Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9021 odpowiedzi na ten temat

#5841 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 19:36

VAT w rolnictwie

Jeżeli to będzie
Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
to można zrobić ze działalność na vacie, a gospodarstwo nie?

NIE

witam to znów ja ;) moja sprawa w dalszym ciągu pozostaje nie do rozwiązania. rozmawiałam w mleczarni i mąż nie może wystawiać im fv za mleko. nie ma z nimi umowy, nie jest producentem w arr i nie posiada bydła, po drodze wstąpiłam do rzeźni, to samo, nie może bo nie hodowcą ani właścicielem stada. dopowiedziano mi że może wystawiać fv za sprzedaż płodów rolnych, bo grunty mamy wspólne. ale płodów my nie sprzedajemy.

cały ambaras wynika z treści ustawy o vat, więc to mleczarnia i rzeźnia powinny to akceptować oraz zaproponować jakieś rozsądne rozwiązanie (aneksy do umów), gdyż wspólność majątkowa oznacza, iż małżonek prowadzi z Tobą każdy rodzaj działalności (a Ty z nim), zapisy ustawy o vat sprzeczne z zapisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nikomu nie przeszkadzają, więc stanowiskiem ARR też nikt się nie zajmie, stąd warto odesłać wszystkich tych nadgorliwców do KIP, znajomego kiedyś w ARiMR uznali za "wariata" i wysłali do urzędu skarbowego, który miał inne stanowisko w sprawie małżonków

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 11:24
  •  

#5842 Share majs

majs

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 22:17

VAT w rolnictwie Odbiegając od tematu...
Czy istnieje możliwość wystawienia faktury vat z terminem wpałty np za 4 miechy i oprocentować miesięcznie 5% czy na okres tych 4 miechów?
Kupując nawozy dostałem własnie na ten sposób fakture i zastanawiam się czy to jest zgodne i normalne.. Jak u Was jest czy również terminowe zapłaty macie oprocentowane?
Pozdrawiam i dzieki za odpowiedź

#5843 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 22:44

VAT w rolnictwie @majs nie bardzo rozumiem jak Ci to firma zrobiła, ale z firmą z którą współpracuje jest tak że cena netto byłaby o te 5% wyższa w stosunku do płatności krótkoterminowej i termin powiedzmy te 4 m-c. Poza tym 5% miesięcznie to chyba coś nie tak, bo to w skali roku 60%, w Providencie taniej :) Myślę, że te 5% to w skali 4 m-c, a to i tak dużo bo z reguły firmy dają 1%/1m-c ale można jeszcze podyskutować w tym temacie, bo firma dając Ci na dłuższy okres zarabia podwójnie.

cały ambaras wynika z treści ustawy o vat.....

Ambarasy to są większe i mniejsze....postaw się teraz w sytuacji ludzi co wzięli pomoc z ARiMR na działalność pozarolniczą- usługi dla rolnictwa. Jaja na całego!!

#5844 Share piotrekzajaczkowski

piotrekzajaczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 07:14

VAT w rolnictwie Witam wszystkich. Czy ktoś z was składa deklaracje przez internet?

#5845 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 08:23

VAT w rolnictwie

NIE

cały ambaras wynika z treści ustawy o vat, więc to mleczarnia i rzeźnia powinny to akceptować oraz zaproponować jakieś rozsądne rozwiązanie (aneksy do umów), gdyż wspólność majątkowa oznacza, iż małżonek prowadzi z Tobą każdy rodzaj działalności (a Ty z nim), zapisy ustawy o vat sprzeczne z zapisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nikomu nie przeszkadzają, więc stanowiskiem ARR też nikt się nie zajmie, stąd warto odesłać wszystkich tych nadgorliwców do KIP, znajomego kiedyś w ARiMR uznali za "wariata" i wysłali do urzędu skarbowego, który miał inne stanowisko w sprawie małżonków

porąbane na całego! dzisiaj podpisujemy rozdzielność i niech się dzieje wola nieba.. działalność pozarolnicza a jednak rolnicza.. boszz jakoś wytrwamy te 3,5 roku a potem maż zamyka tą że działalność.. a wariatem też czasem dobrze być ;)

