Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9028 odpowiedzi na ten temat

#541 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 17 luty 2009 - 20:42

VAT w rolnictwie @nikita poczytaj wcześniejsze posty bo było już o prądzie :)

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 07:12
  •  

#542 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 17 luty 2009 - 21:46

VAT w rolnictwie z tym prądem to jest różnie zależy od US ja na ten przykład kilka dni temu specjalnie pytałem w swoim US o te faktury za energię i powiedzieli że można odliczać Vat od części energię ze zwykłej faktury imiennej. A to jaki procent zużywasz w domu a jaki w gospodarstwie trzeba samemu określić. Mi pasuje ale na piśmie tego nie mam . Pasowało by wystąpić pisemnie o interpretacje bo jak na kontroli powiedzą ze jednak nie można to kicha bedzię .

#543 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 17 luty 2009 - 21:54

VAT w rolnictwie jesli znasz nazwisko osoby która udzieliła ci informacji kichy nie będzie mi powiedzieli że musze udowodnić że zużywam 70% gospodarstwo reszta dom to wolałem załozyc dwa liczniki US to państwo w panstwie i nic nie poradzisz ale jak mówią że mozna to można :) nie trzeba na pismie nikt w swojego kamieniem nie rzuci

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6302 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 17 luty 2009 - 22:14

VAT w rolnictwie

@nikita poczytaj wcześniejsze posty bo było już o prądzie :)

a ja pytam o prąd?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#545 Share KAROL4

KAROL4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 17 luty 2009 - 23:01

VAT w rolnictwie

jesli znasz nazwisko osoby która udzieliła ci informacji kichy nie będzie mi powiedzieli że musze udowodnić że zużywam 70% gospodarstwo reszta dom to wolałem załozyc dwa liczniki US to państwo w panstwie i nic nie poradzisz ale jak mówią że mozna to można :) nie trzeba na pismie nikt w swojego kamieniem nie rzuci

zakładając podlicznik na własne życzenie zostaje kłopot z jego zaplombowaniem(przecież można kraść prąd od siebie-z np.obory do domu)nie ma podstaw do zaplombowania jego bo wiąże się to z wykupem przydziału mocy,przejściem na przemysłówkę co napewno się nie opłaci.Skladam papierki na VAT ,może jakoś dam radę nie dokładać do tego interesu. :)

#546 Share lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 18 luty 2009 - 17:20

VAT w rolnictwie ja miałem trzy kontrole i do prądu się nie przyczepili, odliczam 80-90% na gospodarstwo i nikt pretensji nie miał a podlicznik to tylko na swoją niekorzyść - najlepszy sposób to zapytać się kogoś kto ma podobny dom do twojego ile płaci za prąd - 40% i US nie powinien się przyczepić

jesli chodzi o wodę to nie ma znaczenia czy masz jedną fakturę na rok czy co dwa tygodnie - np. masz pole oddalone o 10km od domu i jadąc pryskać lejesz wodę z hydrantu - zarządca wodociągu może ci wystawić fakturę na tą wodę osobno - i na gospodarstwo też będziesz miał osobno - US żąda abyś udowodnił że to co odliczasz zużywasz do prowadzenia działalności rolniczej a w jaki sposób ty to wytłumaczysz to już twoja sprawa byle wyszło na TWOJE

przykładowo modernizujesz jakiś budynek i zużyłeś już większość materiału a tu wpada kontrola i chcą zobaczyć czy aby ten materiał został wykorzystany do modernizacji - no i teraz masz pokazać że stal którą kupiłeś dałeś w beton - z punktu widzenia jest to oczywiste i wystarczy że powiesz że tak zrobiłeś no chyba że urzędasy są tak dociekliwi i zaczną kuć aby sprawdzić :) :) :) :)
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

#547 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6302 postów

Napisany 19 luty 2009 - 09:13

VAT w rolnictwie

jesli chodzi o wodę to nie ma znaczenia czy masz jedną fakturę na rok czy co dwa tygodnie - np. masz pole oddalone o 10km od domu i jadąc pryskać lejesz wodę z hydrantu - zarządca wodociągu może ci wystawić fakturę na tą wodę osobno - i na gospodarstwo też będziesz miał osobno - US żąda abyś udowodnił że to co odliczasz zużywasz do prowadzenia działalności rolniczej a w jaki sposób ty to wytłumaczysz to już twoja sprawa byle wyszło na TWOJE

dzięki.
na razie mam troche roboty ale jak zrobi się sucho to będę kopał podwórko i kładł sączki oraz nowe podłączenie wody (rozdzielam dom od reszty gospodarstwa).
kierownik zakladu nie robi mi problemow, jedynie sami przyjadą wpiąć mnie w główną niktę + liczniki założyć ale fakturkę będę dostawał jedną (łączną za dom + gospodarstwo) 2 razy w roku.
na razie VATowcem nie jestem ale jesli mam kupić te zabawki co chcę to będąc na ryczałcie mogę o nich zapomnieć, stąd moje pytania o VAT. IMHO jest to jedyne wyjscie jeśli dalej chce inwestować.

PS: co do poboru wody z hydrantów - u nas zaklad jest napiętnowany i jeśli komuś na to pozwoli to kilka osób poleci ze stołków - ogólnie jest to urządzenie ochrony przeciwpożarowej i służy w sytuacjach kryzysowych (pożary i z.m.). czyli jak widzę że ktoś wode bierze z hydrantu to telefon do kierownika zakladu i na 997 ze doszło do kradzieży wody oraz prawdopodobnie do uszkodzenia hydrantu który jest własnością samorządu terytorialnego -> UG bo oni odpowiadają za ochronę p. poż.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#548 Share PRZEMEK321

PRZEMEK321

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:lubie to co robie a to jest najwazniejsze.

Napisany 19 luty 2009 - 11:54

VAT w rolnictwie panowie moj tata jest na vacie i chciał by mi odpisac pare hektarow ale nie wszystki -moze to zrobic bez jakis konsekwencji?

#549 Share Simargl

Simargl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 19 luty 2009 - 13:14

VAT w rolnictwie Witam
Czy mogę odliczyć VAT od zakupionego komputera? Będzie to laptop wykorzystywany przez syna na studiach min. do pisania pracy inż z rolnictwa. Oczywiście jestem rolnikiem rozliczającym się z VATu.

#550 Share vdan

vdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów
  • Zainteresowania:Informatyka<br />rolnictwo<br />turystyka

Napisany 19 luty 2009 - 13:19

VAT w rolnictwie możesz ale nie całość VAT-u tylko część, z reguły to można sobie odliczyć 50% VAT, tylko że oficjalnie ten lap powienien być w 50% wykorzystywany w gospodarstwie, jak tak zrobiłem - księgowy tak mi podpowiedział, ale sprzęt mam cąły czas w domu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 19 luty 2009 - 15:58

VAT w rolnictwie vdan a dlaczego nie całość, jakąś bzdurę ci księgowy podpowiedział, Ja biorę np laptopa z wniosku na modernizacje i odliczam cały vat, nich mi US udowodni, że nie wykorzystuję go tylko w gospodarstwie. Po za tym ich takie pierdoły nie interesują.

#552 Share pepino

pepino

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 19 luty 2009 - 18:37

VAT w rolnictwie Od lutego przeszedłem na Vat , i mam do Was pytanie . Czy prowadzicie Książkę Ewidencji Środków Trwałych ?

#553 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 19 luty 2009 - 19:05

VAT w rolnictwie nie, tylko ewidencje faktur VAT

#554 Share vdan

vdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów
  • Zainteresowania:Informatyka<br />rolnictwo<br />turystyka

Napisany 19 luty 2009 - 20:19

VAT w rolnictwie adam, zdziwisz sie jak jest w rzeczywistości. Przy kontroli z US nawet takie pierdoły są ważne. Wiem o tym doskonale bo sie dowiadywałem jak rodzice kupywali kompa dla siebie, odliczyli 50% VAT. Poza tym jak nie wierzysz to zadzwoń do US i sie dowiedz. A nie piszesz że mi ktoś bzdur naopowiadał, co z rachunkami za energię elektryczną też odliczasz wszystko?, co z telefonem też odliczasz wszystko? nie wprowadzaj ludzi w błąd bo w rzeczywistości trzeba na to uważać. przyjdzie kontrola to się doczepią do wszystkiego nawet do tego.
Sam miałem z swoim sklepie kontrolę to potrafili sie doczepić do Vat-u od paliwa,że nie pisałem ile km wykorzystuje na cele firmy, a ile na domowe no i była kara za to - na szczęście tylko 800zł.
dowiedz sie więcej żebyś dalej nie pisał i nie podważał kogoś zdania jak nie jesteś pewien.

#555 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6302 postów

Napisany 19 luty 2009 - 21:24

VAT w rolnictwie a mnie dziś znajomy pocieszył i powiedział że każdy zakup na kwote powyżej 10 tys PLN sprowadza u nas kontrolę.

@vdan - z tym telefonem to u mnie porobili tak ze komorka jest na gospodarstwo a do celów prywatnych stacjonarka lub odwrotnie. Ja jestem ciekaw czy dałbym rade odliczyć vat od stacjonarnego i neostrady bo w sumie ostatnie miesiące to tylko sprawy "rolnicze" przez to zalatwiam :)

ta kara o której piszesz - jest to widziane jako przestępstwo skarbowe?

Tak wiem - przejrzeć ustawę o VAT ale jakoś czasu mi brakuje ostatnio ;(
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#556 Share lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 19 luty 2009 - 21:40

VAT w rolnictwie telefon to 100% odliczam - jak chcę wykonaćjeden telefon miesięcznie to abonament i tak musisz zapłacić, jak korzystasz z internetu to też abonament musisz zapłacić - więc jakby nie patrzył VAT odliczasz w 100%
ja nawet raz na jakiś czas środki czystości, proszek do prania, wodę do picia, ubranie robocze odliczam i nikt do tej pory się nie przyczepił
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

#557 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 19 luty 2009 - 21:48

VAT w rolnictwie ja też odliczam 100% telefonu i do tego jeszcze internet. tak jak pisane było wcześniej można odliczyć dużo pod warunkiem że ma to sensowne wytłumaczenie.
sprzedam kombajn fortschritt E 517

#558 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 20 luty 2009 - 10:50

VAT w rolnictwie vdan - na vacie jestem juz 4 lata, odliczam 100% za komórki szt. 2, za stacjonarny i neostradę, za prąd i wodę akurat mam osobne liczniki na gospodarstwo wiec tam też odliczam całość. Telefon jest mi potrzebny do kontakótw z kontrahentami, na internecie sprawdzam raz dziennie notowania zboża, jak US twierdzi, że jest inaczej to powodzenia z udowadnianiu. Jeszcze nigdy nie miałem do tego uwag, paliwo odliczam tez w stu procentach - Dla US ON jest wykorzystywany w ciągnikach, kombajnie, benzyna w pilarce, agregacie prądotwórczym, kosiarce do trawy i co tam jeszcze mam na benzynę, Po za tym odliczam w 100% zakupy narzędzi, farb itp. rzeczy które mogę zużyć w gospodarstwie, nikt Ci nie udowodni, że farba zamiast na bramę poszła do remontu domu, cement zużyłeś w remoncie domu zamiast stodoły itd. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku nie wybudujesz sobie nowej chaty i powiesz że remontowałeś stodołę jak widać że stodoła wali się ze starości. Jak byś pogadał z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą to u nich cała rodzina ma komórki na firmę, co się tylko da jest kupowane na firmę i odliczany vat a faktury w koszty wrzucane. O zakupie maszyn, środków ochrony roślin, nawozów, ubrań ochronnych itp nie bede wpominał bo to oczywiste. Masz prawo odliczyć vat od wszystkiego co jest Ci niezbędne do prowadzenia gospodarstwa.

#559 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 20 luty 2009 - 18:59

VAT w rolnictwie Słyszeliście , że będzie można odliczać Vat od samochodów osobowych o ładowności powyżej 500 kg i od paliwa do nich. Był dziś artykuł o tym w Pulsie Biznesu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6302 postów

Napisany 20 luty 2009 - 20:56

VAT w rolnictwie właśnie ciekaw jestem jak to wyjdzie z tymi samochodami bo zbierałem się w zeszłym roku do zakupu jakiegoś trupa do wożenia mego tyłka a to byłby zawsze jakiś bodzieć do zakupu :)
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke