Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#5821 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 12:06

VAT w rolnictwie Sprzedając RR cokolwiek nie musisz wystawiać faktury. Ewidencjonujesz jako sprzedaż bezfakturowa bez danych RR .
Fakturę wystawiasz tylko wtedy gdy RR ma takie życzenie.
Pamiętaj że nawet jak wystawisz fakturę dla RR to i tak wliczasz taką sprzedaż do limitu zwolnienia z kasy fiskalnej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 19:39
  •  

#5822 Share Smierz

Smierz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 14:43

VAT w rolnictwie Już się pogubiłam szukając tu wiążącej odpowiedzi na pytanie : czy posiadając samochód osobowy ( Ford Mondeo) zakupiony na fakturę VAT ,wykorzystywany w gospodarstwie mogę odliczac całośc kosztów części zamiennych i napraw itp. ( oprócz paliwa, to wiem ) czy tylko 60 % czy może nic ? Ostatnio w czasie kontroli US zakwestionował mi wszystko co do niego kupowałam ,pomimo ,że to nie jest nasze jedyne osobowe auto. Nie wiem czy mam pisac odwołanie ,czy nie mam podstaw. Gospodarstwo mamy oddalone 100 km od miejsca zamieszkania i samochód jest niezbędny chociażby do dojazdów. Proszę, pomóżcie, bo nie wiem nawet jak na przyszłośc wpisywac ( lub nie) części kupowane do tego auta.

#5823 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 07 kwiecień 2013 - 15:23

VAT w rolnictwie i dlatego kupiłem pick-upa ;)

Spytam z ciekawości a ten fordzik to ma wpis w DR osobowy czy ciężarowy? I czy ma kratkę.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5824 Share Smierz

Smierz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 15:41

VAT w rolnictwie Osobowy, ,bez kratki. Do pick-upa się przymierzamy dopiero.

#5825 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 17:33

VAT w rolnictwie

Ale jeśli osoba wychodząca z vatu nie budowała tych budynków (w okresie vatowskim) tylko miała je wcześniej niż przechodziłą na vat?

Napisałem dosłownie, więc z darowizną zstępną nie ma problemu. Przepisy się zmieniają ale nie w tym przypadku. Vatu nic nie płacisz.

czy posiadając samochód osobowy ( Ford Mondeo) zakupiony na fakturę VAT ,wykorzystywany w gospodarstwie mogę odliczac całośc kosztów części zamiennych i napraw itp. ( oprócz paliwa, to wiem ) czy tylko 60 % czy może nic ? Ostatnio w czasie kontroli US zakwestionował mi wszystko co do niego kupowałam ,pomimo ,że to nie jest nasze jedyne osobowe auto. Nie wiem czy mam pisac odwołanie ,czy nie mam podstaw.

No właśnie co kraj to obyczaj...każdy US sobie. Ja odliczam 70% z części do auta osobowego, a mam 1. Zakładam (bo tak jest w rzeczywistości), że 50% wyjazdów to typowo służbowe, a 50 służbowe z załatwianiem spraw prywatnych. Daje to 75%, zdjąłem 5% na sprawy typowo prywatne. Miałem w tym czasie ze 3 kontrole i nikt się nie czepiał. Z resztą nim zacząłem odliczać się podpytałem w US jak to wygląda z ich punktu widzenia i właśnie to rozliczenie robię na podstawie tego co mi powiedziała babeczka.

dobrze mi radzisz ale na wsi nikt nic nie wie o prawie, a w gminie czy nawet w mieście nikt nic nie wie o prawie rolniczym.. byłam w kilku kancelariach księgowych i rolników nikt nie prowadzi.. a co do radców też nie jednego przerabiałam.. a najlepsza była rozprawa, na której to poszkodowani "uczyli" sędziną wszelkich praw i obowiązków rolników

