie

jakie to są porąbane przepisy!!! siostra poszła zanieść faktury do księgowej. Księgowa do siorki czy nie biorą czasem mleka z chłodni, bo krowy jedzą paszę z której odbierają Vat, a nie można brać bo będzie kara. Dalej czy nie używają ciągnika swojego do sadzenia ziemniaków czy do wyprawienia ziemi pod ogród bo z paliwa też się rozliczają? Wychodzi na to że będąc vatowcem to ani mleka ani żadnych płodów rolnych rolnik nie może użytkować na własne potrzeby???
O co tej babie chodzi weźcie mi wytłumaczcie?

Księgowa dobrze zrobiła. Wypytała osobę której liczy podatek żeby wiedzieć co ta osoba powie w razie kontroli.
Mnie też pytała o takie rzeczy. Twardo odpowiadałem że odliczam VAT od faktur przeznaczonych tylko do gospodarstwa a nie na użytek własny. Idzie o to żeby wyrobić w podatniku pewien nawyk aby się nie dał złapać przez kontrolera skarbówki np pytaniem "czy na telefon stacjonarny od którego odlicza pan VAT dzwoni rodzina". Drugie pytanie czy "czy oddzwania pan do rodziny". 2xtak i jest lipa a wystarczy odpowiedzieć - "panie dzwonią różne ludzie, numer był kiedyś prywatnym więc dzwonić będą, co mam im zrobić, no i odbieranie połączeń nie widnieje na fakturze". Na drugie pytanie - "jeżeli to ktoś z rodziny a mam do niego sprawę związaną z produkcją w gospodarstwie (buduje np garaż a kierownik budowy to szwagier lub wujek dzwoni coś powiedzieć co zauważył u mnie na polu) to jak najbardziej oddzwaniam".
No i dołożyć że ma się 3 telefony ;)
Ja tak zrobiłem (stacjonarka, prepaid na GR i pokazałem w US 2 komórkę którą mam do drugiej pracy).

Także powtarzam - księgowa dobrze zrobiła, zresztą chciałbyś rozliczać kogoś kto w razie kontroli zacznie się gmatwać i plątać?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#5870 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 09:28

VAT w rolnictwie

jakie to są porąbane przepisy!!! Księgowa do siorki czy nie biorą czasem mleka z chłodni, bo krowy jedzą paszę z której odbierają Vat, a nie można brać bo będzie kara.
O co tej babie chodzi weźcie mi wytłumaczcie?

Mam nadzieję, że intencją księgowej było uświadomienie klienta, iż pewnych rzeczy formalnie nie powinien robić i by sobie przemyślał jakiś rozsądny dialog przy kontroli. To trochę rozważania podobne jak używanie służbowych telefonów i samochodów - niby nie można, a sam pan minister finansów Jacek R. ma świadomość, że jest to robione hurtem :)

Zaryzykuje i zadam podstawowe pytanie. Jakie są największe plusy i minusy przejścia na vat?
W tym roku będę starał się o pieniądze na zakup ciągnika (ok. 260tys brutto) w związku z tym zastanawiam sie nad przejściem na vat. Jednak to bardzo niepewna sprawa i teraz myślę czy jeśli nie miałbym tak sporych zakupów czy opłaca mi się przechodzić na vat czy lepiej pozostać na ryczałcie.

Z tego ciągnika będziesz miał prawie 50 tyś. VAT. Zakładając, że VAT z pozostałej działalność bilansuje się na zero - choć jest to zawsze in plus i na VAT chciałbyś być tylko dla tej inwestycji, czyli z racji tego środka trwałego 5 lat, masz jakby bonus 10 tyś./rok. Poza tym myślę, że spokojnie zdążysz przejść na VAT jak już będziesz pewny tej inwestycji.

Poza tym może ktoś przypomni, bo ja już nie pamiętam, czy najpierw zakupując ciągnik, potem przechodząc na VAT - wszystko w obrębie jednego roku, można odliczyć 100%, czy tylko 4/5?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5871 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 14:17

VAT w rolnictwie ale słuchajcie, to jest dla mnie troszkę taki paradoks, bo gospodarstwo to firma, owszem, i jak w firmie mamy mieś sprzęt służbowy i prywatny. Czyli teraz żeby pić mleko to musiałabym mieć jedną krowę "nie służbową" która nie jadłaby paszy z której się rozliczam z US? Hehehehehheheehe ale tak sie nie da bo jadłaby sianko które byłoby zebrane ciągnikiem z którego się juz rozliczam, i koło zamknięte. Czyli być vatowcem to trzeba warzywa i nabiał w sklepie kupywać... ale jaja. Oczywiście to wszystko to fikcja, bo nikt normalny kto jest producentem mleka nie bedzie kupywał przerobionego mleka ze sklepu. Trzeba poprostu robić swoje, a w US tak gadać żeby było cacy, tak jak mówicie. Mam nadzieję ze żaden urzedas tego nie czyta :ph34r: :D hehehe

#5872 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 14 kwiecień 2013 - 14:37

VAT w rolnictwie a ty myslisz że urzędnik państwowy kupuje sobie ksero jak musi coś prywatnie odkserować czy kseruje na firmowym/służbowym?
Myślisz że jak jedzie służbowym autem coś załatwić sam to przy okazji po drodze gdzieś nie zajdzie jak musi?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#5873 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 17:55

VAT w rolnictwie

Poza tym może ktoś przypomni, bo ja już nie pamiętam, czy najpierw zakupując ciągnik, potem przechodząc na VAT - wszystko w obrębie jednego roku, można odliczyć 100%, czy tylko 4/5?

jeśli zmieścisz się z rozliczeniem w dwóch okresach po zakupie to możesz odliczyć 100% (jeśli to się nie zmieniło w tym roku), w innym przypadku vat naliczony odliczasz przez 5 kolejnych lat (ale nie mam pewności czy będzie to 100%)

#5874 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 21:13

VAT w rolnictwie

a ty myslisz że urzędnik państwowy kupuje sobie ksero jak musi coś prywatnie odkserować czy kseruje na firmowym/służbowym?
Myślisz że jak jedzie służbowym autem coś załatwić sam to przy okazji po drodze gdzieś nie zajdzie jak musi?

no właśnie, o to to to chodzi...

#5875 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 06:21

VAT w rolnictwie Ten przepis obowiązuje nie tylko rolników ale każdego vatowca. Jeśli podatnik zużyje towar czy wyświadczy usługę na cele np. prywatne a wcześniej od tego towaru odliczył vat to zobowiązany jest opodatkować taki towar czy usługę. Podatnik jest w tej sytuacji również ostatecznym konsumentem , a w podatku vat ciężar tego podatku ponosi właśnie konsument.

#5876 Share adi29

adi29

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 08:42

VAT w rolnictwie

Ten przepis obowiązuje nie tylko rolników ale każdego vatowca. Jeśli podatnik zużyje towar czy wyświadczy usługę na cele np. prywatne a wcześniej od tego towaru odliczył vat to zobowiązany jest opodatkować taki towar czy usługę. Podatnik jest w tej sytuacji również ostatecznym konsumentem , a w podatku vat ciężar tego podatku ponosi właśnie konsument.

A co jesli mam firme PKD 1.61 Z działalność usługowa wspomagająca produkcje roslinna , firma na vacie i wykonam usługe dla wlasnego gospodarstwa maszynami które sa na firme ???? gosp równiez na vacie!!!! wystawiam jakąs fakture ??

#5877 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 09:03

VAT w rolnictwie

jeśli zmieścisz się z rozliczeniem w dwóch okresach po zakupie to możesz odliczyć 100% (jeśli to się nie zmieniło w tym roku),

No właśnie o to mi chodziło. Tak coś kojarzyłem ale nie chciało mi się szukać w przepisach.

W kwestii służbowej prywaty osobiście byłem światkiem jak do US przyszła znajoma pracownika i sobie tam coś kserowali :) Trza mieć pewną świadomość, a życie jest życiem.

#5878 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 11:33

VAT w rolnictwie

A co jesli mam firme PKD 01.61.Z działalność usługowa wspomagająca produkcje roslinna , firma na vacie i wykonam usługe dla wlasnego gospodarstwa maszynami które sa na firme ???? gosp równiez na vacie!!!! wystawiam jakąs fakture ??

taka działalność usługowa to ten sam podmiot co gospodarstwo, także żadnych faktur wewnętrznych się nie wystawia

#5879 Share sulmar

sulmar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 15:12

VAT w rolnictwie Ja bym jeszcze raz poprosił o tych kasach fiskalnych.
Limit obowiązuje na miesiąc, czy na rok?
Czyli jak osoba będąc na vacie sprzeda rolnikowo ryczałtowemu i wystawi fakturę on się na niej podpisze to to się wlicza w ten limit czy nie?
Jak to jest z tą kasą, o co chodzi?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5880 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 19:59

VAT w rolnictwie

jeśli zostawiasz już ślad w ARiMR i do tego bezpośrednio swój adres z opisem przewinienia w internecie - to proponowałbym jednak nie przeprowadzać takich rozważań, ale ARiMR nie przekazuje takich informacji do US, jeżeli tenże o to nie poprosi

lepeij wsta sprzedaż nieudokomentowaną na 2tys i w kwesti urzędu jesteś czysty

Ja bym jeszcze raz poprosił o tych kasach fiskalnych.
Limit obowiązuje na miesiąc, czy na rok?
Czyli jak osoba będąc na vacie sprzeda rolnikowo ryczałtowemu i wystawi fakturę on się na niej podpisze to to się wlicza w ten limit czy nie?
Jak to jest z tą kasą, o co chodzi?

\

Limit opowiązuje na rok jak wystawisz rolnikowi fakturę rr i on ci podpisze znaczy doknałes sprzedaży udokumentowanej