#5846 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 09:32

VAT w rolnictwie

Ambarasy to są większe i mniejsze....postaw się teraz w sytuacji ludzi co wzięli pomoc z ARiMR na działalność pozarolniczą- usługi dla rolnictwa. Jaja na całego!!

mój problem polega na tym, iż muszę się stawiać w takich sytuacjach bardzo często, a najgorsze jest to, iż nikt nie potrafi pomóc, a ARiMR w końcu wypracowała rozwiązanie (po kilkunastu miesiącach) obiecując wszystkim windykację;]
rozwiązaniem byłoby znalezienie takiego kodu PKD, który nie znajduje się w załączniku 2 do ustawy i jednocześnie gwarantuje możliwość świadczenia usług bądź wynajmu maszyn rolniczych

porąbane na całego! dzisiaj podpisujemy rozdzielność i niech się dzieje wola nieba.. działalność pozarolnicza a jednak rolnicza.. boszz jakoś wytrwamy te 3,5 roku a potem maż zamyka tą że działalność.. a wariatem też czasem dobrze być ;)

przybliż proszę jakie operacja wygenerowała koszty, ja rozmawiałem o tym ze swoim notariuszem to zeszła do 0,1% nieco obniżonej wartości rynkowej majątku

#5847 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 10:40

VAT w rolnictwie nie rozumiem o jakie koszty Ci chodzi? działalności gosp, czy u notariusza?

Dzwoń na KIP. Mnie tam zawsze wytłumaczyli co i jak, na razie jestem bardzo zadowolony z tej instytucji. Tylko radzę do 8.30, bo potem to wygląda jak w skeczu Maćka Sztura, jak dzwoni na infolinię.
Mam 2 dobre znajome księgowe, to raczej do nich nie dzwonię, jak mam problem , bo często nie orientują się w naszych sprawach. Prawo jest jedno, tylko wiedza wybiórcza :) Z chęcią pojechałem kiedyś na szkolenie o VAT organizowane przez ODR,myślę sobie może się czegoś douczę. Przyjechała babka z 3miasta i mi się włos na głowie jeżył. Ze 3 razy ją sprostowałem i se dałem spokój.
W sumie to podpytam u siebie w US jak oni widzą Twoją sprawę (bez nazwisk oczywiście ;) )

jeśli mógłbyś podpytać to byłabym wdzięczna, bo u nas to czysta kpina.. ponoć księgowy pytał w US jak to rozwiązać, bo nic nie wiedzieli i kazali pisać interpretację ale już księgowy nie wiedział gdzie?! paranoja! na dzień dzisiejszy ani mleczarnia ani rzeźnia nie zgodzi się na wystawianie fv przez męża. ani ja mu nie oddam, powiem teraz jak jakaś egoistka, całej mojej własności.

#5848 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 10:42

VAT w rolnictwie notariusza, czytałaś artykuł w farmerze na temat różnicowania? podobno podjęli ten temat (małżonków) w kwietniowym numerze, niestety nie jestem prenumeratorem i dopiero to zweryfikuję

#5849 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 13:20

VAT w rolnictwie marzencia
Najlepszym rozwiązaniem jest pisanie na fakturze danych twoich i męża . Wtedy ty sprzedajesz jako osoba która na numer w ARiMR, ARR ... ale sprzedaje też mąż i wykazuje bez problemu w rejestrach Vat.
Dane dwóch osób na fakturze jako sprzedających są OK ( pod warunkiem że nie masz rozdzielności)

Edytowany przez ONA77, 10 kwiecień 2013 - 13:22.

#5850 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 14:20

VAT w rolnictwie jesteś przekonana o możliwości zawierania danych obojga małżonków jako sprzedawcy? takie rozwiązanie wydaje się dobre, a tutaj znalazłem interpretację dotyczącą "identycznego" przypadku http://interpretacje...icy/324722.html
tylko pominięto w niej koszty prowadzonej działalności rolniczej, wspomniano wyłącznie o korekcie i ujęciu przychodów w deklaracji za okres od rezygnacji ze zwolnienia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5851 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 14:38

VAT w rolnictwie Interpretacja
ITPP1/443-56/11/KM

czytałam kilka tego typu interpretacji w tych które wpadły mi w ręce w żadnej nie było mowy o tym że nie można pisać faktur na oboje małżonków.

Elementy niezbędne faktury wskazuje rozporządzenie MF ( można napisać na fakturze więcej danych , ale nie można mniej niz wymagane..)
W tej interpretacji którą przytoczyłeś też nie ma że nie można, jest nawet wskazanie do korekty za sprzedaż męża

#5852 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 14:49

VAT w rolnictwie racja już podejmowaliśmy ten temat;]

już się boję podatku dochodowego, na wszelki wypadek unikam instytucji małżeństwa jak ognia

#5853 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 15:23

VAT w rolnictwie

notariusza, czytałaś artykuł w farmerze na temat różnicowania? podobno podjęli ten temat (małżonków) w kwietniowym numerze, niestety nie jestem prenumeratorem i dopiero to zweryfikuję

dokładnie 514,- i jakieś grosze.. pożyjemy zobaczymy co będzie dalej... artykułu nie czytałam. i już nic więcej czytać nie będę. będę dawać na msze, aby te kilka lat jakoś upłynęło ;)

Edytowany przez marzencia, 10 kwiecień 2013 - 15:24.

#5854 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 15:58

VAT w rolnictwie chcialem kupic telefon na necie, sprzedajacy wystawia fakture vat-marza czym sie to charakteryzuje i czy bede mogl sobie vat odpisac

#5855 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 16:33

VAT w rolnictwie Kissmy, wiesz fakt że migasz się od małżeństwa nie uchroni cię przed dochodowym ... ;)

#5856 Share lukza86

lukza86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 20:47

VAT w rolnictwie świeżo przeszedłem na vat i mam pytanie-słuchajcie może jest już to na forum ale ponad 290stron nie chce mi się czytać,jak sprzedaje mleko to wystawiam fakturę mleczarni i mam sprzedaż, to czy muszę koniecznie wystawiać fakturę na sprzedaż 4 cieląt sąsiadowi jak jest na ryczałcie,chodzi mi o to skąd US będzie wiedział że sprzedałem te 4 cielaki,chodzi mi o to czy oni jakoś współpracują z arimr-em?

#5857 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 22:00

VAT w rolnictwie hihih ledwo przeszedł na vat a już kombinuje ;) ale niech wypowiedzą się eksperci ;)

#5858 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 11:34

VAT w rolnictwie

czy muszę koniecznie wystawiać fakturę na sprzedaż 4 cieląt sąsiadowi jak jest na ryczałcie,chodzi mi o to skąd US będzie wiedział że sprzedałem te 4 cielaki,chodzi mi o to czy oni jakoś współpracują z arimr-em?

jeśli zostawiasz już ślad w ARiMR i do tego bezpośrednio swój adres z opisem przewinienia w internecie - to proponowałbym jednak nie przeprowadzać takich rozważań, ale ARiMR nie przekazuje takich informacji do US, jeżeli tenże o to nie poprosi

#5859 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 13:16

VAT w rolnictwie Ja też proponuje nie kombinować ... żeby potem nie było: " bo ten US się do mnie przyczepił...."..

W protokole kontroli podatkowej nie mam wskazanych żadnych nieprawidłowości a na końcu jest pouczenie o obowiązku zawiadomienia o zmianie adresu w ciągu 6 miesięcy . Też tak macie?

Edytowany przez ONA77, 11 kwiecień 2013 - 17:21.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5860 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 12 kwiecień 2013 - 08:27

VAT w rolnictwie jakie to są porąbane przepisy!!! siostra poszła zanieść faktury do księgowej. Księgowa do siorki czy nie biorą czasem mleka z chłodni, bo krowy jedzą paszę z której odbierają Vat, a nie można brać bo będzie kara. Dalej czy nie używają ciągnika swojego do sadzenia ziemniaków czy do wyprawienia ziemi pod ogród bo z paliwa też się rozliczają? Wychodzi na to że będąc vatowcem to ani mleka ani żadnych płodów rolnych rolnik nie może użytkować na własne potrzeby???
O co tej babie chodzi weźcie mi wytłumaczcie?