karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

strzymek    28

chcac świadczyć usługi musisz załozyc normalną działalność gospodarczą (pisali o tym kiedyś w top agrar ) a nie tylko wystawiać faktury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia79    0

Mam pytanie czy budując cokolwiek w przydomowym ogrodzie mogę to podciągnąc pod wydatek na gospodarstwo?Mam na mysli ogrodzenie i budowę małej altanki drewnianej z elementów wiadomo jakieś wkręty czy farba ok ale kotwy metalowe do umocowania tego......?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

możesz odliczyć wszystko co jest potrzebne do prowadzenia działalnosci rolniczej i jest wykorzystywane w gospodarstwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majs    0

Czy w gospodarstwie z produkcją mleka opłaci się przechodzić na VAT?

Mam jeszcze dylemat odnośnie kupowanych maszyn...

Czy można otrzymać zwrot pieniędzy nawet do 72% wartości zakupionego sprzętu?

(50% dofinansowanie i 22% VAT) Czy działa to w inny sposób?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

czy się opłaci to zależy od sytuacji w danym gospodarstwie, nam się opłaciło, a co do zwrotu to jak się nie mylę to te 50% i tak zwracają od kwoty netto tylko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majs    0

Rozumiem. Właśnie planuje przejść na VAT i się zastanawiam cy to będzie w moim przypadku korzystne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cez4R    1

Witam, czy ktoś z forumowiczów odlicza vat za usługi telekomunikacyjne(telefony, internet)? Jeśli tak to w jakiej części żeby się nie uczepili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na gospodarstwo mozna wziąść jeden telefon tylko i ile na nim wygadasz to cały vat mozesz odliczyc, internet tez mozesz na gosp zapisac i odliczasz vat od abonamentu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cez4R    1

Dzięki za szybką odpowiedź ;)

Może być telefon na który mam już umowę czy musi być nowa? To samo z internetem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz12145    0

gazi a duzo masz pola czy opłaciło by sie 30hektarowemu gospodarstwu?? moj wujek chce dlateggo sie pytam

no maszyny kupuje teraz kupił sobie bsa za 180tys

bedzie traktor wymieniał i maszyny pług uni grudziadz i brone talerzowa i czesci do grobera siewnik poplonów i wał i moze przyczepe wieksza czy to by sie opłaciło przejsc na vat

ile płaci sie na miesiac ksiegowej i jak to sie odbywa

tszeba prowadzic ksiege co sie kupiło ale co dalej

wytłumaszcie jak to sie odbywa co wy robicie bo tu jest opisane ale tak nie po kolei i ruznie

pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

my mamy ok 22 ha, księgowa bierze ok 100 miesięcznie, a czy się opłaci to naprawdę trzeba policzyć do własnych potrzeb czy się będzie opłaciło,

 

 

co do odliczania telefonu i internetu to my odliczamy z domowego i internetu bez problemowo a nawet z kart doładowujących na komórki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz12145    0

płacisz ksiegowej ale co tszeba prowadzic ksiege ?? co w ogule prowadzisz i czy ci sie opłaciło duzo maszyn kupujesz?? czy za nawozy tez odliczas i opryski i rope???

napisz jak to robisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

od wszystkich towarów i usług jakie są wykorzystywane do prowadzenia gospodarstwa rolnego możesz odliczyć vat. Co w praktyce oznacza od wody do picia poprzez rękawice buty mat. budowlane oleje smary paliwo części maszyny nawozy śr. ochronny aż po usługi doradcze biuro rachnkowe itp praktycznie wszystko

 

jestem na Vacie 4 rok i powiem Ci tak ani razu nie zapłaciłem podatku do US a otrzymuje co miesiąc zwrot podatku średnio ok. 2tys PLN więc sobie policz czy się opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz12145    0

a duzo masz pola i czy duzo zeczy kupujesz

czy w przypadku przejscia dzis np to za rok bedzie osoba ktora chce przepisac gospodarke a jest vatowcem bedzie miała jakies problemy

czy przechodzi to na osobe przyjmujaca gospodarke??

 

dobra jestem vatowcem i co mam ksiegowa i co ona robi jak to sie odbywa co tszeba robic??

prosze o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

co trzeba robić??

my tylko zbieramy faktury i do księgowej dostarczamy a potem wystarczy sprawdzić czy przelew z US dotarł i kasę wydawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cez4R    1

A ja sam sobie to rozliczam(mam 18ha), od marca jestem na "vacie" i co miesiąc mam około 300zł zwrotu z bieżących codziennych operacji. Było by więcej ale rachunki za prąd i wodę są na ojca więc tego nie odliczam. Raz miałem zwrot 25000zł z tytułu zakupu ciągnika. Miałem też kontrolę skarbową-nic strasznego. Z papierami nie ma dużo roboty, wypełnić deklarację vat-7 to kilka minut, z resztą są gotowe arkusze do excela i samo się policzy. Z drugiej strony 100zł na księgową to też nie tak dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Bezpieczniej oddać wszystko do biura rachunkowego w razie kotroli i jakiś niejasności biuro odpowiada a nie rolnik zresztą oni najlepiej wiedzą co można zaliczyć. Przepisy podatkowe często się zmieniają i poprostu nie mam czasu śledzić wszystkiego. Zbieram wszystkie faktury na każdą bzdurę i raz w miesiącu dostarczam do doradcy podatkowego i mam z głowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wawer    0

a ja mam takie pytanko poniewarz jeżeli kupujemy jakies maszyny,nawozy itp. to otrzymyjemy zwrot vatu a jak sprzedajemy np. pszenice ,rzepak itp. to sprzedajemy bez vatu ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Wystawiasz fakturę i sprzedajesz z 3%Vatem który to musisz zapłacić do US lub pomniejsza Ci się o tą wartość zwrot Vatu który otrzymujesz. Vatowiec przestaje myśleć o podatku i operuje wartościami netto przy zakupach i sprzedaży. Ryczałtowiec cieszy się że sprzedaje coś + 7% vat a zapomina ile płaci do państwa w formie 22% podatku i innych. Dlatego tak trudno jest czasami sie dogadać mnie interesuje wyłącznie wartość netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

panowie a jak sobie odliczacie vat np za usługe kombajnu czy prasy wystawiacie jakies faktury np rolnik co wykonuje usługe nie jest zarejstrowany jako firma robiaca usługe czy wtakim wypadku mozna było by mu wystwic fakture rr za usługe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

z usługami to nie wiem jak to jest do końca trzeba by się w US zapytać. al chyba wątpliwa sprawa bo usługi podlegają chyba pod działalność rolniczą "inną" czy jakoś tak i są obarczone podatkiem dochodowym ale nie jestem pewien, a gdzyby istniała taka możliwość to i tak aby odliczyć vat z faktury rr trzeba za nią zapłacić przelewem a mało który rolnik tak chce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

A teraz z innej beczki, dlaczego taki rolnik vatowiec nie może sobie odliczyć pełnego VAtu z zakupu samochodu osobowego ?? To ja po lemiesze jezdzić hulajnogą mam ?? Ktos zna wytłumaczenie na en bezsensownmy przepis ? ;);)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

wytłumaczenia dokładnego nie znam, ale domyślam się że to chodzi o to że samochód jest kupowany na osobę a nie na firmę, i dotyczy wszystkich samochodów a nie jak to maja badz iały firmy samochodów z kratką lub tez wszelkiego rodzaju pickupy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj