karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

lukasz12145    0

przeczytałem prawie wszystkie posty ktore napisaliscia

i teraz takie pytanie czy warto przejsc na vat jesli gospodarstwo ma 30 ha ornych i 30 dzierzawy a w przyszłosci po troche bedzie to pole odkupywane bo wiadomo ze odrazu to nie da rady przy tych cenach za ziemie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

czy warto czy nie warto to już sprawa indywidualna, jak planujesz jakieś spore inwestycje to raczej tak, a jak chcesz przejść bo sąsiad przeszedł to raczej mocno się zastanów i policz dobrze żeby nie było potem narzekania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz12145    0

no zamierzam tylko narazie zbieram info w głowie bo jeszcze nie jestem rolnikiem na papierze za rok czy dwa bede miał przepis i wtedy po skonczeniu szkoły rolniczej <technikum rolnicze> bo potszebne wykstałcenie srednie rolnicze chce złozyc dokumenty na kombajn new hollanda i potem moze traktor i maszyny

dlatego sie pytam czy z takim areałem opłaca sie

bo ktos pisał ze przy przychodach kulku set tysiecy zwraca mu sie 60 tys dlatego wole sie zapytac

za rope co roku 5000tys l. daje sporo

wiem ze przychody to kasa za zborze zwirzeta ale czy w moim przypadku to sie opłaci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

to czego Cię uczą w tym technikum? musisz obliczyć sumę podatku naliczonego w danym roku obrotowym (najlepiej w złotych) i przyrównać ją do 6% wielkości przychodu, jeśli pierwsza pozycja jest większa to się opłaca przechodzić na zasady ogólne (jeśli jest się rolnikiem ryczałtowym oczywiście) w przeciwnym wypadku jest odwrotnie, czyli przejście na zasady ogólne jest niekorzystne, gdy wartość podatku naliczonego jest mniejsza od 6% przychodu z działalności rolniczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz12145    0

no dobra spokoj

czegos mnie uczą ale jeszcze nie miałem tego obliczanie dopiero pierwsza klase koncze wiec nie bede miał tego co w trzeciej B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

przy 7% vacie mniej zwrotu będzie z us bo wiekszość odrazu przy sprzedaży sie odciągnie a czy to dobrze czy nie to tego nie wiem bardziej obawiam sie że vatowcy z marszu zostana przeniesieni na podatek dochodowy gdy sie inwestuje to ok ale jak sie zacznie odkładać na starość to trzeba będzie sie z państwem dzielić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szynszyl    0

Z podatkiem wat w rolnictwie to jest czarna magia ,każdy twierdzi co innego.Na tym forum było też o amortyzacji,a mianowicie że po pięciu latach od zakupu maszynę można sprzedać bez wat .Teraz ksiegowa która Mnie rozlicza twierdzi ze to nieprawda.Jak to jest na prawde ,może ktoś wie na 100 %.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

po 5 latach od kupna maszyny czyli jakiejś ruchomości w przypadku powrotu na ryczałt nie trzeba oddawać odzyskanego Vatu, a jeżeli wracasz na ryczałt wcześniej to i tak nie oddajesz całego vatu tylko proporcjonalnie do okresu po jakim przechodzisz ponownie na ryczałt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibik1    0

Ale pozostając na Vat i po pięciu latach sprzedając maszyne Vat trzeba oddać do US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

raczej tak bo jak jesteś vatowcem to odliczyłeś ten vat i sprzedając daną maszynę wystawiasz na nią fakturę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeszedłem na VAT i wystawiam pierwszą fakturę na sprzedanego cielaka, mam pytanko co się wpisuje na fakturze w rubryce "Symbol klasyfikacji statystycznej PKWiU"?Dla sprzedanego cielaka jaki jest symbol? Jak ktoś się orientuje to z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

Ja nic nie wpisuje,a jak wymaga kupujący jakaś duża firma to ci podadzą symbol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

trzy lata jestem na Vat faktuty sprzedaży ich nie interesują tylko z zakupu sprawdzają jak zwracasz się do nich o przyśpieszenie zwrotu podatku z 60 na 25 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

CYTAT Przeszedłem na VAT i wystawiam pierwszą fakturę na sprzedanego cielaka, mam pytanko co się wpisuje na fakturze w rubryce "Symbol klasyfikacji statystycznej PKWiU"?Dla sprzedanego cielaka jaki jest symbol? Jak ktoś się orientuje to z góry dzięki za odpowiedź.

 

 

 

Jacek od tego roku niema obowiązku wpisywania kodu PKW,tak mówiła mi księgowa.Trzeba wpisywac kody jedynie jak wystawiasz faktóre bez vatu czyli zw.awystawiac takie bedziesz jak np.sprzedasz ciągnik stary to zamiast umowy napiszesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówicie że nie potrzeba na pewno wpisywać tych kodów?Bo ja gadalem też księgową i ona coś mówiła że trzeba:/ więc już nie wiem jak to jest. A zna ktoś te kody jakie są dla poszczególnych produktów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia79    0

Witajcie ja niedługo tez będę wystawiać pierwszą fakturę i pytałam o te numery w US i pani powiedziała że powinny być choć jeśli ich niema to nie jest wielka tragedia.Czy ktoś z was prowadzi księgi sprzedaży i zakupów bo mam problem gdy kupuję pasze,koncentraty to powinnam to wpisywać w rubrykę koszty inwestycyjne czy pozostałe? na moje pozostałe ale pewności nie mam więc proszę o odpowiedz kogoś kto wie na pewno.i druga sprawa czy zaliczać taki zakup do "zakupy opodatkowane służące sprzedaży opodatkowanej "czy też "zakupy opodatkowane służące sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej"? no i co należy wpisać w rubrykę 5 księgi czyli"przedmiot opodatkowania?" jeżeli jest to faktura za koncentrat,paszę czy części? :) Wybaczcie za te może błache pytania ale sama będę prowadzić księgi bo co nieco wiem niby ale wygląda na to że jednak nie wszystko. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pino93    0

siemka. posiadam gosp rolne ok 15ha i działy specjalne prod rolnej. teraz mam zamiar modernizować gosp. poprzez budowe drogi i zakup ciągnika z prow.

postanowiłem ze przejde na vat bo aktualnie jestem na ryczałcie. interesuje mnie to kiedy będe mógł zreygnować z vatu? jakie faktury bende wystawiał?sa jakieś gotowe wzory? jak zakupie traktor to bende mógł odebrać cały vat? bo sprzedarzy nie będe miał tak dużej.

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@kasia79 a po co Soież życie komplikujesz, z podatku dochodowego się nie rozliczasz chyba ? Wystarczy zwykły zeszyt w którym zapisujesz po koleii wszystkie faktury (oddzielnie zakupy i oddzielnie sprzedaż ). Wystarczy 7 rubrk: 1liczba porządkowa;data;nr faktury;opis;wartość netto;vat;wartość brutto.

 

@pino93 pofatyguj się i przeczytaj Sobie powoli cały temat, masz tam bardzo dokładne odpowiedzi na twe pytania :).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

Ej to prawda, że przy zakupie ziemi mogę odliczyć tylko VAT od działki budowlanej ?? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gazi ja sprawdzałem to drzewo wcześniej, tylko jest taka sprawa że nie wiem czy ono jest aktualne bo jak np. mleczarnia za mnie wystawia sobie fakture to pisze nr PKWiU 01.21 a według tego drzewa powinno być 01.41

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj