Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#5601 Share kryha16dob

kryha16dob

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 28 luty 2013 - 15:53

VAT w rolnictwie b0gdan co do PGE i pradu przemysłowego. Bo jak chce sie wprowadzic NIP to pytaja czy to na firme - sami przerabialismy nidawno to- To po prostu sie mówi ze nie ze to osoba prywatna ale masz sobie taki wymysł ze chcesz faktóry z nr NIP i łaski nie robia bo masz takie prawo i musza wprowadzic zmiane. Trzeba tylko wziac umowe aktualna do zakładu energetycznego no i potem pewnie jak by sie chcialo szybbciej faktóre z nIP to zadzwonic i podac stan licznika.

tylko jeszcze jedna uwaga mumowe w sumie rok wczesniej podpisalismy nowa na nowa taryfe G12W i tam bylo nawet miejsce na nIP tylko moj slubny tego nie wpisal - myslalam ze go za to zosszarpie :)

zagwozdka taka. czy zakup roweru górskiego który jest uzywany wylacznie do celów gospodarstwa . Jezdzenie na pole do cielaczków, do pojenia, ganianie krów na pole i do domu. Tylko w tym celu uzywam roweru a by sie nowy przydal :)
Jak myslicie w US by takowy zakup przeszedł ? :P :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 15:16
  •  

#5602 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 28 luty 2013 - 16:57

VAT w rolnictwie

@b0gdan- to niewesoło...
Z jakiej firmy macie prąd?

PGE Zamość, ja mam prąd jeszcze na dziadka, który już 7 lat nie żyje, ale puki się rachunki płaci to nic nikomu nie przeszkadza. Jak wprowadza podatek dochodowy, to trzeba będzie brać ten prąd przemysłowy.
@krycha16dob ale w moim US jest wymóg drugiego licznika... i jak się wtedy w PGE wykręcę?

Edytowany przez b0gdan, 28 luty 2013 - 16:59.

#5603 Share michalswietokrzyskie

michalswietokrzyskie

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza

Napisany 28 luty 2013 - 19:00

VAT w rolnictwie Z tym rowerem to i tak i nie.Bez problemu jak byś gospodarstwo agroturystyczne prowadziła,dla turystów by był.A tutaj troche nie bardzo.Jest to zakup nietypowy i trzeba indywidualne zapytanie do US wysłac.Opisać do czego by był używany itp.Tylko sprawe na papierze załatwić zeby podkladka z uzasadnieniem była.

A z tym prądem i wodą to nie ma tak,że w jednym US to nie można a w innym można 60% bo tak się przyjęło jak vat w rolnictwie wszedł.Jest wymóg prawny aby był zarejestrowany drugi licznik i tyle.Oprócz podatku dochodowego to my rolnicy musimy dostosować się do zasad jak każde przediębiorstwo produkcyjne,

#5604 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 28 luty 2013 - 19:00

VAT w rolnictwie Nie wiem czy w ten sposób z własnej nieprzymuszonej woli US odpowie , trzeba by raczej pisać o indywidualną interpretacje ...

Chociaż z drugiej strony myślę że szanse są duże i łatwo udowodnić że będzie wykorzystywany w działalności rolniczej do dojazdów na łąkę itp... , jeśli będę kiedyś robić taki zakup , to ja odliczyłabym...

Edytowany przez ONA77, 28 luty 2013 - 19:24.

#5605 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 28 luty 2013 - 19:52

VAT w rolnictwie

Od 2014 roku sprzedaż starych, używanych maszyn, także tych od których zakupu nigdy podatku vat nie odliczano zostanie obłożona stawką 23%. Tak więc jak ktoś ma do upłynnienia zbędne maszyny lepiej się pospieszyć bo raczej trzeba będzie podzielić się ceną rynkową z fiskusem, bo nie sądzę aby potencjalny nabywca chciał ów vat dołożyć do ceny

Kolego powiec na jakiej podstawie tak twierdzisz uzasadnij mi to

#5606 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 28 luty 2013 - 20:26

VAT w rolnictwie Ja wpisałem rower Co prawda nie mialem kontroli i nikt mnie o niego nie pytał ale uważam że na potrzeby gospodarstwa jak najbardziej tym bardziej ze paliwo drogie a żeby obejrzeć pola to trzeba tam czyms dojechać a rowerem najtaniej

#5607 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 28 luty 2013 - 20:55

VAT w rolnictwie to już lepiej opłaca się skuter kupić :) a najlepiej na zainwestować w quada, wtedy US się nie przyczepi do tego zakupu. Myślę, że do roweru w razie kontroli trzeba bedzie się dobrze nagadać żeby uzasadnić ten zakup. Ja miałem tak z aparatem fotograficznym i u mnie nie przeszedł niestey.

#5608 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 28 luty 2013 - 22:08

VAT w rolnictwie A jak to teraz jest:
Mam fakture wystawiona 25 lutego z terminem zapłaty (przelew) do 3 marca. I jeżeli zapłące ja w lutym to księguje ja w lutym, a jak zapłace w marcu to mam ją zaksiegować w marcu?

#5609 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6738 postów

Napisany 28 luty 2013 - 22:50

VAT w rolnictwie

A z tym prądem i wodą to nie ma tak,że w jednym US to nie można a w innym można 60% bo tak się przyjęło jak vat w rolnictwie wszedł.Jest wymóg prawny aby był zarejestrowany drugi licznik i tyle.Oprócz podatku dochodowego to my rolnicy musimy dostosować się do zasad jak każde przediębiorstwo produkcyjne,

Ja tego nie powiedziałem. Po prostu księgowa kiedyś powiedziała że będzie 60% odpisywała i nie trzeba drugiego licznika. Do dziś w ten sposób prąd i wda są rozliczane i podczas kontroli nikt się do tego nie przyczepia a księgowa prowadzi księgowość rolnikom w obrębie 10km więc do tej pory jak nie u jednego to u drugiego by się US przyczepił o to.
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#5610 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 28 luty 2013 - 23:20

VAT w rolnictwie

A jak to teraz jest:
Mam fakture wystawiona 25 lutego z terminem zapłaty (przelew) do 3 marca. I jeżeli zapłące ja w lutym to księguje ja w lutym, a jak zapłace w marcu to mam ją zaksiegować w marcu?

ale to na media? jeśli nie to ja bym zaewidencjonował w lutym, chyba że chcesz złożyć deklarację przed 3 i ubiegać się o przyspieszony termin zwrotu nadwyżki vat

ja mam inny problem, kupiłem w sklepie internetowym telefon wystawili mi proformę miesiąc temu, towar przesłali ale nie dosłali faktury vat i jakoś im się nie pali, czy proforma pozwala na odliczenie vat? w jaki sposób ewentualnie ich zastymulować, aby mi tę fakturę przesłali? 7 dniowym terminem na jej wystawienie od daty sprzedaży?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5611 Share grzesior90

grzesior90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 01:50

VAT w rolnictwie Witam. Mam mały problem. Od stycznia przeszedłem na vat, rozliczam sie kwartalnie, uzbierałem juz trochę faktur, ale na niektórych sprzedający napisali zamiast GOSPODARSTWO ROLNE to tylko moje imię i nazwisko. Czy przejdzie to w US?Co teraz zrobić jesli urzędowi nie będzie pasowało?

#5612 Share michalswietokrzyskie

michalswietokrzyskie

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza

Napisany 01 marzec 2013 - 05:55

VAT w rolnictwie Najlepiej aby tytuł był.Ale jeśli masz NIP na tych fakturach to podstawa do odliczenia jest

#5613 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 07:14

VAT w rolnictwie

A jak to teraz jest:

Zależy czy rozliczasz się metodą kasową czy normalnie.
Jeśli normalnie to prawo do obniżenia podatku a vat naliczony masz w okresie w którym otrzymałeś fakturę bądź w dwóch następnych..Czyli luty( jeśli otrzymałeś fakturę w lutym) marzec albo kwiecień

#5614 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 07:49

VAT w rolnictwie A jezeli mam fakturę za energie z data wystawienia 07,02.2013 a faktura dotyczy czerwca i w czerwcu bede ja płacił to jak w tym przypadku kiedy ją rozliczam

#5615 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 11:01

VAT w rolnictwie W przypadku energii, usług telekomunikacyjnych i kilku jeszcze innych usług (poz. 140-153, 174,175 załącznika nr 3 do ustawy) jeśli faktura zawiera informacje jakiego okresu dotyczy odliczasz vat naliczony w rozliczeniu za okres w którym przypada termin płatności.

#5616 Share BukeR

BukeR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Zainteresowania:IT.
    Agrotechnika.
    Muzyka.

Napisany 01 marzec 2013 - 13:34

VAT w rolnictwie Niestety jestem zmuszony napisać dubla, za co z gróry przepraszam moderatorów:

Mam problem z rozliczaniem VAT'u.
Wniosek pisany na mamę, grunty są współwłaśnością, bydło i kwota mleczna na ojca.
Jak z fakturami VAT? Są aktualnie na ojca, jak będą rozliczane po przejściu matki na tzw. "VAT"?
Będzie trzeba przepisywać kwotę mleczną i było na mamę, czy pozostanie tak jak jest i ominie nas odtrącanie VAT'u od sprzedaży? Jednak jest to raczej nierealne, więc czy da sie ten tematu ugryźć inaczej?
Przecież mleczarnia nie wystawi faktury za mleko na matkę, rzeźnia również, skoro w paszporcie widnieje ojcieć. Chyba, że tak będzie.

Evolving agriculture - Dutz Fahr

Pomogłem? Kliknij na zieloną strzałkę.

#5617 Share kryha16dob

kryha16dob

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 13:57

VAT w rolnictwie w sumiezadzwonic i zapytac o ten rower moge a jak beda robic jakies problemy to wysle ladne zapytanko indywidualne do US :)
Z licznikiem drugimw przypadku zwyklego pradu nie wiem jak jest bo sie nie dowiadywalam w zasadzie. ale do PGE zadzwonic zapytac zawsze mozna. Mysle jednak ze i tak sie da ten drugi licznik podlaczyc w koncu pzeciez i tak maja.

Ciekawe co mi gmina powie jak zechce drugi na wode licznik. ale skoro i tak maja wymieniac to czemu nie odrazu zalozyc drugi.

#5618 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 14:51

VAT w rolnictwie Jaki jest symbol KŚT dla ciągnika i dla ładowacze czołowego?

#5619 Share kryha16dob

kryha16dob

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 15:11

VAT w rolnictwie http://www.klasyfika...walych-KST.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5620 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 15:12

VAT w rolnictwie Liczyłam na gotowiznę , ale niech bedzie :)

Ciągnik łatwo namierzyć , ale co do ładowacza mam wątpliwości .
Jak macie taki sprzęt wpisany w tej nieszczęsnej EŚT to podajcie symbol.

Edytowany przez ONA77, 01 marzec 2013 - 15:18.