Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9026 odpowiedzi na ten temat

#5741 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4293 postów

Napisany 22 marzec 2013 - 19:37

VAT w rolnictwie czy mogę odliczyć cały vat od faktyry na usługi w zakresie oceny gospodarstwa pod względem cc, która jest w 80% wartości netto opłacana przez ARiMR, a ja zapłaciłem tylko 20% + vat? czy jak to rozliczyć?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 13:56
  •  

#5742 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 22 marzec 2013 - 20:13

VAT w rolnictwie też miałem taka zagadkę z faktura za utylizację krowy. Ja płaciłem bodajże 20 zł, a resztę ARiMR i sobie odpuściłem, ale to było tyko 40 zł VAT

#5743 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 07:43

VAT w rolnictwie vat płaciłeś ty i jest w 100% związany z czynościami opodatkowanymi więc możesz go w całości odliczyć ,

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5744 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6299 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 23 marzec 2013 - 08:19

VAT w rolnictwie

czy mogę odliczyć cały vat od faktyry na usługi w zakresie oceny gospodarstwa pod względem cc, która jest w 80% wartości netto opłacana przez ARiMR, a ja zapłaciłem tylko 20% + vat? czy jak to rozliczyć?

a jak kupiłeś maszyny z PROWu to przecież 50-60ceny netto zapłaciła UE (znaczy Ty zapłaciłeś a ARiMR Ci zwróciła) czyli ty nie poniosłeś w całości kosztu zakupu ale cały VAT zwrócono Tobie.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#5745 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4293 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 11:31

VAT w rolnictwie no właśnie o tą płatność się rozchodzi, bowiem w koszty nie mogę wrzucić nieopłaconej faktury, a vat mogę już odliczyć jeśli zapłaciłem tylko 20% + vat, czy muszę czekać na decyzję o przyznaniu tej pomocy (w większości działań PROW całą sumę wykłada beneficjent, a tutaj płaci sama ARiMR, stąd tyle nadużyć w tym działaniu - "korzystanie z usług doradczych...")

#5746 Share beniu33

beniu33

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 13:14

VAT w rolnictwie Cały vat zapłacołeś ty i cały vat możesz sobie odliczyć -ja zrobiłem tak samo

#5747 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 20:42

VAT w rolnictwie W podatku dochodowym i w podatku vat jest inny moment powstania obowiązku podatkowego, stąd różny sposób ujmowania określonych kosztów.

#5748 Share roart

roart

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 20:50

VAT w rolnictwie kiedy będę mógł wystąpić o zwrot podatku jeżeli na fakturze mam termin płatności 210 dni ?

#5749 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 08:16

VAT w rolnictwie W rozliczeniu za okres w którym otrzymałeś fakturę i odebrałeś towar , lub w dwóch następnych okresach rozliczeniowych.
Jeśli jest to faktura za media tzn. energia , telefon itp.. w rozliczeniu za okres w którym przypada termin płatności, jeśli na fakturze jest info jakiego okresu dotyczy

#5750 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 10:41

VAT w rolnictwie

koledzy a tak ogolnie to ile trzeba trzymac faktury jesli jest sie watowcem czy tez tak jak ryczałtowiec 5 lat czy wiecej?

dokładnie tak, z tym że dość skomplikowanie to dla mnie opisuje ustawodawca, musiałem trochę się kiedyś namóżdzyć by to za kumać. Dla Twojej jasności powiem, że w obecnym roku 2013 obowiązuje Cię przechowywanie faktur od 2007 włącznie (2007-2012 plus bieżący rok)

czy mogę odliczyć cały vat od faktyry na usługi w zakresie oceny gospodarstwa

Jak koledzy piszą, cały vat z tym, że nie możesz składać o przyspieszony zwrot jeśli nie wszystko jest uregulowane - np. część tej faktury za usługę nie została opłacona przez ARiMR.

kiedy będę mógł wystąpić o zwrot podatku jeżeli na fakturze mam termin płatności 210 dni ?

Rozumiem, że zakupiłeś coś z terminem płatności 210 dni. Przełożę na nasze to co napisała ONA77 ;) Złożyć możesz normalnie, w okresach wymienionych przez koleżankę, z tym że taki odległy termin wyklucza przyspieszony zwrot, z tego samego powodu co powyżej.

Edytowany przez darolee, 24 marzec 2013 - 10:46.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5751 Share PL01

PL01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 13:28

VAT w rolnictwie ona77 - nie dwa okresy tylko dwa miesiące na ujęcie faktur do odliczenia. Jeżeli ktoś rozlicza się w trybie kwartalnym to nie może odliczyć faktur wystawionych do dwóch kwartałów wstecz czyli w sumie do 8 miesięcy do tyłu
.
darolee - dokumenty przechowuje się za okres 5 ostatnich lat. W tym przypadku za 2012, 2011, 2010, 2009, 2008.

Tak na marginesie pragnę przypomnieć, że od 2013 r obowiązuje przepis mówiący o tym, że faktury opłacone powyżej 150 dni po terminie płatności muszą zostać wycofane z rejestru vat i dopiero ujęte po dokonaniu płatności za nie.

#5752 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4293 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 14:43

VAT w rolnictwie

ona77 - nie dwa okresy tylko dwa miesiące na ujęcie faktur do odliczenia. Jeżeli ktoś rozlicza się w trybie kwartalnym to nie może odliczyć faktur wystawionych do dwóch kwartałów wstecz czyli w sumie do 8 miesięcy do tyłu

Tak na marginesie pragnę przypomnieć, że od 2013 r obowiązuje przepis mówiący o tym, że faktury opłacone powyżej 150 dni po terminie płatności muszą zostać wycofane z rejestru vat i dopiero ujęte po dokonaniu płatności za nie.

odnośnie do okresów to precyzuje to art. 86 pkt 11 ustawy o vat

Edytowany przez kissmy..., 24 marzec 2013 - 19:52.

#5753 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 14:59

VAT w rolnictwie PL01- może ująć vat w ciągu dwóch następnych kwartałów , jeśli rozlicza się kwartalnie (okres rozliczeniowy to miesiąc lub kwartał) art. 86 pkt. 11 ustawy vat
wiec dla osób rozliczających się kwartalnie może to byc nawet 9 miesiecy

Dokumenty przechowujemy do czasu przedawnienia zobow. podatkowego czyli 5 lat licząc od końca roku w którym upłynął termin płatności podatku (art 112 vat w związku z art 70 Ordynacji podatkowej), czyli z dniem 1 stycznia 2013 roku przedawniło się wszystko co dotyczy daty wcześniejszej niż grudzień 2007 , lub ostatni kwartał 2007 r. oczywiście jeśli chodzi o vat..

Co do tak zwanej "ulgi za złe długi" , to istniała tez wcześniej , ale obejmowała faktury po terminie płatności 180 dni i było więcej formalności aby w takim przypadku pomniejszyć podatek o nieodzyskane należności ( o kwotę vat oczywiście), ale i przedtem i teraz zobowiązany do uregulowania należności z faktury , po przekroczeniu terminu musiał zrobić korektę podatku ( przez skorygowanie rejestru i deklaracji)

Moje pytanie dotyczące prowadzenia rejestru zakupów vat:
W rubryce numer faktury wpisać numer faktury który na niej widnieje , czy numer pod którym ja opisuje sobie fakturę np. na odwrocie w celu łatwiejszego jej odszukania...

Edytowany przez ONA77, 24 marzec 2013 - 20:30.

#5754 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 23:06

VAT w rolnictwie @PL01, wiem że jest to dość skomplikowane, ile trzeba przetrzymywać faktury, ale nie masz zupełnie racji, podobnie jak Koleżanka @ONA77!!! W bieżącym roku minimum od 2007 - sobie dobrze poczytajcie. I jest to minimum, bo pewne zdarzenia wymuszają nawet dłuższe przechowywanie faktur.
Może na piechotę. Musi minąć pełne 5 lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Wiec lecimy na koniec 2007 i teraz .... 2008, 2009, 20010, 2011, 20012. Te 2008-20012 to jest te pełne 5 lat, ale dodajemy do niego faktury z 2007 ponieważ termin płatności (licząc lata) przedawni się w 2008 (ostatnia deklaracja). Może też niejasno to przedstawiłem ale tak jest! Może @ONA77 myślimy o tym samym, ale w inny sposób. Ustawa liczy lata a nie grudzień czy kwartał 2007. Jeśli wedle Ciebie łapie się ostatni okres rozliczeniowy z 2007, to w myśl ustawy łapie się cały rok. Choć nie do końca wiem czy o to Ci chodziło.

I Kolego @PL01 nie masz też racji co do okresów rozliczeniowych. Fakturę zakupu możemy ujawnić w bieżącym lub dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych, jak to oczywiście (zgodnie z prawdą) napisała Koleżanka @ONA77. Więc potocznie mówiąc dla VAT-7 jest 3 miesiące na rozliczenie, a dla VAT-7K 3 kwartały. Tu akurat przepis mówi wprost więc nie wiem skąd takie dziwy bierzesz? :)

#5755 Share PL01

PL01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 07:17

VAT w rolnictwie Doczytałem o okresach wrzucenia faktur do zwrotu. Przepraszam wszystkich za moją pomyłkę

#5756 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 07:28

VAT w rolnictwie Jeśli chodzi o przedawnienie to w podatku vat nie ma rozliczeń rocznych ( jak w dochodowym ) dlatego do dłuższego przedawnienia łapie się tylko ostatni kwartał lub miesiąc z 2007 roku , bo termin płatności tego podatku upływa w styczniu 2008 roku ( ale tylko za ten ostatni miesiąc lub kwartał 2007 r.) , dlatego okres przedawnienia liczymy od końca 2008 roku . Jest tak dlatego ze vatu nie rozliczamy rocznie

Jeśli chodzi o np. listopad 2007 roku to termin płatności upływa w grudniu 2007 roku i przedawnienie liczymy od końca 2007 roku.Przedawni się wiec z upływam roku 2012

art 70 OP § 1. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca ro-ku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku....

Oczywiście trzeba pamiętać że czasem bieg przedawnienia ulega zawieszeniu a nawet przerwaniu ......

#5757 Share e2visionamd2

e2visionamd2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 15:22

VAT w rolnictwie a jak to jest z kasa fiskalną trzeba mieć od obrotu 20tys. ogólnego ?

#5758 Share brawo

brawo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 16:38

VAT w rolnictwie Kasa od 1 marca, powyżej 20tys. przychodu od osób fizycznych. Czyli jak sprzedajesz do firmy lub rolnikowi vatowcowi na fakturę to nie liczysz tego przychodu do limitu, jeśli sprzedajesz Kowalskiemu który się nie rozlicza ze skarbówką w żaden sposób to ten przychód liczysz do limitu .

#5759 Share e2visionamd2

e2visionamd2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 18:57

VAT w rolnictwie a jak poznać czy firma się rozlicza czy nie ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5760 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4293 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 20:23

VAT w rolnictwie wystarczy, że klient prowadzi działalność gospodarczą, trudniej jest z rolnikami - nie wiem jaki jest klucz na rozróżnienie vatowca od ryczałtowca, prawdopodobnie trzeba go zapytać i wytarmosić za uszy celem zweryfikowania czy dany klient, aby nas nie zwodzi