Dzwoń na KIP. Mnie tam zawsze wytłumaczyli co i jak, na razie jestem bardzo zadowolony z tej instytucji. Tylko radzę do 8.30, bo potem to wygląda jak w skeczu Maćka Sztura, jak dzwoni na infolinię.
Mam 2 dobre znajome księgowe, to raczej do nich nie dzwonię, jak mam problem , bo często nie orientują się w naszych sprawach. Prawo jest jedno, tylko wiedza wybiórcza :) Z chęcią pojechałem kiedyś na szkolenie o VAT organizowane przez ODR,myślę sobie może się czegoś douczę. Przyjechała babka z 3miasta i mi się włos na głowie jeżył. Ze 3 razy ją sprostowałem i se dałem spokój.
W sumie to podpytam u siebie w US jak oni widzą Twoją sprawę (bez nazwisk oczywiście ;) )

#5826 Share sulmar

sulmar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 19:03

VAT w rolnictwie Realizując wniosek na różnicowanie, trzeba założyć działalność gospodarczą. Można rozdzielić to tak że w działalności gospodarczej będziemy rozliczać się z vatem, a gospodarstwo rolne zostanie bez rozliczania na vatu?

#5827 Share adamas88

adamas88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 20:59

VAT w rolnictwie Witam wszystkich! Jestem nowy na forum, ale ostatnio (wątpliwie miła) pani w US mnie lekko zaskoczyła i chciałbym rozwiać moje wątpliwości.

Prowadzę działalność z działów specjalnych rolnictwa - ogrodnictwo na zasadzie ryczałtu (dochód obliczają mi na podstawie powierzchni tuneli i szklarni). Na mocy ustawy o VAT - artykuł o zwolnieniach - jestem zwolniony z VATu (rolnik ryczałtowy), ale w Urzędzie Skarbowym powiedziano mi, że jeśli przekroczę na rachunkach, które wystawiam 20 tysięcy dochodu rocznego to będę musiał OBLIGATORYJNIE przejść do systemu VAT. To był błąd, niedopatrzenie tej pani, tak? Ponieważ wydawało mi się do tej pory, że ze zwolnienia z VAT można korzystać do ponad 1mln euro (do którego można korzystać ze statusu rolnika ryczałtowego i zwolnienia z VAT), kiedy to dopiero trzeba prowadzić pełną księgowość (tak też wynika z - http://prawo.rp.pl/artykul/931907.html).
Dobrze myślę?

Z góry dzięki!

#5828 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 21:11

VAT w rolnictwie limit 20tys. z l dotyczy kas fiskalnych, dla vat jest inny, ale teraz Ci go nie wskażę

Realizując wniosek na różnicowanie, trzeba założyć działalność gospodarczą. Można rozdzielić to tak że w działalności gospodarczej będziemy rozliczać się z vatem, a gospodarstwo rolne zostanie bez rozliczania na vatu?

jeśli działalność będzie dotyczyła kodu PKD z załącznika 2 ustawy o vat to będzie traktowana tak samo jak gospodarstwo, jeśli kod będzie inny to działalność jest niezależna od gospodarstwa, lecz jedna z kombinacji jest wykluczona (teraz też nie pamiętam która - ustale to jak najszybciej)

#5829 Share adamas88

adamas88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 21:54

VAT w rolnictwie Znalazłem jeszcze kwotę 150 tys. zł w jakimś projekcie ustawy z 2011 roku. Może to jest to.

Ale to przy okazji jeszcze pociągnę temat kasy fiskalnej - bo coś mi tu dalej nie gra. Według ustawy z obowiązku posiadania kasy fiskalnej zwolnione są wszelkie działalności gospodarcze korzystające ze zwolnienia z podatku VAT (w tym rolnik ryczałtowy). Czyli tak czy inaczej te 20tys. w żaden sposób mnie nie dotknie?

A poza tym te 20tys. dotyczy: "dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych", a przecież rachunki, które wystawiam, wystawiam na urzędy, firmy... Więc jak mi udowodnią, że sprzedałem za 20tys. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej...?

#5830 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3536 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 07:20

VAT w rolnictwie To co ta babka wymyśliła bardziej podchodzi pod limit 20 tysięcy bez kasy fiskalnej ale jak jesteś vatowcem a nie ryczałtowcem. Zapewne sama coś pokręciła.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5831 Share sulmar

sulmar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 08:14

VAT w rolnictwie Jeżeli to będzie 0 1 6 1 Z
Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
to można zrobić ze działalność na vacie, a gospodarstwo nie?

#5832 Share Smierz

Smierz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 08:40

VAT w rolnictwie Czyli ,wracając do odliczania kosztów części i napraw samochodu, to jest ,,uznaniowe ,, ?
Zależy od woli urzędnika z danego US ? Nie ma wiążących wytycznych?
Dalej nie mam pojęcia jak mam wprowadzac te koszty. Chyba będę musiała wystosowac oficjalne pismo z zapytaniem do US.

#5833 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 10:08

VAT w rolnictwie witam to znów ja ;) moja sprawa w dalszym ciągu pozostaje nie do rozwiązania. rozmawiałam w mleczarni i mąż nie może wystawiać im fv za mleko. nie ma z nimi umowy, nie jest producentem w arr i nie posiada bydła, po drodze wstąpiłam do rzeźni, to samo, nie może bo nie hodowcą ani właścicielem stada. dopowiedziano mi że może wystawiać fv za sprzedaż płodów rolnych, bo grunty mamy wspólne. ale płodów my nie sprzedajemy. teraz mam taką myśl czy jego pkd 01 61 Z ma coś wspólnego z hodowlą bydła 01.41.Z Chów i hodowla bydła mlecznego i 01.42 Chów i hodowla pozostałego bydła i bawołów. chyba dobre pkd podałam

#5834 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 11:54

VAT w rolnictwie Uff.. pierwsza kontrola US w sprawie prawidłowości zwrotu vat za mną , Było ok.. jutro podpisanie protokołu z kontroli....

#5835 Share kekaccoaaa

kekaccoaaa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 12:22

VAT w rolnictwie Limit 20 tyś. dotyczy kas fiskalnych (żeby posiadać kasę fiskalną nie trzeba być płatnikiem VAT), 150 tyś. to jest kwota zwolnienia podmiotowego z VAT, a kwota 1 mln wynika z ustawy o rachunkowości przy przekroczeniu tej kwoty musimy przejść na pełną rachunkowość...

#5836 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 12:43

VAT w rolnictwie Te PKD nie maja nic wspólnego ze sobą, nie da się hodowli podpiąć pod 01.61

#5837 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3536 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 06:46

VAT w rolnictwie Pół roku temu też miałem kontrolę odnośnie zasadności zwrotu i poszło bez problemu. W lutym zrobiłem kolejny zwrot w dodatku przyspieszony i kontrola o dziwo nie przyjechała.

#5838 Share raffi

raffi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 07:30

VAT w rolnictwie Limit 20 tys.zł obowiązuje tylko rolników VAT-owcóc!!!

#5839 Share kekaccoaaa

kekaccoaaa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 11:46

VAT w rolnictwie

Pół roku temu też miałem kontrolę odnośnie zasadności zwrotu i poszło bez problemu. W lutym zrobiłem kolejny zwrot w dodatku przyspieszony i kontrola o dziwo nie przyjechała.

Na podstawie poprzedniej kontroli z racji tego że była negatywna odstąpili od powtórnej kontroli... Masz spokój na jakieś 12 - 18 miesięcy :) od pierwszej kontroli

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5840 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 09 kwiecień 2013 - 12:41

VAT w rolnictwie u mnie gdzieś tak też wyszło. Ciut ponad rok po pierwszej (zakupy z MGR) wezwanie do kontroli gdzie wyjaśniłem co i jak (kwity skontrolowali u księgowej) i na razie spokój. Pewnie za półtora roku się odezwą.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke